Примітки до випуску GNOME 2.14

1. Новини для користувачів

Щоб покращити зручність для користувачів та інтуїтивність інтерфейсу, було внесено сотні виправлень та вдосконалень, їх важко тут перелічити. Ми сподіваємось підкреслити найбільш важливі для користувачів властивості цього випуску GNOME.

1.1. Вдосконалення швидкодії

Подібно до того, як інженери покращують характеристики автомобілів, завдяки налаштовуванню різних модулів GNOME наші досвідчені розробники намагаються зробити GNOME швидшим. Деякі компоненти середовища GNOME тепер працюють значно швидше, наприклад вивід тексту, розподіл пам'яті, та численні окремі програми. Швидкий вивід тексту та розподіл пам'яті впливають на всі програми, що використовують GNOME чи GTK+, навіть без їх перезбирання.

Швидкодії деяких програм було приділено особливу увагу. Було оптимізовано роботу емулятора терміналу у середовищі GNOME, тепер він працює швидше та ефективніше. Програма перегляду журналу запускається у 20 разів швидше, ніж раніше

Рисунок 1Вдосконалено швидкодію терміналу GNOME між версіями 2.12 та 2.14. Час, що витрачається на вивід списку англійських слів на екран.
Рисунок 2Покращення швидкодії програми перегляду журналів між версіями GNOME 2.12 та 2.14. Час, що витрачається на читання файлу розміром 2.9 Мб.

1.2. Широкі можливості пошуку

Файловий менеджер GNOME, Nautilus, тепер має потужний засіб пошуку, який можна викликати, натиснувши (Ctrl-F) у вікні файлового менеджера або на стільниці.

Рисунок 3Пошук у Nautilus

Параметри пошуку легко складаються та їх можна зберегти у теку або на стільниці. Збережені параметри пошуку можна відкривати як звичайну теку.

Якщо доступний засіб пошуку Beagle, Nautilus може використовувати його для більш швидкого контекстного пошуку.

1.3. Докладніша довідка

У програмі перегляду довідки GNOME з'явились нові функції пошуку у документації. Тепер окрім перегляду сторінок GNU у форматі info та man-сторінок UNIX, можна швидко знайти потрібну інформацію у системній документації.

Рисунок 4Пошук у документації, перегляд сторінок у форматах info та man.

Подібно до файлового менеджера, система довідки також може використовувати систему пошуку Beagle, що робить пошук швидшим та точнішим.

1.4. Ekiga

Програма Ekiga, що раніше відома як GNOME Meeting - це клієнт IP-телефонії. Ekiga підтримує протоколи SIP та H323. Протокол SIP використовується у системах Google Talk, підтримується такими програмами як Asterisk, та використовується обладнанням VoIP, нещодавно доданий у Ekiga. H323 - більш старий протокол зв'язку, використовується у Microsoft Netmeeting та деякому комунікаційному обладнанні.

Ekiga також може підтримувати STUN, що дозволяє прозоро обходити різні типи мережних екранів, включаючи екрани, що перетворюють мережні адреси (NAT). Це означає, що використовуючи Ekiga можна дзвонити та отримувати дзвінки без публічної адреси IP та без налаштовування переадресації портів на шлюзі.

Рисунок 5Дзвінок по IP-телефонії по протоколу SIP у Ekiga

Користувачі можуть отримати обліковий запис на сайті Ekiga.net. Вони отримують адресу SIP, яку можна використовувати для дзвінків по усьому світі.

1.5. Вдосконалено керування вікнами

В Metacity з'явились нові можливості, що покращують керування вікнами на стільниці. Краї вікон тепер легко притягуються, їх нескладно стикувати. Покращена роботу з кількома моніторами. Тепер Metacity буде переміщувати вікна з краю моніторів на більш зручне місце.

Щоб полегшити роботу з віддаленими програмами адміністраторам та користувачам, у заголовках вікна віддалених програм відображатиметься назва вузла, на якій виконується програма. Це особливо зручно при зміні параметрів віддаленого обладнання, оскільки зрозуміло, де виконуються зміни.

Рисунок 6Запуск однієї й тієї самої програми локально

1.6. Deskbar

Одна з нових програм - Deskbar. Досвідчені користувачі, ентузіасти клавіатури та прихильники старого аплету командного рядка визнають користь та легкість використання цієї програми. Deskbar використовує розширення (написані на мові Python) для пошуку програм, файлів, тек, закладок, контактів та іншого. Deskbar також може користуватись веб-службами Google Live, Yahoo та системою локального пошуку Beagle.

Рисунок 7Пошук 'net'

Deskbar працює як у панельному режимі, так і у згорнутому режимі на вертикальних панелях чи панелях з малим вільним простором. Для пошуку просто натисніть (Alt-F3) та введіть слово для пошуку. Можна також переглядати систему команд чи шукати попередні команди.

1.7. Вдосконалення входу у сеанс

Багато вдосконалень зроблено у системі входу у сеанс (GDM). Налаштовування швидкодії середовища також не оминуло систему входу у сеанс. Також у вікні привітання з'явилась нова кнопка "Параметри", що дозволяє швидко отримати доступ до різних функцій входу у сеанс. Додано нову властивість "безпечний віддалений вхід", що дозволяє користувачам просто та безпечно з'єднуватись з X-сервером. Також вдосконалено вікно привітання, тепер користувачу доступно більше параметрів.

Рисунок 8Тепер простіше ніж будь-коли змінити параметри входу у сеанс у повністю переробленому вікні налаштовування GDM.

Примітка: файл, що використовується користувачами для встановлення конфігурації GDM змінено з /etc/gdm/gdm.conf на /etc/gdm/custom.conf. Докладніше про це дивіться на сторінці Проект GDM.

1.8. Швидке перемикання користувачів

У GNOME 2.14 є можливість швидкого перемикання користувачів стільниці. У діалозі виходу з сеансу та розблокування екрану можна обрати іншого користувача. На панель можна додати меню, з якого легко отримати доступ до цієї функції.

Рисунок 9Швидке перемикання користувачів з панелі
Рисунок 10Перемикання на іншого користувача в заблокованому сеансі

1.9. Обмін календарями

Нове у Evolution 2.6 - підтримка спільних календарів за допомогою протоколу CalDAV. Протокол роботи із загальними календарями CalDAV підтримується різними серверами спільної роботи, включно з вільно доступним сервером Hula.

Рисунок 11Перегляд загального календаря з програми Hula

1.10. Розумні закладки

Веб-переглядач Epiphany ще більше полегшує отримання інформації з всесвітньої мережі. Нове у цьому випуску - автоматичні ієрархії закладок та, таким чином, полегшення роботи с колекціями закладок. Проте зберігаються усі переваги старої системи закладок, що побудована на категоріях. Категорії тепер легко створювати та шукати, Epiphany навіть буде автоматично пропонувати назви тем.

Рисунок 12Вдосконалено керування закладками та контроль над стильовими схемами

Також у цьому випуску підтримуються стильові схеми, що визначаються користувачами, що дозволяє покращити доступність та дозволяє контролювати вигляд сторінки. Окрім того у якості нижнього рівня Epiphany може використовувати Firefox, Mozilla чи XULRunner. Якщо використовується NetworkManager, Epiphany може автоматично визначати параметри мережі.

1.11. Покращення редактора текстів

Gedit продовжує залишатись зручним та простим текстовим редактором з усіма можливостями, що вимагаються для розробки програм та веб-сайтів. Можливості 2.14 вдосконалено у площині роботи с кількома документами та роботи з віддаленими файлами. Наприклад, у Gedit тепер є можливість переглядати файли в каталогах SFTP, FTP та WebDAV з файлового менеджера, можливість підсвічення синтаксису HTML, PHP, PSP та інших мов, створення персональних веб-сторінок. Разом ці функції роблять Gedit потужним текстовим редактором для виконання усіх потрібних користувачу завдань.

Рисунок 13Gedit може легко працювати з кількома файлами, відкриваючи їх з локального комп'ютера або з мережі

Ще нова можливість, тепер модулі Gedit можна писати на мові Python. Це дозволяє просто розширювати функціональність Gedit та налаштовувати текстовий редактор навіть недосвідченому програмісту. Деякі корисні модулі постачаються з Gedit, включаючи можливість виконувати зовнішні команди, автоматичне доповнення тегів та інтерактивну консоль мови Python.

Рисунок 14Діалог модулів, що відображає параметри модуля запуску зовнішньої програми

1.12. Програма перегляду зображень

Програма перегляду зображень GNOME тепер має панель інструментів для навігації по файлам. Тепер разом з зображенням можна легко переглядати інші зображення каталогу.

Рисунок 15Просте переміщення між зображеннями у каталозі

1.13. Інтегроване збереження екрану

Разом з GNOME тепер постачається інтегрована програма збереження екрану. Програма збереження екрану GNOME сумісна з усіма особливостями програми Xscreensaver, але також надає багато нових цікавих можливостей. Програми, що слідкують за програмою зберігання екрану можуть працювати з нею та змінювати її властивості. Наприклад, можуть при потребі програмно відключати збереження екрану. Наприклад, діалог розблокування екрану тепер можна перекласти на будь-яку мову та вони доступні для людей з обмеженими можливостями, що дозволяє їм розблокувати екран.

Рисунок 16Налаштовування параметрів зберігання екрану GNOME

Виробник дистрибутиву може постачати Xscreensaver замість програми зберігання GNOME. Докладніше про це дивіться у документації з дистрибутиву.

1.14. Нова версія GStreamer

У GNOME 2.14 використовується технологія GStreamer 0.10. Це потужна та розширювана система для роботм з відео та аудіо, використовується на робочих місцях під керуванням Linux та UNIX, а також у вбудованих пристроях. Нова версія GStreamer швидша та стабільніша, ніж попередні версії. Пророблено питання звуку та відео на різних пристроях, багатопоточної роботи та динамічного створення модулів. Докладніша інформація знаходиться на веб-сайті GStreamer.

Всі мультимедійні програми, що постачаються з GNOME, оновились для використання з останньою версією GStreamer, включаючи Totem, Програми копіювання звуку та програми керування звуком.

GStreamer 0.10 дозволяє користувачам застосовувати розширення сторонніх розробників. Таким чином можна запропонувати ліцензованих кодеків у випадках, коли вільний кодек недоступний через правові питання. Наприклад, можна досягти підтримки форматів AC3, WMA, MP3 та інших. Ліцензований, вільно доступний модуль GStreamer 0.10 для роботи з MP3 вже доступно завдяки Fluendo, спонсору GStreamer.

1.15. Просте налаштовування

Проект GNOME пишається здатністю легко налаштовуватись, пропонуючи користувачу прості можливості, але залишаючись гнучким. Деякі програми налаштовування параметрів у центрі керування GNOME покращили зовнішній вигляд, що полегшує налаштовування різних частин GNOME.

Рисунок 17Встановлення стандартної програми зі списку або за допомогою вводу команди.
Рисунок 18Виберіть звук зі списку доступних або з файлу, потім виберіть типову звукову карту.

2. Новини для адміністраторів

Починаючи з GNOME 2.14, проект GNOME випускає пакет засобів адміністрування, що складається із набору засобів для допомоги системним адміністраторам. Спочатку пакет містить дві надзвичайно корисних програми. Вони дозволяють керувати великими корпоративними мережами, у яких є необхідність обмежити доступ до ресурсів.

2.1. Pessulus - редактор можливостей

Pessulus це редактор блокувань можливостей інтерфейсу користувача, він дозволяє адміністраторам вимикати деякі можливості середовища GNOME та програм для нього, що вимагається, наприклад, у корпоративних мережах або Інтернет-кафе. Хоча така можливість вже давно є в GNOME, Pessulus полегшує роботу адміністратора у цьому напрямку.

Рисунок 19Використання редактора можливостей для заборони вимикання комп'ютера користувачем

Перелік можливостей, які можна заблокувати включає:

  • Доступ до командного рядка
  • Можливість вимикати та перезавантажувати комп'ютер
  • Можливість використовувати певні протоколи у веб-переглядачі
  • Можливість редагувати панелі GNOME

2.2. Sabayon - програма для встановлення та зміни профілів

Sabayon дозволяє адміністраторам встановлювати профілі середовища GNOME для користувачів. Коли створюється профіль користувача, запускається вбудований сеанс, у якому адміністратор може змінити те, що йому потрібно. Зміни впливають на профілі користувача.

Рисунок 20Зміна профілю за допомогою Sabayon

У вкладеному вікні системний адміністратор може створювати профілі груп користувачів на основі їх діяльності (тобто. програмісти, менеджери, клерки, секретар та таке інше). Ці профілі можна зберігати та надалі використовувати як шаблон для інших офісних машин, заощаджуючи час на налаштовування. Профілі можуть змінюватись, налаштовуватись на різні потреби користувачів. Це полегшує обслуговування системи та дозволяє швидко розгорнути нову.

3. Новини для розробників

Платформа розробки GNOME версії 2.14 є надійною основою, на якій вільні розробники будують власні програми. Умови розповсюдження GNOME дозволяють створювати вільне та комерційне програмне забезпечення на основі GNOME.

Гарантована стабільність інтерфейсу програм (API) та бінарного інтерфейсу (ABI) протягом усього життєвого циклу платформи GNOME 2.x. Бібліотеки робочого середовища не настільки стабільні, але цьому приділяється все більша увага.

3.1. GSlice

Починаючи з GLib 2.10 виділення пам'яті з використанням GSlice прийшло на заміну старому API, що використовував GMemChunk та GTraskStack. За принципом дії GSlice дуже схожа на виділення пам'яті у ядрі за допомогою slab, та дозволяє програмам працювати швидко, ефективно витрачати пам'ять на структури маленького розміру (наприклад елементи GList, структури GtkWindow). GSlice також не витрачає ресурси на запобігання конкурентному доступу, тому працює значно швидше ніж GMemChunk у багатопоточних програмах.

Рисунок 21Швидкодія операції виділення пам'яті для одного мільйону елементів GList у 1 (відмічено червоним), 5 (жовтим), 10 (зеленим) та 20 (синім) потоках.

Реалізацію GMemChunk оновлено, вона тепер використовує GSlice, але API GMemChunk відмічено як застаріле.

Для виділення пам'яті за допомогою GSlice, використовуйте виклик функції g_slice_new (MyStructure);, що повертає вказівник на виділену пам'ять. Для звільнення пам'яті, що виділена GSlice, використовуйте функцію g_slice_free (MyStructure, ptr);.

GSlice використовує кэш областей пам'яті різних розмірів, окремий для кожного потоку. Для великих ділянок пам'яті GSlice буде автоматично використовувати виділення за допомогою g_malloc, тому не вимагаються спеціальні дії для ефективного використання алгоритму виділення пам'яті.

3.2. Реєстрація служб

Останній випуск GNOME дозволяє розробникам реєструвати їх програми для запуску після входу користувача у сеанс. Для цього слід встановити файл опису програми .desktop у $prefix/share/gnome/autostart/, /etc/xdg/autostart/ або ~/.config/autostart/. Якщо треба встановити службу, що зазвичай вимкнена, можна додати властивість у файл опису запис X-GNOME-autostart-enabled = False.

Треба попередити про деякі моменти:

  • Програми, що реєструються іншим способом, наприклад nautilus, gnome-panel, vino не слід реєструвати таким чином.
  • Якщо програми не будуть виконуватись як треба, перевірте, що у рядку запуску вказано параметр --sm-disable.

4. Інтернаціоналізація

Завдяки усім учасникам Проекту перекладу GNOME з усього світу, під керівництвом Christian Rose та Danilo Šegan, GNOME 2.14 підтримує 45 мов (принаймні 80 відсотків перекладених рядків).

Мови, що підтримуються:

  • Албанська (5 мільйонів)
  • Баскська (580,000)
  • Бенгалська (189 мільйонів)
  • Бразильська португальська (175 мільйонів)
  • Болгарська (9 мільйонів)
  • Каталонська (7 мільйонів)
  • Китайська (Гонг Конг)
  • Китайська (Тайвань) (40 мільйонів)
  • Китайська спрощена (понад 1 мільярд)
  • Чеська (11 мільйонів)
  • Датська (5.3 мільйонів)
  • Голландська (понад 21 мільйон)
  • Англійська (341 мільйон)
  • Естонська (1 мільйон)
  • Фінська (понад 5 мільйонів)
  • Французька (понад 75 мільйонів)
  • Галісійська (3 мільйон)
  • Німецька (100 мільйонів)
  • Грецька (15 мільйонів)
  • Ґуджараті (46 мільйонів)
  • Хінді (370 мільйонів)
  • Угорська (14.5 мільйонів)
  • Індонезійська (230 мільйонів)
  • Італійська (60 мільйонів)
  • Японська (понад 125 мільйонів)
  • Корейська (75 мільйонів)
  • Литовська (4 мільйони)
  • Македонська (2 мільйони)
  • Непалська (16 мільйонів)
  • Норвезька Бокмал (5 мільйонів)
  • Перська
  • Польська (44 мільйони)
  • Португальська (43 мільйони)
  • Пенджабі (60 мільйонів)
  • Румунська (26 мільйонів)
  • Російська (170 мільйонів)
  • Сербська (10 мільйонів)
  • Словацька (5 мільйонів)
  • Іспанська (понад 350 мільйонів)
  • Шведська (9 мільйонів)
  • Тайська (60 мільйонів)
  • Турецька (150 мільйонів)
  • Українська (50 мільйонів)
  • В'єтнамська (68 мільйонів)
  • Уельська (575,000)

Зауважте, що баскська, бенгальська, китайська(Гонг Конг), естонська, та перська лише у цьому випуску стали підтримуватись GNOME, дякуємо за важку працю їх перекладачам. Також підтримуються, Британська Англійська и Канадська Англійська.

Частково підтримується велика кількість інших мов. Перекладено більше половини їх повідомлень.

5. Встановлення GNOME

You can try out GNOME 2.14 via the LiveCD which contains all of the software included in GNOME 2.14 on a single CD. It can be downloaded from the GNOME BitTorrent site or GNOME FTP.

Для встановлення чи оновлення середовища GNOME до версії 2.14 ми рекомендуємо скористатись пакетами з дистрибутиву. Основні постачальники дистрибутивів незабаром будуть постачати GNOME 2.14, а деякі вже постачають тестову версію GNOME. Список дистрибутивів Linux, що містять GNOME із зазначенням версії середовища можна знайти на цій сторінці

Якщо ви сміливі та терплячі, можете зібрати останню версію з програмного коду, це полегшить внесення змін та доповнень, ми радимо використовувати засоби автоматичного збирання, такі як GARNOME для збирання з tar-архівів. Для збирання GNOME 2.14.x потрібна програма GARNOME версії 2.14.x. Також є jhbuild, для збирання з CVS. Можна використовувати jhbuild для збирання набору модулів gnome-2-14.

Ті, хто бажає встановити усе середовище з програмного коду самостійно, можуть зібрати модулі у наступному порядку: libxml2, libxslt, gnome-common, intltool, scrollkeeper, gtk-doc, glib, libIDL, ORBit2, libbonobo, fontconfig, Render, Xrender, cairo, Xft, pango, atk, shared-mime-info, gtk+, gconf, desktop-file-utils, gnome-mime-data, avahi, dbus, hal, gnome-vfs, audiofile, esound, libgnome, libart_lgpl, libglade, libgnomecanvas, libbonoboui, hicolor-icon-theme, icon-naming-utils, gnome-icon-theme, gnome-keyring, libgnomeui, startup-notification, gtk-engines, gnome-themes, gnome-doc-utils, gnome-desktop, libwnck, libgpg-error, libgcrypt, libtasn1, opencdk, gnutls, libsoup, mozilla, evolution-data-server, gnome-python/pygobject, pycairo, gnome-python/pygtk, gnome-menus, gnome-panel, gnome-session, vte, gnome-terminal, libgtop, gail, libxklavier, gstreamer, liboil, gst-plugins-base, gucharmap, system-tools-backends, gnome-applets, metacity, libgsf, libcroco, libgnomecups, libgnomeprint, libgnomeprintui, librsvg, eel, nautilus, control-center, yelp, bug-buddy, gtksourceview, gnome-python/pyorbit, gnome-python/gnome-python, nautilus-cd-burner, gst-plugins-good, libmusicbrainz, iso-codes, totem, gnome-media, gnome-python/gnome-python-desktop, gedit, eog, gconf-editor, gnome-utils, gnome-system-monitor, gnome-netstatus, gcalctool, zenity, at-spi, libgail-gnome, gnome-speech, gnome-mag, gnopernicus, gok, epiphany, gob2, gnome-games, gnome-user-docs, file-roller, gnome-system-tools, gnome-nettool, vino, gnome-volume-manager, gnome-backgrounds, sound-juicer, gtkhtml, evolution, evolution-webcal, evolution-exchange, ekiga, poppler, evince, dasher, gnome-keyring-manager, deskbar-applet, fast-user-switch-applet, gnome-screensaver, pessulus, sabayon.

Цей пеерлік, можливо, не повний та наведений лише для довідки. Лучше використовувати засоби автоматичного збирання GNOME, посилання на які дані вище.

6. Погляд на майбутній GNOME 2.16

Звичайно, розробка робочого середовища не зупиняється на GNOME 2.14. Через шість місяців вийде побудований на базі попередніх випусків GNOME 2.16

У GNOME 2.16 буде включено:

  • Графічну бібліотеку GTK+ версії 2.10, що включає роботу з проектом Ridley
  • Теми інтерфейсу, що використовують Cairo 1.2
  • Підтримку апаратної прозорості та інших ефектів, таких як тіні, згладжування та апаратне накладання
  • Цілісне керування живленням завдяки програмі Менеджер живлення GNOME
  • Нові елементи інтерфейсу для розробників, наприклад можливість сповіщення про події та оновлена система друку

По ходу розробки буде з'являтись нова інформація. Слідкуйте за планами розвитку середовища GNOME 2.16 та відвідуйте сторінку для розробників.

Рисунок 22Менеджер живлення GNOME, має з'явитись у GNOME 2.16

7. Приєднання до команди

Допомога GNOME — це безцінний, позитивний, задовольняючий потребу у спілкуванні досвід. Ви приєднуєтесь до сотен ентузіастів з усіх кутків світу, з різними поглядами на світ. Досвідчені та зацікавлені помічники GNOME можуть відкрити нові горизонти, досягти нових вершин, розширити круг спілкування та навіть отримати нову роботу.

Як користувач, ви можете допомогти заповнюючи докладні звіти про помилки. Звіти про помилки можете надсилати у нашу систему Bugzilla використовуючи простий інтерфейс. Якщо бажаєте зробити більший внесок, приєднуйтесь до команди мисливців за помилками. Ви або ваше підприємство також може стати Другом GNOME.

Розробники можуть знайти застосування власним здібностям приєднавшись до наших груп розробки - спеціальних можливостей, документації, зручності, перекладу, веб, тестування, графіки, розробки стільниці та платформи. Є докладна сторінка Приєднатись до GNOME.

Приєднуйтесь до нас сьогодні та спробуйте себе у новій яксоті.

I. Подяки

Ця примітка була написана Davyd-ом Madeley та відредагована Bob Kashani за сприяння спільноти GNOME. Дозвольте від імені спільноти висловити подяку усім розробникам та помічникам, які допомагали з'явитись цьому випуску GNOME.

Цю примітку можна без обмежень перекладати будь-якою мовою. Якщо бажаєте перекласти цей текст, зв'яжіться з Проектом перекладу GNOME.