Poznámky k vydání GNOME 2.24
1. Úvod
GNOME 2.24 je nejnovější verzí oblíbeného, multiplatformního pracovního prostředí GNOME pro váš počítač. GNOME se zaměřuje na snadnost použití, stabilitu a prvotřídní internacionalizaci a podporu zpřístupnění. GNOME je otevřeným a svobodným softwarem a poskytuje všechny běžné nástroje, které počítačoví uživatelé očekávají od moderního prostředí, jako je e-mail, groupware, prohlížení webu, správa souborů, multimédia a hry. GNOME dále poskytuje přizpůsobivou a výkonnou platformu pro softwarové vývojáře jak klasických, tak mobilních aplikací.
Pracovní prostředí GNOME je vydáváno každých šest měsíců a obsahuje nové vlastnosti, vylepšení, opravy chyb a překlady. GNOME 2.24 pokračuje v této tradici. Chcete-li se dozvědět více o GNOME a kvalitách, které jej odlišují od jiných počítačových pracovních prostředí (jako je použitelnost, zpřístupnění, internacionalizace a svoboda), navštivte stránku o prostředí GNOME na našem webu.
Přidejte se k nám ještě dnes a uvidíte, co všechno můžete změnit.
GNOME 2.24 obsahuje všechny vylepšení z GNOME 2.22 a nižších. Více informací o změnách, které se udály v GNOME 2.22 se dozvíte z poznámek k vydání předchozí verze.
2. Co je nového pro uživatele
Zaměření projektu GNOME na uživatele a použitelnost se dále rozvíjí v GNOME 2.24 stovkami opravených chyb a uživateli žádaných vylepšení. Značný počet vylepšení neumožňuje uvést každou změnu a vylepšení, ale tyto poznámky by měly vyzdvihnout některé zajímavější, na uživatele orientované vlastnosti tohoto vydání.
- 2.1. Zůstaňte v kontaktu
- 2.2. Sledujte lépe svůj čas
- 2.3. Ekiga 3.0
- 2.4. Správa souborů
- 2.5. Deskbar nabízí víc
- 2.6. Nové ovládání rozlišení obrazovky
- 2.7. Nová podpora zvukových motivů
- 2.8. Lepší digitální TV
- 2.9. Extra hezké
2.1. Zůstaňte v kontaktu
GNOME 2.24 oznamuje zahrnutí klienta rychlé výměny zpráv, který vznikl z komunikačního systému Telepathy.
Empathy také podporuje audio a video konference nad XMPP/SIP stejně jako zařízení Nokia N800/N810 (video vyžaduje instalaci kodeku H.263 pro GStreamer). Empathy je skvělým doplňkem audio/video klienta pro SIP v GNOME, aplikace Ekiga (více viz Oddíl 2.3 ― Ekiga 3.0).
Telepathy nabízí obecný framework pro přístup aplikací k funkcím rychlé výměny zpráv. Pomocí něj lze použít mnoho rozšířených protokolů jako Jabber/XMPP, Google Talk, MSN Messenger a komunikaci v místní síti Bonjour/Rendezvous společnosti Apple.
Každá aplikace je schopna využít sezení rychlé výměny zpráv. GNOME 2.24 nabízí knihovny umožňující vývojářům přidat informace o přítomnosti a stavu, možnost přenosu souborů nebo vytváření socketů (známých jako Tubes), podobně jako vlastnosti klienta Empathy, což umožňuje spolupráci a hraní přes Internet. Přečtěte si Oddíl 4.4 ― Knihovny rychlé výměny zpráv, kde se dozvíte, jak tuto technologii využít ve svých aplikacích.
2.2. Sledujte lépe svůj čas
Pro mnoho lidí pohybujících se v obchodě je rozhodující sledovat, kolik času věnovali tomu kterému projektu nebo klientovi. Každý má svůj systém, od dělání si poznámek k odhadování. Je to neuvěřitelně únavné. V dnešním světě je téměř vše, co děláte, spojeno s počítači, a proto GNOME přidává panelovou aplikaci zjednodušující sledování vašeho času.
Panel vám ukazuje, na kterém úkolu pracujete a jak dlouho. Klepnutí na tlačítko umožňuje změnit úkol a prohlížet, na čem jste během dne pracovali. Pokud chcete, čas se může zastavit pokaždé, když s počítačem nepracujete.
Aktivity lze kategorizovat dle libosti, ať je to typ práce, jméno klienta, nebo jak moc vás práce nebaví. Můžete také prohlížet a upravovat záznam aktivit, přidávat chybějící a prohlížet denní, týdenní a měsíční grafy ukazující, s čím trávíte nejvíce času.
2.3. Ekiga 3.0
Ekiga je plnohodnotný konferenční audio/video klient SIP pro GNOME. Hrdě vám oznamujeme vydání Ekiga 3.0 jako součást GNOME.
Stejně jako nové rozhraní, které je soustředěno kolem telefonního seznamu a zobrazení kontaktů, nabízí Ekiga 3.0 podporu SIP, monitorování linky PBX, lepší podporu kodeků videa (H.264, H.263+, MPEG-4 a Theora), akceleraci videa a režimu zobrazení na celou obrazovku a mnoho vylepšení pro velké konference založených na SIP.
2.4. Správa souborů
Spolu s ikonovým a seznamovým pohledem nabízí GNOME 2.24 také kompaktní pohled, populární v některých jiných prostředích. Pohled zvolíte výběrem položky Control+3).
z nabídky (nebo pomocí klávesové zkratkyPodobně jako velikost u ikonového a seznamového pohledu můžete měnit velikost ikon kompaktního pohledu nastavením úrovně zvětšení z nabídky
.Mód otevírání v oknech prohlížeče nyní podporuje karty umožňující rychlé přepínání mezi adresáři v rámci jediného okna.
Dnešní moderní souborové systémy umějí pracovat prakticky s každým znakem v názvu souboru. Nikoliv však souborový systém FAT, velice rozšířený na mnoha USB discích a přehrávačích, který neumí pracovat s mnoha běžnými interpunkčními znaky v názvu souboru. GNOME 2.24 rozpoznává případy, kdy kopírujete soubory s názvy obsahujícími znaky, které nelze použít, a automaticky je převádí na znak "_" aniž musíte soubory sami přejmenovávat.
Automatické doplňování názvů souborů (pomocí tabulátoru) také doznalo v GNOME 2.24 vylepšení. Doplňování názvu v adresním řádku pomocí tabulátoru je nyní rychlejší a předvídatelnější. Také umožňuje doplňovat jakoukoliv část cesty a rozhraní poskytuje lepší zpětnou vazbu, když nejsou žádné další možnosti dostupné.
2.5. Deskbar nabízí víc
Deskbar v GNOME 2.24 přidává několik úžasných zásuvných modulů: kalkulačku, vyhledávání na Google (a vyhledávání kódu), rady z Yahoo! a Wikipedie plus aktualizace modulů Twitter a identi.ca.
Nová je také možnost stahovat a instalovat zásuvné moduly pro Deskbar přímo z repositáře na WWW.
2.6. Nové ovládání rozlišení obrazovky
Více a více počítačů (zvláště notebooků) nabízí podporu více monitorů (známou jako multihead). Uživatelé potřebují mít možnost připojit další monitor, ať jako klonování stávajícího (například pro projektor s prezentací), nebo rozšíření své pracovní plochy.
V GNOME 2.24 je vylepšená podpora nastavení rozlišení, která toto umožňuje. S využitím nové specifikace XRandR 1.2 z X.Org je uživatelům umožněno nastavit si několik monitorů. Každý má své jméno, které se objevuje v levém rohu obrazovky pro jednodušší identifikaci.
Změny se projeví okamžitě. Není potřeba žádný restart GNOME.
Některé ovladače pro X.Org dosud nepodporují XRandR 1.2 a proto nemohou využít výhod těchto zlepšení. Jedním z příkladů je uzavřený ovladač společnosti nVidia.
2.7. Nová podpora zvukových motivů
Zvukové motivy jsou v GNOME obsluhovány knihovnou libcanberra, která implementuje Specifikace zvukových motivů a pojmenování projektu Freedesktop.org. Zvukové motivy lze nyní instalovat stejně jako motivy ikon. Použití libcanberra také znamená, že ozvučení výstrah aplikací méně zasahuje do přehrávání v audio a video přehrávači, takže můžete důležité zvuky nechat zapnuté, zatímco sledujete film na celou obrazovku.
2.8. Lepší digitální TV
GNOME 2.22, poháněné multimediálním frameworkem GStreamer, přineslo podporu digitální televize (DVB) do Přehrávače filmů. Vývojáři, určení k práci na zlepšování, přidali podporu pro vícenásobné DVB tunery (můžete sledovat více kanálů najednou) a zlepšení diagnostiky problémů.
Také se věnovali vylepšení okamžité podpory (bez konfigurace) většiny infračervených dálkových ovladačů (za použití LIRC framework). Můžete tak teď namísto důležité práce relaxovat, a to mnohem snadněji.
Dalším vylepšením GNOME 2.24 je podpora videa z YouTube ve vysokém rozlišení a podpora vzdálených (ne lokálních) titulků.
3. Co je nového ve zpřístupnění
GNOME je vysazené na tvorbu softwaru, který je dostupný pro každého, včetně uživatelů a vývojářů s postiženími, která mohou práci s počítačem ztížit. Na pomoc byl vytvořen projekt Zpřístupnění GNOME a framework zpřístupnění, který je standardem ve svobodných pracovních prostředích.
GNOME 2.24 pokračuje v zaměření na úkoly v oblasti zpřístupnění, a to s několika vylepšeními.
3.1. Lepší navigace pomocí klávesnice
Od GNOME 2.0 bylo možné aktivovat panel GNOME klávesovou zkratkou Control+Alt+Tab. Uživatel pak mohl použít Tabulátor k přesunování se mezi položkami na panelu, kromě oznamovacích ikon.
Od GNOME 2.24 je nyní možné přesunovat se k oznamovacím ikonám pomocí klávesnice.
Ovládání pomocí klávesnice bylo vylepšeno také u správce souborů. Výběr souborů je nyní lineární, a nikoliv obdélníkový.
3.2. Vylepšení zpřístupnění myši
GNOME 2.22 přineslo zvláštní vylepšení zpřístupnění u ovládání myši. Následující bylo v GNOME 2.24 dále vylepšeno:
- zpřístupnění myši nyní funguje s nastaveními o více obrazovkách;
- kliknutí počkáním může být nyní zapnuto setrváním ve zvláštní oblasti volitelné aplikace panelu kliknutí počkáním; a
- vykreslování gest je nyní viditelné na obrazovce.
3.3. Lepší čtení obrazovky
GNOME a partneři usilovně pracovali na vylepšení podpory zpřístupnění a čtení obrazovky jak pro GNOME 2.24, tak pro mnoho dalších oblíbených aplikací třetích stran.
Převádění textu na řeč a podpora braillských zařízení je nyní podstatně vylepšena u aplikací Java, OpenOffice.org, Mozilla Thunderbird, Pidgin, prohlížeč nápovědy GNOME a panel GNOME. Uživatelé jsou nyní upozorňováni na neaktivní dialogová okna při přepínání na aplikaci.
Proběhly také mnohé práce na integraci technologie GNOME Čtení obrazovky s webovými prohlížeči s podporou ARIA, první byl Mozilla Firefox.
Nový je i automatický výběr syntetizovaného hlasu na základě systémového jazyka, lepší podpora nakládání s odkazy a větami, a volitelní průvodci.
4. Co je nového pro vývojáře
Následující popsané změny jsou důležité pro vývojáře, kteří používají vývojovou platformu GNOME 2.24. Pokud vás tyto informace nezajímají, můžete přeskočit rovnou na Oddíl 5 ― Co je nového na scéně mobilní.
- 4.1. Přípravy na GLib/GTK+ 3.0
- 4.2. GLib 2.18
- 4.3. GTK+ 2.14
- 4.4. Knihovny rychlé výměny zpráv
- 4.5. Deskbar
4.1. Přípravy na GLib/GTK+ 3.0
Aby se započalo s přípravou vývojářů na GLib a GTK+ 3.0, nadcházející vydání obou knihoven budou obsahovat návěští k zajištění striktní kompatibility.
GLib, GTK+ a ATK 3.0 budou vyžadovat, aby byla v aplikacích zahrnuta pouze záhlaví nejvyšší úrovně (např. glib.h, gobject.h, gio.h). Taková změna je důležitá kvůli možnosti odstranění, přejmenování a přeskupení jednotlivých záhlaví bez narušení kompatibility zdrojového kódu ve vztahu k aplikacím.
Aby nyní mohli vývojáři testovat své aplikace ve smyslu kompatibility, byly přidány nové překladové volby: G_DISABLE_SINGLE_INCLUDES u GLib, GTK_DISABLE_SINGLE_INCLUDES u GTK+ a ATK_DISABLE_SINGLE_INCLUDES u ATK.
Tyto jednoduše použijte jako příznaky překladu u dané aplikace (např. -DG_DISABLE_SINGLE_INCLUDES), tím zajistíte, že bude aplikace bez problémů.
GLib, GTK+ a související aplikace také poskytují další překladové volby, které je možné použít k testování kompatibility s GTK+ 3.0.
Podporu zastaralých symbolů a tříd, které budou odstraněny ve verzi 3.0, lze vypnout zadáním následujícího při překladu: ATK_DISABLE_DEPRECATED, PANGO_DISABLE_DEPRECATED, G_DISABLE_DEPRECATED, GDK_PIXBUF_DISABLE_DEPRECATED, GDK_DISABLE_DEPRECATED a GTK_DISABLE_DEPRECATED u ATK, resp. Pango, GLib, GdkPixbuf, GDK a GTK+.
Ověření, že váš program používá pouze funkce korektně podporující systémy o více monitorech, lze provést zadáním GDK_MULTIHEAD_SAFE a GTK_MULTIHEAD_SAFE.
4.2. GLib 2.18
GNOME 2.24 je prvním vydáním, které závisí na GLib 2.18.
GLib 2.18 přináší lepší podporu při poskytování kontextu v překladech řetězců s makry C_() a NC_(), stejně jako dodatečné API v GIO.
4.3. GTK+ 2.14
GNOME 2.24 je první vydanou verzí, která závisí na GTK+ 2.14.
Důležitá změna v této verzi GTK+ je skutečnost, že všechny widgety dědící z GtkAdjustment (např. posuvníky) nyní striktně vyžadují, aby byl jejich rozsah dán jako [nižší, vyšší - velikost stránky], dle dokumentace. Požadujete-li rozsah [nižší, vyšší], nastavte page_size na 0.
Všechny verze Glade (včetně 3.4.1) v současnosti ve výchozím stavu vytváří GtkSpinButton, GtkHScale a GtkVScale s page_size o velikosti 10. Vývojáři by měli ověřit, zda některý z jimi vytvořených souborů Glade neobsahuje nesmyslnou velikost stránky.
Byla zavedena nová třída GtkMountOperation k předávání g_volume_mount. GtkMountOperation je GMountOperation se schopností zobrazit uživateli dialog ověření, je-li to potřeba.
Přenositelná metoda otevírání souborů a dalších URI za použití výchozí aplikace je nyní dostupná pomocí funkce gtk_show_uri(), není již třeba libgnome. GDK nyní poskytuje implementaci GAppLaunchContext ke zpracovávání grafických aplikací (včetně upozornění při spuštění a zamezení převzetí aktivního okna), totiž GdkAppLaunchContext.
Dále je v GTK+ 2.14 API založené na GFile pro GtkFileChooser a možnost GtkBuilder překládat části stromu XML.
4.4. Knihovny rychlé výměny zpráv
Spolu s novým klientem rychlé výměny zpráv (viz Oddíl 2.1 ― Zůstaňte v kontaktu) obsahuje GNOME 2.24 knihovny libempathy, libempathy-gtk a telepathy-glib, které mohou být použity k integraci vlastností rychlé výměny zpráv do jakékoliv aplikace GNOME.
4.5. Deskbar
Rozhraní match nyní zahrnuje dvě metody: set_snippet a get_snippet. Je-li úryvek nastaven, bude zobrazen na novém řádku pod hodnotou match get_verb.
Rozhraní Akce získalo novou metodu get_tooltip. Přepsáním této metody je možné, aby byla místní nápověda zobrazena při přejetí ukazatele myši přes match nebo akci.
5. Co je nového na scéně mobilní
Vydání GNOME 2.24 úplně poprvé přináší vývojovou platformu GNOME Mobile. GNOME Mobile spojuje běžné části pracovní plochy dohromady za účelem poskytnout distributorům a výrobcům kapesních počítačů základní platformu pro tvorbu bohatých programovacích prostředí.
Platforma GNOME Mobile je technologickým srdcem mnoha na Linuxu založených mobilních zařízení jako Maemo, ACCESS Linux Platform, LiMo reference platform, Ubuntu Mobile, Moblin nebo Poky.
První vydání platformy GNOME Mobile obsahuje:
-
Základní infrastruktura
- GLib— představuje základní kámen pro tvorbu přenosných aplikací a knihoven napsaných v jazyce C. Poskytuje základní systém objektů používaný v GNOME, implementuje hlavní smyčku a rozsáhlou sadu užitečných funkcí pro práci s řetězci a běžnými datovými strukturami.
- DBus— rozhraní pro zprávy poskytující aplikacím jednoduchou cestu pro komunikaci a koordinaci procesu po dobu jeho běhu.
-
Infrastruktura systému
- BlueZ— modulární, kompletní a standardy podložený Bluetooth stack obsahující několik grafických nástrojů pro GNOME;
- Evolution Data Server (port pro DBus) — obsluhuje přístup uživatele ke kalendáři, úkolům, adresáři kontaktů, jak lokálně, tak prostřednictvím populárních síťových protokolů;
- Telepathy— unifikovaný framework umožňující uživatelským aplikacím využívat rychlé zasílání zpráv, hlasové a video služby (VoIP) a sokety point-to-point (tzv. Tubes);
- Avahi— multicastový DNS stack poskytující službu zeroconf v lokální síti;
- GStreamer— bohatý multimediální framework umožňující drobnosti jako přehrávání audia a videa, nebo proudové vysílání, stejně tak jako záznam, mixování a nelineární editaci;
- SQLite— jednoduchá a výkonná transakční databáze typu SQL, kterou lze jednoduše využít v aplikacích;
- GConf— umožňuje ukládat a získávat nastavení konfigurace;
- Matchbox— okenní správce pro prostředí běžící pod X11, která, kvůli omezeným zdrojům nebo rozlišení, jako například kapesní počítač, set-top box a podobně, nepoužívá klasický koncept pracovní plochy;
- gio a GVFS— poskytují API virtuálního systému podporující rozsáhlou škálu služeb jako FTP, SFTP (SSH), WebDAV, NFS a SMB/CIFS;
-
Uživatelské rozhraní
- GTK+— funkčně bohatý multiplatformní soubor nástrojů (toolkit) pro vytváření grafických uživatelských prostředí se snadno použitelným API.
- Pango— poskytuje pro GTK+ služby v oblasti sestavování a vykreslování textů s důrazem na internacionalizaci.
- ATK (soubor nástrojů zpřístupnění)— zajišťuje základní zpřístupnění všem widgetům GTK+, umožňuje nástrojům pro zpřístupnění plný přístup k prohlížení a správě aplikací.
- Cairo— 2D vektorová grafická knihovna navržená pro tvorbu konzistentního výstupu na všech médiích, využívající hardwarové akcelerace, pokud je dostupná. Cairo poskytuje jednoduché API podobné PostScriptu.
-
Vazby programovacích jazyků
Všechny knihovny platformy GNOME Mobile jsou dostupné přes nativní C API, či přes vazby programovacích jazyků, k dispozici tak je plný výkon knihoven spolu s výrazy známými vývojářům jiných vysokoúrovňových programovacích jazyků.
- C
- C++
- Python
GNOME se věnuje podpoře těchto platforem a aby umožnilo vývojářům testovat platformu a portovat aplikace, bude zajišťovat stáhnutelné, testovatelné obrazy virtuálních počítačů distribucí, které jsou založeny na GNOME Mobile 2.24, např. Poky, Moblin a Ubuntu Mobile.
6. Internacionalizace
Díky členům celosvětového Překladatelského projektu GNOME nabízí GNOME 2.24 podporu 45 jazyků s více než 80 % přeložených řetězců, včetně uživatelských příruček a příruček správců v mnoha jazycích.
Podporované jazyky:
- Albánština
- Angličtina (americká, britská, kanadská)
- Arabština
- Baskičtina
- Bengálština (Indie)
- Brazilská portugalština
- Bulharština
- Dzongkä
- Dánština
- Estonština
- Finština
- Francouzština
- Galicijština
- Gudžarátština
- Hebrejština
- Holandština
- Italština
- Japonština
- Katalánština
- Korejština
- Litevština
- Makedonština
- Malajálamština
- Maráthština
- Maďarština
- Norština bokmål
- Němčina
- Paňdžábština
- Polština
- Portugalština
- Ruština
- Slovinština
- Srbština (cyrilice a latinka)
- Tamilština
- Thajština
- Turečtina
- Ukrajinština
- Vietnamština
- Čeština
- Čínština (Hongkong)
- Čínština (Tchaj-wan)
- Čínština (Čína)
- Řečtina
- Španělština
- Švédština
Mnoho dalších jazyků je podporováno s více než polovinou přeložených řetězců.
Překlad balíku softwaru tak rozsáhlého jako je GNOME do zcela nového jazyka může být nelehký úkol i pro zaběhlý tým překladatelů. Celkem šest jazyků zaslouží obdiv za práci na této verzi, když dokázali navýšit překlady o více než 10 %. Gratulace patří týmům starajícím se o kannadštinu, maithilištinu, maráthštinu, paštštinu, chorvatštinu a tamilštinu za jejich usilovnou práci.
Podrobné statistiky a více informací najdete na stránce stavu překladů GNOME.
7. Instalace GNOME
GNOME 2.24 můžete vyzkoušet pomocí LiveCD, které obsahuje veškerý software GNOME 2.24 na jednom disku CD. Počítač lze nastartovat přímo z LiveCD, aniž musíte cokoliv instalovat. Obraz tohoto CD si můžete stáhnout přímo na torrentové stránce GNOME.
Pokud instalujete nebo aktualizujete svůj počítač na GNOME 2.24, doporučujeme využít oficiálních balíčků, které nabízí vaše distribuce. Populární distribuce GNOME 2.24 brzy zpřístupní a některé již dokonce nabízejí vývojovou verzi tohoto vydání. Seznam distribucí, které GNOME nabízejí spolu s údajem o nabízené verzi, naleznete na stránce Get Footware.
Odvážným a trpělivým, kteří si chtějí sestavit GNOME ze zdrojových kódů, doporučujeme použít jeden z nástrojů pro sestavování. GARNOME sestavuje GNOME z vydaných tarballů a pro GNOME 2.24.x musíte použít GARMONE 2.24.x. Také existuje JHBuild, který je navržen pro sestavování nejnovější verze GNOME přímo z SVN. GNOME 2.24 sestavíte pomocí nástroje JHBuild, pokud použijete modul gnome-2.24.
I když je možné sestavit GNOME přímo z vydaných tarballů, důrazně vám doporučujeme použít jeden z výše uvedených nástrojů.
8. Výhled na GNOME 2.26
Vývoj se s GNOME ve verzi 2.24 nezastavil a práce na GNOME 2.26, které vyjde přesně za šest měsíců od vydání 2.24, již začaly.
Cestovní mapa GNOME podrobně zmiňuje plány vývojářů na další vývojový cyklus a brzy se objeví plán vydání GNOME 2.26.
9. Zásluhy
Tyto poznámky k vydání sestavil Davyd Madeley za široké pomoci komunity okolo GNOME. Do českého jazyka je přeložil Lucas Lommer a Petr Kovář z českého překladatelského týmu GNOME. Za celou komunitu vzdáváme hold všem vývojářům a přispěvatelům, díky kterým bylo toto vydání GNOME možné.
Tento text smí být svobodně přeložen do libovolného jazyka. Pokud chcete vytvořit překlad do svého jazyka, kontaktujte prosím Překladatelský projekt GNOME.