GNOME 3.0 laidiena piezīmes

1. Ievads

GNOME 3.0 ir svarīga lappuse GNOME projekta vēsturē. Šajā laidienā tiek piedāvāta jauna, aizraujoša darbvirsmas vide, kas ir radīta šodienas lietotājiem un kura ir piemērota plašai moderno skaitļošanas iekārtu klāstam. GNOME tehnoloģijas izstrādātājiem ir jūtami uzlabotas šajā, 3.0 versijā. Modernizētas un standartizētas, tās dos izstrādātājiem iespēju nodrošināt labāku lietotāja pieredzi ar mazāku laika un darba patēriņu. GNOME 3.0 ir pieejama ar tām pašām GNOME lietotnēm, kuras lietotājs pazīst un kurām uzticas, turklāt daudzas no tām ir jūtami uzlabotas.

Attēls 1GNOME 3.0

GNOME 3.0 seko projekta paredzamajam laidienu ciklam un tiek izlaists sešus mēnešus pēc pēdējās GNOME versijas 2.32. Tā ir trīs gadu plānošanas un izstrādes kulminācija, un projekta pirmais lielais laidiens pēdējo deviņu gadu laikā.

Versija 3.0 ir jauna ceļa sākums GNOME projektam. 3.x laidienu sērija turpinās projekta paredzamo sešu mēnešu izstrādes ciklu, bet tā tiks veidota uz inovāciju platformas, kas ir 3.0 pamatā, nodrošinot nozīmīgus uzlabojumus GNOME lietotājiem un izstrādātājiem.

GNOME projekts ir starptautiska kopiena, kuras mērķis ir radīt lielisku programmatūru, kas pieejama ikvienam. Viss mūsu darbs ir brīvi izmantojams, maināms un tālāk izplatāms, un ikviens ir aicināts piedalīties tā veidošanā. Ja jūs vēlaties palīdzēt padarīt mūsu produktus vēl labākus, jūs varat mums pievienoties.

2. Kas jauns lietotājiem

2.1. Jauna darbvirsmas vide

Šī versija satur jaunu GNOME darbvirsmas vidi. Eleganta un skaista, tā ir izstrādāta, lai sniegtu cilvēkiem vienkāršību, ērtumu un kontroli pār savu darba vidi. 3.0 laidiena darbvirsma ir kārtējais solis uz GNOME projekta mērķi — izveidot darbvirsmas vidi, ko varētu lietot ikviens. Tajā ir iekļautas daudzas jaunas iespējas.

Attēls 2Īss iespēju apskats

2.1.1. Aktivitāšu pārskats

Aktivitāšu pārskats ir atslēgas iespēja GNOME 3 darbvirsmai. Pieejams, izmantojot 'Aktivitātes' pogu, augšējo kreiso "karsto" stūri vai 'windows' taustiņu, tas ir portāls visām jūsu datoraktivitātēm. Pārskats ļauj apskatīt visus logus vienlaicīgi un var tikt izmantots, lai pārslēgtos starp uzdevumiem un palaistu lietotnes.

2.1.2. Paziņojumi, kas strādā tavā labā

GNOME 3.0 iekļauj jaunu paziņojumu sistēmu, kas ir izstrādāta, lai netraucētu jūs darbā. Paziņojumi ir neuzbāzīgi un gaidīs jūs ziņojumu joslā, līdz gribēsiet uz tiem atbildēt. Turklāt paziņojumi GNOME 3 ir interaktīvi: klikšķis aktivizēs attiecīgo logu, un tie var saturēt pogas ar biežākajām atbildēm.

2.1.3. Integrētā ziņojumapmaiņa

Ziņojumapmaiņa ir tieši integrēta GNOME 3 darbvirsmā. Ar GNOME 3.0 ļauj atbildēt tieši no paziņojuma un aplūkot iepriekšējās sarunas, izmantojot ziņojumu joslu ekrāna apakšā. Tas nozīmē, ka jūs varat komunicēt, nepārslēdzoties uz citu logu.

Attēls 3Iekļautā tērzēšana

2.1.4. Logu grupēšana

GNOME 3 jaunā darba vietu saskarne atvieglo logu grupēšanu, kas palīdz organizēt darbu. Logus var pievienot darba vietām ar vilkšanu un nomešanu, un sīktēli darba vietu pārslēgā ļauj pārslēgties no vienas vietas uz otru.

2.1.5. Darbvirsmas meklēšana

GNOME 3 darbvirsmā ir iekļauta integrētā meklēšana, ar kuru var palaist lietotnes, pārslēgties starp logiem, kā arī atvērt nesenos dokumentus un iestatījumus. GNOME projekts papildinās to ar jaunām iespējām nākošajos laidienos.

Attēls 4Darbvirsmas meklēšana

2.1.6. Pārveidota iestatījumu struktūra

GNOME 3.0 ir jauns iestatījumu pārlūks, kas ļauj aplūkot sistēmas iestatījumus un uzmeklēt iestatījumu paneļus. Arī GNOME sistēmas iestatījumi ir pārkārtoti, padarot vajadzīgos iestatījumus viegli atrodamus, un daudzi iestatījumu paneļi ir pārveidoti ērtākai lietošanai.

2.1.7. Tematiskā palīdzība

GNOME 3 ir jauna tematiskā palīdzība, kas ir veidota, lai jūs varētu atrast vajadzīgās atbildes bez garu rokasgrāmatu šķirstīšanas. Lieli veiktspējas uzlabojumi un ātrāka meklēšana GNOME palīdzības pārlūkā ļauj tērēt mazāk laika padoma atrašanai.

2.1.8. Un tas nav viss…

GNOME 3 darbvirsma satur daudzas jaunas iespējas. Šeit ir tikai dažas no tām:

  • Panelis jūsu iecienītākajām lietotnēm.
  • Logu izklāšana līdzās, lai varētu viegli izmantot divus logus vienlaikus.
  • Jaunas ekrāna tapetes, ieskaitot jaunu noklusēto GNOME ekrāna tapeti.
  • Jauna, skaista vizuālā tēma un elegants jauns GNOME fonts Cantarell.

2.1.9. Vairāk informācijas

Vairāk informācijas par GNOME 3 darbvirsmas vidi, ieskaitot video demonstrācijas, var atrast GNOME 3 tīmekļa vietnē.

2.2. Lietotnes

GNOME lietotnēs ir ieviests ļoti daudz uzlabojumu, un nav iespējams aprakstīt tos visus. Šeit ir dažas no lielākajām izmaiņām, kas ir iekļautas laidienā.

Attēls 5Nautilus failu pārlūks

2.2.1. Pārveidots failu pārlūks

Nautilus, GNOME failu pārlūkam, 3.0 ir piešķirts jauns izskats. Jaunā saskarne ir tīra un eleganta, un jaunā vietu sānjosla nodrošina iespēju ātri pārslēgties uz svarīgajām mapēm. Savienoties ar serveri dialoglodziņš arī ir pārveidots, lai padarītu to vēl efektīvāku.

2.2.2. Modernizēta tīmekļa pārlūkošana

Epiphany tīmekļa pārlūks 3.0 laidienā ir ieguvis daudz uzlabojumu. Navigācija ir ātrāka un atsaucīgāka, un jaunajā versijā ir iekļauts ģeolokācijas atbalsts. Epiphany ir arī iekļauta jauna lejupielādēšanas saskarne un statusa josla, kas, kopā ar daudzajiem vizuālajiem uzlabojumiem, nodrošina modernu tīmekļa pārlūkošanas pieredzi.

2.2.3. Gudrāka teksta rediģēšana

GNOME 3.0 iekļauj uzlabojumus gedit teksta redaktorā, tai skaitā gudro pareizrakstības pārbaudi, pilnu saspiesto failu atbalstu, kā arī spēju atvērt dokumentus ar nepareizām rakstzīmēm. Gedit 3.0 ir iekļauta jauna meklēšanas saskarne, kas neaizsedz dokumentu, kā arī iespēja izmantot ciļņu grupas, kas ļauj aplūkot vairākus dokumentus vienlaicīgi.

Attēls 6Gudrāka teksta rediģēšana

2.2.4. Labāka ziņojumapmaiņa

Empathy ziņojumapmaiņas lietotnes 3.0 laidienā atradīsiet daudzas izmaiņas, ieskaitot uzlabotu zvanu pārvaldību, pareizrakstības atbalstu un paroļu un sertifikātu pārvaldību. Tagad ir iespējams bloķēt ienākošos ziņojumus no nevēlamām personām, kā arī meklēt kontaktinformāciju attālinātos serveros.

2.2.5. Uzlabojumi zem pārsega

Izmaiņas GNOME pamatā esošajās tehnoloģijās nozīmē, ka GNOME 3 lietotnes būs ātrākas, un mūsu jaunā tēmu sistēma ļaus tām piešķirt daudz izsmalcinātāku vizuālo izskatu. Daudzas no GNOME krājuma iepriekš definētajām saskarnēm, tādām kā 'Par' dialoglodziņiem, arī ir uzlabotas.

2.2.6. Bet tas vēl nav viss!

Citas GNOME lietotnes arī ir ieguvušas uzlabojumus GNOME 3.0 laidienā:

  • Cheese tīmekļa kameras lietotnē ir pieejami jauni efekti, kā arī lietotāji paši var konfigurēt savējos.
  • Evince tagad dod jums iespēju ievietot grāmatzīmes jūsu skatītajos dokumentos.
  • GNOME attēlu skatītājs, Eye of GNOME, ir ieguvis ātrāku darbību un jaunu spraudņu sistēmu.
  • Totem 3.0 satur uzlabotu video un audio straumēšanas atbalstu.

3. Kas jauns izstrādātājiem

GNOME tehnoloģijas, kas domātas izstrādātājiem, ir jūtami uzlabotas šajā laidienā. Nozīmīgs apvienošanas darbs ir ļāvis atcelt lielu skaitu moduļu. Daudzas komponentes ir vienkāršotas un modernizētas, un atsevišķas iepriekš izmantotās tehnoloģijas ir aizvietotas ar atbilstošām un labākām versijām.

3.1. Moderna grafika

GTK+, GNOME grafiskā rīkkopa, ir atvadījusies no novecojušām zīmēšanas API saskarnēm. Tas ir ļāvis konsolidēt GTK+ uz moderno grafikas tehnoloģiju pamata, padarot to ātrāku un vieglāk portējamu.

3.2. Paplašināta ievadierīču apstrāde

GTK+ tagad izmantos XInput2 sistēmu, ja tā būs pieejama. Tas nodrošina daudz jūtamu uzlabojumu, piemēram, ievadierīču karsto pievienošanu, atbalstu grafikas planšetēm un darbu ar vairākiem rādītājiem, kas noderēs nākotnes daudzskārienu saskarnēm.

3.3. Uzlabotas tēmu iespējas

GNOME 3.0 ievieš jaunu vizuālo tēmu sistēmu. CSS sintakse padara tēmas cilvēkiem draudzīgākas, un tēmu autoriem tagad ir pieejams plašāks efektu klāsts, tai skaitā līknes, krāsu pārejas un alfa krāsas. Jaunā sistēma atbalsta arī iekļautās animācijas un RGBA krāsas.

3.4. Vairāku platformu atbalsts

GTK+ 3.0 ir jauna iespēja vienkārši atbalstīt vairākas platformas (to versijas var tikt būvētas vienlaicīgi un pēc tam izvēlētas pie palaišanas). Tas padarīs pāreju uz jaunām platformām, piemēram, Wayland, daudz vieglāku.

3.5. Viegla lietotņu izveide

Jaunā GtkApplication klase automātiski parūpēsies par jaunu lietotņu integrācijas uzdevumiem, ieskaitot atvērto logu uzraudzību, nodrošinot unikalitāti un darbību eksportēšanu. Tas nozīmē, ka GNOME lietotnes izstrāde ir daudz ērtāka, un tas prasa mazāk pirmkoda. Šīs iespējas tiks attīstītas tālāk 3.x ciklā.

3.6. Pirmklasīgas sasaistes

GNOME tradicionāli ir atbalstījusi plašu augstā līmeņa programmēšanas valodu loku. GObject Introspection ieviešana GNOME 3.0 nozīmē, ka šo valodu sasaistes tiek dinamiski atjauninātas, nodrošinot uzticamību un dodot izstrādātājiem pieeju mūsu pamattehnoloģiju funkcionalitātei pilnā apjomā.

3.7. Ātri un vienkārši iestatījumi

GNOME iepriekšējā iestatījumu sistēma 3.0 laidienā ir aizstāta ar divām jaunām komponentēm. Abas ir iepriekšējo versiju jūtami uzlabojumi. GSettings nodrošina vienkāršu un efektīvu iestatījumu API un ļauj ērti sasaistīt klases rekvizītus ar iestatījumiem. Dconf savukārt nodrošina ātru iestatījumu saglabāšanu un atgriešanu.

3.8. Detaļām bagātākas, elastīgākas lietotāju saskarnes

GNOME saskarnes rīkkopa ir ieguvusi jaunas izkārtojuma iespējas, kas to padara elastīgāku un efektīvāku vietas izmantošanā gan saskarnes vadīklām, gan satura attēlošanai. Šī versija ievieš arī vairākas jaunas saskarnes vadīklas, tādas kā slēdzi un lietotnes izvēlētāja dialogu.

Attēls 7Jaunais lietotņu izvēlētāja dialogs

3.9. Anjuta integrētā izstrādes vide

Anjuta, GNOME integrētā izstrādes vidē, 3.0 laidienā ir pieejami tādi uzlabojumi kā automātiska signālu savienošana ar saskarnes vadīklām, uzlabots autotools/pkg-config atbalsts, un jauna Git integrācijas sistēma.

4. Internacionalizācija

Pateicoties vispasaules GNOME tulkošanas projekta biedriem, GNOME 3.0 piedāvā atbalstu vairāk nekā 50 valodām, bieži vien iekļaujot tulkojumus lietotāja un administrēšanas rokasgrāmatām.

Atbalstītās valodas ir:

  • Arābu
  • Astūriešu
  • Basku
  • Bengāļu
  • Brazīliešu portugāļu
  • Britu angļu
  • Bulgāru
  • Dāņu
  • Franču
  • Galisiešu
  • Grieķu
  • Gudžaratu
  • Hindi
  • Holandiešu
  • Igauņu
  • Indonēziešu
  • Itāļu
  • Ivrits
  • Japāņu
  • Kannadu
  • Katalāņu
  • Katalāņu (Valensija)
  • Korejiešu
  • Krievu
  • Latviešu
  • Lietuviešu
  • Marathu
  • Norvēģu bukmols
  • Pandžabu
  • Portugāļu
  • Poļu
  • Rumāņu
  • Serbu
  • Serbu latīņu
  • Slovēņu
  • Somu
  • Spāņu
  • Taju
  • Tamilu
  • Turku
  • Ukraiņu
  • Ungāru
  • Vjetnamiešu
  • Vācu
  • Zviedru
  • Čehu
  • Ķīniešu (Honkonga)
  • Ķīniešu (Taivāna)
  • Ķīniešu (Ķīna)

Daudzas citas valodas ir daļēji atbalstītas. Vairāk informācijas par GNOME tulkojumu apjomu dažādās valodās var iegūt GNOME tulkošanas statusa vietnē.

Tik apjomīgas programmatūras kā GNOME tulkošana citā valodā var būt sarežģīts uzdevums pat visaizrautīgākajai tulkotāju komandai. Šim laidienam lielisku darbu ir paveikusi uiguru tulkotāju komanda, palielinot iztulkotā materiāla apjomu par vairāk kā 37 procentiem. Arī esperanto komanda ir palielinājusi apjomu par 21 procentiem.

5. Kā iegūt GNOME 3.0

Pirmkods GNOME 3.0 laidienam ir brīvi pieejams lejupielādēšanai un tālākizplatīšanai. (Tomēr lietotājiem ieteicams nogaidīt, kamēr GNOME 3.0 būs pieejama distribūcijās vai no izplatītājiem.) Informāciju par to, kā iegūt GNOME 3.0, var atrast GNOME 3 tīmekļa vietnē. Šī vietne piedāvā arī laidiena "dzīvās" sistēmas attēlus, kurus var izmantot, lai izmēģinātu GNOME 3.

Lai nodrošinātu modernu pieredzi, GNOME 3 darbvirsmas videi nepieciešama paātrinātu grafikas apstrādi atbalstoša aparatūra. Ja tā nav pieejama, GNOME 3 rezerves sistēma nodrošina lielisku pieredzi un iekļauj sevī daudzus no sistēmas uzlabojumiem.

6. Nākotnes plāni — GNOME 3.2

Nākošo GNOME 3.x versiju ir plānots izlaist 2011. gada septembrī/oktobrī. Iecerētas daudzas jaunas iespējas un uzlabojumi, tai skaitā dokumentu saskarne aktivitāšu pārskatā, lietotņu izvēļņu izvēršana virsjoslā un integrēti iestatījumi dokumentu koplietošanai un tīmekļa kontu pārvaldībai.

7. Veidotāji

Šis laidiens nebūtu iespējams bez GNOME kopienas smagā darba un sevis veltīšanas šim projektam. Apsveicam un sakām paldies ikvienam, kas palīdzēja tam kļūt par realitāti.

Šīs laidiena piezīmes var tikt brīvi tulkotas jebkurā valodā. Ja jūs vēlaties tās pārtulkot savā dzimtajā valodā, sazinieties ar GNOME tulkošanas projektu.

Dokuments tiek izplatīts saskaņā ar Creative Commons Sharealike 3.0 licenci. Autortiesības © GNOME projekts

Sastādījis Alans Dejs (Allan Day) ar GNOME kopienas palīdzību.