GNOME 2.28 Sürüm Notları

1. Giriş

GNOME 2.28 GNOME Masaüstü: "popüler, bilgisayarınız için çoklu platform masaüstü ortamı"nın en son sürümüdür. GNOME'un odağı kullanım kolaylığı, kararlılık ve birinci sınıf uluslararasılaştırma ve erişilebilirlik desteğidir. GNOME Özgür ve Açık Kaynak Yazılımdır ve modern bir bilgi işlem ortamından beklenen e-posta, groupware, web tarama, dosya yönetimi, çoklu ortam ve oyunlar gibi tüm ortak araçları bilgisayar kullanıcılarına sağlar. Ayrıca, GNOME yazılım geliştiricileri için masaüstü ve mobil uygulamalarda esnek ve güçlü bir platform sağlar.

Figür 1GNOME 2.28

GNOME Masaüstü her altı ayda bir yayınlanır ve birçok yeni özellikler, hata düzeltmeler, gelişmeler ve çeviriler içerir. GNOME 2.28 bu geleneği devam ettiriyor. GNOME hakkında daha fazla bilgi almak ve onu diğer bilgisayar masaüstü ortamlarından ayırt eden (örn. kullanılabilirlik, erişilebilirlik, uluslararasılaştırma ve özgürlük gibi) özellikler hakkında bilgi edinmek için GNOME Hakkında sayfasını ziyaret edin.

Bize bugün katılın ve ne tür bir farklılık yaratabileceğinizi görün.

GNOME 2.28 sürümü GNOME 2.26 ve öncesindeki tüm yenilikleri içerir. GNOME 2.26'da bulunan değişiklikleri görmek için geçmiş sürüm notlarına bakabilirsiniz.

2. GNOME'un Dostu Olun!

During the 2.26 development cycle the GNOME Foundation also launched a new Friends of GNOME program. Now supporters can sign up to help the GNOME Foundation with recurring donations. Thanks to user feedback during the 2.28 cycle, the Friends of GNOME program now supports the ability to choose the dollar amount given monthly.

GNOME'un Dostları her birey için yeteneği ne olursa olsun GNOME projesinin ücretsiz ve açık kaynak masaüstü sağlamak misyonunu desteklemek için bir yöntemdir. Herhangi bir reklam veya tanıtım olmadan, 2009 yılında vakıf $20.000 üzerinde cömert bireylerin bağışları ile kaynak sağladı. Bu bağışlarla programlama toplantıları, yerel toplantılar gibi etkinlikler gerçekleştirilir dolayısıyla GNOME projesinin yerelleştirilmiş, erişilebilir ve kolay kullanılan hem masaüstü ve hem de mobil platformlarda kullanılan özgür bir yazılım olması sağlanır.

Doğruca GNOME Arkadaşları web sitesi'ne gidin.

3. Kullanıcılar için Neler Yeni

GNOME Projesi'nin kullanıcılar ve kullanılabilirlik üzerindeki odağı yüzlerce hata düzeltimi ve kullanıcıların talebi sonucu gelişmeler ile GNOME 2.28'de de devam ediyor. Gelişmelerin sayısının fazlalığı yapılan her değişikliği ve yapılan gelişimleri burada listelemeyi olanaksız kılıyor ancak bu notlar bazı etkileyici ve kullanıcıya yönelik özellikleri vurgulamayı hedeflemektedir.

3.1. Kablosuz Olun

GNOME 2.28 includes the first release of the GNOME Bluetooth module to help users manage their Bluetooth devices. GNOME Bluetooth supports hundreds of Bluetooth devices, including mice, keyboards and headsets. GNOME Bluetooth includes PulseAudio integration for Bluetooth headsets and headphones.

GNOME Bluetooth ayrıca taşınabilir telefonunuz aracılığıyla İnternet erişimi desteğini sağlar. Artık taşınabilir telefonunuz ile GNOME Bluetooth'u eşleştirdikten sonra Ağ Yöneticisi taşınabilir telefonunuzu İnternet erişimi için kullanmak için bir giriş sunacak.

Figür 2GNOME Bluetooth

3.2. Zamanınızı Daha İyi Takip Edin

The Time Tracker applet, which helps you track your time and tasks, includes a number of new improvements.

Kategorileri birleştiren yepyeni bir Genel Bakış ekranı eklendi ve kullanıcılara daha temiz bir gözden geçirme dönem grafikleri sunar. İlk defa görevlerin tamamlanma oranlarını daha kolay görmeyi sağlayan renkler kullanılmıştır.

Other feature updates include improved autocomplete support allowing you to update the start time on the fly, improved support for late-night workers, and the ability to add earlier tasks that have been completed. Lastly, the export functionality has a number of improvements, including the ability to filter activities by category and date prior to export, and new simple export types: iCal to import into Evolution, Google Calendar and other clients, XML, and TSV (tab separated values), which works well with spreadsheets.

Figür 3Zaman Takipçisi

3.3. Empathy Anında Mesajlaşma

GNOME'un anında mesajlaşma iletişim uygulaması, Empathy, Telepathy iletişim altyapısı üzerinde çalışmaktadır, kullanıcıların iletişimine yardımcı olmak için bir çok yeni ve önemli özelliğe sahip oldu.

Bağlantı listesi bir çok açıdan geliştirildi. Durumunuzu metin olarak girerek anında ya da daha önceden atadığınız durumdan anında ayarlayabilirsiniz. Bağlantılarınızı yeniden düzenlemek sürükleyip bırakmanın kopyalamak yerine taşımanızı sağlayarak daha kolay hale getirildi. Bir Görünüm menüsü eklendi, bu bağlantıları sıralamaya, çevirim dışı bağlantıları görmeye ve bağlantı listesi boyut tercihlerini değiştirmeye hızlı bir erişim sağlar.

Figür 4Empathy Bağlantıları

The conversaton dialog now supports a number of new themes, including Adium message styles. "Users" in the user list now have a tooltip; the user list in chat rooms can be hidden; the Contact menu has been removed from the Conversation menu; and if your name is mentioned in a chat room or conversation, that tab's text will become red.

Sesli ve görüntülü sohbetler artık tam ekran yapılabiliyor ve eğer bağlantının videosu yok ise onun avatarı gösteriliyor. Tekrar arama özelliği de eklendi böylelikle tekrar aramak çok daha kolaylaştı.

Users are now able to share their desktop with Empathy contacts using the GNOME Remote Desktop Viewer, Vino.

Geolocation support using Geoclue has been added for XMPP contacts, such as Jabber and Google Talk. You can view a contact's location by hovering your mouse over their contact name in the contact list, in the information dialog or in the Map View. Empathy also supports a reduced accuracy mode for users who wish additional privacy. Google Talk users can view a contact's location, but cannot publish their location as Google does not use PEP.

Empathy ayrıca tamamiyle yeni bazı görevleri Empathy içerisinden nasıl gerçekleştirileceğinin öğretilmesine odaklı belgelendirmeye sahiptir

3.4. Epiphany Web Tarayıcı

The GNOME Web Browser, Epiphany, has switched to Webkit from Gecko for its rendering engine. With the exception of some performance enhancements, this change should be invisible. Long-term, the switch to WebKit will have significant benefits to Epiphany users. Switching to WebKit also fixes a number of long standing bugs in Epiphany due to the old Gecko-based backend. You are encouraged to test this new version to confirm if your older problems have been solved.

One bug users may experience in Epiphany due to the change to Webkit, is not being able to save logins and passwords in forms. This bug will be fixed during the 2.30 development cycle.

3.5. Ortam Yürücüsü İyileştirmeleri

GNOME'un Ortam Oynatıcısı DVD menülerini gezmek ve son konumdan oynatmayı devam etmek gibi özelliklerle geliştirildi. Ayrıca YouTube eklentisi de bazı hız gelişmelerine sahip oldu.

3.6. Fotoğraf Makinasına Gülümseyin

Webcam fotoğraf ve video uygulaması Peynir, bir çok gelişmeyi içeriyor. Peynir'e gelişmiş bir kullanıcı arabirimi ve "Patlama" kipini eklendi, böylelikle bir seferde birden çok resim çekebiliyor. Aynı zamanda Peynir'in ne kadar resim çekeceği ve hangi aralıklarla bunu yapacağını da seçebiliyorsunuz. Peynir webcam'lerin "Yakalama" düğmelerine basıldığında resim çekmeyi de destekliyor.

Cheese's user interface has also been optimized for smaller screens, such as netbooks, by moving the image thumbnail bar to the right. The below screenshot shows Cheese in its new wide mode optimized for Netbooks using Burst mode.

Figür 5Wide Mode for Netbooks

To learn more about Cheese, take the tour!

3.7. PDF'lerinize Not Alın

Evince belge görüntüleyici bir beliren pencere ile ilişkili metin notlarını düzenlemeyi ve kaydetmeyi yeteneğine kavuştu. Evince artık bir çökmeden sonra görüntülenen belgeleri de hatırlıyor.

Evince ayrıca Microsoft Windows® platformlarına uyarlandı ve bu platformlarda mevcut.

3.8. Ses Geçişi

GNOME Volume Control has added the ability for you to control a subwoofer and channel fading. Also new is when changing settings, changes are now instantly applied.

Figür 6Subwoofer ve Geçiş Desteği

3.9. Ama, Bekleyin Daha Fazlası Var...

Büyük değişikliklerin yanısıra, ayrıca çeşitli küçük eklemeler ve her GNOME sürümünde olduğu gibi düzeltmeler bulunmaktadır.

 • GNOME menüleri ve düğmeleri öntanımlı olarak simgeleri göstermemek üzere tüm uygulamalarda standartlaştırıldı. Dinamik nesneleri olan menü öğeleri, uygulamalar dahil, dosyalar ya da yer imleri ve aygıtlar hariç tutuldu ve bir simge gösterebilirler. Bu değişiklik menüleri görünümlerini standartlaştıracak ve kullanıcılara daha temiz bir arayüz sağlayacak.
 • Tomboy Notları kaydedilen notların ve yapılandırma dosyalarının Freedesktop.org belirtimleri ile uyumlu olması için konumlarını değiştirdi.
 • GNOME Güç Yöneticisi artık birden daha çok pili bulunan taşınabilir bilgisayarlar için destek içeriyor, ayrıca DeviceKit diskleri için disk yavaşlatmayı destekliyor.
 • GTK+ dosya ve lpr yazdırma arka ucları tek kağıda birden fazla sayfa yazdırmayı destekliyor.
 • Gedit has been ported to Mac OS® X.
 • Text rendering has been improved in Pango using a new OpenType engine, which uses less memory and has improved support for broken fonts.
 • Due to improvements in VTE, GNOME Terminal users will notice much less memory is used.
 • Brasero, the GNOME CD/DVD Burner, now supports the ability to burn data across multiple discs and has added a graphical display to show space used on discs before burning.

4. Erişilebilirlik için Neler Yeni

GNOME'un yazılımı herkes yani kullanıcılar, geliştiriciler ve bilgisayarlarını kullanmalarını zorlaştıran engelleri olanlar da dahil olmak üzere kullanılabilir yapmak için bir tutkusu vardır. Yardımcı olmak için, şimdi özgür masaüstü standartı ve bir erişim altyapısı olan GNOME Erişilebilirlik Projesi'ni oluşturduk.

GNOME 2.28 önceki erişilebilirlik alt yapısı üzerine birkaç yenilik inşa etmeye devam ediyor.

4.1. Orca Ekran Okuyucu

Orca ekran okuyucusunda GNOME 2.28 için 140'ın üzerinde hata düzeltilerek program hatalarını gidermek ve performansını artırmak üzerine önemli çalışmalarda bulunulmuştur. Bazı gelişmeler şunlardır:

 • farklı ilerleme çubuğu "detay sevileri" için ilerleme çubuğu güncellemelerinin ilerleme çubuğu etkin pencerede olmasa bile okunmasına olanak sağlayan destek
 • fareyi tıklama yapmadan taşıma yeteneği
 • fareyi üzerine getirme desteği, fareyi üzerine getirmede gösterilecek öğe ile iletişim kurma yeteneği de dahil
 • metin düzenlenirken imla hatası olan kelimelerin sunumu
 • tamamen yeniden yazılan konuşma ve Braille oluşturucular artık konuşma oluşturucuda ses çalma yeteneği ile

4.2. WebKit Erişilebilirlik Desteği

WebKit erişilebilirliğini arttırmak için belirgin bir efor harcandı, özellikle de imleç ile gezinmek ve Atk'nın erişilebilir metin arayüzü uygulamasının başlangıcı için. Erişilebilir metin arayüzü tamamen uygulandığında kullanıcılar içeriğe fare kullanmadan erişebilecekler ve içerik Orca ekran okuyucu aracılığıyla onlara konuşma ve/veya braille olarak sunulacak.

5. Geliştiriciler İçin Neler Yeni

Aşağıdaki değişiklikler GNOME 2.28 geliştirici platformunu kullanan geliştiriciler için önemlidir. Eğer geliştiriciler için değişiklikler ilgilenmiyorsanız, ileriye atlayabilirsiniz Bölüm 6 ― Yerelleştirme.

GNOME Masaüstü gibi, GNOME 2.28, GNU LGPL altında çapraz platform uygulama geliştirilmesi için kullanılabilir bir dizi API ve ABI kararlı kütüphanelerinin oluşturduğu GNOME Geliştirici Platformu'nun son sürümüdür.

Artık Kullanılmayan Kütüphanelerin Kullanımının Düzeltilmesi

GNOME 3.0 ile başlayarak artık kullanılmayan kimi GNOME parçaları kaldırılacak. Bu kullanılmayan bileşenler libart_lgpl, libbonobo, libbonoboui, libglade, libgnome, libgnomecanvas libgnomeprint, libgnomeprintui, libgnomeui, ve libgnomevfs gibi kütüphaneleri içerir. GNOME masaüstünün parçası olarak yayınlanan uygulamalar için bir takım temizlik görevleri gerçekleştirilerek hiçbir artık kullanılmayan kod bulunmadığından emin olunmuştur. Bu GNOME 3.0'a yumuşak bir geçişi sağlayacaktır.

Geliştiriciler kendi uygulamalarında da bu örneği izlemeye çağrılırlar. Ayrıca, herhangi bir geliştirici olarak (veya potansiyel geliştiriciler olarak) bize yardım etmek istiyorsanız, GNOME hedefleri viki sayfasındaki tamamlanacak çeşitli görev listelerine göz atın.

5.1. Platform Cleanup

GNOME 3.0 yolunda artık kullanılmayan modülleri ve işlevleri silmek için büyük bir çaba harcandı.

GNOME 2.28'de artık hiçbir uygulama esound, libgnomevfs, libgnomeprint ya da libgnomeprintui kullanmıyor.

GNOME 2.28 içinde diğer GNOME Platformu gelişmeleri şunları içerir:

 • İki modülden (eog ve gtkhtml) libart_lgpl bağımlılığı kaldırıldı.
 • Beş modülden (gnome-control-center, gcalctool, gnome-media, gtkhtml ve accerciser) libbonobo(ui) bağımlılığı kaldırıldı.
 • 28 modülden (accerciser, alacarte, gnome-control-center, dasher, empathy, gcalctool, gnome-games, gnome-netstatus, gnome-nettool, gnome-mag, gnome-menus, gnome-panel, gnome-power-manager, gnome-screensaver, gnome-session, gnome-settings-daemon, gnome-system-tools, gnome-utils, gtkhtml, hamster-applet, libgnomekbd, orca, pessulus, seahorse, vino, vinagre, yelp, ve zenity) libglade bağımlılığı kaldırıldı.
 • 14 modülden (anjuta, gnome-control-center, dasher, evolution-webcal, gconf, gdl, gdm, gnome-desktop, gnome-media, gnome-system-tools, gok, gtkhtml, vino, ve yelp) libgnome bağımlılığı kaldırıldı.
 • Üç modülden (anjuta, gtkhml, ve zenity) libgnomecanvas bağımlılığı kaldırıldı.
 • Bir modülden (gnome-games) libgnomeprint(ui) bağımlılığı kaldırıldı.
 • 16 modülden (anjuta, gnome-control-center, dasher, deskbar-applet, gnome-mag, gnome-media, gnome-settings-daemon, gnome-system-tools, gnome-utils, gok, gtkhtml, hamster-applet, nautilus, orca, vino, ve yelp) libgnomeui bağımlılığı kaldırıldı.
 • Üç modülden (dasher, gnome-mag, ve gnome-utils) libgnomevfs bağımlılığı kaldırıldı.
 • Bir çok modül artık AM_SILENT_RULES ya da Shave kullanarak derlendiğinde daha güzel ve temiz inşa çıktıları sağlıyor. Daha fazla bilgi için http://live.gnome.org/GnomeGoals/NicerBuilds adresine bakın.
 • Bazı modüller GIntrospection kullanmaya başladılar — daha fazla ayrıntı için http://live.gnome.org/GnomeGoals/AddGObjectIntrospectionSupport adresine bakın.

Bir çok uygulama ayrıca artık kullanılmayan GTK+ ve GLib sembollerin kullanımını kaldırdı ve sadece üst seviye GTK+ ve GLib başlıkları kullanılması yeni kuralını uyguladı.

5.2. GTK+ 2.18

GTK+ 2.18 GNOME'un kalbi olan GTK+ araç takımının en son sürümüdür. GTK+ 2.18 geliştiriciler için yeni özellikler içerir, aynı zamanda yaklaşan GTK+ 3.0 için geniş hata tespit ve temizlik çalışmalarını da içerir.

Dosya seçici bir çok yeni gelişmeye sahip. Artık durumu sıralama ve yedek dosyalarını saklamak ve Boyut sütununu göstermek gibi daha iyi öntanımlılara sahip. Ayrıca yol çubuğunda daha gelişmiş kısaltmalara sahip.

GTK+ de bir çok diğer gelişmelere sahip, bunlara şunlar dahildir:

 • GtkEntry parçaları şimdi de bir ilerleme çubuğu görüntülemek için kullanılır.
 • GtkEntry bir model-görünümü ayrımına sahip.
 • GtkLabel gömülü URI'leri gösterebiliyor.
 • Yazdırma seçiminde yazdırma desteği.
 • Sayfa ayarı denetimleri yazdırma penceresine gömülü olaiblir.
 • Gelişmiş erişilebilirlik için durum simgelerinin bir başlık özelliği var.
 • GtkInfoBar iletilerin bir iletişim penceresi yerine ana pencerede görünmesini sağlayan yeni bir parça.
 • GTK can be compiled with a modern automake version (automake 1.7 is not needed anymore) and in silent mode with "make V=0" command.

5.3. GLib

GNIO artık GIO ile birleştirildi, ve artık IPv4 ve IPv6 adresleri ile çalışan, makine isimlerini çözen, ters IP kontrolu yapan, düşük-seviye soket G/Ç'lı, ve ağ bağlantıları ve servisleri için API'ler içeriyor.

GArray, GMappedFile ve GTree için artık referans sayımı yapılıyor.

Ana döngü artık thread-basşına öntanımlı bağlam destekliyor.

GIOStream ve onun alt sınıfları ile okuma-yazma erişim desteği eklendi.

GLib artık dosya başına metadata desteği içeriyor.

5.4. GNOME Belgelendirmesi

Yeni GNOME Belgelendirme XML dili, Mallard desteği Yelp ve gnome-doc-utils'e eklendi.

Belge yazıcıları için, Mallard tam işlevsellikte konuya yönelik yardım için özellikle tasarlanmış XML biçimleme dilidir ve öğrenmesi Docbook'dan daha kolaydır.

Empathy yardımı Mallard ile yazılan ilk GNOME belgelendirmesidir, ve ayrıca Creative Commons Share-Alike 3.0 lisansına taşınan ilk belgelendirmedir. GNOME belgelendirmelerinin hepsi gelecekte bu lisansa taşınacak.

5.5. GNOME Bluetooth

Eklenti desteği eklendi ve aygıt kurma sırasında erişilebilir olarak GNOME uygulamalarının Bluetooth aygıtlarını kullanabilme desteğini ekliyor.

Modern Bluetooth aygıt seçim parçaları, düğmeler ve seçici de dahil eklendi.

5.6. Epiphany Web Tarayıcı

Epiphany'nin Webkit'e değişimi ile artık bir çok gelişme Epiphany içinde geliştiricilere açık.

WebKitGTK+ çok hızlı Javascript işlemeye, daha az bellek kullanımına, bir GObject API'sine ve bir dahili web inceleyiciye sahip. Epiphany ayrıca Seed (JavaScript) eklentileri için destek de sağlıyor, ve bununla birlikte Python desteği kaldırıldı.

Epiphany ayrıca HTTP uygulaması için libsoup kullanıyor ve vekiller artık GNOME'un her tarafında aynı şekilde çalışıyor. libsoup içinde eksik işlevler HTTP tamponu ve içerik kodlaması.

Son olarak, web görünümündeki bağlam menüsü artık Epiphany henüz özelleştirilmedi, hala öntanımlı WebKit görünümü kullanılıyor.

5.7. Zaman Takibi Uygulamacığı

Tüm işlevler artık introspect edilebilir D-BUS API'si ile mevcut.

5.8. GNOME-Media

GNOME-Media vumeter, CDDB ve GNOME-CD desteğini kaldırdı.

5.9. Totem

The xine-lib backend was removed from Totem, and an asynchronous parsing API was added.

5.10. Vinagre

Vinagre, GNOME Uzaktaki Masaüstü Görüntüleyici'si, yeni eklenti sistemi ekledi. Yeni protokollerin desteği sadece Vinagre için bir eklenti yazma meselesi. Vinagre için yeni eklentiler VNC ve SSH.

5.11. Brasero

Brasero has been separated its library and utilities into libbrasero-burn and libbrasero-utils.

6. Yerelleştirme

Thanks to members of the worldwide GNOME Translation Project, GNOME 2.28 offers support for more than 50 languages with at least 80 percent of strings translated, including the user and administration manuals for many languages.

Desteklenen diller:

 • Almanca
 • Arapça
 • Assamese
 • Bask
 • Bengal (Hindistan)
 • Bengali
 • Brezilya Portekizcesi
 • Bulgarca
 • Catalan (Valencian)
 • Danca
 • English (US, British, Canadian)
 • Estonya
 • Filamenkçe
 • Fince
 • Fransızca
 • Galician
 • Gujarati
 • Hintçe
 • Japonca
 • Kannada
 • Katalanca
 • Korece
 • Lehçe
 • Litvanca
 • Macarca
 • Makedon
 • Malayalam
 • Marathi
 • Norveç Bokmal
 • Norwegian Nynorsk
 • Oriya
 • Portekizce
 • Punjabi
 • Romen
 • Rusca
 • Serbian
 • Slovence
 • Tamil
 • Tay Dili
 • Telugu
 • Türkçe
 • Ukraynaca
 • Vietnamca
 • Yunanca
 • Çekce
 • Çince (Hong Kong)
 • Çince (Tayvan)
 • Çince (Çin)
 • İbranice
 • İspanyolca
 • İsveççe
 • İtalyanca

Diğer birçok dil kısmen dizgilerinin yarıdan fazlası tercüme edilmiş olarak desteklenmektedir.

Translating a software package as large as GNOME into a new language can be an overwhelming task for even the most dedicated translation team. For this release a stellar effort has been done by the Bengali team, increasing the completeness of their translation by more than 25 points, passing the 80% mark with 83% of the user interface translated. The Welsh, Breton, and Serbian teams are also to be congratulated as they raised their translation status 10 points or more.

Detaylı istatistikler ve daha fazla bilgi GNOME'un çeviri durum sitesi aracılığıyla edinilebilir.

7. GNOME'un Kurulumu

GNOME 2.28'i tek bir CD içerisinde tüm yazılımları içeren LiveCD ile deneyebilirsiniz. Hiçbir şey yüklemeden bilgisayarınıza doğrudan LiveCD ile önyükleme yapabilirsiniz. Bu LiveCD GNOME Bittorent sitesinden indirilebilir.

Makinenize GNOME 2.28 kurmak veya yükseltmek için, size satıcı veya dağıtım resmi paketlerini yüklemenizi öneririz. Popüler dağıtımlar GNOME 2.28'i çok yakında içereceklerdir, bazıları zaten GNOME 2.28 geliştirme sürümlerini içeriyor. GNOME içeren dağıtımların listesini ve son sürümleri içeren dağıtımları öğrenmek için Ayak Yazılımlarını Al sayfasına bakabilirsiniz.

If you are brave and patient, and would like to build GNOME from source, we recommend you use JHBuild, which is designed to build the latest GNOME from Git. You can use JHBuild to build GNOME 2.28.x by using the gnome-2.28 moduleset.

While it is possible to build GNOME directly from the release tarballs, we strongly recommend the use of JHBuild.

8. GNOME 2.30'a Doğru

Gelişim GNOME'un 2.28 sürümü ile durmuyor. 2.28 sonrası tam altı ay sonra yayınlanacak olan GNOME 2.30 için çalışmalar başladı bile.

GNOME 2.30 (Mart 2010'da çıkacak) sürümünün mü yoksa GNOME 2.32 (Eylül 2010 yılında çıkması planlanıyor) sürümünün mü GNOME 3.0 olacağı Kasım 2009 başlarında belli olacak. Bu karar yeni ve mevcut GNOME uygulamalarının ve kütüphanelerinin ilerlemesine ve erişilebilirlik, kararlılık ve kullanılabilirlik üzerine etkilerine göre verilecek.

GNOME 2.30 her zaman olduğu gibi masaüstü platformu ve uygulamaları sağlamaya devam edecek, ayrıca yeni kullanıcı arayüzü GNOME Kabuğu ve GNOME Etkinlik Günlüğü gibi dosyalarınızı bulmanızı ve göz atmanızı kolaylaştıran yeni özelliklere de sahip olabilecek. Geliştiriciler için GNOME 2.30 bir çok eski kütüphanenin artık kullanılmayacağı anlamına geliyor.

GNOME Kabuğu'nun bir öngörümü 2.28 ile indirilmeye hazırdır. GNOME Kabuğu özellikleri kompozit masaüstünün gücünü kullanan yenilikçi taze bir kullanıcı arabirimidir. GNOME Kabuğu yeni çalışma alanları eklemeyi, sık kullanılan uygulamaları başlatmayı ve sık kullanılan dosyalara ve belgelere hızlıca erişmeyi sağlar.

Figür 7GNOME Kabuğu

GNOME Etkinlik Günlüğü bilgisayarınızdaki dosyaları kolaylıkla bulmak ve göz atmak için bir araçtır. Tüm dosya etkinliklerinin kronolojik günlüğünü tutar ve dosya grupları arasında ilişkiler sağlamak ve etiketlemeyi destekler. GNOME Etkinlik Günlüğü masaüstündeki tüm etkinlikleri etiketleme ve yer imi öğeleri desteği ile takip eden bir motor olan Zeitgeist için grafiksel kullanıcı arayüzüdür.

Tomboy Çevirimiçi de GNOME 2.30 için planlanıyor, böylelikle kullanıcılar Tomboy notlarlarına web aracılığıyla erişebilecek ve eşzamanlandırabilecekler.

GNOME yol haritası geliştiricilerin gelecek sürüm döngüsü için planlarının ayrıntıların içerir, GNOME 2.30 sürüm takvimi bu yılın başlarında çıktı ve GNOME viki sayfaları aracılığıyla erişilebilir durumda.

9. Katkıda Bulunanlar

Bu sürüm notları Paul Cutler tarafından GNOME topluluğunun yoğun yardımıyla derlenmiştir. Türkçe tercümesi Barış Çiçek tarafından yapılmıştır. Topluluk adına, bu GNOME sürümünü mümkün kılan geliştiricilere ve katkıda bulunan herkese sıcak teşekkürlerimizi iletiriz.

Bu çalışma serbestçe herhangibir dile tercüme edilebilir. Eğer bir dile çevirmek istiyorsanız lütfen GNOME Çeviri Projesi ile iletişime geçin.