Poznámky k vydání GNOME 2.32
1. Úvod
GNOME 2.32 je nejnovější verzí oblíbeného, multiplatformního pracovního prostředí GNOME pro váš počítač. GNOME je zaměřeno na snadnost použití, stabilitu, prvotřídní internacionalizaci a podporu zpřístupnění. GNOME je otevřeným a svobodným softwarem a poskytuje všechny běžné nástroje, které počítačoví uživatelé očekávají od moderního prostředí, jako je e-mail, groupware, prohlížení webu, správa souborů, multimédia a hry. GNOME dále poskytuje přizpůsobivou a výkonnou platformu pro softwarové vývojáře jak klasických, tak mobilních aplikací.
Pracovní prostředí GNOME je vydáváno každých šest měsíců a obsahuje nové vlastnosti, vylepšení, opravy chyb a překlady. GNOME 2.32 pokračuje v této tradici. Chcete-li se dozvědět více o GNOME a kvalitách, které jej odlišují od jiných počítačových pracovních prostředí (jako je použitelnost, zpřístupnění, internacionalizace a svoboda uživatele), navštivte stránku o prostředí GNOME na našem webu.
Přidejte se k nám ještě dnes a uvidíte, co všechno můžete změnit.
GNOME 2.32 obsahuje všechna vylepšení z GNOME verze 2.30 a nižších. Více informací o změnách, které se udály v GNOME 2.30, naleznete v poznámkách k vydání předchozí verze.
2. Co je nového pro uživatele
Zaměření projektu GNOME na uživatele a použitelnost se ve vydání 2.32 dále rozvíjí stovkami opravených chyb a uživateli žádaných vylepšení. Jejich značný počet neumožňuje uvést každou změnu a vylepšení, ale tyto poznámky by měly vyzdvihnout některé zajímavější, na uživatele orientované vlastnosti tohoto vydání.
GNOME 2.32 je posledním plánovaným vydáním v řadě GNOME 2.x a případná další vydání se již zaměří pouze na opravy chyb. Vydání GNOME 2.32 přináší omezené množství nových vlastností a vývojáři mezitím pokračují s pracemi na GNOME 3.0 s plánovaným vydáním v dubnu 2011.
- 2.1. Zkroťte své kontakty
- 2.2. Vylepšení podpory PDF
- 2.3. Zobrazení více souborů
- 2.4. Ale to ještě není všechno…
2.1. Zkroťte své kontakty
Empathy je aplikace v prostředí GNOME poskytující funkce komunikátoru a rychlého zasílání zpráv, která je vystavěna na komunikační technologii Telepathy a která se dočkala několika nových a důležitých vlastností s cílem usnadnit uživatelům komunikaci.
Empathy nyní umožňuje seskupit informace daného kontaktu pomocí metakontaktů. Jestliže například jeden z vašich kontaktů využívá více služeb rychlého zasílání zpráv (instant messaging), lze je nyní seskupit pod jedno jméno. Empathy také přidává nástroj hledání v reálném čase psaním přímo v seznamu kontaktů.
Přidány byly volby pro zákaz ukládání konverzace a automatického otevírání oken příchozí konverzace. Z dalších novinek lze vybrat podporu protokolu IRC v průvodci nastavením účtu, možnost ručně přijmout certifikáty serveru, vykreslení stavové ikony v aktuálním motivu, srozumitelnější chybové zprávy při spojování a schopnost přijmout či odmítnout příchozí události pomocí tlačítek v bublinách s oznámeními. Technické informace o právě probíhajícím hovoru se nyní zobrazují v panelu podrobností dialogového okna se zvukem / videem. Přidána byla i funkce znovuotevření uzavřených karet v okně konverzace.
2.2. Vylepšení podpory PDF
Prohlížeč dokumentů Evince přináší vylepšení v oblasti zpřístupnění díky použití rozhraní AtkText, které aplikaci čtení obrazovky Orca dovoluje rozeznat dokumenty v Evince. Navýšena byla také nejvyšší možná úroveň zvětšení.
Byla vylepšena podpora poznámek, nové lze nyní přidávat z bočního panelu. Je možno také měnit výchozí nastavení, jako je jméno autora, barvu, průhlednost a další.
Nově byla přidána podpora pro SyncTeX. SyncTeX umožňuje synchronizaci mezi zdrojovým souborem TeX a výsledným výstupem v PDF (či DVI). Podpora byla přidána jak do Evince, tak i do editoru gedit ve formě zásuvného modulu. Podporováno je hledání směrem zpět, tedy z Evince do gedit, i směrem vpřed, z gedit do Evince.
2.3. Zobrazení více souborů
GNOME 2.32 zahrnuje novinky v programu Nautilus, správci souborů GNOME. Nautilus přidává dialogové okno pro řešení konfliktů při operaci kopírování a přesunování. Při operaci vyjmutí souborů za účelem vložení v jiném adresáři se ikony původních souborů zprůhlední.
Správa souborů přesunutých do koše doznala několika vylepšení. Při prohlížení obsahu koše se nyní na liště s informacemi zobrazí tlačítko na obnovení vybraných souborů. Doplněny byly také informace o původním umístění souboru a datu smazání.
2.4. Ale to ještě není všechno…
Spolu s velkými změnami přicházejí také malá rozšíření a vylepšení, která jsou součástí každého vydání GNOME.
- Eye of GNOME, aplikace na prohlížení obrázků v GNOME, umožňuje výběr barvy pozadí ke zvýšení kontrastu obrázku.
- Přehrávač filmů Totem nyní automaticky eliminuje efekt prokládání u filmů či klipů, což má za následek kvalitnější obraz. Vylepšena byla i podpora seznamů stop a zlepšena byla odezva při jejich načítání.
- Nástroje GNOME System Tools umožňují uživatelům změnu vlastníka souboru při přesunu do vlastního domovského adresáře v případě, že v cílovém adresáři již existuje.
3. Co je nového ve zpřístupnění
Projekt GNOME je hluboce přesvědčen o nutnosti tvořit software, který je dostupný pro každého, včetně handicapovaných uživatelů a vývojářů, kteří mohou mít práci s počítačem ztíženu. Pro tyto účely byl vytvořen Projekt zpřístupnění GNOME a systém zpřístupnění, který se stal standardem ve svobodných pracovních prostředích.
GNOME 2.32 nadále klade důraz na problematiku zpřístupnění, a to formou několika vylepšení.
- 3.1. Mousetweaks
3.1. Mousetweaks
Aplikace Mousetweaks přináší usnadnění pro uživatele s omezenou pohyblivostí. Využitím Mousetweaks lze nastavit použití levého tlačítka myši i pro simulaci stisku pravého. Například kontextovou nabídku aplikace lze otevřít stisknutím a držením levého tlačítka myši. Mousetweaks také usnadňuje kliknutí levým a pravým tlačítkem, dvojité kliknutí a tažení uživatelům, kterým se tlačítka myši obtížně ovládají.
Aplikace Mousetweaks obsahuje aktualizovanou dokumentaci včetně příručky a manuálových stránek, uživatelé tak mohou nalézt popis všech možností aplikace a pochopit jejich zamýšlenou funkci.
Z pohledu vývojářů Mousetweaks již nezávisí na frameworku AT-SPI nebo knihovně dbus-glib. Démon a funkce kliknutí počkáním byly přepsány s použitím GDBus. Aplikace Mousetweaks nyní také nepoužívá GConf a lze ji zkompilovat s parametrem -DGSEAL_ENABLED v případě přítomnosti GTK 2.18 a vyšší.
4. Co je nového pro vývojáře
Následující změny jsou důležité pro vývojáře, kteří používají vývojovou platformu GNOME 2.32. Pokud vás tyto informace nezajímají, můžete přeskočit rovnou na Oddíl 5 ― Internacionalizace.
Vydání GNOME 2.32 přináší kromě nové verze pracovního prostředí i novou verzi GNOME coby vývojové platformy, sady stabilních knihoven API a ABI dostupných za podmínek licence GNU LGPL, které mohou být využity k tvorbě aplikací fungujících napříč platformami.
V blížícím se vydání GNOME 3.0 budou odstraněny různé zastaralé součásti GNOME. Mezi ně patří i některé specifické komponenty GNOME jako libart_lgpl, libbonobo, libbonoboui, libglade, libgnome, libgnomecanvas, libgnomeprint, libgnomeprintui, libgnomeui a libgnomevfs. K aplikacím dodávaným spolu s GNOME byly vytvořeny úkoly, které mají za cíl úklid za výše uvedenými součástmi. Tím se zajistí, že nebude používán žádný zastaralý kód a že se otevře cesta ke snadnému přechodu na GNOME 3.0.
Vývojářům se důrazně doporučuje následovat tento postup ve vlastních aplikacích. Mimoto pro všechny vývojáře (nebo potenciální vývojáře), kteří by nám chtěli pomoci, vznikla stránka GNOME Goals se seznamem různých úkolů, které ještě nebyly dokončeny. Automaticky sestavovaný přehled zbývající práce na modulech podporovaných nástrojem jhbuild naleznete na této stránce.
- 4.1. Glib 2.26
- 4.2. Anjuta
- 4.3. Další novinky pro vývojáře
4.1. Glib 2.26
Knihovna glib 2.26 přidává podporu GSettings, jakožto náhradu za GConf, a také subsystém GDBus. Nové API pro práci s datem a časem je k dispozici v rámci třídy GDateTime. Knihovna glib nově obsahuje podporu dtrace a systemtap static markers, vazby na atributy objektů GObject (viz knihovna libex), a také podporu proxy pro GSocket. Mezi další vylepšení patří makra na vytváření boxovaných typů a ukazatelů G_DEFINE_[BOXED|POINTER]_TYPE , a dále nová funkce g_object_notify_by_pspec, která je rychlejší než g_object_notify.
4.2. Anjuta
Anjuta, plnohodnotné integrované prostředí pro vývoj softwaru s funkcemi jako je správa projektů, ladění, psaní kódu, správa verzí zdrojového kódu a návrh uživatelského rozhraní, bylo vylepšeno o nové funkce.
Jazyky Python a Vala jsou nyní plně podporovány, a to včetně nástrojů na usnadnění psaní kódu ("IntelliSense").
Nástroj na ladění nyní podporuje tzv. pretty-printing. Známé objekty jsou během ladění zobrazovány v čitelné formě, např. třídy GObject nebo C++. V neposlední řadě databáze symbolů doznala výrazného zvýšení rychlosti.
4.3. Další novinky pro vývojáře
Mezi další vylepšení platformy pro vývojáře v GNOME 2.32 patří začlenění libfolks, knihovny pro podporu metakontaktů v Empathy. Aplikace Devhelp nově umožňuje skrýt vybrané svazky. Plán vývoje GTK+ byl revidován a vydání GTK+ 2.22 přidává další přístupové funkce, nutné k portování aplikací na GTK+ 3.0.
5. Internacionalizace
Díky členům celosvětového Překladatelského projektu GNOME nabízí GNOME 2.32 podporu 50 jazyků s více než 80 % přeložených řetězců, včetně uživatelských příruček a příruček správců v mnoha jazycích.
Podporované jazyky:
- angličtina (americká, britská)
- arabština
- asturština
- baskičtina
- bengálština
- bengálština (Indie)
- brazilská portugalština
- bulharština
- dánština
- estonština
- finština
- francouzština
- galicijština
- gudžarátština
- hebrejština
- hindština
- holandština
- indonéština
- italština
- japonština
- kannadština
- katalánština
- korejština
- litevština
- lotyština
- malajálamština
- maráthština
- maďarština
- norština (bokmål)
- němčina
- paňdžábština
- polština
- portugalština
- rumunština
- ruština
- slovinština
- srbština
- tamilština
- telugština
- thajština
- turečtina
- ukrajinština
- urijština
- vietnamština
- ásámština
- čeština
- čínština (Hongkong)
- čínština (Tchaj-wan)
- čínština (ČLR)
- řečtina
- španělština
- švédština
Mnoho dalších jazyků je podporováno s více než polovinou přeložených řetězců.
Překlad softwarového balíku tak rozsáhlého, jako je GNOME, do zcela nového jazyka může být nelehkým úkolem i pro zaběhlý tým překladatelů. V této verzi chceme vyzdvihnout práci indonéského týmu, kterému se podařilo dosáhnout plné podpory (zlepšení z 60 % na 91 %), a také týmu esperantistů, který navýšil míru přeloženého softwaru o deset bodů na současných 23 procent. Dalšími překladatelskými týmy zasluhující uznání pro tento vývojový cyklus jsou kazašský a ujgurský tým.
Český překladatelský tým dokončil překlad uživatelského rozhraní na 100 %, a nabízí tak plnohodnotnou lokalizaci aplikací v češtině. Podrobné statistiky a více informací naleznete na stránce stavu překladů GNOME.
6. Instalace GNOME
Pokud instalujete nebo aktualizujete svůj počítač na GNOME 2.32, doporučujeme využít oficiálních balíčků, které nabízí vaše distribuce. Populární distribuce brzy GNOME 2.32 zpřístupní a některé již dokonce nabízejí vývojovou verzi tohoto vydání. Seznam distribucí, které GNOME nabízejí spolu s údajem o nabízené verzi, naleznete na stránce Get Footware.
Odvážným a trpělivým, kteří si chtějí sestavit GNOME ze zdrojových kódů, doporučujeme použít JHBuild, který je navržen na sestavení nejnovější verze GNOME přímo ze systému Git. GNOME 2.32.x sestavíte pomocí nástroje JHBuild použitím modulu gnome-2.32.
I když je možné sestavit GNOME přímo z vydaných tarballs, důrazně vám doporučujeme použít JHBuild.
7. Výhled na GNOME 3.0
Vývoj GNOME s verzí 2.32 nekončí. Práce na GNOME 3.0, které vyjde v dubnu příštího roku, tedy přibližně za šest měsíců od vydání 2.32, již začaly.
I nadcházející vydání GNOME 3.0 přinese platformu pracovního prostředí a aplikace, které dobře znáte. Navíc bude zahrnovat i nové uživatelské rozhraní nazvané GNOME Shell. Dále budou součástí GNOME 3.0 nové vlastnosti na poli zpřístupnění, nová uživatelská nápověda a dokumentace, první webová služba od GNOME nazvaná Tomboy Online, a jiné. Pro vývojáře je důležité, že s vydáním GNOME 2.32 je nyní mnoho stávajících knihoven označeno za zastaralé.
Plánovací mapa GNOME podrobně zmiňuje plány vývojářů na další vývojový cyklus, harmonogram vydání GNOME 3.0 se objevil již dříve během tohoto roku a je k dispozici online na wiki GNOME.
V blízké budoucnosti se chystá spuštění stránek GNOME3.org, které nabídnou obrazové a audiovizuální materiály o chystaných novinkách platformy GNOME 3.0. Další informace sledujte na stránkách GNOME.org.
8. Zásluhy
Tyto poznámky k vydání sestavil Paul Cutler za široké pomoci komunity okolo GNOME. Do českého jazyka je přeložili André Klapper, Tomáš Bžatek a Petr Kovář z českého překladatelského týmu GNOME. Díky Seanu Wilsonovi za poskytnutý snímek obrazovky s pracovní plochou GNOME 2.32. Za celou komunitu vzdáváme hold všem vývojářům a přispěvatelům, díky kterým bylo možné toto vydání GNOME vytvořit.
Toto dílo smí být svobodně přeloženo do libovolného jazyka. Pokud chcete vytvořit překlad do svého jazyka, kontaktujte prosím Překladatelský projekt GNOME. Poznámky k vydání GNOME lze šířit za podmínek licence Creative Commons Sharealike 3.0.