Poznámky k vydání GNOME 3.4
1. Úvod
Projekt GNOME je mezinárodní komunita pracující na skvělém softwaru pro všechny. GNOME se soustřeďuje na jednoduchost, stabilitu, prvotřídní lokalizaci a přístupnost. GNOME je svobodný a otevřený software. To znamená, že veškerá naše práce je zdarma k používání, úpravám a šíření.
GNOME je vydáváno každých šest měsíců. Od poslední verze, 3.2, přibližně 1275 lidí udělalo do GNOME asi 41 tisíc změn. Zajímá vás co děláme? Sledujte nás na Identi.ca, Twitteru či Facebooku.
Chcete-li nám pomoci se zlepšováním našich produktů, připojte se. Vždy vítáme lidi, kteří umí překládat z angličtiny, pomáhat s marketingem, psát dokumentaci, testovat, nebo vyvíjet.
Podpořit nás můžete také finančně jako Přítel GNOME.
2. Co je nového pro uživatele
3.4 je druhé vydání GNOME od uvedení 3.0 v dubnu 2011. Přináší s sebou nespočet vylepšení uživatelského požitku, zahrnujíc v to mnoho oprav a menších vylepšení. Výsledkem je krásnější, příjemnější a spolehlivější GNOME 3.
Toto vydání obsahuje také několik důležitých novinek. Věnovali jsme nemalé úsilí designu našich aplikací, a tak řada z nich přichází se zjevnými změnami. Také si všimnete postupu ve vývoji stavebních prvků našich aplikací. Ty byly vylepšeny o hladké posouvání, osvěžené prvky uživatelského rozhraní, zkrášlené prostředí a menu jednotlivých aplikací.
Mezi ostatní novinky tohoto vydání stojí za zmínku vyhledávání dokumentů, nová aplikace zvaná Boxy, videohovory a nové pozadí, které se v průběhu dne mění.
- 2.1. Nový vzhled GNOME 3 aplikací
- 2.2. Hledání dokumentů
- 2.3. Menu aplikací
- 2.4. Osvěžené součásti rozhraní
- 2.5. Hromada menších vylepšení
- 2.6. Hladké posouvání
- 2.7. Nové animované pozadí
- 2.8. Zlepšená Nastavení systému
- 2.9. Lepší hardwarová podpora
- 2.10. Opravdu nápomocná dokumentace
- 2.11. Videohovory a podpora Live Messengeru
- 2.12. Mnoho zlepšení aplikací
2.1. Nový vzhled GNOME 3 aplikací
Nejvíce pozornosti je v tomto vydání věnováno našim aplikacím. Aplikace vydané v 3.2 se dočkaly velkých změn, které je zkrášlily a zpříjemnily jejich používání. Hrstka existujících aplikací byla také významě vylepšena, takže více ladí s GNOME 3.
Aplikace Dokumenty pro správu dokumentů dostala nový, svěžejší kabát. Nová verze přichází s čistším rozhraním, schopností seskupovat dokumenty a možností tisku.
Epiphany, webový prohlížeč pro GNOME, byl přejmenován na Web. Dostal hezčí vzhled ve stylu GNOME 3.4, obsahující přepracovanou nástrojovou lištu. Také byl zlepšen výkon, např. zrychlena historie prohlížení.
Kontakty taktéž přináší mnoho změn. Seznam kontaktů byl vylepšen a údaje o kontaktu mají přehlednější uspořádání. Mezi dalšími vylepšeními jmenujme návrhy na spojování a nový dialog pro výběr obrázku.
Disky je nové jméno Diskového nástroje GNOME. Aplikace prošla generální úpravou. Nástroj ke správě disků ve vašem počítači má osvěžené rozhraní, lepší integraci s GNOME a rozrostl se o několik nových funkcí.
Dalším nástrojem, který jsme upravili, jsou Hesla a klíče. Nástroj dostal pěkný a elegantnější vzhled.
2.2. Hledání dokumentů
Hledání z Přehledu aktivit již v minulosti umožňovalo rychlý přístup k aplikacím, kontaktům a nastavením. Velkou novinkou je hledání mezi dokumenty. To činí z vyhledávání nástroj ještě mocnější než dřív a dokumenty jsou tak vždy po ruce.
Vyhledávání mezi dokumenty poskytuje přímo aplikace pro jejich správu - Dokumenty. Tím pádem je možné hledat nejen lokálně uložené dokumenty, ale i ty uložené ve vašich on-line účtech.
V dalších vydáních bude tato vlastnost Přehledu aktivit, totiž nahlížet do aplikací, ještě rozšířena a využije se k prohledávání dalších typů obsahu, jako je hudba nebo videa.
2.3. Menu aplikací
Menu aplikací jsou novou funkcí, která se postupem času stane v našich aplikacích běžnou. Tato menu, označená jménem aplikace a umístěna v horním panelu, poskytují prostor pro volby ovlivňující celou aplikaci (nikoli jednotlivá okna), např. předvolby a dokumentace.
Několik aplikací, jako Dokumenty, Web a Kontakty tato menu používá již v tomto vydání.
2.4. Osvěžené součásti rozhraní
Několik z našich součástí uživatelského rozhraní bylo modernizováno. Tyto změny, povedou k elegantnějším a snadněji použitelným aplikacím s menším počtem obtížně kliknutelných míst.
Dialog pro výběr barvy nyní ladí s GNOME 3. Nový vzhled nabízí líbivou barevnou paletu i způsob tvorby vlastní sady barev. Je mnohem přímočařejší a použitelnější než v předchozích verzích.
Posuvníky jsou další ze změněných součástí. Nová verze zabírá méně prostoru a zbavuje se maličkých krokovačů, které se obvykle na posuvnících vyskytují a které jsou obzvláště těžko klikatelné.
Také jsme přepracovali číselníky, které bývaly zrádné. Nyní je mnohem jednodušší měnit hodnoty a dojem z nich je skvělý.
Při úplném roztažení okna některé aplikace skrývají svá záhlaví, čímž se uvolní místo pro obsah.
2.5. Hromada menších vylepšení
Jedním z velkých cílů tohoto vydání je neustálé zdokonalování a zkrášlování. Výsledkem je nemalé množství menších vylepšení, která dohromady tvoří velký kvalitativní skok.
Vzhled je tímto vydáním velice posunut vpřed. Řada změn je na první pohled nepatrná, ale téměř každá část motivu vzhledu byla zlepšena. Celkově je tak celé prostředí mnohem líbivější a elegantnější.
Nové hnutí Every Detail Matters (Na každém detailu záleží) se v tomto vydání soustředilo na Přehled aktivit. Díky jejich snaze se vyřešilo mnoho maličkostí jako je zlepšení popisků, lepší výběr klávesnicí a mnoho jiných.
GNOME 3.4 přináší mnohem více rozličných vylepšení. Zde jsou jen některá z nich:
- Dialogy pro síťová hesla byla doposud stejná jako v GNOME 2. Toto vydání je konečně integrovalo do GNOME 3.
- Návrat rybky Wandy! Ano, naše známá kamarádka z GNOME 2 se vrátila. Je takovým easter eggem, takže vám neprozradíme kde se schovává. Kdo hledá ten najde.
- Vestavěný záznamník obrazovky nyní tvoří lepší videa, používaje méně systémových prostředků. Pro jeho použití stiskněte Control+Shift+Alt+R.
- Rozvržení modálních dialogů bylo oproti 3.2 vylepšeno. Ve výsledku vypadají mnohem lépe
- Vyskakovací upozornění jsou nyní chytřejší a vyhnou se kurzoru. Tím pádem nebudou tolik překážet.
- Jiným důležitým zdokonalením upozornění je, že se oznamovací lišta zobrazí, pokud jste se chvíli svému zařízení nevěnovali. Všimnete si tak všech nepřečtených zpráv a snadněji si udržíte přehled o aktivních konverzacích.
2.6. Hladké posouvání
Posouvání se v GNOME 3.4 stalo hladším a plynulejším. V předchozích vydáních bylo posouvání nevzhledně trhané. Nyní je plynulé a efektní. Posouvání je snadno zastavitelné a zdá se poslouchat fyzikální zákony. To jej činí velkým vylepšením zpříjemňujícím používání GNOME aplikací.
Hladké posouvání je první výsledek probíhajících prací na dotykovém vstupu, která v budoucnu přinese ještě více funkcí.
2.7. Nové animované pozadí
Výchozí pozadí (tapeta) se v tomto vydání dočkalo zlepšení. Nová verze používá proužkovaný motiv z předchozí verze, ale je dynamická. V průběhu dne se zostřuje a rozjasňuje, kdežto k večeru se ztmavuje a ubírá na kontrastu.
2.8. Zlepšená Nastavení systému
Nastavení systému se do 3.4 zdokonalila. Mezi změny patří:
- Zlepšené rozvržení Síťových nastavení, které nyní umožňuje zahodit nastavení jednotlivých sítí.
- Zkrášlená nastavení napájení s přepracovanou částí „Stav“.
- Zásadně vylepšená nastavení tabletu Wacom s kalibrací, mapováním tlačítek a nastavováním více tabletů naráz
- Snažší navigace díky přejmenování některých panelů a změněnému tlačítku „Všechna nastavení“
2.9. Lepší hardwarová podpora
Několik drobných vylepšení ústících v nerušený zážitek s GNOME 3 podporujícím více zařízení.
- Různá vylepšení barevné kalibrace, která si nyní pamatuje ke kterému zařízení se daný barevný profil váže.
- Lepší zacházení s dokovacími stanicemi a externími monitory, takže laptop připojený k monitoru poběží i se zavřeným víkem, aniž by se uspal.
- Podpora tlačítek pro změnu hlasitosti na USB sluchátkách a reproduktorech.
- Podpora vícemístných systémů, jako jsou připojitelná vícemístná USB zařízení
2.10. Opravdu nápomocná dokumentace
Tradiční uživatelská dokumentace je psána jako kniha: pěkný příběh, ale moc dlouhá a časově náročná. A hledejte v ní konkrétní úkon. Proto jsou tvořeny tematické dokumentace k aplikacím. V GNOME 3.4 budou novou dokumentaci poskytovat tyto aplikace:
- Analyzátor využití disku Baobab
- Správce archivů File Roller
- Hry Glines, Iagno , Mahjongg a Sudoku
- Prohlížeč souborů protokolů
- Nástroj na dialogy Zenity
- Mimo to jsme značně zlepšili Nápovědu k desktopu.
2.11. Videohovory a podpora Live Messengeru
GNOME 3.4 obsahuje mnoho vylepšení chatovací aplikace Empathy. Jde zejména o zbrusu nové rozhraní pro hlasové a videohovory. To poskytuje příjemnou cestu k videotelefonování a je plně integrováno do GNOME 3, takže můžete snadno a rychle příjmat videohovory, které přichází.
Jinou důležitou funkcí je v tomto vydání nová podpora Windows Live Messaging a Facebook chatu, takže povídání si s přáteli je ještě snažší než kdy předtím.
Toto vydání však do Empathy přináší ještě více zlepšení, jako:
- Dialog účtů byl částečně přepracován, čímž se stal jednodušším a přehlednějším.
- Zlepšená spolupráce s Kontakty zjednodušuje uživatelské rozhraní a dává Empathy výhody Kontaktů, jako jsou návrhy na propojení.
2.12. Mnoho zlepšení aplikací
V tomto vydání je hromada jiných vylepšení našich aplikací. Kromě obvyklého odstraňování chyb jsou zde viditelná zdokonalení a přidané funkce. Některé z nich jsou:
- Správce souborů Nautilus má nyní funkci Zpět, která navrací nedávné změny. Skvělé pro opravu chyb!
- Extraktor CD Sound Juicer nyní lépe pracuje s vícediskovými alby.
- Textový editor gedit nyní rozjedete na Mac OS X.
- Fotobudka Cheese nyní přijala WebM jako svůj výchozí formát namísto OGG Theora.
- Naše hry byly modernizovány. Stavové řádky byly odstraněny, menu aplikací naopak přidána a mnohem více.
- Sledování systému se dočkalo podpory Kontrolních skupin.
- Image Viewer (used to be called Eye of GNOME) has a new image metadata sidebar. This makes it easy to browse images and see their properties at the same time.
- Nyní je možné se pomocí Evolution připojit k serverům Kolab Groupware. Je možné použít více účtů Kolab najednou. Plná offline podpora, rozšířené seznamy volný/zaměstnaný, detekce synchronizačních konfliktů a jejich řešení jsou součástmi změn.
- Pomocník nastavení Evolution automaticky detekuje běžné poskytovatele e-mailu, čímž usnadňuje nastavení e-mailové schránky. Jako bonus můžete přeskupovat e-mailové účty v postranní liště.
3. Co je nového ve zpřístupnění
GNOME 3.4 je dosud nejpřístupnější verze GNOME 3, dávající důraz na spolehlivost a snadnou použitelnost. GNOME započalo Fundraisingovou kampaň Přátel GNOME, aby posílilo vývoj zpřístupnění a učinilo tak rok 2012 Rokem zpřístupnění GNOME.
Toto vydání zahrnuje několik významných zlepšení zpřístupnění GNOME:
3.1. Zlepšená integrace Orca
Podpora čteček obrazovky v GNOME 3 byla zlepšena. To znamená, že uživatelé obrazovkové čtečky Orca mohou používat GNOME 3 jako své grafické prostředí. Tato integrace se bude nadále vyvíjet. Doporučujeme uživatelům Orca poskytovat zpětnou vazbu.
Orca byla s tímto vydáním také znatelně zrychlena a její citlivost byla zvýšena.
3.2. Lepší režim vysokého kontrastu
Motiv vysokého kontrastu se během vývoje dočkal několika zlepšení. Nové součásti rozhraní GNOME jsou nyní podporovány režimem vysokého kontrastu. Vysokokontrastní ikony byly zlepšeny a jejich počet se zvýšil, takže režim vysokého kontrastu vypadá lépe a pokrývá větší část GNOME.
4. Co je nového pro vývojáře
Následující informace jsou důležité pro vývojáře používající Vývojářskou platformu GNOME 3.4. Nezajímají-li vás změny pro vývojáře, můžete rovnou přejít na Oddíl 5 ― Internacionalizace.
Included in GNOME 3.4 is the latest release of the GNOME Developer Platform. This consists of a set of API- and ABI-stable libraries available under the GNU LGPL that can be used for the development of cross-platform applications.
Informace o vývoji ne platformě GNOME naleznete ve Vývojářském centru GNOME.
- 4.1. GLib 2.32
- 4.2. GTK+ 3.4
- 4.3. Clutter 1.10
- 4.4. DConf
- 4.5. Use of Deprecated Libraries
- 4.6. Miscellaneous Developer Updates
4.1. GLib 2.32
GNOME's low-level software utility library GLib has seen various improvements:
- The threading support was rewritten. As a side effect, calling g_thread_init() is no longer needed.
- GNOME's default storage backend GSettings received native support for Mac OS X. There is also better GSettings support for plugins and extensions via GSettingsSchemaSource.
- GResource provides support for embedding resources in binaries
- Unicode 6.1 support
- New network status monitor interface: GNetworkMonitor
- GLib and GTK+ introduced versioned deprecations. By using GLIB_VERSION_MIN_REQUIRED (resp. GDK_VERSION_MIN_REQUIRED for GTK+) you can for example receive warnings about API that was deprecated before the last stable version but not for the latest 2.31 development version. Corresponding functionality exists for too new API by using GLIB_VERSION_MAX_ALLOWED (resp. GDK_VERSION_MAX_ALLOWED for GTK+).
4.2. GTK+ 3.4
GTK+ 3.4 is the latest release of the GTK+ toolkit, which is at the heart of GNOME. GTK+ 3.4 includes new features for developers, as well as extensive bug fixes.
- More complete CSS support in theming and better transparency support in theming and backgrounds
- Improved cross-platform keyboard shortcut handling by using 'Primary' instead of 'Control'
- Basic support for touch events (and support for XInput 2.2): Widgets can get touch events by connecting to the GtkWidget::touch-event signal. GTK+ uses touch events to implement kinetic scrolling in GtkScrolledWindow and touch-compatible menu behavior
- Smooth scrolling support by the new scroll direction GDK_SCROLL_SMOOTH and the new event mask GDK_SMOOTH_SCROLL_MASK. gdk_event_get_scroll_deltas() provides the scroll deltas.
- Session support: GtkApplication supports log out notification and negotiation (similar to deprecated EggSMClient)
- Menu and window support in GtkApplication, including Mac OS X support
4.3. Clutter 1.10
GNOME's graphics library for hardware-accelerated user interfaces Clutter provides the following improvements:
- Multiple backend support: Clutter can be compiled with support for different platforms, and the backend can be selected at run time.
- GDK backend: Clutter can use GDK, the windowing system library also used by GTK+.
- Support for the password hint in text entries: When the password hint is enabled, the last character inserted into a text entry will be shown for a brief amount of time, as a way to safely enter passwords and other hidden content on platforms with imprecise text input (e.g. touchscreen keyboards).
- Use of the same definitions for versioned deprecations as GLib and GTK+ (see above).
- Better support on Mac OS X and Wayland.
- New scene graph API: ClutterActor is now the only class dealing with the definition of a scene inside a Clutter application. This deprecated most of the ClutterContainer interface and ClutterGroup, ClutterRectangle and ClutterBox.
- New implicit animation API for ClutterActor.
- New ClutterContent interface, with two implementations: Canvas for Cairo drawing; and Image for displaying image data; the Content interface supports the new render objects API for painting the actor's content.
- Support for localizable strings and GResource in ClutterScript UI definitions.
- Repeat count and progress mode were added to the Timeline class.
- Performance improvements on the GLSL-based effects shipped by Clutter.
- New brightness-contrast effect.
4.4. DConf
GNOME's default GSettings backend has seen several improvements:
- DConf can now read from multiple user configuration databases. The dconf profile format now explicitly identifies user and system dconf databases, rather than assuming that only the first line specifies a user database. Users interested in sharing part of their dconf profile between multiple systems, such as via a version-controlled home directory, can use this support to read from a shared dconf database in addition to the live-writable dconf database.
- DConf now supports dconf profiles specified by an absolute path in $DCONF_PROFILE, rather than just a path relative to /etc/dconf/profiles/. This allows users to specify a profile in their own home directory, such as to specify multiple user databases.
4.5. Use of Deprecated Libraries
Further progress has been made in the continuous work of replacing outdated technologies with superior facilities.
- Several applications (such as gdm, gnome-control-center, gnome-games, gthumb, gucharmap, metacity, mutter and Rhythmbox) now use GSettings as their storage backend instead of deprecated GConf. For mutter this meant some keybinding changes.
- libgoffice, libgnomekbd and libxklavier received GObject introspection support which makes the API of those modules automatically available to a wide variety of other programming languages and runtimes. On a related note, gevice was converted from using static deprecated Python bindings to using introspection.
- Several packages (such as gnome-bluetooth, gnome-control-center, gnome-settings-daemon, gnome-shell, sound-juicer) have been converted from using dbus-glib to GDBus and from libunique to G(tk)Application.
4.6. Miscellaneous Developer Updates
Other GNOME Platform improvements in GNOME 3.4 include:
- The project management of the Integrated Development Environment Anjuta is now much easier to use and more powerful. The application received a new "Find in files" dialog that allows you to search project files, and filter on directories and/or file types. The search supports regular expressions and you can also replace in all or only a subset of the results. Anjuta also improved its integration with the User Interface Designer Glade by allowing to automatically connect widgets and code.
- Several applications (such as gnome-dictionary, gnome-system-monitor, transmageddon) provide improved cross-desktop compatibility by inheriting the freedesktop.org directory specification.
- Developers that use the text editor gedit can use the new plugin gedit-code-assistance which provides code assistance for C, C++ and Objective-C by utilizing clang and code assistance for Python.
- Evolution-Data-Server previously downloaded all (old) messages when adding an IMAP account. Now you can define to only download older messages when required. This saves bandwidth and disk space. It also saw several synchronization API improvements with regard to performance and convenience.
- PyGObject's new pygtkcompat.py module provides easier backwards compatibility to deprecated PyGTK.
- For your convenience Empathy includes a "Send to pastebin" option in its debug window.
5. Internacionalizace
Díky členům celosvětového Překladatelského projektu GNOME nabízí GNOME 3.4 podporu více jak 50 jazyků s více než 80 % přeložených řetězců, včetně uživatelských příruček a příruček správců v mnoha jazycích.
Podporované jazyky:
- angličtina (USA)
- arabština
- asturština
- baskičtina
- brazilská portugalština
- britská angličtina
- bulharština
- běloruština
- dánština
- estonština
- finština
- francouzština
- galicijština
- gudžarátština
- hebrejština
- hindština
- holandština
- indonéština
- italština
- japonština
- katalánština
- katalánština (Valencie)
- korejština
- litevština
- lotyština
- makedonština
- maďarština
- norština (bokmål)
- němčina
- paňdžábština
- polština
- portugalština
- rumunština
- ruština
- slovinština
- srbština
- tamilština
- telugština
- thajština
- turečtina
- ujgurština
- ukrajinština
- vietnamština
- ásámština
- čeština
- čínština (Hongkong)
- čínština (Tchaj-wan)
- čínština (ČLR)
- řečtina
- španělština
- švédština
Mnohé jiné jazyky jsou podporovány zčásti, majíce přes polovinu svých řetězců přeloženou.
Překlad softwarového balíku tak rozsáhlého, jako je GNOME, do zcela nového jazyka může být nelehkým úkolem i pro zaběhlý tým překladatelů. V této verzi chceme vyzdvihnout práci běloruského týmu, kterému se podařilo od verze 3.0 zlepšit lokalizační podporu o 39 %. Také tým kambodžanů navýšil míru přeloženého softwaru oproti 3.2 o 24 procentních bodů a Makedoňané od verze 3.2 o 21 %.
Podrobné překladové statistiky jsou dostupné na stránce stavu překladů.
6. Získání GNOME 3.4
Chcete-li nainstalovat GNOME 3.4, nebo na něj aktualizovat, doporučujeme použití oficiálních balíčků vámi používané distribuce. Oblíbené distribuce uvolní balíčky s GNOME 3.4 brzy; některé již dokonce vývojové verze GNOME 3.4 poskytují.
Pro vyzkoušení nového GNOME si můžete stáhnout jeden z našich živých obrazů. Tyto jsou dostupné ze stránky Získání GNOME.
Patříte-li mezi nebojácné a trpělivé, a chcete-li si GNOME sestavit ze zdrojů, doporučujeme vám použití JHBuildu, který slouží k sestavení nejnovějšího GNOME z Gitu. GNOME 3.4.x je možné JHBuildem sestavit pomocí modulesetu gnome-3.4.
7. Výhled na GNOME 3.6
Další vydání GNOME je plánováno na září 2012. Do verze 3.6 se chystá mnoho nových vlastností a vylepšení.
- 7.1. Viditelné změny
- 7.2. Změny ve zpřístupnění
- 7.3. Změny pro vývojáře
7.1. Viditelné změny
Další pokračování co nejlepší integrace systémových částí. Přitom chceme dbát na maličkosti, které zjednodušují váš život.
-
Boxy stále vyvíjíme - tato zbrusu nová GNOME 3 aplikace umožňuje snadné připojení ke vzdáleným strojům a používání strojů virtuálních. První testovací verze Boxů je sice dostupná již v GNOME 3.4, nemusí však být součástí vašeho systému.
Vylepšené vykreslování HTML zpráv v Evolution použitím WebKitu namísto GtkHtml.
7.2. Změny ve zpřístupnění
- Zlepšování zpřístupnění GNOME Shellu pomocí Orca a další vylepšení podpory WebKit2GTK+ v Orca
- Lupa GNOME Shell poskytne více možností pro úpravu jasu a kontrastu.
7.3. Změny pro vývojáře
- Support for search providers in GNOME Shell that are provided by applications.
- Web might switch to using WebKit2GTK+.
- GTK+ plans to move away from implementing widget behaviors in event handlers, and instead move to a model where behaviors can be added to a widget as separate objects (similar to Clutter).
8. Zásluhy
Poznámky k vydání sestavili Allan Day, André Klapper a Olav Vitters a s nezanedbatelnou pomocí komunity GNOME. Přeložil Adam Matoušek a André Klapper.
K tomuto vydání by nedošlo bez těžké práce a obětavosti komunity kolem GNOME. Poděkování a uznání si zaslouží všichni, kteří se na realizaci podíleli.
Tyto poznámky k vydání smějí být svobodně přeloženy do libovolného jazyka. Pokud je chcete přeložit do svého jazyka, kontaktujte prosím Překladatelský projekt GNOME.
Toto dílo lze šířit za podmínek licence Creative Commons Sharealike 3.0. Copyright © The GNOME Project