Примітки до випуску GNOME 2.20

1. Вступ

GNOME версії 2.20 — нова версія популярного багатоплатформного робочого середовища GNOME. GNOME фокусується на простоті використання, стабільності та першокласній підтримці інтернаціоналізації і можливостей доступності. GNOME побудовано на вільному та відкритому програму забезпеченні у ньому є усі засоби, які потребує користувач сучасного обчислювального оточення, також є гнучкою та потужною платформою розробки програмного забезпечення.

Серед покращень GNOME 2.20: вдосконалена підтримка мов з писемністю справа наліво; інтеграція пошуку у діалоговому вікні вибору файлів; нові зручні функції у програмі керування поштою та спільно роботою Evolution; покращений перегляд колекцій зображень; спрощені системні параметри; ефективне керування живленням та неймовірно точне стеження за акумуляторами на портативних комп'ютерах. Розробникам стане легше створювати програми завдяки оновленню інструментарію GTK+, покращеним інструментам та новому чудовому веб-сайту документації.

Чергова версія середовища GNOME виходить кожні шість місяців та містить останні зміни, покращення, виправлення помилок, переклади, що зроблені за останній цикл роботи. Випуск GNOME 2.20 продовжує цю традицію. Щоб більше дізнатись про GNOME та його відмінності від інших графічних середовищ, увагу до зручності інтерфейсу, підтримку додаткових можливостей, локалізацію та доступність, відвідайте сторінку нашого веб-сайту Про GNOME.

Приєднуйтесь до нас сьогодні та спробуйте себе у новій якості.

У GNOME 2.20 включено усі вдосконалення зроблені у GNOME 2.18 та попередніх версій. Про них можна дізнатись у примітках до випуску до GNOME 2.18.

Примітки до цього випуску доступні кількома мовами: албанською, арабською, болгарською, каталонською, спрощеною китайською, традиційною китайською, датською, голландською, естонською, англійською, французькою, німецькою, грецькою, індонезійською, італійською, японською, корейською, литовською, македонською, пенджабською, польською, бразильською португальською, російською, сербською, сербською в латиниці, іспанською, шведською, тайською, турецькою, українською, в'єтнамською, уельською.

2. Новини для користувачів

Проект GNOME зберігає свою увагу до користувачів та зручність роботи у GNOME 2.20. У цій версії були зроблені сотні виправлень помилок та додано багато замовлених користувачами покращень. Їх велика кількість не дозволяє їх перелічити. Проте, ми намагатимемось відзначити найбільш цікаві для користувачів покращення у цьому випуску.

2.1. Електрона пошта та календар

Evolution — програма керування електронною поштою та спільною роботою GNOME — отримало декілька нових функцій.

Нове попередження про вкладення може покласти край таким листам як «Вибачте, я забув вкласти файл». Якщо ви намагаєтеся надіслати листа, що містить слово «attachment» (або схоже на нього), а насправді нічого не вкладаєте, ви побачите попередження. (На жаль, поки що ця функція працює лише для англійської мови. — прим. пер.)

Рисунок 1Попередження про вкладення в Evolution.

При отриманні нового електронного листа Evolution тепер показує значок у області сповіщення на вашій панелі. Зверніть увагу: оскільки наразі це лише додатковий модуль Evolution, ще не повністю вбудований у основні параметри, вам треба вимкнути сам модуль, якщо ви не хочете користуватися цією функцією.

Рисунок 2Новий значок сповіщення Evolution.

Перенести параметри та архів пошти на інший комп'ютер тепер набагато простіше, завдяки новій функції збереження/відновлення.

Рисунок 3Функція збереження в Evolution.

Підтримку «магічного пробілу» трудно помітити, але вона дуже корисна: завдяки їй досить однієї клавіші, щоб прочитати нові повідомлення в усіх ваших теках. Просто натискайте пробіл, щоб прокрутити вікно перегляду повідомлення, потім натискайте його ще раз, щоб перейти до наступного непрочитаного повідомлення у цій теці. Коли всі листи у теці прочитані, чергове натискання пробілу перенесе вас до першого непрочитаного повідомлення у наступній теці.

Корисні вдосконалення торкнулись і календаря Evolution. Інтерфейс пошуку дозволяє задавати складні запити, схожі на ті, які вже можна робити для електронної пошти та контактів. Також ви можете зберігати свої пошукові запити, після чого виконувати їх. Розкривний список «Показати» забезпечує швидкий доступ до зустрічей, запланованих на найближчі 7 днів, а також до активних зустрічей.

Рисунок 4Перегляд подій на 7 днів в Evolution.

Окрім того, поштовий клієнт тепер:

  • у режимі групування гілками переміщує гілки нагору списку, якщо вони містять непрочитані повідомлення;
  • використовує стандартну систему друку GTK+, включаючи ті ж діалогові вікна, що й у інших програмах, та одночасно надаючи більше параметрів друку, ніж раніше;
  • дозволяє обирати модуль для протидії спаму (SpamAssassin чи BogoFilter) через параметри — крім того, SpamAssassin тепер вчиться, коли ви позначаєте повідомлення як «спам» або «не спам».

Користувачі Microsoft Exchange будуть раді вдосконаленням підтримки Exchange у Evolution. Серед них:

  • доступ до функції делегування, що дозволяє вашому колезі піклуватися про вашу роботу, поки ви у відпустці;
  • більш швидка робота у автономному режимі;
  • більш швидке завантаження тек.

2.2. Веб-переглядач

Покращення у Epiphany — вбудованому веб-переглядачі GNOME — ледь примітні, але суттєві.

Наприклад, вбудоване доповнення у адресному рядку тепер більш інтуїтивне. Тепер, коли ви обираєте пункт з розкривного списку за допомогою клавіш курсору, поточний виділений пункт одразу показується у полі вводу, так що тепер простіше побачити, яку адресу буде використано при натисненні клавіші вводу. Розкривне меню містить адреси як з історії, так і з ваших закладок, а тепер також містить значки веб-сайтів (favicons) для елементів історії, аналогічно тому, як було раніше для закладок.

Рисунок 5Веб-переглядач, що відображає закладки та історію у адресному рядку, зі значками.

На численні прохання у веб-оглядачі тепер є параметр «плавної прокрутки», з яким легше побачити, де потрібно продовжувати читати при прокручуванні довгих сторінок. Типово цей параметр не увімкнений, тому що деякі користувачі повідомляють, що очі швидше втомлюються при використанні плавної прокрутки.

2.3. Перегляд зображень

«Око GNOME» — програма перегляду зображень для середовища GNOME — стала працювати швидше та більш стабільно. Нове діалогове вікно властивостей зображення забезпечує швидкий доступ до основної інформації та метаданих для ваших зображень, та показує тепер дані XMP (Extensible Metadata Platform), які ваша камера або програма могли зберегти у файлах зображень поруч з іншими відомостями EXIF.

Окрім того, тепер ви можете легко відкрити зображення у іншій програмі — наприклад GIMP — за допомогою пункту меню «Відкрити за допомогою...». Після того, як ви внесете зміни та збережете файл, зображення буде Mandeавтоматично оновлено у вікні перегляду. Ця функція, разом з деякими іншими корисними діями, також доступна з нового меню, що з'являється при клацанні правою кнопкою миші на панелі колекції у нижній частині вікна. Праворуч та ліворуч у панелі колекції тепер є великі вертикальні кнопки, за допомогою яких ви зможете легко переглядати всі свої зображення.

Рисунок 6Програма перегляду зображень разом з діалоговим вікном властивостей та меню «Відкрити у програмі».

2.4. Перегляд документів

Evince — програма GNOME для перегляду файлів PDF та Postscript — тепер підтримує інтерактивні PDF-форми, що дозволяє вам ввести інформацію у отриманий вами PDF-файл, а потім зберегти чи надрукувати його. Сторінки тепер завантажуються значно швидше.

Рисунок 7Заповнення форми у програмі перегляду документів.

Тепер ви також можете зберігати зображення з PDF-документів та друкувати декілька сторінок документу на одному аркуші.

2.5. Звук та відео

Не всі дистрибутиви типово встановлюють всі мультимедіа-кодеки, оскільки у деяких країнах для цього треба отримати ліцензії на патенти. Це означає, що програми не завжди можуть одразу працювати з будь-яким форматом файлів. Але тепер такі програми як Totem — відеопрогравач GNOME — можуть пропонувати користувачу встановити ці кодеки. Насправді це реалізується дистрибутивом, який вирішує, як краще отримати та встановити кодеки. Ось як це виглядає в Ubuntu:

Рисунок 8Відеопрогравач пропонує встановити кодек.

У Totem також покращена підтримка відео, вбудованого у веб-сторінки. Тепер підтримується більше веб-сторінок. У випадках, коли для запуску відео треба натиснути кнопку відтворення, ця кнопка тепер пульсує. Зрештою, тепер можна перейти у повноекранний режим з веб-сторінки.

2.6. Ведення приміток

До Tomboy — програма GNOME для ведення приміток — додано кілька важливих можливостей, першою є синхронізація приміток. Tomboy тепер може використовувати WebDAV або ssh, щоб з'єднуватись з віддаленим сервером та синхронізувати всі створені користувачем примітки. Це дозволяє тим, хто використовує декілька комп'ютерів, зберігати єдиний набір приміток. Завдяки простому механізму виявлення конфліктів між сервером та клієнтами Tomboy ви можете бути впевнені, що при виникненні конфліктних приміток ви не втратите дані.

Рисунок 9Tomboy з примітками, синхронізованими між двома комп'ютерами.

Окрім того, Tomboy тепер пам'ятає, які примітки ви відкрили, та знову показує їх після перезапуску.

2.7. Редагування тексту

gedit — простий, але потужний текстовий редактор GNOME — отримав нову систему виділення синтаксису кольором, завдяки цьому мови сценаріїв (такі, як PHP та Ruby) виділяються навіть при їх вставлянні у HTML. Окрім того, виділяються такіпозначки як «TODO» та «FIXME» у коментарях до коду, а також документація gtk-doc до первинного коду.

Ви навіть можете обрати одну з кількох схем кольорів, якщо ви вже звикли до кольорів, що використовуються іншим текстовим редактором.

Рисунок 10Схеми кольорів у текстовому редакторі.

2.8. Керування файлами

Діалогове вікно вибору файлів тепер показує список недавніх файлів та може використовувати системи настільного пошуку — такі, як Beagle та Tracker — що дозволяє легко знаходити потрібні файли без переривання роботи.

Рисунок 11Виконання пошуку у вікні вибору файлів.

Файловий менеджер Nautilus тепер показує більше інформації у вікні «Властивості» для дисків, включаючи діаграму, за якою легко визначити обсяг вільного простору. Крім того, у аналізаторі використання дисків тепер можна бачити загальні відомості про використання диску.

Рисунок 12Діалогове вікно властивостей жорсткого диску.

(Уважні користувачі помітять проблему з відображенням типу, розміру та MIME-типу у цьому вікні. Ми сподіваємося, що її буде виправлено до GNOME 2.22.)

Файловий менеджер тепер також використовує EXIF-інформацію від камери у файлах зображень, щоб правильно обертати їх ескізи. Це означає, що при додаванні знімку до GNOME, орієнтація ескізу буде правильною — залежною від того, є знімок портретним чи ландшафтним.

Рисунок 13Файловий менеджер показує правильно орієнтовані мініатюри для зображень.

Менеджер архівів File Roller тепер здатний відкривати та зберігати архіви у мережі, наприклад, на підключених серверах ssh://, використовуючи систему GnomeVFS, яка вже застосовується у інших програмах GNOME. Також тепер можна копіювати та перетягувати файли між архівами.

2.9. Панель

У більшості дистрибутивів панель GNOME розташована на верхньому та нижньому краях екрану. У GNOME 2.20 до неї внесені невеликі, але корисні вдосконалення. Наприклад, аплет списку вікон більше не змінює розмір своїх кнопок при зміні довжин заголовків вікон. Це дозволяє уникнути набридливих змін розміру кнопок при зміні вкладок у веб-оглядачі. А аплет вибору вікна тепер сортує власний список за приналежністю до робочих місць.

Користувачі «плаваючих панелей» (таких, які не розтягуються на всю ширину екрану) можуть помітити, що ці панелі тепер зберігають правильне розташування при зміні роздільної здатності. У GNOME 2.22 планується ще покращити зміни положення аплетів панелі при зміні розширення.

2.10. Панель керування

У GNOME 2.20 панелі керування були декілька реорганізовані для керування їх кількості, щоб ви змогли швидше знайти те, що вам потрібно.

Наприклад, у цьому випуску GNOME з'явився аплет панелі керування «Зовнішній вигляд». Він являє собою об'єднання аплетів «Тема», «Тло робочого столу», «Шрифти» та «Інтерфейс», тож меню «Параметри» спростилося.

Рисунок 14Панель керування зовнішнім виглядом.

Крім того, деякі з параметрів спеціальних можливостей були переміщені у нову вкладку у панелі керування стандартних програм.

Рисунок 15Вкладка можливостей доступності в панелі керування стандартних програм.

Користувачі бездротових мереж будуть раді підтримці шифрування WPA у панелі керування мережею.

2.11. Керування паролями

Система керування в'язками ключів GNOME Keyring пам'ятає ваші паролі для мережних сервері та веб-сайтів. У GNOME 2.20 в'язка автоматично розблоковується при вході у систему та при знятті блокування з екрану, тож більше не потрібно зайвий раз вводити пароль. Проте, відзначимо, що ця функція вимагає підтримки зі сторони вашого дистрибутиву. Також ви тепер можете змінити головний пароль вашої в'язки через панель керування параметрами шифрування, на закладці GNOME Keyring.

Рисунок 16Закладка GNOME Keyring в панелі керування параметрами шифрування.

Засіб керування паролями та ключами шифрування тепер показує більше подробиць при імпорті ключів, а також дозволяє обрати тип архіву при шифруванні кількох файлів.

Рисунок 17Шифрування кількох файлів.

2.12. Система довідки

У цьому випуску значно змінено інфраструктуру системи довідки GNOME (yelp). Покращений стиль та форму документів довідки. Крім того, кольори тепер краще відповідають поточній темі.

Сторінки довідки тепер виводяться швидше, оскільки окремі сторінки завантажуються за вимогою, а значить, більше не потрібно аналізувати весь посібник.

Рисунок 18Програма перегляду довідки.

2.13. Керування живленням

Програма керування живленням тепер зберігає профільну інформацію про роботу акумуляторів, завдяки чому більш точно обчислюється час роботи від акумулятора — навіть на старих, відпрацьованих акумуляторах. Їй навіть відомі багато моделей акумуляторів, які були відкликані користувачем.

Рисунок 19Програма керування живленням попереджає про відпрацьований акумулятор.

Деякі частини GNOME — наприклад, мікшер гучності — позбулися зайвих опитувань, що дозволяє економити енергію.

2.14. Вхід у систему та збереження екрану

Користувачі і раніше могли обирати бажану мову при вході у GNOME, але тепер сам екран входу у систему перекладається потрібною мовою одразу після її вибору — завдяки покращенню GDM (менеджері дисплеїв GNOME).

Програма збереження екрану GNOME тепер дозволяє іншим людям залишати примітки при заблокованому екрані за допомогою кнопки «Залишити повідомлення». Ви побачите залишені вам повідомлення, коли розблокуєте екран.

Рисунок 20Примітки, що були відкритими при вмиканні зберігання екрану.

2.15. Мови з писемністю справа наліво

Деякі мови — наприклад, арабська та іврит — пишуться справа наліво. Користувачі, що працюють з цими мовами, очікують, що більша частина інтерфейсу буде дзеркально відбита у порівнянні з мовами, у деяких мовах прийнята писемність зліва направо. У GNOME 2.20 підтримка цих мов покращена наступним чином:

  • Кнопки у заголовках вікон (такі, як «Згорнути», «Розгорнути» та «Закрити») розташовуються у зворотному порядку;
  • Пункти меню заголовку вікна тепер розташовані на правій межі;
  • перемикач вікон, що викликається комбінацією клавіш Alt+Tab, перебирає та переходить між вікнами справа наліво;
  • перемикач робочих місць, що викликається комбінацією клавіш Ctrl+Alt+стрілки, перебирає та переходить між робочими місцями справа наліво.
Рисунок 21Перемикання вікон при використанні арабської мови. Зверніть увагу на зворотний порядок кнопок у заголовках вікон.

2.16. Можливості доступності

У GNOME можна налаштувати підтримку спеціальних можливостей, що дозволяють фізично обмеженим людям користуватися середовищем. Ключова частина цієї підтримки — екранний диктор Orca, який допомагає людям з вадами зору, використовуючи синтез мови, шрифт Брайля та збільшення.

Головна перевага Orca — підтримка певних програм. Це означає, що, окрім загальної інформації, що отримується інструментарієм ATK (та системою AT-SPI), Orca «розуміє» моделі взаємодії з користувачем, прийняті у конкретних програмах. Наприклад, у останній версії значно покращена підтримка OpenOffice.org, Firefox, Thunderbird, Pidgin (колишній Gaim) та програм Java. Також Orca тепер справляється з індикаторами поступу, контекстними підказками та сповіщеннями, та може використовувати спеціальні вимови для окремих слів.

3. Новини для адміністраторів

GNOME випускає колекцію засобів для системних адміністраторів, щоб допомогти їм у великих корпоративних розгортаннях, а також у ситуаціях, коли треба обмежити функціональність машини.

3.1. Редактори ізоляції та профілів користувачів

Редактор профілів Sabayon дозволяє адміністраторам встановлювати профілі користувачів всередині «живого» інтерактивного сеансу GNOME. Коли створюється профіль користувача, запускається вбудований сеанс, у якому адміністратор може змінити змінити типові параметри GConf та встановити призначені ключі.

У вкладеному вікні системний адміністратор може створювати персоналізовані профілі користувачів на основі їх завдань (тобто. програмісти, менеджери, клерки, секретар та таке інше). Ці профілі можна зберігати та надалі використовувати як шаблон для інших офісних машин, що заощаджує час системних адміністраторів. Профілі можуть змінюватись, налаштовуватись на різні потреби користувачів. Оскільки вони централізовані, їх легко обслуговувати та розгортати.

У GNOME 2.20 редактор профілів користувачів може використовуватися для встановлення типових параметрів для програм OpenOffice.org — на додаток до наявної підтримки програм GNOME та Mozilla.

Рисунок 22Встановлення типових параметрів у OpenOffice.org для профілю користувача.

3.2. GDM (GNOME Display Manager)

GDM тепер краще виконує аудит utmp/wtmp, тож при вході та виході користувачів робляться записи у /var/adm/utmp та /var/adm/wtmp. Наприклад, це дозволяє таким програмам як who та finger використовувати базу даних utmp для отримання інформації про те, хто працює у системі. Окрім того, завдяки підтримці Linux-аудиту (через libaudit) можна зберігати у системі аудиту ядра відомості про кожну вдалу чи невдалу спробу входу.

Також тепер GDM може використовувати RBAC (Role Based Access Control — керування доступом на основі ролей) для керування доступом до функцій вимикання, перезавантаження та призупинення.

4. Новини для розробників

Платформа розробки GNOME версії 2.20 є надійною основою, на якій вільні розробники будують власні програми. Умови розповсюдження GNOME дозволяють створювати вільне та комерційне програмне забезпечення на основі GNOME.

Гарантована стабільність інтерфейсу програм (API) та бінарного інтерфейсу (ABI) протягом усього життєвого циклу платформи GNOME 2.x. Бібліотеки робочого середовища не настільки стабільні, але цьому приділяється все більша увага.

4.1. GTK+

GNOME 2.20 використовує версію 2.12 графічного інструментарію GTK+, у якому додані нові можливості та важливі виправлення. Ось основні зміни у цій версії:

  • Новий елемент GtkVolumeButton для використання в мультимедіа-програвачах.

  • Новий клас GtkRecentAction, що надає пункти меню для відкривання недавніх файлів.

  • Покращений API GtkTooltip, набагато зручніший та потужніший, ніж застарілий API GtkTooltips. Наприклад, він дозволяє прив'язувати контекстні підказки до об'єктів GtkTreeView та до неактивних елементів.

  • Новий API GtkBuilder, який можна використовувати для побудови інтерфейсів користувача з XML-описів, та який незабаром має замінити libglade.

  • Підтримка деяких простих графічних ефектів (за умови, що вони підтримуються обладнанням та драйверами) за допомогою таких функцій як gdk_window_set_composited() та gdk_window_set_opacity().
  • Нові методи вводу для тайської та лаоської мов, а також метод вводу через багатократні натискання (у стилі мобільних телефонів) для використання у вбудованих пристроях.
  • Вбудовані значки були оновлені для відповідності специфікації Tango проекту freedesktop.org, тож зовнішній вигляд програм GNOME тепер більш сумісний з іншими інструментаріями та середовищами.
  • GtkFileChooser тепер показує список недавніх файлів та може інтегруватись з системами настільного пошуку — такими, як Beagle та Tracker — як описано вище у розділі «Керування файлами».

Також дивіться список нових функцій у GTK+ 2.12. Подробиці можна знайти у кількох електронних листах (див. 1, 2, 3, 4) Маттіаса Класена.

4.2. Glib

Допоміжна бібліотека Glib тепер містить функцію g_get_user_special_dir(), яка надає шляхи до спеціальних тек згідно специфікації xdg-user-dirs проекту freedesktop.org.

А для роботи з текстом тепер є API GRegex, що забезпечує пошук регулярних виразів у рядках без необхідності підключати додаткову бібліотеку.

4.3. Pango

У системі виводу тексту Pango з'явились декілька покращень.

Наприклад, новий механізм форм для писемності Н’Ко, використовується мовами Mande у західній Африці. До сьогодні ці мови, знаходяться у меншості, не мали доброї підтримки у комп'ютерних системах.

Рисунок 23Приклад, отриманий за допомогою механізму форм Н’Ко.

Покращений механізм розташування OpenType допомагає Pango обирати потрібні символи залежно від поточної мови.

Рисунок 24Механізм розташування OpenType у Pango вибирає правильний символ.

Окрім того, у новій версії Pango:

  • можна вказати декілька бажаних мов;
  • при виводі вертикального тексту використовується вертикальні варіанти знаків пунктуації;
  • є нові функції pango_cairo, що забезпечують більш просте використання Pango разом з с Cairo.

4.4. Glade

Значно покращена програма створення інтерфейсу користувача Glade. У ній зроблено архітектурні зміни, а також покращення її власного інтерфейсу. Наприклад, допоміжні вікна, такі, як редактор, інспектор та палітра, тепер можна закріпляти біля країв вікна.

Рисунок 25Glade з незакріпленим вікном.

Також ви тепер можете клацнути правою кнопкою миші на елементах для швидкого внесення наступних змін:

  • додавання чи видалення батьківського елементу;
  • вставка чи видалення заповнювача до або після виділеного елементу у GtkBox;
  • вставка чи видалення сторінки до або після виділеної сторінки у GtkNotebook;
  • вставки чи видалення рядка чи стовпчика у GtkTable.

Автори бібліотек будуть ради дізнатись, що нові елементи можуть бути оголошені у каталозі без необхідності писати код підтримки, що дозволяє розробникам використовувати у Glade власні елементи.

4.5. Accerciser

Нова програма Accerciser призначена для дослідження доступності. Вона дозволяє перевірити, чи надає ваша програма інформацію, потрібну для роботи спеціальних інструментів, таких як екранний диктор Orca середовища GNOME.

Рисунок 26Програма Accerciser досліджує інтерфейс користувача програми.

4.6. Документація для розробників

Новий веб-сайт документациії GNOME — library.gnome.org — містить всі нові підручники, посібники та довідники з API. Цей сайт — результат проекту, проведеного у рамках Google Summer of Code. Він гарантує, що онлайн-документація буде своєчасно оновлюватися, та здатен відображати декілька версій одних і тих самих документів, у тому числі різними мовами.

На цьому сайті можете знайти новий документ «Огляд платформи GNOME» («Overview of the GNOME Platform»), який тепер є офіційною частиною випусків GNOME у модулі gnome-devel-docs. Це добрий початок для нових розробників GNOME.

Рисунок 27Нова онлайн-бібліотека документації для розробників GNOME.

Для перегляду локальної документації ми радимо користуватися засобом DevHelp, особливо при пошуку назв функцій та класів, хоча слід пам'ятати про необхідність встановлення пакетів з документацією з вашого дистрибутиву. DevHelp тепер також є частиною офіційного випуску засобів розробки GNOME.

5. Інтернаціоналізація

Завдяки усім учасникам Проекту перекладу GNOME випуск GNOME 2.20 підтримує 48 мов (принаймні 80 відсотків перекладених рядків). Зокрема, багатьма мовами перекладені посібники для користувачів та адміністраторів.

Мови, що підтримуються:

  • албанська
  • арабська
  • баскська
  • бенгальська (Індія)
  • болгарська
  • бразильська португальська
  • каталонська
  • китайська (Китай)
  • китайська (Тайвань)
  • китайська (Гонг Конг)
  • чеська
  • датська
  • дзонгкха
  • голландська
  • англійська
  • естонська
  • фінська
  • французька
  • галісійська
  • німецька
  • грецька
  • гуджараті
  • хінді
  • угорська
  • індонезійська
  • італійська
  • японська
  • корейська
  • латвійська
  • литовська
  • македонська
  • малаялам
  • норвезька букмол
  • польська
  • португальська
  • панджабська
  • румунська
  • російська
  • сербська
  • сербська (латиниця)
  • іспанська
  • словенська
  • шведська
  • тамільська
  • тайська
  • турецька
  • українська
  • в'єтнамська
  • уельська

Частково підтримується велика кількість інших мов. Перекладено більше половини їх повідомлень.

6. Встановлення GNOME

Ви можете спробувати GNOME 2.20 за допомогою «живого» компакт-диску (LiveCD), на якому зібрані всі програми, що входять до складу GNOME 2.20. Його можна завантажити з BitTorrent-сайта GNOME.

Для встановлення чи оновлення середовища GNOME до версії 2.20 ми радимо скористатись пакетами з дистрибутиву. Основні постачальники дистрибутивів незабаром будуть постачати GNOME 2.20, а деякі вже постачають тестову версію GNOME. Список дистрибутивів Linux, що містять GNOME із зазначенням версії середовища можна знайти на сторінці Get Footware.

Якщо ви сміливі та терплячі, можете зібрати останню версію з програмного коду, це полегшить внесення змін та доповнень, ми радимо використовувати засоби автоматичного збирання, такі як GARNOME для збирання з tar-архівів. Для збирання GNOME 2.20.x потрібна програма GARNOME версії 2.20.x. Також є jhbuild, для збирання з Subversion. jhbuild можна використати і для збирання GNOME 2.20.x — для цього скористайтеся набором модулів gnome-2.20.

Ті, хто бажає встановити усе середовище з програмного коду самостійно, можуть зібрати модулі у наступному порядку: libxml2, libgpg-error, libgcrypt, libxslt, gnome-common, intltool, rarian, gtk-doc, glib, libIDL, ORBit2, fontconfig, cairo, pango, gnome-doc-utils, atk, shared-mime-info, gtk+, gconf, libbonobo, gail, at-spi, gnome-mime-data, desktop-file-utils, libdaemon, dbus, dbus-glib, dbus-python, pygobject, pycairo, libglade, pygtk, avahi, libvolume_id, hal, gamin, gnome-vfs, audiofile, esound, libart_lgpl, libgnome, libgnomecanvas, libbonoboui, hicolor-icon-theme, icon-naming-utils, gnome-icon-theme, gnome-keyring, libgnomeui, gnome-menus, alacarte, libtasn1, opencdk, gnutls, libsoup, mozilla, evolution-data-server, libgtop, startup-notification, gtk-engines, gnome-themes, gnome-desktop, bug-buddy, metacity, libgsf, libcroco, libgnomecups, libgnomeprint, libgnomeprintui, librsvg, eel, nautilus, libxklavier, libgnomekbd, gstreamer, liboil, gst-plugins-base, libwnck, gnome-panel, gnome-control-center, gnome-speech, dasher, pyorbit, gnome-python, gtksourceview-1.0, nautilus-cd-burner, gst-plugins-good, libmusicbrainz, iso-codes, totem, gnome-media, gnome-python-desktop, deskbar-applet, pwlib, opal, ekiga, eog, enchant, epiphany, poppler, evince, gtkhtml, evolution, evolution-exchange, evolution-webcal, fast-user-switch-applet, file-roller, gcalctool, gconf-editor, gdm2, gtksourceview, pygtksourceview, gedit, gucharmap, system-tools-backends, gnome-applets, gnome-backgrounds, gnome-games, gnome-keyring-manager, gnome-netstatus, gnome-nettool, libcolorblind, gnome-mag, gnome-power-manager, gnome-screensaver, gnome-session, libsigc++2, glibmm, cairomm, gtkmm, gnome-system-monitor, liboobs, gnome-system-tools, vte, gnome-terminal, gnome-user-docs, gnome-utils, gnome-volume-manager, gok, libgail-gnome, orca, seahorse, sound-juicer, tomboy, vino, yelp, zenity, pessulus, sabayon, devhelp, glade3, accerciser, gnome-devel-docs

Цей перелік, можливо, не повний та наведений лише для довідки. Краще використовувати засоби автоматичного збирання GNOME, посилання на які дані вище.

7. Погляд на майбутній GNOME 2.22

Звичайно, розробка робочого середовища не зупиняється на GNOME 2.20. Через шість місяців вийде GNOME 2.22, побудований на базі попередніх випусків.

Ось деякі вдосконалення, які очікуються у GNOME 2.22:

  • Значно оновлено Ekiga — VoIP-клієнт GNOME — включає перероблений інтерфейс користувача та підтримку відомостей про присутність для протоколу SIP.
  • Велика консолідація аплетів панелі керування за рахунок їх об'єднання.
  • Спрощене розташування аплетів панелі, включаючи покращений API для розробників.
  • Перероблений інтерфейс користувача у редакторі профилів Sabayon.
  • Доступність нового API віртуальної файлової системи, що використовується файловим менеджером Nautilus.

В плані розвитку GNOME описані плани розробників на наступний цикл випуску. Незабаром також чекайте розклад випуску GNOME 2.22.

8. Подяки

Ця примітка була написана Murray Cumming, Jorge Castro та Andreas Nilsson за сприяння спільноти GNOME. Від імені спільноти висловлюємо подяку усім розробникам та помічникам, які допомагали з'явитись цьому випуску GNOME.

Цю примітку можна без обмежень перекладати будь-якою мовою. Якщо бажаєте перекласти цей текст, зв'яжіться з Проектом перекладу GNOME.