Примітки до випуску GNOME 2.30

1. Вступ

GNOME 2.30 — це найсвіжіша версія середовища GNOME, популярного багатоплатформового оточення робочого столу для вашого комп'ютера. Основні напрямки розвитку GNOME — це легкість використання, стабільність, першокласна інтернаціоналізація і підтримка можливостей доступності. GNOME — це вільне ПЗ з відкритим кодом, що пропонує всі сучасні можливості комп'ютерного світу, такі як електрона пошта, засоби для групової роботи, керування документами, мультимедіа та ігри. GNOME також пропонує масштабовану та потужну платформу для розробників програмного забезпечення як для робочих станцій, так і для мобільних пристроїів.

Рисунок 1GNOME 2.30

Середовище GNOME виходить кожні 6 місяців і до нього входять багато нових можливостей, вдосконалень, виправлень помилок та переклади. GNOME 2.30 продовжує цю традицію. Щоб більше дізнатися про GNOME та відмінностях від інших середовищ (наприклад, простоту використання, доступність, інтернаціоналізацію та свободу) відвідайте сторінку, присвячену GNOME

Приєднуйтесь до нас і ви побачите, що ви можете зробити для проекту.

До GNOME 2.30 включено всі покращення, зроблені у GNOME 2.28 та ранніх випусках. Докладніше про зміни у GNOME 2.28 дивіться у примітках до випуску.

2. Отримайте свій GNOME Gear!

Фундація GNOME з гордістю анонсує відкриття магазину GNOME, що працює на Zazzle. Ви можете допомогти GNOME купуючи футболки та кружки у магазині GNOME. Відвідайте магазин GNOME і висловіть вашу підтримку GNOME сьогодні!

Рисунок 2Футболки GNOME

Друзі GNOME — це спосіб підтримки проекту GNOME, який надає вільний робочий стіл з відкритим кодом кожній людині, незалежно від її досвіду та знань. Без будь-якої реклами фонд виріс більше ніж на $29,000 у 2009 році завдяки щирим пожертвам від приватних осіб. Ці гроші пішли на організацію зібрань розробників (hackfest), локальних подій та програм, які в свою чергу дозволити створити світовий, доступний та простий у використанні робочий стіл для звичайних робочих станцій та мобільних пристроїв.

Завітайте на веб-сайт Друзів GNOME.

3. Що нового для користувачів

Проект GNOME, що зосереджується на користувачах та зручності використання, продовжує свої традиції у GNOME 2.30, і включає сотні виправлень помилок та покращень, внесених на вимогу користувачів. Покращень так багато, що їх усі неможливо перелічити разом, у цих примітках розповідається про найважливіші зміни цього випуску.

3.1. Перегляд багатьох файлів

GNOME 2.30 включає оновлення до Nautilus, файлового менеджера GNOME. У Nautilus внесено багато змін до інтерфейсу користувача, включаючи новий режим із розділенням перегляду також тепер встановлено типовим режим оглядача, що замінює просторовий режим.

Рисунок 3Nautilus

3.2. Клієнт обміну миттєвими повідомленнями Empathy

Програма GNOME для обміну миттєвими повідомленнями Empathy основана на інфраструктурі комунікацій Telepathy, отримала ряд нових можливостей, що допомагають користувачам спілкуватись один з одним.

При неможливості з'єднання Empathy тепер показує панель інформації у списку контактів, надаючи кнопку, що спрощує повторну спробу з'єднання або зміну параметрів облікового рахунку.

Тепер можна надсилати файли під час розмови, перетягуючи їх до списку контактів або у вікно бесіди.

До функціональності IRC у Empathy додано підтримку загальних команд IRC, таких як /join або /nick, і тепер ви можете входити до захищених паролем кімнат.

Інші оновлення включають спрощене додавання та налаштовування бесід Facebook. Також у вікнах бесід тепер є вікна пошуку, для спрощення пошуку тексту під час розмови.

3.3. Проста синхронізація

У програмі Примітки Tomboy також чимало оновлень, тепер можна автоматично синхронізувати примітки у фоновому режимі, замість ручної синхронізації. Окрім того у параметрах можна вказати частоту синхронізації Tomboy.

Час запуску Tomboy значно зменшено і тепер програма запускається майже миттєво.

Вдосконалено копіювання та вставку і тепер вони працюють для тексту з HTML-форматуванням з такими програмами як OpenOffice.org, Evolution та іншими. Форматування приміток зберігається за умови підтримки HTML програмою, у яку ви вставляєте інформацію.

Серед інших вдосконалень Tomboy: підтримка супербара Microsoft Windows 7®. Вдосконалено перейменування приміток у Tomboy, тепер перейменування відбувається безпечніше і дає більше контролю, тож ви не зможете випадково перейменувати посилання у інших примітках Tomboy.

3.4. Безпечне керування користувачами

У Системних утилітах GNOME багато вдосконалень для спрощеного та безпечного керування користувачами комп'ютера. GNOME System Tools тепер працює з PolicyKit для автентифікації, видаляючи кнопку Розблокувати для керування користувачами та сервісами.

Вдосконалено діалог створення користувачів, і тепер треба лише вказати повне ім'я користувача і назву облікового рахунку користувача буде запропоновано автоматично. Тепер при створенні облікового рахунку все «просто працює»! Також додано підтримку шифрованих домашніх каталогів для нових користувачів.

Ви тепер не зможете випадково втратити права адміністратора. Перед зміною паролю у вас буде запитано поточний пароль, тож ваші в'язки ключів та шифровані домашні каталоги не будуть пошкоджені. При видаленні облікового рахунку користувача, функція видалення домашнього каталогу користувача є необов'язковою.

При керуванні користувачами можна обрати певні типи облікових рахунків, а не вказувати окремі незрозумілі привілеї, що спрощує додавання та видалення прав для інших користувачів.

3.5. Дізнайтесь, чим ви зайняті

Аплет Облік часу, що дозволяє планувати свій час та завдання, включає численні вдосконалення.

Додатково до аплету панелі, створено нові окремі режими. Залежно від дистрибутиву, Облік часу доступний у меню GNOME Програми ▸ Стандартні ▸ Облік часу.

Вдосконалено перегляд та створення звітів про вашу активність, тепер можна створювати теги у активності, і також можна фільтрувати огляд усіх аспектів вашої активності.

Рисунок 4Програма Time Tracker з тегами активності

3.6. Керування вашими PDF-файлами

У програмі перегляду документів Evince вдосконалено підтримку друку. Параметри сторінки тепер вбудовані у діалог другу і додано нову вкладку для підтримки різних варіантів зміни масштабу.

Evince на Microsoft Windows® тепер підтримує друк, PostScript та перегляд коміксів.

Інші оновлення у Evince стосуються режиму інверсного кольору; оновлення режиму презентацій; можливості анотацій у PDF-файлах та підтримка віддалених файлів при показі мініатюр.

3.7. Огляд веб-сайтів

Програма перегляду веб-сайтів Epiphany окрім нових функцій також зазнала численних виправлень помилок та регресії.

Epiphany тепер може пам'ятати паролі у gnome-keyring.

Epiphany має новий параметр конфігурації для вмикання чи вимикання модулів, таких як Flash чи Java. Epiphany також попереджуватиме при перегляді веб-сайтів з некоректними SSL-сертифікатами.

Властивості, що повернулись до Epiphany:

  • Знову доступний попередній перегляд перед друком.
  • Тепер при клацанні правою кнопкою на веб-сторінці можна зберегти об'єкт, наприклад зображення.
  • Відновлено підтримку Favicon.
  • Повернулась стрілка навігації вгору.
  • При клацанні середньою кнопкою миші, вставляється зміст буферу обміну.
  • Повернулись контекстні меню і вони сумісні з власними меню сторінки, наприклад такими як у Google Docs.
Рисунок 5Веб-браузер Epiphany

До Epiphany також додано розширені параметри, що доступні у параметрах GConf. Можна увімкнути підтримку User Agents та змінити типовий механізм пошуку, безпосередньо у GConf.

У Epiphany-extensions є нові доповнення, html5tube - що замінює YouTube Flash на HTML5 та не вимагає встановлення Flash. Модуль tab-key-tab-navigate дозволяє використовувати Ctrl+Tab для переходу між вкладками. Розширення sidebar було вилучено.

3.8. Віддалені з'єднання

До Vinagre - клієнта для віддалених з'єднань середовища GNOME, додано підтримку тунелювання SSH, що надає безпечний доступ до віддалених комп'ютерів. Потрібно вказати обліковий запис SSH на віддаленому комп'ютері, ввести пароль а також іншу інформацію для безпечного з'єднання.

Спрощено з'єднання через повільні канали зв'язку, за рахунок можливості обрати низьку роздільну здатність кольорів та JPEG-стиснення. Ці параметри доступні у конфігураційному діалозі Vinagre.

Додано новий режим очікування з'єднань, що дозволяє ініціювати з'єднання з вами віддаленому робочому столу, який ви збираєтесь побачити. Це знадобиться при роботі через мережний екран чи маршрутизатор, які не дають встановити з'єднання звичайним чином. При вмиканні режиму прослуховування у Vinagre і надання вашої IP-адреси користувачу, з яким ви хочете з'єднатись, віддалений клієнт може з'єднатись з вами.

3.9. Зачекайте, це ще не все…

Окрім великих змін, є ряд різних доповнень та вдосконалень, які робляться у GNOME від випуску до випуску.

  • Подвійним клацанням на шрифті у Nautilus можна встановлювати новий шрифт.
  • У Gedit покращено інтеграцію у Mac OS® с X-Window, окрім того модулі Python тепер працюють у Windows-версії. Модуль Snippets для Gedit перенесено на новий механізм автодоповнення. Модуль перевірки орфографії тепер має можливість перевіряти коментарі та рядки у мовах програмування.
  • При використанні кількох розкладок клавіатури, у області сповіщення автоматично з'являється значок стану.
  • File Roller встановлює потрібні пакети через PackageKit, якщо у системі немає програми роботи з типом архіву який в и відкриваєте.
  • Brasero тепер охайніше копіює аудіо-CD з використанням модуля cdda2wav. Brasero тепер інтегровано з PackageKit і також програма підтримує пошук з використанням Tracker.
  • GNOME Terminal тепер підтримує необмежене прокручування терміналу, збереження області прокручування та виділення жирним шрифтом.
  • Пристрої iPod® та iPod Touch® тепер підтримуються gvfs завдяки бібліотеці libimobiledevice. Повністю підтримується синхронізація музики, доступ до даних та завантаження фотографій. Повний список функцій доступний на домашній сторінці libmobiledevice.
  • У gcalctool тепер новий простий інтерфейс. Тепер можна вводити функції, наприклад s_i_n для функції sine, замість k.
  • Окрім того, численних виправлень помилок зазнала панель GNOME, виправлено давню відому помилку, при зміні роздільної здатності екрану, аплети більше не будуть змінювати своє розташування у панелі.
  • Видалений індикатор клавіатури GNOME зі списку Аплетів GNOME. Якщо ви використовуєте більш ніж одну розкладку, індикатор клавіатури GNOME автоматично з'являється у області сповіщень використовуючи gnome-system-daemon.
  • Оновлено графічний інтерфейс параметрів клавіатури GNOME у центрі керування GNOME.
  • У іграх GNOME перейменовано Gnometris на Quadrassel та Той же GNOME тепер відомий як Swell Foop. Swell Foop та Gnibbles тепер підтримують новий 3D-механізм на основі Clutter.

4. Що нового у можливостях доступності

GNOME ставить за мету зробити програмне забезпечення доступним для кожного, включаючи користувачів та розробників з обмеженими фізичними можливостями, що ускладнюють використання комп'ютерів. GNOME створено проект GNOME Accessibility та модуль accessibility, який тепер є стандартом на вільних робочих столах.

GNOME 2.30 продовжує вдосконалювати можливості доступності, додавши декілька покращень.

4.1. Читання з екрану та збільшувач Orca

Над програмою Orca виконано велику роботу зі скорочення програмних помилок та вдосконаленню швидкодії, у GNOME 2.30 виправлено понад 160 помилок. Деякі з вдосконалень:

  • Параметри графічного інтерфейсу оновлено для вдосконалення роботи Orca на нетбуках.
  • Також можна запускати orca --replace для запуску нового процесу Orca із знищенням попередніх процесів Orca.
  • Orca тепер має нове діалогове вікно "Про програму".

4.2. Інші оновлення можливостей доступності

Значну роботу зроблено у GNOME Accessibility для видалення Bonobo. Ппоруч із реалізацією для CORBA тепер працює реалізація D-Bus для AT-SPI. GNOME 2.30 - останній офіційний випуск, що підтримує реалізацію для CORBA, оскільки D-Bus замінює CORBA у GNOME 3.0.

Якщо ви бажаєте, щоб GNOME був доступний для усіх користувачів, приєднуйтесь до команди Accessibility. Допоможіть зробити GNOME кращим для користувачів з фізичними обмеженнями та приєднайтесь до списку листування GNOME Accessibility.

5. Що нового для розробників

Наступні зміни важливі для розробників, що використовують GNOME 2.30 для розробки. Якщо вас не цікавлять зміни для розробників, можете перейти до Розділ 6 ― Інтернаціоналізація.

GNOME 2.30 - це не лише робочий стіл, але й остання версія платформи розробки GNOME, набору бібліотек API та ABI, доступних під ліцензією GNU LGPL, які можна використовувати для розробки крос-платформових програм.

Виключення застарілих бібліотек

Починаючи з GNOME версії 3.0, різні застарілі компоненти GNOME будуть виключені. До цих компонентів належать такі бібліотеки, як libart_lgpl, libbonobo, libbonoboui, libglade, libgnome, libgnomecanvas, libgnomeprint, libgnomeprintui, libgnomeui, and libgnomevfs. Для програм, що є частиною робочого стола GNOME, задачі з очищення дозволяють переконатися, що застарілий код більше не використовується. Це дозволить зробити перехід на GNOME 3.0 поступовим.

Розробникам наполегливо радимо слідувати цьому прикладу у власних програмах. Окрім того, для будь-яких розробників (або потенційних розробників), які хочуть нам допомагати, на вики-сторінці цілі GNOMEulink> .

5.1. Очищення платформи

На шляху до GNOME 3.0 було докладено великих зусиль для видалення застарілих модулів.

Багато програм перестали використовувати застарілі символи GTK+ та GLib і дотримуються нової практики: включати заголовки GTK+ та GLib лише верхніх рівнів.

5.2. GTK+ 2.20

GTK+ 2.20 — самий свіжий випуск інструментарію GTK+, серця GNOME. GTK+ 2.20 містить нові можливості для розробників, численні виправлення помилок, а також підготовчі роботи для нового GTK+ 3.0.

До GTK+ також було внесено інші вдосконалення:

  • Додано віджети пульсації GtkSpinner, та растеризації комірок GtkCellRendererSpinner.
  • Новий контейнер GtkToolPalette для показу елементів у групах, що згортаються.
  • GtkNotebook тепер має віджети дій, за вкладками.

5.3. Empathy

Бібліотеки libempathy та libempathy-gtk були видалені, і натомість розробникам слід використовувати telepathy-glib.

5.4. Anjuta

У Anjuta додано доповнення коду, включаючи доповнення ., -> та :: у C та C++.

Доповнення коду тепер повністю асинхронне, тож не буде вас турбувати при наборі тексту.

Anjuta тепер підтримує символи Vala у менеджері символів; повністю підтримується JavaScript разом із доповненням коду, налагодженням та збиранням; є базова підтримка проектів, що не використовують automake.

5.5. Вдосконалення платформи GNOME

Інші вдосконалення платформи GNOME у GNOME 2.30:

  • З Evolution та Evolution-Data-Server повністю видалені Bonobo в очікуванні GNOME 3.0. Evolution-Data-Server тепер використовує D-Bus з тим самим клієнтським API.
  • Brasero тепер підтримує GObject-інтроспекцію для libbrasero-media та libbrasero-burn.
  • Збільшувач GNOME, gnome-mag, підтримує D-Bus, оскільки підтримку Bonobo оголошено застарілою.
  • Devhelp тепер має режим перегляду на весь екран і шукає символи у library.gnome.org, якщо символ не знайдено локально.
  • У GLib додано GConverter - загальний інтерфейс потокового перетворення даних. Потоки виконання тепер вмикаються автоматично, якщо викликається g_type_init().
  • У gnome-keyring реалізовано новий "Secret Service" сховище паролів з D-Bus API, що сумісне між різними графічними середовищами.

6. Інтернаціоналізація

Завдяки учасникам світового проекту перекладу GNOME, GNOME 2.30 підтримує більш ніж 50 мов, у яких перекладено більш ніж 80 відсотків рядків, включаючи посібники для користувачів та адміністраторів.

Підтримувані мови:

  • Іврит
  • Іспанська
  • Італійська
  • Австрійська
  • Англійська (США, Британська, Канадська)
  • Арабська
  • Ассамська
  • Баскська
  • Бенгальська
  • Бенгальська (Індія)
  • Болгарська
  • Бразильська португальська
  • В'єтнамська
  • Галльська
  • Голландська
  • Грецька
  • Гуджараті
  • Данська
  • Естонська
  • Каннада
  • Каталонська
  • Китайська (Гонг-Конг)
  • Китайська (Китай)
  • Китайська (Тайвань)
  • Корейська
  • Литовська
  • Малаялам
  • Маратхі
  • Норвезька букмол
  • Німецька
  • Орія
  • Панджабі
  • Польська
  • Португальська
  • Російська
  • Румунська
  • Сербська
  • Словенська
  • Тайська
  • Тамільська
  • Телугу
  • Турецька
  • Угорська
  • Українська
  • Французька
  • Фінська
  • Хінді
  • Чеська
  • Шведська
  • Японська

Підтримується багато інших мов, для яких перекладено більше половини усіх рядків строк.

Переклад такого великого пакету як GNOME новою мовою може стати непосильним завданням навіть для згуртованої команди перекладачів. Для цього випуску австрійська команда перекладачів доклала неймовірних зусиль, підвищивши повноту перекладу більш ніж на 27 відсотків, перетнувши позначку 83% відсотки інтерфейсу користувача. Команда Shavian також почала переклад GNOME у циклі 2.30 і вже майже досягла стану підтримуваної мови, наразі перекладено 70%.

Докладна статистика та інформація доступна на сайті стану перекладів GNOME.

7. Встановлення GNOME

Ви можете спробувати GNOME 2.30 за допомогою «живого» CD, на якому знаходяться всі програми, включенні до GNOME 2.30. Можете завантажити GNOME з «живого» CD без будь-якого встановлення. «Живий» CD можна завантажити з BitTorrent-сайту GNOME.

Для встановлення чи оновлення GNOME 2.30, ми радимо офіційні пакети з репозиторіїв вашого дистрибутиву. Найближчим часом GNOME 2.30 стане доступним в усіх популярних дистрибутивах, а в деяких з них GNOME 2.30 вже знаходиться у тестових версіях. На цій сторінці можна отримати список дистрибутивів, що поширюють GNOME.

Якщо ви сміливі та терплячі і хочете зібрати GNOME з первинного коду, мирадимо використовувати JHBuild, який розроблено для збирання GNOME з Git. Ви можете використовувати JHBuild для збирання GNOME 2.30.x за допомогою набору модулів gnome-2.30.

Хоча GNOME можна зібрати безпосередньо з архівів, ми наполегливо радимо використовувати JHBuild.

8. Забігаючи наперед до GNOME 3.0

Розробка не зупинилась на GNOME 2.30. Вже почалась робота над GNOME 3.0, яка завершиться через шість місяців після випуску 2.30.

Як і у попередніх версіях, у GNOME 3.0 буде продовжено вдосконалення платформи та програм, також ви побачите новий інтерфейс користувача GNOME Shell та журнал активності GNOME, що спростить перегляд та пошук файлів у комп'ютері. GNOME 3.0 також включатиме нові функції доступності, нову систему довідки та документації, перший веб-сервіс GNOME у Tomboy Online та інше. Для розробників, у GNOME 2.30 оголошено застарілими старі програмні бібліотеки.

У GNOME 2.30 є попередній перегляд GNOME Shell. GNOME Shell — це інноваційний інтерфейс користувача, що використовує всю потужність композитного робочого столу. GNOME Shell дозволяє легко додавати додаткові робочі місця, запускати найчастіше вживані програми та надавати доступ до часто вживаних файлів та документів.

Рисунок 6GNOME Shell

Журнал активності GNOME — це інструмент для пошуку та перегляду файлів у вашому комп'ютері. Він зберігає хронологічний журнал активності усіх файлів та підтримує можливість встановлення позначок та зв'язків між різними групами файлів. Журнал активності GNOME — це графічний інтерфейс до Zeitgeist, механізму, який стежить за усіма діями з робочим столом, а також до його складу входить підтримка позначок та закладок.

Рисунок 7Журнал активності GNOME

У GNOME 3.0 заплановано Tomboy Online, що дозволить користувачам отримувати доступ до приміток Tomboy через веб.

Для користувачів з обмеженими фізичними можливостями, команда GNOME Accessibility має кілька нових функцій, включаючи нові GNOME Magnifier, Caribou, нову екранну клавіатуру і інтерфейс користувача для налаштовування параметрів.

У системі довідки та документації ви побачите нову довідку користувача GNOME, що допомагає новачкам опанувати GNOME. Yelp - оглядач довідки GNOME, включає нові можливості, такі як закладки та вдосконалені функції пошуку.

План випуску GNOME містить план розробки наступного циклу репуску, розклад випуску GNOME 3.0 було підготовлено цього року та доступний на вікі GNOME.

9. Подяки

Ці примітки до випуску були створені Paul Cutler за участі спільноти GNOME. Від імені спільноти ми висловлюємо нашу щиру подяку розробникам та учасникам, які зробили можливим цей проект GNOME.

Ця робота може бути вільно перекладена будь-якою мовою. Якщо ви бажаєте перекласти цей текст вашою мовою, зверніться до проекту перекладу GNOME.