GNOME 2.14 leidimo apžvalga

1. Kas naujo naudotojams

GNOME projekto dėmesio sutelkimas naudotojams ir paprastumui naudotis ir toliau išlieka GNOME 2.14, šimtai ištaisytų klaidų bei naudotojų paprašytų patobulinimų. Tačiau, dėl gausybės patobulinimų, neįmanoma paminėti kiekvieno atlikto pakeitimo bei patobulinimo. Šiame puslapyje tikimasi užakcentuoti keletą įdomiausių į naudotoją orientuotų šio GNOME leidimo funkcijų.

1.1. Padidinta sparta

Taip kaip Jūs tobulintumėt savo automobilį, mūsų įgudę inžinieriai siekė patobulinti daugelį GNOME dalių, kad jos būtų kiek įmanoma spartesnės. Kai kurie svarbūs GNOME darbo aplinkos komponentai dabar kur kas spartesni, tame tarpe teksto atvaizdavimas, atminties paskirstymas, o taip pat ir kai kurios atskiros programos. Dėl spartesnio šriftų atvaizdavimo ir atminties paskirstymo, paspartės visos GNOME ir GTK+ paremtos programos jų net neperkompiliuojant.

Kai kurioms programoms buvo skiriamas ypatingas dėmesys, norint užtikrinti, kad jos veikia kiek įmanoma sparčiau. GNOME terminalas, terminalo emuliatorius GNOME darbo aplinkai, buvo optimizuotas keletu būdų, siekiant jį paspartinti bei tuo pačiu ir sumažinti jo resursų naudojimą. GNOME žurnalų peržiūros programa dabar paleidžiama per daugiau nei 20 kartų trumpesnį laiko tarpą, nei anksčiau.

1 paveikslėlisGNOME terminalo spartos patobulinimai nuo GNOME 2.12 iki 2.14. Užtruktas laikas, tai, kiek laiko užtruko ekrane atspausdinti visų angliškų žodžių sąrašą.
2 paveikslėlisŽurnalų peržiūros programos spartos patobulinimai nuo GNOME 2.12 iki GNOME 2.14. Užtruktas laikas, tai, kiek laiko užtruko paleisti programą ir perskaityti 2.9MB žurnalo rinkmeną.

1.2. Pagerinta paieška

GNOME rinkmenų naršyklė, Nautilus, dabar siūlo galingą paieškos sąsają prieinamą darbastalyje ar rinkmenų naršyklės lange paspaudus (Ctrl-F)

3 paveikslėlisIeškokite su Nautilus

Paieškos sukuriamos lengvai, o po to jas galima ir išsaugoti aplanke ar darbastalyje. Vėliau šias paieškas galima atverti tiesiog kaip aplanką.

Jeigu prieinama Beagle paieškos sistema, Nautilus ja pasinaudos, siekiant greitesnės, turiningesnės paieškos.

1.3. Platesnis žinynas

GNOME žinyno naršyklėje taip pat yra naujos Jūsų kompiuteryje įdiegtų žinynų bei dokumentacijos paieškos funkcijos. Dabar galite prieiti ir prie GNU Info, ir prie tradicinių UNIX „man“ puslapių, taip pat kaip ir prie labai kokybiškos GNOME dokumentacijos. Dabar galėsite ieškosite daugumoje Jūsų sistemoje įdiegtos dokumentacijos, ir gan sparčiai.

4 paveikslėlisIeškokite žinyne, žiūrėkite GNU Info rinkmenas ir skaitykite „man“ puslapius

Taip pat, kaip ir su rinkmenų naršykle, naudotojai, pas kuriuos prieinama Beagle paieškos sistema, galės naudotis dar greitesne ir tikslesne paieška.

1.4. Ekiga

Ekiga, anksčiau buvusi žinoma GNOME Meeting pavadinimu, yra GNOME aplinkos balso ir balso per IP klientas. Ekiga palaiko ir SIP, ir H323 protokolus. SIP, populiariaraus protokolo, naudojamo Google Talk, Asterisk ir daugelyje kitų programų bei aparatinių VoIP įrenginių, palaikymas Ekiga programoje yra naujas. H323 yra senesnis bendravimo protokolas, naudojamas Microsoft Netmeeting ir kai kuriuose telekomunikacijos įrenginiuose.

Programoje Ekiga taip pat yra STUN palaikymas, įgalinantis apeiti daugelio tipų ugniasienes, įskaitant ir Network Address Translating (NAT) ugniasienes. Tai reiškia, kad galėsite naudoti Ekiga skambinimui ar skambučių gavimui, neturėdami viešo IP adreso ar prievadų nukreipimo iš Jūsų maršrutizatoriaus.

5 paveikslėlisSIP skambutis naudojant Ekiga

Naudotojai taip pat gali susikurti Ekiga.net abonementą, kur jie gaus SIP adresą, kurį galės naudoti Internete norėdami skambinti bei gauti skambučius.

1.5. Pagerintas langų valdymas

Metacity taip pat sulaukė keleto naujų funkcijų, siekiant pagerinti langų valdymą. Langų kraštų elgsena dabar panaši į magnetinę trauką, todėl dabar langus galima „sulipdyti“ kartu. Taip pat buvo pagerintas keleto monitorių (galvučių) palaikymas. Metacity dabar bandys perkelti langus, kurie atsiranda už monitoriaus ribų, į vieną ar kitą monitorių.

Siekiant padėti administratoriams ir naudotojams besinaudojantiems skirtingais kompiuteriais iš to paties X serverio, langų, kurie veikia ne lokaliai, antraštėse bus rodomas kompiuterio pavadinimas. Tai ypač svarbu keičiant kompiuterių nustatymus grafiniu būdu, norint užtikrinti, kad atliekami pakeitimai reikiamame kompiuteryje.

6 paveikslėlisPaleistas identiškas vietinis ir nutolęs langas

1.6. Deskbar

Deskbar yra GNOME naujiena. Patyrusiems naudotojams, klaviarūros entuziastams bei senos skydelio komandų eilutės naudotojams ši neįtikėtinai galinga, bet paprasta naudoti programa turėtų labai patikti. Deskbar naudoja įskiepius (parašytus Python kalba) suteikti funkcijas programoms, rinkmenoms, aplankams, žymelėms, kontaktams ir kitas. Deskbar taip pat gali naudoti Google Live, Yahoo ir Beagle realaus laiko paieškas.

7 paveikslėlisIeškoma „net“

Deskbar yra du režimai, vienas iš jų skirtas standartiniam įdėjimui skydelyje, o kitas („sutrauktas režimas“) - naudojimui vertikaliuose skydeliuose arba skydeliuose, kuriuose maža laisvos vietos. Norint kažką rasti, tereikia paprasčiausiai paspausti (Alt-F3) ir įvesti kažkokią ieškotiną frazę. Taip pat galite naršyti arba ieškoti Jūsų komandų istorijoje.

1.7. Prisijungimo patobulinimai

Buvo atlikta daug patobulinimų prisijungimo sistemai (GDM). Darbo aplinkos spartos pagerinimo darbai taip pat palietė ir prisijungimo sistemą. Taip pat yra naujas pagerintas „Parinkčių“ mygtukas prisijungimo ekrane, leidžiantis greitai pasiekti įvairias prisijungimo funkcijas. Buvo pridėta nauja saugaus nutolusio prisijungimo funkcija, kad naudotojai galėtų prisijungti prie X serverio saugiai ir lengvai. Prisijungimo ekrano išvaizda taip pat buvo pagerinta, leidžiant naudotojui labiau ją pritaikyti pagal savo skonį.

8 paveikslėlisDabar, visiškai pakeisto dizaino GDM nustatymų lange, pakeisti Jūsų prisijungimo parinktis yra lengviau nei bet kada.

Pastaba: rinkmena skirta naudotojų GDM konfigūracijos nustatymui pasikeitė iš /etc/gdm/gdm.conf į /etc/gdm/custom.conf. Daugiau informacijos rasite GDM projekto puslapyje.

1.8. Greitas naudotojų perjungimas

GNOME 2.14 yra galimybė greitai darbo aplinkoje persijungti nuo vieno naudotojo prie kito. Galimybė persijungti į kitą naudotoją siūloma tiek ir atsijungimo, tiek ir ekrano atrakinimo dialoguose. Norint naudotojų perjungimo procesą padaryti dar patogesniu ir greitesniu, į skydelį galima įdėti ir meniu.

9 paveikslėlisGreitas naudotojų perjungimas skydelyje
10 paveikslėlisPerjungti naudotoją iš užrakintos sesijos

1.9. Viešinami kalendoriai

Kalendorių viešinimas naudojant CalDAV, tai nauja Evolution 2.6 funkcija. CalDAV viešinamų kalendorių protokolas yra įdiegtas dalyje „groupware“ serverių, tame tarpe ir laisvai prieinamame Hula serveryje.

11 paveikslėlisŽiūrima viešinamas kalendorius iš Hula

1.10. Gudresnis žymelių kūrimas

Žiniatinklio naršymas naršykle Epiphany ir toliau tampa vis paprastesniu. Šio leidimo naujiena yra automatinis žymelių hierarchijų kūrimas. Tai pašaliną didelių žymelių kolekcijų tvarkymo naštą, bet išlaiko paprastą temomis paremtą žymelių tvarkymą populiarių Epihany. Dabar temas pasirinkti ir kurti daug paprasčiau; Epiphany netgi pasiūlys temas remiantis naudojimu praeityje.

12 paveikslėlisPagerintas žymelių tvarkymas ir stilių valdymas

Taip pat šiame leidime yra naudotojo nurodytų stilių aprašų palaikymas, suteikiant pagerintą pagalbą neįgaliesiems bei puslapio pateikties valdymą naudotojui. Dabar Epiphany savo posisteme gali naudoti Firefox, Mozilla ar XULRunner. Jeigu naudojate NetworkManager, Epiphany galės automatiškai aptikti Jūsų ryšio nustatymus.

1.11. Geresnis redaktorius

Gedit ir toliau paprasta naudotis, lyg paprastu tekstų redaktoriumi, tačiau jame yra visos funkcijos reikalingos kurti programas ar žiniatinklio svetaines. Tarp Gedit 2.14 naujienų yra pagerintas keleto dokumentų valdymas bei rinkmenų įrašymas nutolusiuose kompiuteriuose. Pavyzdžiui, dabar su Gedit galima tiesiogiai rašyti į SFTP, FTP ir WebDAV aplankuose esančias rinkmenas tiesiog naršant po jas rinkmenų naršyklėje. Taip pat pagerinta daug kitų dalykų, pagerintas HTML, PHP, PSP sintaksės paryškinimas. Sudėjus šias funkcijas, Gedit tampa galingu tekstų redaktoriumi, kuris gali susidoroti su visomis naudotojams reikalingomis užduotimis.

13 paveikslėlisGedit gali lengvai naudoti rinkmenas esančias skirtinguose šaltiniuose, rinkmenas galima atverti bei išsaugoti tiek lokaliai, tiek ir per tinklą

Dar viena naujiena, tai galimybė rašyti Gedit įskiepius Python kalba. Šito dėka Gedit funkcionalumas gali būti lengvai išplėstas ir pritaikomas naudotojo reikmėms, net jei nesate stiprus programuotojas. Keletas iš jų yra ir tarp su Gedit platinamų įskiepių: išorinių komandų vykdymui skirtas įskiepis, žymėmis (tags) paremto automatinio užbaigimo bei interaktyvios Python konsolės įskiepiai.

14 paveikslėlisĮskiepių dialogas, kuriame rodomos Išorinių komandų įskiepio savybės

1.12. Paveikslėlių peržiūros programa

GNOME paveikslėlių peržiūros programoje yra nauja navigacija paremta įrankių juosta. Dabar, kai atveriate paveikslėlį, galite lengvai matyti kitus tame pačiame aplanke esančius paveikslėlius.

15 paveikslėlisLengva navigacija tarp paveikslėlių esančių tame pačiame aplanke

1.13. Inetgruota ekrano užsklanda

Nuo dabar GNOME yra integruota ekrano užsklanda. GNOME ekrano užsklanda yra suderinama su su populiariais Xscreensaver grafiniais vaizdais, bet taip pat joje yra daug naujų funkcijų, kurių Xscreensaver neturi. Programos nutuokiančios apie GNOME ekrano užsklandą, galės naudojant standartinę sąsają su ja susisiekti, tam, kad būtų galima nustatyti tokias savybes kaip „neužtemdyti ekrano“ ir pan. Dialogai, tokie kaip ekrano atrakinimo dialogas yra išverčiami į vietines kalbas, o taip pat juos gali naudoti naudotojai su negalia. Šie patobulinimai neįgaliesiems leidžia lengvai atrakinti jų ekranus ir tai yra visoje GNOME darbo aplinkoje daromų patobulinimų neįgaliesiems dalis.

16 paveikslėlisGNOME ekrano užsklandos konfigūravimas

Naudotojai, norintys ir toliau naudoti Xscreensaver, ir toliau galės tai daryti, ir turėtų pasižiūrėti jų gamintojo dokumentacijoje dėl specifinių nustatymų.

1.14. Naujausias GStreamer

GNOME 2.14 naudojama GStreamer 0.10 technologija. Multimedijos sistema GStreamer yra galinga garso ir vaizdo sistema naudojama Linux ir UNIX darbo aplinkose, o taip pat ir įtaisytuose (embedded) įrenginiuose. Ši naujausia GStreamer versija yra spartesnė ir stabilesnė, nei jos pirmtakai. Buvo išspręstos problemos susijusios su garso ir vaizdo sinchronizavimu tarp skirtingų įrenginių, kaip ir su gijavimu bei multimedijos įskiepių dinaminiu valdymu susijusios problemos. Daugiau apie GStreamer galite sužinoti GStreamer svetainėje.

Visos GNOME multimedijos programos buvo atnaujintos, pritaikant jas naujausiam GStreamer leidimui; tai Totem, Sound Juicer ir Garsumo valdymo programos.

GStreamer 0.10 taip pat įgalins naudotojus naudotis multimedijos įskiepiais platinamais trečiųjų šalių gamintojų. Tai leis gamintojams pasiūlyti licencijuotų kodekų palaikymą, kur laisvi kodekai neprieinami arba daugiau nebeplatinami (dėl teisinių priežasčių). Tai gali būti AC3, WMA, MP3 ir kitų kodekų palaikymas. Licencijuotas, tačiau laisvai prieinamas MP3 įskiepis skirtas GStreamer 0.10 ilgų GStreamer palaikytojų Fluendo dėka jau prieinamas.

1.15. Lengvas konfigūravimas

GNOME pasididžiavimas yra konfigūravimo paprastumas pasiūlant naudotojui paprastus pasirinkimus, bet vistiek išlaikant lankstumą. Dalis GNOME valdymo centro elementų buvo supaprastinti, siekiant dar palengvinti ir pagreitinti nustatymų keitimo procesą.

17 paveikslėlisNustatykite pageidaujamas programas pasirinkdami iš sąrašo arba įvesdami komandą.
18 paveikslėlisPasirinkite iš prieinamų garsų sąrašo arba pasirinkite savo rinkmeną iš rinkmenų sistemos.

2. Kas naujo administratoriams

Nuo GNOME 2.14, GNOME projekte yra administravimo rinkinys. Tai įrankių, skirtų išskirtinai sistemų administratoriams, rinkinys. Pirmi du nauji įrankiai, sudarantys šio rinkinio pradžią, yra neįtikėtinai galingi ir turėtų padėti administratoriams tiek paruošiant GNOME darbo aplinką naudoti didelėse įmonėse, tiek ir situacijose, kai kompiuteryje reikia užrakinti tam tikras funkcijas.

2.1. Pessulus - užrakinimų redaktorius

Užrakinimų redaktorius Pessulus leidžia administratoriams lengvai išjungti tam tikras GNOME darbo aplinkos funkcijas, ko gali reikėti įmonėse bei Interneto kavinėse. Nors užrakinimų funkcijos GNOME yra jau ne vienerius metus, tačiau dabar, su Pessulus, šias užduotis administratoriai galės atlikti daug paprasčiau.

19 paveikslėlisUžrakinimų redaktorius naudojamas išjungti naudotojams kompiuterio išjungimo galimybę

Štai keletas iš funkcijų, kurias galima išjungti:

  • priėjimas prie komandų eilutės
  • gebėjimas išjungti ar perkrauti kompiuterį
  • priėjimas prie specifinių protokolų žiniatinklio naršykle
  • gebėjimas keisti GNOME skydelius

2.2. Profilių redaktorius - Sabayon

Sabayon leidžia administratoriams kurti naudotojų profilius interaktyvioje GNOME sesijoje. Sukūrus ar pakeitus profilį, lange paleidžiama įterpta GNOME sesija, kuria administratorius gali naudotis norėdamas pakeisti jo sesijos numatytuosius bei privalomuosius GConf raktus.

20 paveikslėlisSu Sabayon redaguojamas naudotojo profilis

Įterptame lange sistemos administratoriai gali kurti suasmenintus profilius remiantis darbų aprašymais (pvz., registatūros darbuotojas, duomenų įvedimo tarnautojas, programuotojas, vadybininkas, ir t.t.). Tada šiuos profilius galima išsaugoti ir lengvai pritaikyti juos įvairiuose kompiuteriuose, sutaupant sistemos administratoriaus laiką. Profilius taip pat galima redaguoti bet kad vėliau, atsižvelgiant į naudotojų atsiliepimus, ir dėl to, kad jie yra centralizuotoje vietoje, juos lengva prižiūrėti ir pritaikyti.

3. Kas naujo kūrėjams

GNOME 2.14 kūrimo platforma suteikia tvirtą pagrindą nepriklausomiems programų kūrėjams kuriant trečiųjų asmenų programas. GNOME ir jo platforma yra licencijuota tokiomis sąlygomis, kad būtų galima GNOME pagrindu kurti tiek laisvą, tiek ir nuosavybinę programinę įrangą.

Garantuojama, kad GNOME platformos bibliotekų API ir ABI išliks stabilus ir kitose GNOME 2.x leidimų serijose. GNOME darbo aplinkos bibliotekose tai negarantuojama, tačiau dauguma iš jų tarp versijų išlieka pastovūs.

3.1. GSlice

Nuo GLib 2.10, GSlice paskirstytuvas pakeičia senesnius GLib prieinamus GMemChunk ir GTrashStacks API. GSlice yra labai panašus į branduolio plokščių paskirstytyvą, jo dėka mažų struktūrų (pvz., GList elementų, GtkWindow struktūrų) paskirstymas yra greitas ir efektyviai naudojantis atmintinę. GSlice taip pat neturi GMemChunk užrakinimų trūkumų, dėl to jis yra daug spartesnis daugiagijėse programose.

21 paveikslėlisAtminties paskirstymo sparta paskirstant ir atlaisvinant 1 milijoną GList elementų 1-oje (raudona), 5-iose (geltona), 10-yje (žalia) ir 20-yje (mėlyna) gijų.

GMemChunk buvo perkurtas siekiant naudoti GSlice, tačiau GMemChunk API sąsaja laikoma nebenaudotina.

Norėdami priskirti atmintį su GSlice paskirstytuvu, naudokite funkciją g_slice_new (ManoStruktūra);, kuris grąžins rodyklę (rodkl). Norėdami atlaisvinti su GSlice paskirtą atmintį, naudokite funkciją g_slice_free (ManoStruktūra, rodkl);.

GSlice naudoja keičiamo dydžio, gijų lygmens, skirtingų dydžių gabalėlių spartinančiąją atmintinę. Esant didelėms atminties reikmėms, GSlice automatiškai naudos g_malloc paskirstytuvą už Jus, taigi kūrėjams nereikia pasirinkti pačio efektyviausio paskirstytuvo patiems.

3.2. Tarnybų registravimas

Naujausioje GNOME versijoje kūrėjams siūlomas naujas jų programų, paleistinų kartu su GNOME, užregistravimo būdas. Norint tai padaryti, Jums tereikia į $prefix/share/gnome/autostart/, /etc/xdg/autostart/ ar ~/.config/autostart/ įdiegti .desktop rinkmeną. Jeigu norite įdiegti tarnybą, bet jos paleidimą išjungti, galite pridėti savybę X-GNOME-autostart-enabled = False.

Tačiau registruojant tarnybas šiuo būdu yra keletas niuansų:

  • Programos, kurios prisiregistruoja prie sesijos kažkokiu kitu būdu (pvz., nautilus, gnome-panel, vino) neturėtų taip pat prisiregistruoti šiuo būdu.
  • Sesijos valdomos programos nebus švariai valdomos, tad įsitikinkite, kad Exec eilutėje nurodote parametrą --sm-disable.

4. Internacionalizacija

Christian Rose ir Danilo Šegan vadovaujamo GNOME vertimo projekto narių visame pasaulyje dėka GNOME 2.14 siūlomas 45 kalbų (išversta bent 80% procentų užrašų) palaikymas.

Palaikomos kalbos:

  • Albanų (5 milijonai kalbančiųjų)
  • Baskų (580,000)
  • Bengalų (189 milijonai)
  • Brazilų portugalų (175 milijonai)
  • Bulgarų (9 milijonai)
  • Katalonų (7 milijonai)
  • Kinų (Honkongo)
  • Kinų (Taivano) (40 milijonų)
  • Supaprastinta kinų (virš 1 milijardo)
  • Čekų (11 milijonų)
  • Danų (5,3 milijonai)
  • Olandų (virš 21 milijono)
  • Anglų (341 milijonai)
  • Estų (1 milijonas)
  • Suomių (virš 5 milijonų)
  • Prancūzų (virš 75 milijonų)
  • Galician (3 milijonai)
  • Vokiečių (100 milijonų)
  • Graikų (15 milijonų)
  • Gujarati (46 milijonai)
  • Hindi (370 milijonų)
  • Vengrų (14,5 milijonų)
  • Indoneziečių (230 milijonų)
  • Italų (60 milijonų)
  • Japonų (virš 125 milijonų)
  • Korėjiečių (75 milijonai)
  • Lietuvių (4 milijonai)
  • Makedonų (2 milijonai)
  • Nepalo (16 milijonų)
  • Norvegų Bookmal (5 milijonai)
  • Persų
  • Lenkų (44 milijonai)
  • Portugalų (43 milijonai)
  • Punjabi (60 milijonų)
  • Rumunų (26 milijonai)
  • Rusų (170 milijonų)
  • Serbų (10 milijonų)
  • Slovakų (5 milijonai)
  • Ispanų (virš 350 milijonų)
  • Švedų (9 milijonai)
  • Tajų (60 milijonų)
  • Turkų (150 milijonų)
  • Ukrainiečių (50 milijonų)
  • Vietnamiečių (68 milijonai)
  • Velsiečių (575 000)

Reikia pastebėti, kad GNOME 2.14 versijoje Baskų, Bengalų, Kinų (Honkongo), Estų bei Persų yra naujos palaikomos kalbos. Ačiū jų vertėjams už jų sunkų darbą. Taip pat verta paminėti, kad Britų anglų bei Kanados anglų kalbos taipogi palaikomos.

Dar daugiau kalbų yra dalinai palaikomos su daugiau nei pusė išverstų užrašų.

5. GNOME įdiegimas

Galite išbandyti GNOME 2.14 naudodami LiveCD, diską, kuriame yra visa GNOME 2.14 esanti programinė įranga. Jį atsisiųsti galite iš GNOME BitTorrent svetainės arba GNOME FTP.

Jei norite įdiegti ar atnaujinti savo kompiuteryje GNOME 2.14, mes Jums rekomenduojame įsidiegti paketus platinamus Jūsų gamintojo ar distribucijos. Populiariose distribucijose GNOME 2.14 turėtų atsirasti labai greitai, o kai kurių distribucijų kuriamose versijose GNOME 2.14 jau yra. Distribucijų, kuriose yra GNOME ir jose esančių GNOME versijų, sąrašą galite rasti šiame puslapyje.

Jeigu esate drąsūs ir kantrūs bei norite susikompiliuoti GNOME iš pradinių tekstų, mes rekomenduojame naudoti vieną iš GNOME kompiliavimo įrankių. Su GARNOME sukompiliuosite GNOME iš išleistų archyvų. Norint susikompiliuoti GNOME 2.14.x, Jums reiks GARNOME 2.14.x. Taip pat dar yra jhbuild, kuris yra skirtas paties naujausio GNOME kompiliavimui iš CVS. Galite jhbuild naudoti ir GNOME 2.14.x kompiliavimui, tuo atveju Jums reikės naudoti gnome-2-14 modulių rinkinį.

Tiems, kurie nori kompiliuoti visą darbo aplinką savarankiškai, kompiliuokite modulius šia tvarka: libxml2, libxslt, gnome-common, intltool, scrollkeeper, gtk-doc, glib, libIDL, ORBit2, libbonobo, fontconfig, Render, Xrender, cairo, Xft, pango, atk, shared-mime-info, gtk+, gconf, desktop-file-utils, gnome-mime-data, avahi, dbus, hal, gnome-vfs, audiofile, esound, libgnome, libart_lgpl, libglade, libgnomecanvas, libbonoboui, hicolor-icon-theme, icon-naming-utils, gnome-icon-theme, gnome-keyring, libgnomeui, startup-notification, gtk-engines, gnome-themes, gnome-doc-utils, gnome-desktop, libwnck, libgpg-error, libgcrypt, libtasn1, opencdk, gnutls, libsoup, mozilla, evolution-data-server, gnome-python/pygobject, pycairo, gnome-python/pygtk, gnome-menus, gnome-panel, gnome-session, vte, gnome-terminal, libgtop, gail, libxklavier, gstreamer, liboil, gst-plugins-base, gucharmap, system-tools-backends, gnome-applets, metacity, libgsf, libcroco, libgnomecups, libgnomeprint, libgnomeprintui, librsvg, eel, nautilus, control-center, yelp, bug-buddy, gtksourceview, gnome-python/pyorbit, gnome-python/gnome-python, nautilus-cd-burner, gst-plugins-good, libmusicbrainz, iso-codes, totem, gnome-media, gnome-python/gnome-python-desktop, gedit, eog, gconf-editor, gnome-utils, gnome-system-monitor, gnome-netstatus, gcalctool, zenity, at-spi, libgail-gnome, gnome-speech, gnome-mag, gnopernicus, gok, epiphany, gob2, gnome-games, gnome-user-docs, file-roller, gnome-system-tools, gnome-nettool, vino, gnome-volume-manager, gnome-backgrounds, sound-juicer, gtkhtml, evolution, evolution-webcal, evolution-exchange, ekiga, poppler, evince, dasher, gnome-keyring-manager, deskbar-applet, fast-user-switch-applet, gnome-screensaver, pessulus, sabayon.

Šis sąrašas pateiktas tik informaciniais sumetimais, ir mes visiems, galvojantiems apie GNOME kompiliavimą iš pradinių tekstų, labai rekomenduojame kompiliavimui naudoti vieną iš aukščiau paminėtų įrankių.

6. Žvelgiant į GNOME 2.16

Žinoma, kūrimas ties GNOME 2.14 nesustoja. Po šešeto mėnesių nuo GNOME 2.14 išleidimo datos, seks GNOME 2.16, kuri bus toliau kuriama ant fantastiško savo pirmtako pagrindo.

Dalykai, kurių reikėtų laukti GNOME 2.16:

  • GTK+ 2.10, kuriame yra daug dalykų iš „Ridley„ projekto
  • Cairo 1.2 paremtas apipavidalinimas
  • Kompozicijos, alfa perėjimų, šešėlių metimo, langų permatomumo bei kitų galimybių palaikymas
  • Integruotas energijos valdymo palaikymas naudojant GNOME energijos valdyklę
  • Nauji valdymo elementai programuotojams, įskaitant pranešimų ir spausdinimo elementus

Daugiau informacijos apie GNOME 2.16 tobulinimo planus turėtų greitai pasirodyti po to, kai prasidės kūrimas. Daugiau informacijos rasite mūsų kūrimo puslapyje.

22 paveikslėlisGNOME energijos valdyklė yra tarp kandidatų patekti į GNOME 2.16

7. Kaip prisidėti

Prisidėti prie GNOME yra malonu. Jūs prisijungsite prie šimtų entuziastų iš įvairių gyvenimo sričių ir vietų pasaulyje. Turintiems įgūdžių ir motyvuotiems GNOME kūrimo bendrininkams gali atsiverti nauji keliai ir galimybės, pripažinimo, dalyvavimo konferencijose, ar net naujo gero darbo formomis.

Jūsų, kaip naudotojo, indėlis į GNOME gali būti toks paprastas kaip tiesiog geras klaidos užregistravimas, mūsų klaidų sekimo sistemoje „Bugzilla“. Naudodamiesi paprastu pranešimo apie klaidas vedikliu galėsite nesunkiai užpildyti Jūsų pirmuosius pranešimus apie klaidas. Jeigu norite prisidėti labiau, galite prisijungti prie mūsų „Klaidų būrio“ - žmonių, rūšiuojančių ir skistančių dažniausias klaidas į kategorijas, palengvinant darbą programų kūrėjams. Jūs arba Jūsų įmonė taip pat gali tapti GNOME draugais.

Kūrėjams, didelė pažanga mūsų aktyviose mūsų kūrimo grupėse - pagalbinėse technologijose neįgaliesiems, dokumentacijoje, patogume naudoti, vertimuose, žiniatinklyje, testavime, grafikoje, našume bei darbo aplinkoje ir platformos kūrime padaroma kasdien. Norėdami sužinoti daugiau, skaitykite mūsų gidą kaip prisijungti prie GNOME.

Prisijunkite prie mūsų šiandien ir pažiūrėkite kokį skirtumą galite padaryti.

I. Padėkos

Šio leidimo apžvalgą padedami GNOME bendruomenės sukūrė Davyd Madeley ir Bob Kashani. Bendruomenės vardu, nuoširdžiausiai dėkojame kūrėjams ir visiems prisidėjusiems, kurių dėka šis GNOME leidimas tapo įmanomu.

Šis tekstas gali būti laisvai išverstas į bet kokią kalbą. Jeigu norite jį išversti į savo kalbą, susisiekite su GNOME vertimo projektu.