نکات انتشار گنوم ۳.۰

1. معرفی

گنوم ۳.۰ نقطه عطف مهمی در تاریخ پروژه گنوم است. گنوم 3 رومیزی مهیج و جدیدی که برای کاربران امروزی طراحی شده، و برای محدوده‌ی زیادی از دستگاه‌های مدرن مناسب است را رونمایی می‌کند. تکنولوژی‌های توسعه گنوم به صورت قابل ملاحظه‌ای برای نسخه ۳.۰ بهبود یافته، مدرن و کارآمدتر شده است. این تکنولوژی‌ها توسعه‌دهندگان را قادر خواهند ساخت تا با وقت و تلاش کمتر، تجربه‌های بهتری را برای کاربران فراهم کنند. و گنوم ۳.۰ با همان برنامه‌های گنومی خواهد آمد که کاربران آنها را می‌شناسند و به آنها اعتماد دارند، برنامه هایی که بسیاری از آنها به طور قابل ملاحظه‌ای پیشرفت کرده‌اند.

شکل 1گنوم ۳.۰

انتشار گنوم ۳.۰ از همان چرخه‌ی قابل پیش‌بینی ۶ ماهه پس از ارائه آخرین انتشار، نسخه ۲.۳۲ پیروی می‌کند. این نقطه‌ی اوجِ سه سال برنامه‌ریزی و توسعه، و اولین انتشار عمده پس از ۹ سال است.

نسخه ۳.۰ شروعی از یک سفر جدید برای گنوم است. سریِ انتشارهای ۳ در همان چرخه قابل پیش‌بینی ۶ ماهه ادامه می‌یابد، ولی در همان روند نوآوری‌ای که در نسخه ۳.۰ دیده می‌شود، تا پیشرفت قابل توجهی را به تجربه‌های کاربران و توسعه‌دهندگان گنوم ارائه کند.

پروژه گنوم یک جامعه بین‌المللی است که در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند تا این برنامه فوق‌العاده را در دسترس همه قرار دهند. تمام کارهای ما برای استفاده، تغییر و بازنشر رایگان است و از هر کسی برای همکاری در خلق آن استقبال می‌کنیم. اگر مایل هستید تا محصول ما را حتی بهتر کنید، می‌توانید به ما بپیوندید.

2. چه چیز جدیدی برای کاربران وجود دارد

2.1. یک رومیزی جدید

نسخه ۳.۰ گنوم یک میزکار جدید را معرفی می‌کند. نسخه‌ای ظریف و زیبا، با هدف قادر ساختن کاربران برای انجام کارها با سهولت، راحتی و کنترل. نسخه ۳.۰ رومیزی، تداوم تمرکز پروژه گنوم بر روی فراهم کردن محیط رومیزی ساده‌ایست که برای تمام افراد قابل استفاده باشد. گنوم میزبان امکانات و تغییرات عمده‌ای است.

شکل 2مرور کلی در یک نگاه

2.1.1. دید کلی فعالیت‌ها

امکان «دید کلی فعالیت‌ها» در گنوم یک امکان کلیدی در رومیزی گنوم ۳ است. از طریق دکمه فعالیت‌ها، گوشه‌ی حساس در بالا-راست صفحه و یا کلید ویندوز در دسترس است، این یک پرتال است به تمام فعالیت‌های کامپیوتر شما. «دید کلی» به شما امکان می‌دهد که تمام پنجره‌های خود را همزمان ببینید، بین کارهای خود جابجا شوید و برنامه‌ها را اجرا کنید.

2.1.2. هشدارهایی که برای شما کار می‌کنند

گنوم ۳.۰ دارای یک سیستم هشدار جدید است که به منظور تمرکز شما بر روی فعالیت فعلی خودتان، طراحی شده است. هشدارها ساده هستند و تا زمانی که برای پاسخگویی به آنها آماده باشید، در «ناحیه پیام‌ها» در انتظار شما باقی می‌مانند. هشدارها در گنوم ۳ تعاملی نیز هستند: کلیک کردن بر روی آنها شما را بر روی پنجره مربوط هدایت می‌کند، و می‌توانند برای پاسخ‌های متداول از امکانات دکمه‌ها استفاده کنند.

2.1.3. پیام‌رسانی یکپارچه

پیام‌رسانی در رومیزی گنوم ۳ کاملا یکپارچه است. همراه با گنوم ۳، شما می‌توانید مستقیما از طریق هشدار مربوطه به پیام پاسخ دهید، همچنین می‌توانید گفتگوهای قبلی را در «ناحیه هشدار» در پایین صفحه انتخاب کنید. این بدین معنی‌است که شما می‌توانید بدون اینکه لازم باشد به پنجره‌ی دیگری جابه‌جا شوید با دوست خود گفتگو کنید.

شکل 3گپ درخط

2.1.4. پنجره‌هایتان را دسته کنید

واسط فضای‌کاری جدید گنوم ۳، گروه کردن پنجره‌ها و مدیریت کارهایتان را برایتان آسان می‌کند. از طریق کشیدن و رها کردن پنجره‌ها می‌توانید آنها را به سادگی به فضاهای‌کاری مختلف اضافه کنید، و تصاویر بندانگشتی در تعویض‌کننده‌ی فضای‌کاری می‌توانند در جهت حرکت بین فضاها به شما کمک کنند.

2.1.5. جستجو رومیزی

رومیزی گنوم ۳ دارای امکانات جستجوی یکپارچه‌ای است که می‌تواند جهت اجرای برنامه‌ها، تعویض پنجره‌ها، بازکردن سندهای اخیر و تنظیمات، مورد استفاده قرار گیرد. پروژه‌ی گنوم این امکانات جستجو در رومیزی در انتشارهای بعدی گسترش خواهد داد.

شکل 4جستجو رومیزی

2.1.6. Redesigned Settings Framework

GNOME 3.0 includes a new settings browser which allows you to explore your system settings from the same window as well as to search for settings panels. GNOME's systems settings have also been reorganized for 3.0, making it straightforward to find the setting you want, and many settings panels have also been redesigned to make them easier to use.

2.1.7. راهنما موضوع‌گرا

GNOME 3 features new topic-oriented help, which has been designed to enable you to find the answers you need without sifting through lengthy manuals. Huge performance improvements and faster searches in the GNOME help browser mean that you will spend less time looking for the advice you are looking for.

2.1.8. و تنها همین نیست...

رومیزی گنوم ۳ شامل امکانات بسیار دیگری نیز هست. این فقط تعداد از آنهاست:

 • یک مکان برای نگهداری از برنامه‌های محبوب‌تان به نام دَش.
 • کاشی شدن پنجره‌ها به صورت پهلو به پهلو که به شما امکان استفاده از دو پنجره را در آن واحد می‌دهد.
 • کاغذدیواری‌های جدید، همراه با کاغذدیواری پیش‌فرض جدید.
 • یک تم بصری و یک قلم گنوم ظریف جدید به نام کانترل.

2.1.9. اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتر در خصوص رومیزی گنوم ۳، از جمله نمایش‌های ویدئویی را می‌توان در پایگاه‌وب گنوم ۳ پیدا کرد.

2.2. ‌برنامه‌ها

برنامه‌های گنوم تعداد عظیمی از پیشرفت‌های ممکن را برای نسخه ۳.۰ دریافت کرده‌اند، و توضیح تمام آنها غیر ممکن است. این تعدادی از تغییرات بزرگتر است که در این انتشار اضافه شده‌اند.

شکل 5مرورگر پرونده ناتیلوس

2.2.1. مرورگر پرونده‌ای که دوباره طراحی شده

ناتیلوس، مدیر پرونده گنوم، یک طراحی تازه برای نسخه ۳.۰ دارد. واسط جدید، تمیز و ظریف است، و نوار کناری جدید امکان پریدن به پوشه‌های مهم را آسان می‌سازد. محاوره‌ی اتصال به کارگزار در جهت کاربردی‌تر کردن آن دوباره طراحی شده است.

2.2.2. مرور وب مدرنیزه

مرورگر وب اپی‌فانی برای نسخه ۳.۰ بهبود پیدا کرده است. راهبریِ آن سریع‌تر و پاسخ‌گوتر شده است، و انتشار جدید، پشتیبانی از مکان‌یابی جغرافیایی را نیز معرفی میکند. اپی‌فانی همچنین یک واسط بارگیری و نوار وضعیت جدید را اضافه کرده است که از طریق آن واسط کاربری‌ای متمرکزتر را ارائه می‌کند، و در کنار بهبودهای بصری متعدد، تجربه‌ی مروری روان و مدرن را به شما می‌دهد.

2.2.3. ویرایش متن هوشمندانه‌تر

گنوم ۳.۰ دارای بروزرسانی‌هایی برای ویرایشگر متن gedit نیز هست، شامل غلط‌یابی املایی هوشمند، پشتیبانی کامل از پرونده‌های فشرده شده، و قابلیت کار با سندهایی که دارای نویسه‌های نامعتبر هستند. gedit نسخه ۳.۰ همچنین واسط جدیدی جهت جستجو، که نمایش سند را دوچار اختلال نمی‌کند، و گروه‌بندی زبانه‌ها را که امکان دیدن چندین سند در آن واحد را به شما می‌دهد، اضافه کرده است.

شکل 6ویرایش متن هوشمندانه‌تر

2.2.4. پیام‌رسانی بهتر

انتشار ۳.۰ از امپاتی برنامه پیام‌رسان شامل تعدادی از تغییرات از جمله، پیشرفت در کار با تماس‌ها، غلط‌یاب املایی، کار با گواهینامه‌ها و گذرواژه‌ها. هم‌اکنون امکان مسدود کردن پیام‌های ورودی از طرف افراد ناخواسته و جستجوی افراد در کارگزارهای دوردست نیز وجود دارد.

2.2.5. پیشرفت‌هایی در زیر بدنه

تغییرات در زیربدنه تکنولوژی‌های گنوم به این معنی است که برنامه‌های گنوم ۳ سریع‌تر خواهند بود، و سیستم تم‌گذاری جدید به آنها امکان استفاده از ظاهری پیچیده‌تر را می‌دهد. تعداد بسیار زیادی از واسط‌های ذخیره شده گنوم، نظیر محاوره «درباره» نیز بهبود پیدا کرده‌اند.

2.2.6. اما صبر کنید، هنوز بیشتره!

همچنین برنامه‌های دیگر گنوم نیز برای گنوم ۳.۰ بهتر شده‌اند:

 • اطاقک وب‌کم چیز همراه با جلوه‌های گرافیکی جدید و همچنین امکان اضافه‌کردن جلوه گرافیکی قابل پیکربندی توسط کاربر را اضافه کرده است.
 • هم‌اکنون اوینس به شما امکان می‌دهد تا سندی که مشاهده می‌کنید را نشانک‌گذاری کنید.
 • نمایشگر تصاویر گنوم که به عنوان چشم گنوم شناخته می‌شود، افزایش سرعت و یک سیستم افزونه‌ی جدید پیدا کرده است.
 • برنامه توتم ۳.۰ شامل بهینه‌سازی‌هایی برای نمایش ویدئو و صوت شده است.

3. چه چیز جدیدی برای توسعه‌دهنگان وجود دارد

تکنولوژی‌های توسعه گنوم برای نسخه ۳.۰ پیشرفته‌تر شده‌اند. میزان قابل توجهی از کار متحدانه گروهی باعث شده است تا مقدار زیادی از ماژول‌ها منقضی شوند. بسیاری از اجزاء ساده و مدرنیزه‌تر شده‌اند، و تعدادی از تکنولوژی‌ها با امکاناتی برتر جایگزین شده است.

3.1. گرافیک‌های مدرن

GTK+, the GNOME graphical toolkit, has made a clean break from antiquated drawing APIs. This has allowed it to be consolidated around modern graphics facilities, making it faster and more portable.

3.2. Advanced Input Device Handling

GTK+ will now make use of XInput2 if it is available. This offers a number of significant advantages, such as support for input device hot-plugging and support for complex input devices such as tablets. Integration with XInput2 also enables handling of multiple pointers and means that GNOME is ready for the arrival of multitouch in X11.

3.3. پیشرفت قابلیت‌های تم پذیری

GNOME 3.0 introduces a new visual theming system. Themes are more human-readable thanks to the use of CSS syntax, and theme authors now have access to a greater range of effects such as curves, gradients and alpha colors. The new system also supports implicit animations and RGBA colors.

3.4. Multiple Platform Support

GTK+ 3.0 includes a new capacity to easily support multiple platforms (these can be built against simultaneously and selected at run time). This will make make the transition to new platforms, such as Wayland, much easier.

3.5. خلق ساده‌ی برنامه‌ها

The new GtkApplication class automatically takes care of many application integration tasks, including keeping track of open windows, ensuring uniqueness and exporting actions. It means that creating a GNOME application is more convenient and requires less code. This facility will be further expanded during the 3.x cycle.

3.6. First Class Bindings

گنوم به طور سنتی، بازه‌ای از زبان‌های سطح بالا را پشتیبانی می کند. معرفی GObject Introspection در گنوم ۳.۰ به این معنی است که این زبانها به شکل پویایی به روز می شوند، قابل اطمینان هستند و امکان دسترسی توسعه‌دهندگان به دامنه‌ی کاملی از عملکردهای موجود در هسته‌ی فن‌آوری ما را فراهم می‌سازند.

3.7. تنظیمات سریع و ساده

GNOME's previous settings facilities have been replaced with two new components for 3.0. Both have major advantages over their predecessors. GSettings provides a simple and effective settings API and allows class properties to be bound to settings with little effort. dconf is the new blazing fast storage and retrieval part of the partnership.

3.8. واسط کاربری انعطاف‌پذیر و غنی‌تر

The GNOME interface toolkit has gained enhanced layout abilities which makes for more flexible and efficient space allocation for both interface controls and content display. 3.0 also introduces several new interface widgets, such as a switch and application chooser dialog.

شکل 7محاوره انتخاب برنامه‌ی جدید

3.9. محیط توسعه یکپارچه‌ی گنوم

انجوتا، محیط توسعه یکپارچه گنوم، شامل تعدادی از بهبودها در نسخه ۳.۰ از جمله، اتصال‌های خودکار سیگنال‌ها به واسط ویجت‌ها، گسترش پشتیبانی از autotools/pgk-config و یک سیستم یکپارچه جدید برای Git.

3.10. ارتقا به گنوم ۳

صفحه‌ی راهنمای پورت‌کردن دارای دستورالعمل‌هایی درباره چگونگی پورت کردن یک برنامه گنوم موجود به تکنولوژی‌های توسعه‌ی جدید است.

4. بین‌المللی‌سازی

با تشکر از اعضا سراسر دنیا پروژه ترجمه گنوم، گنوم ۳.۰ پشتیبانی از بیش از ۵۰ زبان را فراهم می‌کند، که غالبا شامل راهنماهای کاربری و مدیریتی نیز می‌شود.

زبان‌های پشتیبانی شده شامل:

 • Asturian
 • Basque
 • Catalan
 • Catalan (Valencian)
 • Danish
 • Estonian
 • Finnish
 • Galician
 • German
 • Gujarati
 • Hindi
 • Hungarian
 • Kannada
 • Latvian
 • Marathi
 • Norwegian Bokmål
 • Polish
 • Serbian
 • Serbian Latin
 • Slovenian
 • Tamil
 • آلمانی
 • اسپانیایی
 • اندونزیایی
 • انگلیسی بریتانیا
 • اوکراینی
 • ایتالیایی
 • بلقاری
 • بنگالی
 • تایوانی
 • ترکی
 • روسی
 • رومانیایی
 • سوئدی
 • عبری
 • عربی
 • فرانسه
 • لیتوانیایی
 • ویتنامی
 • پرتقالی
 • پرتقالی برزیلی
 • پنجابی
 • چک
 • چینی (تایوان)
 • چینی (هونگ کونگ)
 • چینی (چین)
 • ژاپنی
 • کره‌ای
 • یونانی

بسیاری از زبان‌های دیگر به طور جزئی پشتیبانی می‌شوند. جزئیات بیشتر در خصوص میزان ترجمه گنوم از طریق پایگاه وضعیت ترجمه گنوم در دسترس است.

ترجمه‌ی برنامه‌ای به بزرگی گنوم به زبان‌های مختلف می‌تواند یک حرکت بسیار مشکل حتی برای گروه‌های پُرکار باشد.

5. دریافت گنوم ۳.۰

کدمنبع گنوم ۳.۰ جهت بارگیری و بازسازی به طور رایگان موجود است. (اگرچه توصیه می‌شود کاربران تا انتشار گنوم ۳.۰ توسط توزیع‌ها و فروشندگان منتظر بمانند). اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت گنوم ۳.۰ از طریق پایگاه وب گنوم ۳ قابل دریافت است. این پایگاه همچنین تصاویر زنده نسخه ۳.۰ را ارائه می‌کند که می‌توانید از آنها جخت بررسی استفاده کنید.

برای داشتن یک تجربه محشر، رومیزی گنوم ۳ به گرافیک تسریع کننده‌ی سخت‌افزاری احتیاج دارد. اگر شما این امکان را ندارید، رومیزی یدکی گنوم ۳ یک تجربه عالی، شامل بسیاری از بهینه‌سازی‌های این انتشار را برای شما فراهم می‌کند.

6. مشتاقانه در انتظار گنوم ۳.۲

انتشار بعدی از سری گنوم ۳ برای شهریور/مهر ماه سال ۱۳۹۰ برنامه‌ریزی شده است. بهسازی‌ها و امکانات بسیار زیادی برای انتشارهای ۳.۰ از قبیل اضافه‌کردن واسط سند به قسمت فعالیت‌ها، گسترش منوی برنامه‌ها در نوار بالا، تنظیمات یکپارچه برای به اشتراک گذاری اسناد و حساب‌های وب در نظر گرفته شده است.

7. دست‌اندرکاران

این انتشار بدون تلاش بی‌وقفه و فداکاری جامعه گنوم محقق نمی‌شد. گروه فارسی گنوم بعد از گذشت سال‌ها با همت بسیاری از اعضا فعال جامعه فارسی زبان لینوکس از جمله مهیار مقیمی، آرش موسوی و بسیاری بسیاری دیگر که در این راه همکاری بسیاری داشتند، مجددا احیا شده است، اما همچنان راه زیادی برای محقق شدن آنچه برای آن تلاش میکنیم داریم لذا همواره از پیوستن اعضای جدید و همکاری با تیم فارسی پشتیبانی می‌کنیم. شادباش و تبریک به تمام کسانی که این انتشار را به واقعیت تبدیل کردند.

این یادداشت‌های انتشار، می‌تواند آزادانه به هر زبانی ترجمه شود. اگر شما مایل هستید آنها را به زبان خودتان ترجمه کنید، لطفا با پروژه ترجمه گنوم تماس بگیرید.

این سند بر اساس گواهی Creative Commons Sharealike 3.0 license منتشر شده است. حق‌رونوشت © پروژه گنوم

کامپایل شده توسط الن دِی با کمک جامعه گنوم.