GNOME 2.26 Sürüm Notları

1. Giriş

GNOME 2.26 GNOME Masaüstü: "popüler, bilgisayarınız için çoklu platform masaüstü ortamı"nın en son sürümüdür. GNOME'un odağı kullanım kolaylığı, kararlılık ve birinci sınıf uluslararasılaştırma ve erişilebilirlik desteğidir. GNOME Özgür ve Açık Kaynak Yazılımdır ve modern bir bilgi işlem ortamından beklenen e-posta, groupware, web tarama, dosya yönetimi, çoklu ortam ve oyunlar gibi tüm ortak araçları bilgisayar kullanıcılarına sağlar. Ayrıca, GNOME yazılım geliştiricileri için masaüstü ve mobil uygulamalarda esnek ve güçlü bir platform sağlar.

Figür 1GNOME 2.26

GNOME Masaüstü her altı ayda bir yayınlanır ve birçok yeni özellikler, hata düzeltmeleri, gelişmeler ve çeviriler içerir. GNOME 2.26 bu geleneği devam ettiriyor. GNOME hakkında daha fazla bilgi almak ve onu diğer bilgisayar masaüstü ortamlarından ayırt eden (örn. kullanılabilirlik, erişilebilirlik, uluslararasılaştırma ve özgürlük gibi) özellikler hakkında bilgi edinmek için GNOME Hakkında sayfasını ziyaret edin.

Bize bugün katılın ve ne tür bir farklılık yaratabileceğinizi görün.

GNOME 2.26 sürümü GNOME 2.24 ve öncesindeki tüm yenilikleri içerir. GNOME 2.24'de bulunan değişiklikleri görmek için geçmiş sürüm notlarına bakabilirsiniz.

2. Kullanıcılar için Neler Yeni

GNOME Projesi'nin kullanıcılar ve kullanılabilirlik üzerindeki odağı yüzlerce hata düzeltimi ve kullanıcıların talebi sonucu gelişmeler ile devam ediyor. Gelişmelerin sayısının fazlalığı yapılan her değişikliği ve yapılan gelişimleri burada listelemeyi olanaksız kılıyor ancak bu notlar bazı etkileyici ve kullanıcıya yönelik özellikleri vurgulamayı hedeflemektedir.

2.1. Kapsamlı Yeni Diske Yazma

Her ne kadar GNOME'un önceki sürümlerinde zaten CD ve DVD yazmak için kolay bir yol vardı ancak GNOME 2.26 sonrası disk oluşturmaya adanmış bir uygulama ile daha da genişletilmiş oldu: Brasero.

Brasero ses parçası önizleme, parça ayırma ses CD'si yazma ve ses seviyesi normalleştirmesi; tam çoklu oturum desteği; bütünlük denetimi; bir kapak düzenleyicisi ve birden fazla yazma arka ucu gibi CD yazıcı tarafından desteklenmeyen yeni özellikler getiriyor.

Figür 2Brasero

CD yazmanın eskiden çalıştığı halini sevenler alışkanlıklarını yenilemek zorunda değiller; mevcut arayüzler hala mevcuttur. Uygulamalar ▸ Sistem Araçları ▸ CD / DVD Oluşturucu menüsü hala içine dosyaları sürükleyebileceğiniz bir klasörü açar. CD (ISO) dosya görünümleri hala doğrudan üzerlerine sağ tıklayarak dosya yöneticisinden yazdırılabilir.

Brasero diğer GNOME uygulamalarına disk yazma yetenekleri eklenmesine olanak sağlar. Örneğin, Ortam Yürücüsü artık izlediğiniz ev filmini (S)VCD ya da DVD olarak yakmanızı sağlamaktadır.

2.2. Basit Dosya Paylaşımı

GNOME 2.26 dosya yöneticisi için WebDAV, HTTP ve Bluetooth üzerinden basit kişisel dosya paylaşımını sağlamak için bir eklenti içerir.

Figür 3Dosya Paylaşımı

2.3. Evolution Windows'tan Göçü Geliştiriyor

GNOME'un e-posta ve grupware aracı, Evolution, Microsoft Windows ortamlardan GNOME'a geçmekte olan kullanıcılara yardımcı olmak için iki önemli özelliği kazanmıştır.

İlk yeteneği, Microsoft Outlook Kişisel Klasörleri (PST dosyaları) doğrudan Evolution'a aktarabilmektir. E-posta, bağlantılar, randevular, görevler ve günlük girişleri desteklenir. Windows üzerinde Thunderbird gibi üçüncü parti yardımcı programlar ile içe aktarım mümkün olabiliyordu.

İkinci olarak Microsoft Exchange'in MAPI protokol desteğine eklendi. Bu, Microsoft Outlook Exchange iletişimi için kullanılan protokoldür. Daha önce, Evolution sadece tüm Exchange sunucularında mevcut olmayan SOAP protokolünü destekliyordu. Bu destek Exchange sunucuları ile Evolution bütünleşikliği için önemli bir gelişimdir.

2.4. Ortam Yürücüsü İyileştirmeleri

GNOME'un Ortam Yürütücüsü bazı yeni özellikleri ile geliştirilmeye devam etmektedir.

Birçok medya oynatıcı aletleri şimdi saklanan içerik içeriği UPnP ya da DLNA protokolleri üzerinden paylaşımını seçeneğini sağlıyor. Yeni Coherence DLNA/UPnP istemcisi sayesinde GNOME Ortam Yürücüsü ile bu içeriğe göz atmak ve bu içeriği oynatmak mümkündür.

GNOME Ortam Yürücüsüsü zaten bir film için altyazı görüntülemek yeteneğine sahipti ancak, bu yine de altyazı verisinin mevcut olması gerekiriyordu. GNOME 2.26 ile bu sınırlama ortadan kalktı. Yeni altyazı indiricisi eklentisini kullanarak, Ortam Yürücüsü sizin için otomatik olarak altyazıları bulabiliyor.

2.5. PulseAudio ile Bütünleşik Ses Kontrolü

PulseAudio birçok özgür yazılım platformları tarafından kabul kabul edilen yeni ses giriş/çıkış yönlendirme ve karıştırma alt yapısıdır. Aynı zamanda uygulamaya özel ses denetimi ve dinamik tak ve çalıştır ve ses aygıtlarının tekrar yönlendirmesi (örn. USB ses kartlarının) gibi özelliklerin desteği de vardır.

GNOME 2.26 bu özelliklerden yeni ses kontrolü ve yeni Ses Tercihleri aracı ile istifade ediyor.

Figür 4Ses Kontrol Girişi Ayarları

Ses Tercihleri tek bir yerden ses cihazları, uygulama birimleri, uyarı sesi ve uyarı temasının seçimini entegre eden araçtır.

PulseAudio olmayanlar için, eski (GStreamer) karıştırıcısı halen mevcut olacak hatta ses tema sekmesi ile yeni arayüz yenisiyle eşleşmesi için birleştirilmiştir.

2.6. Birden çok ekran ve projektör için destek

Ekran Ayarları aracı şimdi hangi projektörlerin ya da ekranların takılı olduğunu izler ve çeşitli yapılandırmalardaki ekranların kurulumunu eskisinden daha da kolaylaştırır.

Figür 5Ekran Ayarları

Ekran Ayarları aracı şimdi ekran ayarlarında değişiklik yaptıktan sonra, bir onay penceresi sunarak, daha az kararlı grafik sürücüleri ile de güvenilir. Ekran ayarlarınız makine çökerse bile bilinen-iyi yapılandırmaya değiştirilerek geri yüklenir.

2.7. Neredeyse Telepatik İletişim

Empathy, anlık mesajlaşma uygulaması, Telepathy iletişim altyapısı kullanır. Telepathy ile (şu anda Jabber ve yerel-bağlantı XMPP) desteklenen dosya aktarımı gibi özellikler, gelişmiş VoIP deneyimi, ses temaları ve bildirimleri, sohbet odasına davet gibi özelliklerle başka bir adım atmıştır.

Figür 6Empathy İçinde Video Arama

Özgür Theora ve Speex kodek kullanarak artık Jingle destekleyen istemciler üzerinden VoIP mümkün .

Ses temaları ve bildirim balonu için destek de eklendi.

2.8. Epiphany Konum

GNOME'un web tarayıcısı, Epiphany Firefox 3.0 ile popülerleşmiş olan Mükemmel Çubuk gibi bir heyecan verici konum çubuğu özelliğini kazanmıştır.

Figür 7Yeni Konum Çubuğu

2.9. Parmakizi Okuyucu Bütünleşmesi

GNOME 2.26 şimdi ile entegre fprintd parmakizi servisi ile kullanıcıların kimlik denetiminde kullanmak için parmak izi kaydına izni vermektedir.

Eğer bir sistem parmak izi kimlik doğrulaması için yapılandırılmışsa, Masaüstü ▸ Tercihler ▸ Hakkımda Panel menüsünden kullanıcıların parmak izlerini kayıt edebilirsiniz.

2.10. Ama, Bekleyin Daha Fazlası Var...

Büyük değişikliklerin yanısıra, ayrıca çeşitli küçük eklemeler ve her GNOME sürümünde olduğu gibi düzeltmeler bulunmaktadır.

 • Dosya yöneticisi şimdi açmak istediğiniz dosya için desteği PackageKit uygulamasına sorabiliyor.
 • Bir klavye düzenleyici (genellikle Alt) artık ekranda panelleri (aynı klavye düzenleyici kendi ortalarından pencerelerin sürüklenmesinde kullanılıyor) taşımak için gereklidir.
 • Parola giriş parçaları eğer Caps Lock tuşu etkin ise artık uyaracak.
 • Giriş Yöntemi türü bir metin girişi aracının üstüne bağlam menüsünü kullanarak değiştirme şimdi her uygulama yerine her parça için yapılabiliyor. (Bu, öntanımlı giriş yöneticisi veya klavye düzeni ayarından farklıdır.)
 • Giriş yöntemleri artık parola giriş kutucuklarında çalışır.
 • Deskbar artık OpenSearch eklentilerini destekliyor.
 • Panellerin girişte ve çıkışta kayarak belirmesi ve kaybolması ve masaüstü arka planının çapraz geçiş yapması gibi yeni görsel efektler.

3. Erişilebilirlik için Neler Yeni

GNOME'un yazılımı herkes için, kullanıcılar, geliştiriciler ve bilgisayarlarını kullanmalarını zorlaştıran engelleri olanlar da dahil olmak üzere kullanılabilir yapmak için bir tutkusu vardır. Yardımcı olmak için, şimdi özgür masaüstü standartı olan bir erişim altyapısı GNOME Erişilebilirlik Projesi'ni oluşturduk.

GNOME 2.26 önceki erişilebilirlik alt yapısı üzerine birkaç yenilik inşa etmeye devam ediyor.

3.1. Orca Ekran Okuyucu

Orca ekran okuyucusunda GNOME 2.26 için 160'ın üzerinde hata düzeltilerek program hatalarını gidemek ve performansını artırmak üzerine önemli çalışmalarda bulunulmuştur. Bazı gelişmeler şunlardır:

 • Firefox'ta ARIA için geliştirilmiş destek;
 • WikiWords ve hafıza geliştirme sisteminin nasıl telaffuz edileceği için yeni anlayış;
 • konuşma sahası, hızını ve ses seviyesini yapılandırmak için anında tercihler panelinden müdehale yeteneği ve
 • gelişmiş performans ve güvenilirlik.

4. Geliştiriciler İçin Neler Yeni

Aşağıdaki değişiklikler GNOME 2.26 geliştirici platformunu kullanan geliştiriciler için önemlidir. Eğer geliştiriciler için değişiklikler ilgilenmiyorsanız, ileriye atlayabilirsiniz Bölüm 5 ― Yerelleştirme

GNOME Masaüstü gibi, GNOME 2.26, GNU LGPL altında çapraz platform uygulama geliştirilmesi için kullanılabilir bir dizi API ve ABI istikrarlı kütüphanelerinin oluşturduğu GNOME Geliştirici Platformu'nun son sürümüdür.

Artık Kullanılmayan Kütüphanelerin Kullanımının Düzeltilmesi

GNOME 3.0 ile başlayarak artık kullanılmayan kimi GNOME parçaları kaldırılacak. Bu kullanılmayan bileşenler libgnomevfs, libglade, libgnomeprint, libgnomeprintui, libgnome ve libgnomeui gibi GNOME'a özgü özel kütüphaneler içerir. GNOME masaüstünün parçası olarak yayınlanan uygulamalar için bir takım temizlik görevleri gerçekleştirilerek hiçbir artık kullanılmayan kod kullanılmadığından emin olunmuştur. Bu GNOME 3.0'a yumuşak bir geçişi sağlayacaktır.

Geliştiriciler kendi uygulamalarında da bu örneği izlemeye çağırılırlar. Ayrıca, herhangi bir geliştirici olarak (veya potansiyel geliştiriciler olarak) bize yardım etmek istiyorsanız, GNOME hedefleri wiki sayfasındaki tamamlanacak çeşitli görev listelerine göz atın.

4.1. GTK + 2.16

GTK+ 2.16 GNOME'un kalbi olan GTK+ araç takımının en son sürümüdür. GTK+ 2.16 geliştiriciler için yeni bir çift özellik içerir, aynı zamanda yaklaşan GTK+ 3.0 için geniş hata tespit ve temizlik çalışmalarını da içerir.

GtkEntry parçaları şimdi giriş parçasının önü veya arkasında simgeler gösterebilir (yerel metin yönüne bağlı olarak). Bu simgeler tercihsel olara parlayabilir ve tıklanabilir.

Figür 8GtkEntry içinde simgeler

GtkEntry parçaları şimdi de bir ilerleme çubuğu görüntülemek için kullanılır.

Figür 9GtkEntry bir ilerleme çubuğu ile

Yeni bir arayüz, GtkActivatable, GtkAction ile bağlanabilir parçalar için eklendi.

4.2. Disk Yazma API'lerine Erişim

libbrasero-media GNOME'daki disk yazma altyapına erişmek için bir API sağlar. Onun kullanımıyla ilgili bir örnek video DVD ve VCD yakmak için bir eklenti de içeren GNOME'un Ortam Yürütücüsü'nde bulunuyor.

4.3. Evince API'lerine Erişim

Yeni bir kütüphane, libevview, Evince uygulamasında kullanılan parçayı sağlamak için oluşturuldu. Bu diğer uygulamaların Evince'in belge görüntüleme bileşenini gömebilmelerine olanak sağlar.

libevdocument üçüncü parti belge arka uçlarının Evince kaynak ağacına eklenmeden Evince ile kullanılmasını mümkün kılan bir kütüphanedir.

Her ikisi kütüphane de kullanılabilir Python bağlarını gnome-python-desktop içerisinde içermektedir.

4.4. Anjuta

Anjuta entegre geliştirme ortamı GNOME 2.26 içerisinde bazı büyük gelişmeler kazandı. En önemlisi tamamen yeniden yazılmasını sembolü yönetim motoru ile birlikte yeni yer imi sistemi çok daha hızlı kod gezinmeye izin vermektedir. Kod tamamlama ve çağrı ip uçları için kütüphanelerin otomatik algılaması pkg-config kullanılarak artık mümkün.

Ek olarak, sürüm kontrol sistemleri entegrasyonu ve Glade arayüz tasarımcısı önemli adımlar almıştır. Dosya ağacı şimdi projelerdeki tüm dosyalar için Subversion veya Git sürüm kontrol sistemleri kullanarak durum simgeleri gösterir. Otomatik olarak Glade'den geriçağırımları oluşturmak mümkündür ve GtkBuilder dosyaları artık desteklenir.

GNOME Mobil platformunun daha iyi desteği için, gdbserver kullanarak uzaktan hata ayıklama ve Scratchbox (sürüm 2)için destek de eklendi.

5. Yerelleştirme

Dünya genelindeki GNOME Çeviri Projesi üyeleri sayesinde, GNOME 2.26 arayüzünün dizgilerinin en az yüzde 80'i 48 çevirildi ve aynı zamanda bir çok dilde kullanıcı ve yönetici kılavuzları da tercüme edildi.

Desteklenen diller:

 • Almanca
 • Arapça
 • Assamese
 • Bask
 • Bengal (Hindistan)
 • Brezilya Portekizcesi
 • Bulgarca
 • Danca
 • Estonya
 • Filamenkçe
 • Fince
 • Fransızca
 • Galician
 • Gujarati
 • Hintçe
 • Japonca
 • Kannada
 • Katalanca
 • Korece
 • Lehçe
 • Litvanca
 • Macarca
 • Makedon
 • Malayalam
 • Marathi
 • Norveç Bokmal
 • Oriya
 • Portekizce
 • Punjabi
 • Romen
 • Rusca
 • Slovence
 • Tamil
 • Tay Dili
 • Telugu
 • Türkçe
 • Ukraynaca
 • Vietnamca
 • Yunanca
 • Çekce
 • Çince (Hong Kong)
 • Çince (Tayvan)
 • Çince (Çin)
 • İbranice
 • İngilizce (ABD, İngiltere)
 • İspanyolca
 • İsveççe
 • İtalyanca

Diğer birçok dil kısmen dizgilerinin yarıdan fazlası tercüme edilmiş olarak desteklenmektedir.

GNOME gibi büyük bir yazılım paketini yeni bir dile çevirmek en adanmış çeviri ekipleri için bile ezici bir görev olabilir. Bu sürüm için iki dil takım mükemmel bir çaba ortaya koydu ve çevirilerinin tamlığını %20 oranının üzerine çıkardı. Romanya ve Oriya ekiplerine tebrikler. Aynı zamanda ilk defa %80 oranını geçen Assamese, Kannada, Oriya, Romanya ve Teluga takımlarından her birine tebrikler.

Detaylı istatistikler ve daha fazla bilgi GNOME'un çeviri durum sitesi aracılığıyla edinilebilir.

6. GNOME'un Kurulumu

GNOME 2.26'yı tek bir CD içerisinde tüm yazılımları içeren LiveCD ile deneyebilirsiniz. Hiçbir şey yüklemeden bilgisayarınıza doğrudan LiveCD ile önyükleme yapabilirsiniz. Bu LiveCD GNOME Bittorent sitesinden indirilebilir.

Makinenize GNOME 2.26 kurmak veya yükseltmek için, size satıcı veya dağıtım resmi paketlerini yüklemenizi öneririz. Popüler dağıtımlar GNOME 2.26 çok yakında içereceklerdir, bazıları zaten GNOME 2.26 geliştirme sürümlerini içeriyor. GNOME içeren dağıtımların listesini ve son sürümleri içeren dağıtımları öğrenmek için Ayak Yazılımlarını Al sayfasına bakabilirsiniz.

Eğer GNOME'u kaynak kodundan derlemek isteyecek kadar cesur ve sabırlı iseniz, inşa araçlarından birini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. GARNOME GNOME'u sürüm tar toplarından derler. GNOME 2.26.x derlemek için GARNOME 2.26.x'e ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda GNOME'u en son svn kodlarından derlemek için jhbuild aracı da mevcut. GNOME 2.26.x'i gnome-2.26 moduleset'i ile jhbuild kullanarak derleyebilirsiniz.

GNOME'u sürüm tar toplarından doğrudan derlemek mümkün olsa bile, yukarıda belirtilen inşa araçlarının kullanımını şiddetle tavsiye ediyoruz.

7. GNOME 2.28'e Doğru

Gelişim GNOME'un 2.26 sürümü ile durmuyor. 2.26 sonrası tam altı ay sonra yayınlanacak olan GNOME 2.28 için çalışmalar başladı bile.

GNOME's roadmap details the developers' plans for the next release cycle, and the GNOME 2.28 release schedule will appear soon.

8. GNOME Arkadaşı Olun!

GNOME Vakfı da 2.26 geliştirme döngüsü sırasında GNOME Arkadaşları programını başlattı. Şimdi desteklemek için yinelenen $10/ay miktarındaki bağış ile GNOME Vakfı'na yardımcı olmak için kayıt olabilirsiniz.

GNOME Arkadaşları her birey için yeteneği ne olursa olsun GNOME projesinin ücretsiz ve açık kaynak masaüstü sağlamak misyonunu desteklemek için bir yöntemdir. Herhangi bir reklam veya tanıtım olmadan, vakıf her yıl $6.000 ile $20.000 arasında cömert bireylerin katkılarıyla kaynak sağlıyor. Bu kaynak ile programlama toplantıları, yerel etkinlikler gibi etkinlikler gerçekleştirilir dolayısıyla GNOME projesinin yerelleştirilmiş, erişilebilir ve kolay kullanılan hem masaüstü ve hem de mobil platformlarda kullanılan bir yazılım olmasını sağlar.

Doğruca GNOME Arkadaşları web sitesi'ne gidin.

9. Katkıda Bulunanlar

Bu sürüm notları Davyd Madeley tarafından GNOME topluluğunun yoğun yardımıyla derlenmiştir. Türkçe tercümesi Barış Çiçek tarafından yapılmıştır. Topluluk adına, bu GNOME sürümünü mümkün kılan geliştiricilere ve katkıda bulunan herkese sıcak teşekkürlerimizi iletiriz.

Bu çalışma serbestçe herhangibir dile tercüme edilebilir. Eğer bir dile çevirmek istiyorsanız lütfen GNOME Çeviri Projesi ile iletişime geçin.