Примітки до випуску GNOME 3.0

1. Вступ

GNOME 3.0 — важлива віха в історії проекту GNOME. Випуск вносить нову чудову стільницю, яку спеціально розроблено для нинішніх користувачів і прилаштовано для низки сучасних комп'ютерних пристроїв. Розробники GNOME істотно покращили технології для 3.0. Осучаснена й обтічна стільниця дозволяє розробникам взаємодіяти з користувачами із меншою затратою часу й сил. І GNOME 3.0 йде з тими ж програми GNOME, яким користувачі так довіряють, і більшість з яких одержали істотні покращення.

Рисунок 1GNOME 3.0

GNOME 3.0 слідує циклу запланованих випусків проекту й проходить через шість місяців з часу останнього випуску, а саме версії 2.32. Це є кульмінацією планувань і розроблень протягом трьох років і це перший значний випуск за останні дев'ять років.

3.0 — початок нової мандрівки у GNOME. Серія випусків 3.x продовжуватиме із запланованим шестимісячним циклом розроблення проекту, однак буде спиратись на інноваційні тенденції, показані в 3.0, забезпечуючи істотні покращень для користувачів і розробників GNOME.

Проект GNOME — це міжнародна спільнота, яка працює над створенням чудових програмних засобів, доступних для всіх. Всі роботи — вільні для користування, змінення, розповсюдження, і кожен ласкаво запрошується до власного творіння. Якщо ви бажаєте допомогти нашим виробам стати кращими, можете приєднатись до нас.

2. Що нового для користувачів

2.1. Нова стільниця

3.0 представляє нову стільницю GNOME. Елегантну й красиву, спеціально розроблено для того, щоб люди з легкістю, комфортом і розпорядженням досягали своєї мети. Стільниця 3.0 — продовження зосередження проекту GNOME на забезпечення простого у використанні стільничного середовища, яке може використовувати кожен. Він містить цілий ряд серйозних нових можливостей.

Рисунок 2Огляд з першого погляду

2.1.1. Огляд діяльності

Огляд діяльності — це ключова родзинка стільниці GNOME 3. Доступна через кнопку «Діяльність», верхній лівий кут або клавіша Win, це портал до всієї діяльності комп'ютера. Огляд дозволяє бачити всі вікна в одному і його можна використовувати для перемикання між завданнями і запуском програм.

2.1.2. Сповіщення працюють на вас

GNOME 3.0 містить нову систему сповіщень, яку розроблено, щоб зосереджуватись на поточному завданні. Сповіщення ненабридливі й будуть чекати на вас у системному лотку, поки ви не будете готові відповісти на них. Сповіщення в GNOME 3 також інтерактивні: натиснення на них перемкне вас у відповідне вікно, і можете натиснути кнопку для загальної відповіді.

2.1.3. Інтегрований обмін повідомленнями

Обмін повідомлення прямо вбудовано в стільницю GNOME 3. З GNOME 3.0, можете відповідати на повідомлення прямо зі сповіщень, і можете відновити попередні розмови через лоток обміну повідомлень зверху екрана. Це означає, що ви можете спілкуватись з контактами без потреби у перемиканні на різні вікна.

Рисунок 3Вбудована розмова

2.1.4. Групування вікон

Новий інтерфейс робочих просторів GNOME 3 спрощує групування вікон і надає простий спосіб організування вашої роботи. Вікна можна легко додати у робочі простори через перетягування, і мініатюри у перемикачі робочого простору можна пересувати між самими просторами.

2.1.5. Стільничний пошук

Стільниця GNOME 3 містить вбудовані засоби пошуку, які можна використати для запуску програм, перемикання вікон, відкриття нещодавніх документів і налаштувань. Проект GNOME буде розширювати цей пошук у подальших версіях.

Рисунок 4Стільничний пошук

2.1.6. Перероблено налаштування рамки

GNOME 3.0 містить новий переглядач налаштувань, який дозволяє працювати зі всіма налаштуваннями з одного вікна, аналогічно й шукати панелі налаштувань. Налаштування систем GNOME також перероблено для 3.0, щоб якнайпростіше знайти потрібні налаштування, зокрема багато панелей налаштувань спрощено.

2.1.7. Тематична довідка

GNOME 3 забезпечує нову тематичну довідку, яку розроблено, щоб знайти потрібну відповідь без просіювання численних посібників. Величезні покращення продуктивності й прискорення пошуку в переглядачі довідки GNOME означає, що ви витрачатимете менше часу на пошук потрібного.

2.1.8. І це ще не все…

Стільниця GNOME 3 містить багато інших можливостей. Тут лише частина з них:

  • Місце для зберігання улюблених програм, називається Риска.
  • Пліч-о-пліч віконна мозаїка для простого використання двох вікон у одному.
  • Нові шпалери, враховуючи нову типову шпалеру GNOME.
  • Красива нова візуальна тема і елегантний новий шрифт для GNOME, з назвою Cantarell.

2.1.9. Докладніше

Докладніше про стільницю GNOME 3, враховуючи показ відео, можна знайти на сайті GNOME 3.

2.2. Програми

Програми GNOME одержали величезну кількість покращень для 3.0, й описати їх усіх неможливо. Тут найголовніші зміни, які входять у випуск.

Рисунок 5Переглядач файлів Nautilus

2.2.1. Перероблений переглядач файлів

Nautilus, файловий менеджер GNOME, одержав новий свіжий вигляд для 3.0. Новий інтерфейс чистий і елегантний, нова бокова панель місць спростить перехід між важливими теками. Вікно З’єднатись з сервером також перероблено на дієвіший.

2.2.2. Покращена навігація тенетами

Переглядач тенет Epiphany одержав ряд покращень для 3.0. Навігація швидша і чутливіша, і новий випуск вводить підтримування геолокації. Epiphany також містить новий інтерфейс звантажень і смужку стану, яка надає зосередженості з роботою поряд з численними візуальними покращеннями для сучасного переглядання сторінок.

2.2.3. Уміліше редагування тексту

GNOME 3.0 містить оновлений текстовий редактор gedit , який має розумну перевірку правопису, повну підтримку для стиснутих файлів, і можливості для оброблення документів, які містять неправильні символи. Також gedit 3.0 містить новий інтерфейс пошуку, який не заважає перегляду документа й групи вкладок, які дають можливість переглядати кілька документів одночасно.

Рисунок 6Уміліше редагування тексту

2.2.4. Кращий обмін повідомленнями

Випуск програми обміну повідомленнями Empathy в 3.0 містить низку змін, враховуючи покращене оброблення викликів, орфографічна допомога, оброблення паролів і сертифікатів. Тепер можна блокувати вхідні повідомлення з небажаних контактів і шукати контакти на віддалених серверах.

2.2.5. Покращення під капотом

Зміни основних технологій GNOME означає, що програми GNOME 3 будуть швидші, й нова система тем надасть їм складніший вигляд. Більшість таких основних інтерфейсів GNOME, як вікно «Про програму», теж покращено.

2.2.6. Однак заждіть, це ще не все!

Інші програми GNOME також мають покращення для GNOME 3.0:

  • Відеокіоск Cheese має як нові ефекти, так і налаштовані користувачем.
  • Evince тепер дозволяє створювати закладки у документах, які ви переглядаєте.
  • Переглядач зображень GNOME, називається Eye of GNOME, одержав підвищення швидкодії та нову систему додатків.
  • Totem 3.0 покращив підтримування потоків для відео й аудіо.

3. Що нового для розробників

Технології розробників GNOME розширено до 3.0. Значна кількість роботи над удосконаленнями призвела до застарілості великої кількості модулів. Багато складових спрощено й змінено, деякі технології замінено на потужніші засоби.

3.1. Сучасна графіка

GTK+, графічний інструментарій GNOME, очищено від застарілих технологій у API вимальовування. Це дозволило звести довкола сучасні графічні засоби, які пришвидшили роботу і зробили її портативнішою.

3.2. Розширене оброблення пристроїв вводу

GTK+ відтепер використовуватиме XInput2, якщо такий є. Це дозволяє використовувати ряд таких істотних переваг, як підтримування пристроїв вводу «гарячого» приєднання і кілька пристроїв вводу, як-от планшети. Інтеграція з XInput2 також дозволяє працювати з кількома вказівниками і означає, що GNOME готовий до прибуття сенсорних пристроїв у X11.

3.3. Покращено можливості тем

GNOME 3.0 вводить нову візуальну систему тем. Теми зрозуміліші завдяки використанню синтаксису CSS, автори тем тепер мають доступ до широкого спектру таких ефектів, як криві, градієнти і альфакольори. Нова система також підтримує неявну анімацію й кольори RGBA.

3.4. Підтримка багатьох платформ

GTK+ 3.0 містить нові можливості для простого підтримування кількох платформ (вони можуть збиратись одночасно і вибиратись протягом роботи). Це дозволить без проблем перейти на такі нові платформи, як Wayland.

3.5. Просте створення програм

Новий клас GtkApplication автоматично бере на себе багато завдань з інтеграції програм, зокрема зберігаючи доріжку відкритих вікон, забезпечуючи унікальність і експортування. Це значить, що створення програм для GNOME зручніше й не потребує багато коду. Ці засоби будуть розвиватись протягом усього циклу 3.x.

3.6. Прив'язки до першого класу

GNOME традиційно підтримує ряд високорівневих мов. Вступ до самоаналізування GObject у GNOME 3.0 — означає, що прив'язки до мов динамічно оновлюються, надаючи розробникам доступ до повного спектру функціональностей, які містяться у ядрі наших технологій.

3.7. Швидке і просте налаштування

Попередні засоби налаштувань GNOME замінено на нові складові для 3.0. Кожна має значні переваги над їхніми попередниками. GSettings забезпечує простий і ефективний API налаштувань і дозволяє властивостям класу прив'язатись до налаштувань без особливих зусиль. dconf — нова блискавично швидка частина зберігання і пошуку партнерства.

3.8. Багатший, гнучкіший інтерфейс

Інструментарій інтерфейсу GNOME одержав покращене компонування можливостей, які роблять розподіл простору гнучкішим і ефективнішим як для контролю інтерфейсом, так і для показу інформації. 3.0 також уводить кілька таких новий віджетів, як вікна перемикання і вибирання програм.

Рисунок 7Нове вікно вибору програм

3.9. Інтегроване середовище розробки Anjuta

Anjuta, інтегроване середовище розробки GNOME, містить кілька покращень у 3.0, зокрема автоматичне з'єднання сигналів до віджетів інтерфейсу, покращено підтримку autotools/pgk-config, і нова система інтеграції Git.

3.10. Оновлення до GNOME 3

Наш посібник з переходу містить інструкції, як перенести наявні програми GNOME на нові технології.

4. Інтернаціоналізація

Подяка учасниками зі всього світу — проекту перекладу GNOME, GNOME 3.0 пропонує підтримку понад 50 мов, у тому числі документацію.

Підтримувані мови:

  • Hindi
  • Іврит
  • Індонезійська
  • Іспанська
  • Італійська
  • Арабська
  • Астурійська
  • Баскська
  • Бенгальська
  • Болгарська
  • Бразильська португальська
  • Британська англійська
  • В'єтнамська
  • Галісійська
  • Грецька
  • Гуджараті
  • Данська
  • Естонська
  • Каннада
  • Каталонська
  • Каталонська (Валенсія)
  • Китайська (Гонконг)
  • Китайська (Китай)
  • Китайська (Тайвань)
  • Корейська
  • Латвійська
  • Литовська
  • Маратхі
  • Норвезька букмол
  • Нідерландська
  • Німецька
  • Панджабі
  • Польська
  • Португальська
  • Російська
  • Румунська
  • Сербська
  • Сербська Латинська
  • Словенська
  • Тайська
  • Тамільська
  • Турецька
  • Угорська
  • Українська
  • Французька
  • Фінська
  • Чеська
  • Шведська
  • Японська

Багато інших мов частково підтримується. Докладніша інформація про переклади GNOME можна знайти через сайт стану перекладів GNOME.

Переклад програмних пакунків такої величини, як GNOME, на різні мови може бути непростим завданням навіть для найвідданіших перекладацьких команд. Для цього випуску було зроблено великі успіхи уйгурською командою, збільшивши повноту перекладів на понад 37 пунктів. Також есперантська команда збільшила свій внесок на 21 відсоток.

5. Одержання GNOME 3.0

Код GNOME 3.0 — вільно доступний для звантаження і розповсюдження. (Користувачам рекомендується зачекати коли GNOME 3.0 стане доступним у дистрибутивах). Інформація про одержання GNOME 3.0 можна знайти на Сайті GNOME 3. Цей сайт також має живі образи 3.0, які ви можете спробувати.

Щоб забезпечити передовий досвід, стільниця GNOME 3 потребує можливості апаратного графічного прискорення. Якщо ви такого не маєте, запасна стільниця GNOME 3 надасть чудове середовище і внесе багато покращень, які є у випуску.

6. Заглядаючи в майбутнє до GNOME 3.2

Наступний випуск GNOME 3.x заплановано на вересень/жовтень 2011. Заплановано багато нових можливостей і покращень до 3.0, зокрема додамо інтерфейс документів до перегляду діяльності, розширення меню програм у верхній панелі й інтегровані налаштування для оприлюднення спільних документів з обліковими записам на сайті.

7. Подяки

Цей випуск був би неможливий без важкої праці і самовідданості спільноти GNOME. Вітання і вдячність усім, хто здійснив це.

Ці примітки до випуску можна спокійно перекласти на будь-яку мову. Якщо маєте бажання, будь ласка, зв'яжіться з проектом перекладів GNOME.

Цей документ розповсюджується за ліцензією Creative Commons Sharealike 3.0 license. © Проект GNOME

Укладав Allan Day з допомогою спільноти GNOME.