Poznámky k vydání GNOME 2.28

1. Úvod

GNOME 2.28 je nejnovější verzí oblíbeného, multiplatformního pracovního prostředí GNOME pro váš počítač. GNOME je zaměřeno na snadnost použití, stabilitu, prvotřídní internacionalizaci a podporu zpřístupnění. GNOME je otevřeným a svobodným softwarem a poskytuje všechny běžné nástroje, které počítačoví uživatelé očekávají od moderního prostředí, jako je e-mail, groupware, prohlížení webu, správa souborů, multimédia a hry. GNOME dále poskytuje přizpůsobivou a výkonnou platformu pro softwarové vývojáře jak klasických, tak mobilních aplikací.

Obrázek 1GNOME 2.28

Pracovní prostředí GNOME je vydáváno každých šest měsíců a obsahuje nové vlastnosti, vylepšení, opravy chyb a překlady. GNOME 2.28 pokračuje v této tradici. Chcete-li se dozvědět více o GNOME a kvalitách, které jej odlišují od jiných počítačových pracovních prostředí (jako je použitelnost, zpřístupnění, internacionalizace a svoboda), navštivte stránku o prostředí GNOME na našem webu.

Přidejte se k nám ještě dnes a uvidíte, co všechno můžete změnit.

GNOME 2.28 obsahuje všechna vylepšení z GNOME verze 2.26 a nižších. Více informací o změnách, které se udály v GNOME 2.26, naleznete v poznámkách k vydání předchozí verze.

2. Staňte se přáteli GNOME!

Během vývojového cyklu 2.26 Nadace GNOME mimo jiné spustila nový program Přátelé GNOME. Zájemci mohou Nadaci GNOME pomoci každý měsíc pravidelným sponzorským darem. Jako reakce na podněty uživatelů byla během cyklu 2.28 zavedena možnost přispívat do programu Přátelé GNOME volitelnou měsíční částkou.

Přátelé GNOME jsou způsobem, jak mohou jednotlivci podpořit úsilí projektu GNOME o poskytování svobodného a otevřeného pracovního prostředí každému bez ohledu na jeho možnosti. Bez reklam či další podpory si Nadace zajistila v roce 2009 příjmy ve výši přes 20 000 amerických dolarů od mnoha štědrých dárců. Tyto prostředky napomohly k pokrytí nákladů na pracovní setkání programátorů, místní akce a programy, které projektu GNOME umožnily vytvořit internacionalizovaný, zpřístupněný a jednoduše použitelný software jak pro tradiční osobní počítače, tak pro mobilní zařízení.

Podívejte se na web Přátelé GNOME.

3. Co je nového pro uživatele

Zaměření projektu GNOME na uživatele a použitelnost se ve vydání 2.28 dále rozvíjí stovkami opravených chyb a uživateli žádaných vylepšení. Jejich značný počet neumožňuje uvést každou změnu a vylepšení, ale tyto poznámky by měly vyzdvihnout některé zajímavější, na uživatele orientované vlastnosti tohoto vydání.

3.1. Zbavte se kabelů

Součástí GNOME 2.28 je první vydání modulu GNOME Bluetooth, který by měl pomoci uživatelům se správou zařízení Bluetooth. Podporuje stovky zařízení jako myši, klávesnice nebo sluchátka s mikrofonem. GNOME Bluetooth zahrnuje i integraci běžných sluchátek a sluchátek s mikrofonem připojených přes Bluetooth s PulseAudio.

GNOME Bluetooth mimo jiné podporuje přístup na Internet prostřednictvím mobilního telefonu. Po spárování telefonu a počítače je do nástroje NetworkManager přidána položka mobilního Internetu.

Obrázek 2Bluetooth GNOME

3.2. Sledujte lépe svůj čas

Applet Měřiče času, pomáhajícího sledovat jednotlivé činnosti uživatele v čase, též nabízí mnoho nových vylepšení.

Bylo přidáno okno přehledu a uživateli je nabídnuto přehlednější propojení grafů kategorií a období. Poprvé také byly použity barvy, což by mělo lépe zvýraznit celkový čas jednotlivých úloh.

Mezi další novinky ve vlastnostech patří vylepšené automatické dokončování, které umožňuje za běhu změnit čas začátku. Dále vylepšená podpora určená těm, kteří rádi pracují v pozdních nočních hodinách, či schopnost přidat dřívější úkoly, které již byly dokončeny. Nakonec lze zmínit vlastnost exportu s několika vylepšeními, včetně možnosti před exportem provést filtrování činností založené na kategorii a datu, a nové jednoduché druhy exportů: iCal umožňující import do aplikace Evolution, Google Calendar a dalších klientů, XML a TSV (hodnoty oddělené tabulátorem), tyto spolehlivě fungují s tabulkovými kalkulátory.

Obrázek 3Měřič času

3.3. Komunikátor Empathy

Empathy je aplikace v prostředí GNOME poskytující funkce komunikátoru a rychlého zasílání zpráv, která je vystavěna na technologii komunikací Telepathy a která se dočkala několika nových a důležitých vlastností s cílem usnadnit uživatelům komunikaci.

Seznam kontaktů byl v několika ohledech vylepšen. Nyní lze nastavit stav uživatele přímo zadáním příslušného textu, nebo jej nastavit na základě předchozího stavu. Přeskupování kontaktů je usnadněno přesunutím kontaktu při táhnutí a upuštění, dříve docházelo ke zkopírování kontaktu. Zahrnuta je také nabídka Zobrazit, která poskytuje rychlý přístup k řazení kontaktů, prohlížení kontaktů offline a k předvolbám velikosti seznamu kontaktů.

Obrázek 4Kontakty Empathy

Dialog s chatem nyní podporuje několik nových motivů, včetně stylu zpráv Adium. „Uživatelé“ v seznamu uživatelů nyní disponují rychlou nápovědou, je možné skrýt seznam uživatelů v chatovacích místnostech, nabídka Kontakt byla vyřazena z nabídky Konverzace a v případě, že se uživatelovo jméno objeví v chatovací místnosti nebo při rozhovoru, daná karta zčervená.

Zvukové a obrazové chaty lze nyní zobrazit přes celou obrazovku a v případě, že kontakt nepodporuje video, zobrazí se avatar. Přidaná vlastnost opětovného vytáčení usnadňuje znovupřipojení uživatele.

Uživatelé mají nyní možnost sdílet svou pracovní plochu s kontakty v aplikaci Empathy, a to za pomoci prohlížeče vzdálené pracovní plochy prostředí GNOME, Vino.

Ke kontaktům XMPP (Jabber, Google Talk aj.) bylo přidáno určení zeměpisné polohy pomocí Geoclue. Polohu kontaktu lze zobrazit podržením ukazatele myši nad jménem kontaktu v seznamu kontaktů, v dialogu informací, nebo v zobrazení mapy. Empathy také podporuje režim omezené přesnosti pro ty, kteří vyžadují více soukromí. Uživatelé Google Talk mohou zobrazit polohu kontaktu, ale svou vlastní polohu zveřejnit nemohou, jelikož Google nepoužívá PEP.

Empathy také obsahuje zcela novou dokumentaci zaměřenou na pomoc uživatelům s tím, jak řešit určité úkony s Empathy.

3.4. Prohlížeč WWW Epiphany

Prohlížeč WWW v GNOME, Epiphany, nově používá vykreslovací jádro WebKit namísto původního jádra Gecko. Kromě zlepšení výkonu by však uživatelé neměli zaznamenat žádnou změnu. Dlouhodobě přechod přinese jasné výhody. Také díky této změně bylo v Epiphany opraveno větší množství dlouho se vyskytujících chyb, které nebylo možno vyřešit kvůli zastaralé podpůrné vrstvě spojené s jádrem Gecko. Vyzkoušejte prosím novou verzi a přesvědčte se, zda byly vaše případné staré problémy vyřešeny.

Kvůli přechodu prohlížeče Epiphany na jádro WebKit mohou jeho uživatelé zaznamenat jednu chybu: není možné ukládat uživatelská jména a hesla z formulářů. Tento problém bude odstraněn během vývojového cyklu verze 2.30.

3.5. Vylepšení multimediálního přehrávače

Při přehrávání disků DVD v Multimediálním přehrávači v GNOME lze nově využít funkcí nabídky DVD a obnovit přehrávání od poslední přehrávané pozice. Došlo také k úpravám zrychlujícím zásuvný modul služby YouTube.

3.6. Řekněte „sýr“

Cheese, aplikace snímající fotografie a videa z webové kamery, přináší několik vylepšení. Uživatelské rozhraní bylo aktualizováno a byl přidán Režim snímání v sérii, který umožňuje zaznamenat celou sérii fotografií za sebou. Počet fotografií a prodlevu mezi jejich pořízením lze navolit. Přidána byla podpora záznamu fotografie pomocí tlačítka na webové kameře.

Uživatelské rozhraní bylo optimalizováno pro obrazovky s malým rozlišením, jaké mají například netbooky. V Režimu na šířku byl seznam náhledů fotografií přesunut doprava a výsledek lze vidět na následujícím obrázku aplikace Cheese v režimu Snímání v sérii.

Obrázek 5Režim na šířku určený pro netbooky

Pokud se o aplikaci Cheese chcete dozvědět více, absolvujte její prohlídku!

3.7. Pište poznámky do PDF

Prohlížeč dokumentů Evince nyní umožňuje úpravu a ukládání poznámek, které mají přiřazeno automaticky otevírané okno. Evince také nově umožňuje obnovit otevřené dokumenty po pádu.

Prohlížeč Evince byl portován a je nově dostupný na platformě Microsoft Windows®.

3.8. Ztlumit a zesílit

Do nástroje Ovládání hlasitosti GNOME přibyla možnost ovládat prolínání subwooferu a kanálů. Novinkou také je, že jsou změny použity ihned.

Obrázek 6Podpora prolínání subwooferu a kanálů

3.9. Ale to ještě není všechno...

Spolu s velkými změnami přicházejí také malá rozšíření a vylepšení, která jsou součástí každého vydání GNOME.

  • Nabídky a tlačítka GNOME byla standardizována napříč všemi aplikacemi a ve výchozím nastavení se nezobrazují ikony. Položky nabídek s dynamickými objekty, jako jsou aplikace, soubory nebo záložky, a zařízení jsou z nového pravidla vyjmuty a mohou ikony zobrazovat. Tímto se docílí jednotného vzhledu a chování nabídek a čistšího uživatelského rozhraní.
  • Umístění poznámek a konfiguračních souborů nástroje Poznámky Tomboy bylo změněno tak, aby vyhovovalo specifikacím Freedesktop.org.
  • Správce napájení GNOME nově podporuje notebooky s více bateriemi a byla do něj přidána podpora vypínání disků prostřednictvím vrstvy DeviceKit.
  • Podpůrné vrstvy GTK+ file a tisk pomocí lpr podporují tisk více stránek na jeden list.
  • Gedit byl portován na Mac OS® X.
  • Vykreslování textu bylo v knihovně Pango vylepšeno pomocí nového jádra OpenType, které je paměťově méně náročné a má lepší podporu poškozených písem.
  • Díky vylepšením ve VTE zaznamenají uživatelé Terminálu GNOME menší paměťovou náročnost.
  • Nástroj na vypalování CD a DVD v GNOME, aplikace Brasero, nyní umožňuje vypalování na více disků. Do uživatelského rozhraní bylo přidáno grafické vyjádření toho, kolik místa na disku bude obsazeno.

4. Co je nového ve zpřístupnění

Projekt GNOME je hluboce přesvědčen o nutnosti tvořit software, který je dostupný pro každého, včetně handicapovaných uživatelů a vývojářů, kteří mohou mít práci s počítačem ztíženu. Na pomoc jim byl vytvořen Projekt zpřístupnění GNOME a systém zpřístupnění, který se stal standardem ve svobodných pracovních prostředích.

GNOME 2.28 nadále klade důraz na problematiku zpřístupnění, a to formou několika vylepšení.

4.1. Čtení obrazovky Orca

Aplikace Orca učinila výrazný pokrok v odstranění chyb a zvýšení výkonu, ve vydání GNOME 2.28 bylo odstraněno celkem 140 problémů. Mezi vylepšení patří:

  • ukazatel průběhu nově podporuje různé „úrovně upovídanosti“, které umožňují nastavit, zda mají být čteny aktualizace průběhu i v případě, kdy se ukazatel nenachází v aktivním okně
  • možnost přesouvat myš bez nutnosti klepnout na tlačítko
  • podpora indikace ukazatele myši nad prvkem, včetně schopnosti interakce s prvkem, nad kterým se nachází ukazatel
  • zvýrazňování překlepů při úpravách textu
  • kompletní přepsání generátorů předčítání a Braillova písma, nově s možností přehrávání zvuků v generátoru předčítání

4.2. WebKit a přístupnost

Znatelný pokrok byl učiněn ve zlepšení přístupnosti WebKit, částečně v navigaci pomocí kurzoru, a také v implementaci přístupného textového rozhraní Atk. Teď, když bylo přístupné textové rozhraní implementováno, mohou uživatelé přistupovat k obsahu bez použití myši a nechat si obsah předčítat či číst jej v Braillovu písmu pomocí nástroje na čtení obrazovky Orca.

5. Co je nového pro vývojáře

Následující změny jsou důležité pro vývojáře, kteří používají vývojovou platformu GNOME 2.28. Pokud vás tyto informace nezajímají, můžete přeskočit rovnou na Oddíl 6 ― Internacionalizace.

Vydání GNOME 2.28 přináší kromě nové verze pracovního prostředí i novou verzi GNOME coby vývojové platformy, sady stabilních knihoven API a ABI dostupných za podmínek licence GNU LGPL, které mohou být využity k tvorbě aplikací fungujících napříč platformami.

Odstraňování použití zastaralých knihoven

V blížícím se vydání GNOME 3.0 budou odstraněny různé zastaralé součásti GNOME. Mezi ně patří i některé specifické komponenty GNOME jako libart_lgpl, libbonobo, libbonoboui, libglade, libgnome, libcanavas, libgnomeprint, libgnomeprintui, libgnomeui a libgnomevfs. K aplikacím dodávaným spolu s GNOME byly vytvořeny úkoly s cílem úklidu za výše uvedenými součástmi. Čímž se nakonec zajistí, že nebude používán žádný zastaralý kód a že se otevře cesta ke snadnému přechodu na GNOME 3.0.

Vývojářům se důrazně doporučuje následovat tento příklad ve vlastních aplikacích. Mimoto pro všechny vývojáře (nebo potenciální vývojáře), kteří by nám chtěli pomoci, vznikla stránka GNOME Goals se seznamem různých úkolů, které ještě nebyly dokončeny. Automaticky sestavovaný přehled zbývající práce na modulech podporovaných nástrojem jhbuild naleznete na této stránce.

5.1. Úklid platformy

Velká pozornost na cestě ke GNOME 3.0 byla věnována odstranění zastaralých modulů a vlastností.

V GNOME 2.28 se již nenacházejí žádné aplikace závislé na knihovnách esound, libgnomevfs, libgnomeprint a libgnomeprintui.

Další vylepšení platformy GNOME ve vydání 2.28 zahrnují:

  • Závislost na knihovně libart_lgpl byla odstraněna u dvou modulů (eog a gtkhtml).
  • Závislost na knihovně libbonobo(ui) byla odstraněna u pěti modulů (gnome-control-center, gcalctool, gnome-media, gtkhtml a accerciser).
  • Závislost na knihovně libglade byla odstraněna u 28 modulů (accerciser, alacarte, gnome-control-center, dasher, empathy, gcalctool, gnome-games, gnome-netstatus, gnome-nettool, gnome-mag, gnome-menus, gnome-panel, gnome-power-manager, gnome-screensaver, gnome-session, gnome-settings-daemon, gnome-system-tools, gnome-utils, gtkhtml, hamster-applet, libgnomekbd, orca, pessulus, seahorse, vino, vinagre, yelp a zenity).
  • Závislost na knihovně libgnome byla odstraněna u 14 modulů (anjuta, gnome-control-center, dasher, evolution-webcal, gconf, gdl, gdm, gnome-desktop, gnome-media, gnome-system-tools, gok, gtkhtml, vino a yelp).
  • Závislost na knihovně libgnomecanvas byla odstraněna u tří modulů (anjuta, gtkhtml a zenity).
  • Závislost na knihovně libgnomeprint(ui) byla odstraněna u jednoho modulu (gnome-games).
  • Závislost na knihovně libgnomeui byla odstraněna u 16 modulů (anjuta, gnome-control-center, dasher, deskbar-applet, gnome-mag, gnome-media, gnome-settings-daemon, gnome-system-tools, gnome-utils, gok, gtkhtml, hamster-applet, nautilus, orca, vino a yelp).
  • Závislost na knihovně libgnomevfs byla odstraněna u tří modulů (dasher, gnome-mag a gnome-utils).
  • Mnoho modulů nyní poskytuje hezčí a čistší výstup při kompilaci díky použití AM_SILENT_RULES nebo Shave. Více informací naleznete na stránce http://live.gnome.org/GnomeGoals/NicerBuilds.
  • Několik modulů začalo používat GIntrospection — více informací popisuje stránka http://live.gnome.org/GnomeGoals/AddGObjectIntrospectionSupport.

Mnoho aplikací odstranilo používání zastaralých symbolů GTK+ a GLib, a také aplikovalo nová pravidla v začleňování pouze hlavičkových souborů GTK+ a GLib nejvyšší úrovně.

5.2. GTK+ 2.18

GTK+ 2.18 je nejnovějším vydáním sady nástrojů GTK+, která je srdcem GNOME. GTK+ 2.18 obsahuje několik nových funkcí pro vývojáře, a dále přichází s výrazným pročištěním a opravami mnoha chyb před nadcházejícím vydáním GTK+ 3.0.

Bylo také vylepšeno okno výběru souborů. Nově si pamatuje stav řazení položek a výchozí nastavení je lépe odladěno, například záložní soubory jsou skryté a naopak je zobrazován sloupec udávající velikost. Vylepšení se dočkala též lišta s cestou.

GTK+ přináší ještě řadu dalších změn, jako například:

  • Widgety GtkEntry mohou nově obsahovat ukazatel průběhu.
  • GtkEntry je nyní rozděleno dle zásad model-view.
  • GtkLabel dokáže zobrazovat vloženou adresu URI.
  • Tisk podporuje tištění výběru.
  • Ovládací prvky vlastností stránky mohou být vloženy do okna tisku.
  • Stavové ikoně přibyla možnost vložení titulku s cílem zlepšit přístupnost.
  • Byl přidán nový widget GtkInfoBar, který slouží k zobrazování zpráv v okně hlavním namísto dialogového.
  • GTK lze kompilovat se současnou verzí automake (nadále již není potřeba automake 1.7) a v tichém režimu pomocí příkazu „make V=0“.

5.3. GLib

Knihovna GNIO byla začleněna do GIO, API nyní umožňuje pracovat jak s adresami IPv4, tak IPv6, zjišťovat hostitele, vyhledávat reverzní záznamy IP adres, podporuje nízkoúrovňové V/V operace se sockety a pracuje se síťovými spojeními a službami.

U tříd GArray, GMappedFile a GTree jsou nyní počítány reference (reference counting).

V hlavní smyčce je nyní možné nastavit výchozí kontexty k jednotlivým vláknům.

Pro GIOStream a podtřídy byla přidána podpora přístupu s čtením a zápisem.

Knihovna GLib nyní zahrnuje podporu metadat jednotlivých souborů.

5.4. Dokumentace GNOME

Do aplikací Yelp a gnome-doc-utils byla přidána podpora Mallard, nového jazyka XML pro dokumentaci GNOME.

Pro autory dokumentace je Mallard plně vybaveným značkovacím jazykem XML, který byl navržen s cílem nápovědu koncipovat dle témat a úkonů a který se učí lépe než DocBook.

Nápověda aplikace Empathy je první dokumentací GNOME napsanou v jazyce Mallard, a také první dokumentací uvolněnou za podmínek licence Creative Commons Share-Alike 3.0, jejíž budoucí použití se plánuje napříč celou dokumentací GNOME.

5.5. Bluetooth GNOME

Nový systém zásuvných modulů, který je dostupný během nastavování zařízení, umožňuje používat v aplikacích GNOME zařízení Bluetooth.

Aby bylo se zařízeními Bluetooth možno pracovat, byly přidány nové widgety, včetně tlačítka a výběru.

5.6. Prohlížeč WWW Epiphany

Se změnou jádra aplikace Epiphany na WebKit souvisí mnoho vylepšení pro vývojáře.

WebKitGTK+ obsahuje extrémně rychlé zpracování jazyka JavaScript, menší náročnost, API GObject a vestavěnou kontrolu WWW. Epiphany také nově obsahuje podporu rozšíření Seed (JavaScript) a spolu s tím byla odstraněna podpora jazyka Python.

Epiphany využívá knihovnu libsoap k implementaci HTTP, proxy nyní pracuje stejným způsobem napříč celým prostředím GNOME. V knihovně libsoup chybějí funkce vyrovnávací paměti HTTP a kódování obsahu.

Také kontextová nabídka nebyla prozatím upravena pro potřeby Epiphany, protože je využíváno výchozí zobrazení jádra WebKit.

5.7. Applet měřiče času

Všechny funkce jsou nyní dostupné skrze API systému D-Bus.

5.8. Multimediální systém GNOME

Z Multimediálního systému GNOME byla odstraněna podpora vumeter, CDDB a GNOME-CD.

5.9. Totem

Z aplikace Totem byla odstraněna podpora jádra xine-lib, přidána byla podpora asynchronní analýzy API.

5.10. Vinagre

Do Vinagre, nástroje na přístup ke vzdálené ploše z prostředí GNOME, byl přidán nový systém zásuvných modulů. Podpora dalších protokolů je tak již jen otázkou napsání nového modulu pro Vinagre, které momentálně obsahuje zásuvné moduly pro VNC a SSH.

5.11. Brasero

Brasero rozdělilo své knihovny a nástroje do dvou balíků, libbrasero-burn a libbrasero-utils.

6. Internacionalizace

Díky členům celosvětového Překladatelského projektu GNOME nabízí GNOME 2.28 podporu 50 jazyků s více než 80 % přeložených řetězců, včetně uživatelských příruček a příruček správců v mnoha jazycích.

Podporované jazyky:

  • angličtina (americká, britská, kanadská)
  • arabština
  • baskičtina
  • bengálština
  • bengálština (Indie)
  • brazilská portugalština
  • bulharština
  • dánština
  • estonština
  • finština
  • francouzština
  • galicijština
  • gudžarátština
  • hebrejština
  • hindština
  • holandština
  • italština
  • japonština
  • kannadština
  • katalánština
  • katalánština (valencijská)
  • korejština
  • litevština
  • makedonština
  • malajálamština
  • maráthština
  • maďarština
  • norština (bokmål)
  • norština (nynorsk)
  • němčina
  • paňdžábština
  • polština
  • portugalština
  • rumunština
  • ruština
  • slovinština
  • srbština
  • tamilština
  • telugština
  • thajština
  • turečtina
  • ukrajinština
  • urijština
  • vietnamština
  • ásámština
  • čeština
  • čínština (Hongkong)
  • čínština (Tchaj-wan)
  • čínština (ČLR)
  • řečtina
  • španělština
  • švédština

Mnoho dalších jazyků je podporováno s více než polovinou přeložených řetězců.

Překlad softwarového balíku tak rozsáhlého, jako je GNOME, do zcela nového jazyka může být nelehkým úkolem i pro zaběhlý tým překladatelů. Obdiv za práci na této verzi si zaslouží tým starající se o podporu bengálštiny, jelikož dokázal navýšit překlady o více než 25 % na celkových 83 %. Gratulace patří také týmům starajícím se o podporu velštiny, bretonštiny a srbštiny za jejich usilovnou práci, neboť všechny tyto dokázaly navýšit své překlady o 10 % a více.

Podrobné statistiky a více informací naleznete na stránce stavu překladů GNOME.

7. Instalace GNOME

GNOME 2.28 můžete vyzkoušet pomocí živého CD, které obsahuje veškerý software GNOME 2.28 na jednom kompaktním disku. Počítač lze nastartovat přímo z živého CD, aniž byste museli cokoliv instalovat. Obraz tohoto CD si lze stáhnout přímo na torrentové stránce GNOME.

Pokud instalujete nebo aktualizujete svůj počítač na GNOME 2.28, doporučujeme využít oficiálních balíčků, které nabízí vaše distribuce. Populární distribuce GNOME 2.28 brzy zpřístupní a některé již dokonce nabízejí vývojovou verzi tohoto vydání. Seznam distribucí, které GNOME nabízejí spolu s údajem o nabízené verzi, naleznete na stránce Get Footware.

Odvážným a trpělivým, kteří si chtějí sestavit GNOME ze zdrojových kódů, doporučujeme použít JHBuild, který je navržen na sestavení nejnovější verze GNOME přímo z Git. GNOME 2.28.x sestavíte pomocí nástroje JHBuild použitím modulu gnome-2.28.x.

I když je možné sestavit GNOME přímo z vydaných tarballs, důrazně vám doporučujeme použít JHBuild.

8. Výhled na GNOME 2.30

Vývoj GNOME s verzí 2.28 nekončí. Práce na GNOME 2.30, které vyjde přesně za šest měsíců od vydání 2.28, již začaly.

Konečné rozhodnutí, zda se GNOME 3.0 zrodí z vydání 2.30 (které vyjde v březnu 2010), nebo z vydání 2.32 (které je plánováno na září 2010), padne začátkem listopadu 2009. Především vše závisí na pokroku ve vývoji nových a stávajících aplikací a knihoven GNOME, a také na dopadu změn na přístupnost, stabilitu a použitelnost.

I nadcházející vydání GNOME 2.30 přinese platformu pracovního prostředí a aplikace, které dobře znáte. Navíc bude pravděpodobně zahrnovat i nové uživatelské rozhraní nazvané GNOME Shell spolu s nástrojem GNOME Activity Journal, který slouží k jednoduššímu procházení a hledání souborů v počítači. Pro vývojáře je důležité, že s vydáním GNOME 2.30 bude mnoho starých knihoven označeno za zastaralé.

Ukázka nového GNOME Shell je zahrnuta ve vydání 2.28 a je též volně ke stažení. GNOME Shell je inovativní uživatelské rozhraní využívající výkonu akcelerované pracovní plochy. GNOME Shell umožňuje jednoduše přidávat pracovní plochy, spouštět často používané aplikace a přistupovat k nejvíce používaným souborům a dokumentům.

Obrázek 7GNOME Shell

GNOME Activity Journal je nástroj na jednoduché procházení a hledání souborů v počítači. Udržuje chronologický žurnál veškeré aktivity spojené se soubory, podporuje značky a vytváření vztahů mezi skupinami souborů. GNOME Activity Journal je uživatelské rozhraní k nástroji Zeitgeist, výkonnému jádru, které podporuje značky a záložky k položkám a sleduje veškeré dění v pracovním prostředí.

Do vydání GNOME 2.30 je také plánováno zařazení aplikace Tomboy Online, která umožní uživatelům synchronizovat a používat své poznámky přes web.

Cestovní mapa GNOME podrobně zmiňuje plány vývojářů na další vývojový cyklus, plán vydání GNOME 2.30 se objevil již dříve během tohoto roku a je k dispozici online na wiki GNOME.

9. Zásluhy

Tyto poznámky k vydání sestavil Paul Cutler za široké pomoci komunity okolo GNOME. Do českého jazyka je přeložili Andre Klapper, Petr Kovář a Lucas Lommer z českého překladatelského týmu GNOME. Za celou komunitu vzdáváme hold všem vývojářům a přispěvatelům, díky kterým bylo možné toto vydání GNOME vytvořit.

Tento text smí být svobodně přeložen do libovolného jazyka. Pokud chcete vytvořit překlad do svého jazyka, kontaktujte prosím Překladatelský projekt GNOME.