Примітки до випуску GNOME 3.2
1. Вступ
Проект GNOME — міжнародна спільнота, яка працює над чудовими програмами доступних для всіх. GNOME орієнтується на простоту використання, стабільність, першокласну інтернаціоналізацію і доступність. GNOME — вільний і відкритий програмний засіб. Це означає, що всі наші роботи вільні до використання, змінювання й розповсюдження.
GNOME випускається кожні шість місяців. Починаючи з останньої версії, 3.0, приблизно 1270 осіб зробило біля 38500 змін у GNOME. Зацікавлені у наших діях? Слідкуйте за нами на Identi.ca, Twitter або Facebook.
Якщо бажаєте допомогти зробити наш продукт ще кращим, долучайтесь до нас. Ми завжди раді людям, які можуть перекладати з англійської, допомагати з маркетингом, написанням документації, випробуванням або розробленням.
Також можете підтримати нас фінансово, ставши другом GNOME.
Якщо бажаєте відсвяткувати випуск 3.2 з іншими, перевірте, чи десь поблизу не організовується вечірка!
2. Що нового для користувачів
- 2.1. 3.0, Розвиток
- 2.2. Мережеві облікові записи
- 2.3. Веб-програми
- 2.4. Керування контактами
- 2.5. Керування документами і файлами
- 2.6. Швидкий перегляд файлів у файловому менеджері
- 2.7. Поглиблена інтеграція
- 2.8. Документація, яка справді допомагає
- 2.9. Ще красивіше
- 2.10. Заждіть, але це не все…
2.1. 3.0, Розвиток
На основі відгуків користувачів, зроблено багато змін для плавнішого переходу роботи з GNOME 3.2. Деякі найвагоміші моменти:
- Тепер стало зручніше змінювати розмір вікна, оскільки місця для цього виділено більше.
- Параметри системи тепер містять посилання на подібні налаштування у інших місцях. Наприклад, розділ «Клавіатура» містить посилання на розкладку клавіатури.
- Заголовки вікон, кнопки й інше керування нижче, що робить GNOME зручнішим на малих екранах.
- Сповіщення в нижньому правому куті тепер містить лічильник. Він дозволяє легко побачити кількість листів очікується без відкриття поштової програми або визначити кількість пропущених повідомлень у балачці.
- Ефект освітлення, який вказує, що програма вже запущена, тепер очевидніший.
- У користувацькому меню можна налаштувати сповіщення незалежно від стану балачки.
- Перемикач робочих просторів у огляді залишається розширеним, зберігаючи його повну ширину для показу, коли використовується понад один простір.
- Замість зухвалого Evolution, тепер можна налаштувати програму для календаря зі спадного списку.
- Стан живлення батареї тепер показується у панелі.
- Оброблення Focus-follows-mouse покращено, хоча потрібно багато чого допрацювати.
Будь ласка, продовжуйте надсилати відгуки.
2.2. Мережеві облікові записи
Документи, контакти, календарі — їх можна зберігати локально на комп'ютері, проте зберігання цих даних за межами комп'ютера стало надто популярним. У GNOME 3.2 програма Online Accounts забезпечує керування мережевими обліковими записами з одного джерела. Ці мережеві записи автоматично використовуються для Documents, Contacts, Empathy, Evolution як і календар зі спадного списку.
2.3. Веб-програми
Деякі сайти використовуються так наче це програми. Деякі сайти відкриваються через хвилину після увімкнення комп'ютера; сайти відкрито постійно й час від часу перевіряються. Не було б приємно, якби GNOME розглядав ці сайти як справжні програми?
GNOME 3.2 дозволяє скористатись цим, завдячуючи нашому стандартному переглядачу тенет Epiphany. Щоб це здійснити, натисніть Ctrl-Shift-A або пройдіть до меню і виберіть . Як тільки веб-програму буде створено, її можна запустити в огляді.
Такий короткий перелік переваг:
- Веб-програми можна легко запустити з режиму огляду. Їх також можна закріпити як улюблені.
- Усе вікно використовується для сайту.
- Програму обмежено збереженим сайтом. Спроби куди-небудь перейти, скажімо, натиснути на посилання, супроводжується в нормальному вікні переглядача.
- Піктограми, які використовуються протягом перемикання вікон або для запуску веб-програм, показують логотип сайту або обрізаний знімок сайту.
- Веб-програма окрема від звичайного переглядача. Якщо основний переглядач зазнає краху, то це на веб-програму ніяк не вплине.
2.4. Керування контактами
Contacts — нова програма, орієнтована на людей. ЇЇ ціль — надати єдиний огляд людей, як і контакти збережені в мережі, як усередині Evolution, так і в програмі балачок Empathy.
2.5. Керування документами і файлами
Коли маєш справу з великою кількістю документів, може бути важко услідкувати за ними усіма. В GNOME 3.2 зроблено кроки для спрощення цього процесу.
- 2.5.1. Корисні вікна відкриття й збереження файлів
- 2.5.2. Документи
2.5.1. Корисні вікна відкриття й збереження файлів
Відкриття і збереження файлів тепер простіше. Коли відкриваєте файл у програмі, GNOME покаже корисний перелік нещодавніх файлів. Крім того, перелік нещодавніх каталогів буде показано, коли файл буде збережено.
2.5.2. Документи
У GNOME 3.2, документи орієнтовано на забезпечення простого й ефективного способу знаходження, впорядкування й перегляду документів.
Завдяки інтеграції Online Accounts, знаходження документів аналогічно як для локально збережених, так і для мережевих.
2.6. Швидкий перегляд файлів у файловому менеджері
Файловий менеджер тепер може показувати попередній перегляд фільмів, музики, малюнків й інших файлів. Перегляд можна сховати і повернути через натиск space.
2.7. Поглиблена інтеграція
- 2.7.1. Керування кольорами
- 2.7.2. Вбудований обмін повідомленнями
- 2.7.3. Графічний планшет Wacom
- 2.7.4. Екран входу
- 2.7.5. Пристрої з сенсорними екранами
- 2.7.6. Свіжопід'єднані носії
- 2.7.7. Пошук контактів
2.7.1. Керування кольорами
У силу різних способів показу кольорів, однакові малюнки можуть виглядати по-різному на різних моніторах. Окрім того, колір може бути зміненим протягом друкування.
GNOME 3.2 дозволяє калібрувати пристрій для забезпечення відповідних кольорів до показаних.
2.7.2. Вбудований обмін повідомленнями
Тепер не потрібно відкривати окремі програми для входу в балачку й служби обміну повідомленнями. У GNOME 3.2 це зроблено за вас.
- Можна швидко змінити стан доступний чи недоступний з користувацького меню зверху в лівому куті екрана.
- Легке приймання або відхилення нових запитів про приятелювання, аудіо- й відеовиклики, передавання файлів.
- Одержання сповіщень у випадку, коли немає проблем із з'єднанням з балачкою або службою обміну повідомленнями.
2.7.5. Пристрої з сенсорними екранами
На планшетах і подібних сенсорних пристроях, обертання пристрою здійснюється автоматично. Крім того, сенсорні пристрої не показують курсор миші, поки її не під'єднано.
2.8. Документація, яка справді допомагає
Традиційна документація для користувача написана на подобі до паперової книги; гарна розповідь, але дуже довга і займає час на її прочитання. Це недосконало, якщо ви мимохідь шукаєте, як виконати певне завдання. Для розв'язання цієї проблеми, такі програми тепер місять документацію орієнтовану на тему:
- Дослідник доступності Accerciser
- Інтегроване середовище розроблення Anjuta
- Програма записування CD і DVD Brasero
- Програма для камер Cheese
- Переглядач зображень Eye of GNOME
- Календарна й поштова програма Evolution
- Переглядач віддалених стільниць Vinagre
Також багато покращень і вдосконалень у стільничній довідці.
2.9. Ще красивіше
3.2 одержало багато візуальних оздоблень, зробивши себе ще красивішим, ніж раніше. Це було б неможливо без проробленої роботи над підтримуваннями CSS у GTK+, дивіться Розділ 4.2 ― GTK+ 3.2 у розділі змін для розробників.
Візуальні оздоблення містять:
- Темна тема: мультимедійні програми тепер можуть вибирати темний варіант теми. Це використовується для програвачів фільмів і переглядачів зображень.
- Кути вікна тепер плавно згладжуються.
- Сповіщення з балачки — візуально приємніші.
- Різні такі вікна, як мережеве вікно, тепер збігається зі стилем оболонки GNOME.
- Різні візуальні покращення для людей з гострим оком до таких дрібниць, як падання тіні на мітки кнопок, нова вбудована панель інструментів і підняті стилі кнопок, вишукане натискання кнопок. Окрім того, фокус трикутників буде показано тільки, коли клавіатура взаємодіє з програмою.
2.10. Заждіть, але це не все…
Разом з великими змінами, є ряд дрібних додаткових і тонких, які є в кожному випуску GNOME.
Можливість добратись і редагувати документи оприлюднені через Apple Filing Protocol (AFP).
Програвач фільмів має нові додатки, які дозволяють перевертати відеозаписи з неправильною орієнтацією, як-от, записані на фотоапарат або телефон.
Шифрування і покращення сертифікатів:
Покращено доступ програм до сертифікатів, ключів і поведінка послідовніша, якщо робота з видавцями сертифікатів, ключів і смарт-карт здійснено через PKCS#11. (Майбутні покращення у цьому плані заплановано на версію 3.4.)
-
Новий переглядач файлів сертифікатів і ключів, який дозволить швидко проконтролювати такі файли через подвійний натискання у файловому менеджері.
-
Переглядач журналу Empathy для перегляду балачок має новий дизайн. Empathy також підтримує надсилання SMS, а обліковий запис SIP можна позначити як готовий здійснювати виклики PSTN. Такі облікові записи можна використати для стаціонарних і мобільних телефонів.
NetworkManager версії 0.9 надає швидке перемикання користувачів, покращений роумінг WiFi, підтримування WiMAX, гнучкі права й централізовану пам'ять інформації про мережеві з'єднання.
Evolution тепер може показувати малюнки контактів, збережених у адресній книзі Google. Більше того, щоб це прояснити, можна встановити номер порту поштового сервера, додано окреме поле.
Текстовий редактор Gedit пропонує нові фрагменти для фалів Mallard і Markdown, очищене швидке відкриття і вікно пошуку.
Різні покращення роботи. Найпомітніші покращення — з повноекранними просторовими іграми.
Можливість вказати регіональні параметри у регіональній панелі у системних параметрах.
-
Перероблене вікно вибору шрифтів.
3. Що нового з доступності
На сьогоднішній день GNOME 3.2 — найкрасивіша стільниця з функціями доступності, з акцентом на надійність і зручність для кожного.
До GNOME 3.2, користувачі допоміжних технологій стикались з прикрою дилемою: неможливо динамічно ввімкнути підтримування доступності. Завдяки покращенням AT-SPI2, програма тепер має міжстільничний спосіб визначати, чи ввімкнено підтримування доступності і як увімкнути його. GNOME — перший це впровадив, отож потрібно багато чого зробити, щоб це працювало на інших стільницях.
Інші вдосконалення:
-
Для тих користувачів, які потребую екранну клавіатуру, додано вбудовану.
Використання режиму огляду з клавіатурою працює краще ніж коли-небудь. Окрім того, щоб бути повністю навігаційною, користувачі екранного читача Orca випробують надійнішу й точнішу показовість протягом навігації.
Перенесення Orca до самоспостережного режиму зробило екранний читач GNOME помітно хуткішим. І тепер міст ATK реагує тільки на сигнали, якщо використовуються допоміжні технології, увімкнувши підтримування доступності в GNOME, воно більше не повинно значно знижувати продуктивність.
Інтерфейс служби доступності AT-SPI2 значно стабілізовано: крахи, витоки пам'яті й різні інші вади виправлено.
Бібліотека реалізації доступності GNOME, Gail, повністю об'єднано з GTK+, наблизившись до вбудованих доступностей, а не замкнувшись.
4. Що нового для розробників
Важливі зміни для розробників на платформі GNOME 3.2. Якщо ці зміни не цікавлять, можете перейти далі до Розділ 5 ― Інтернаціоналізація.
У GNOME 3.2 входить останній випуск розробницької платформи для GNOME. Вона містить набір стабільних бібліотек API і ABI на умовах ліцензії GNU LGPL, які можна використати для розроблення багатоплатформових програм.
Інформацію для розробників можна знайти у Центрі розроблення GNOME .
- 4.1. GLib 2.30
- 4.2. GTK+ 3.2
- 4.3. Clutter 1.8
- 4.4. Використання застарілих бібліотек
- 4.5. Просте компілювання GNOME через JHBuild
- 4.6. Різні розробницькі оновлення
4.1. GLib 2.30
Низькорівнева бібліотека програмних засобів GLib має кілька покращень:
- GApplication тепер може використовуватись для неунікальних програм.
- GLib тепер встановлює окремі заголовки для специфічних у Unix API: glib-unix.h. Серед іншого, це забезпечує джерело головної лупи для сигналів Unix.
- GDBus забезпечує шаблон «менеджера об'єктів» з рядом нових інтерфейсів.
- GDBus тепер має породжувача коду: gdbus-codegen.
- Атомні операції переписані, щоб використовувати gcc builtins; виклики з явними трансляціями можуть бути проблемними.
- Додано атомні операції на вказівниках, зокрема замикання бітів на місцях розміру вказівника.
- Політика щодо одиниць віддає перевагу одиницям SI; g_format_size_for_display стало на місце g_format_size.
- Додано підтримування оглядів для HMAC: GHmac.
- Додано інтерфейс для пошуку сертифікатів і ключів: GTlsDatabase. Реалізація забезпечено за допомогою glib-networking.
4.2. GTK+ 3.2
GTK+ 3.2 — останній випуск набору інструментів GTK+, який є серцем GNOME. GTK+ 3.2 містить як нові можливості для розробників, так і чимало виправлень вад.
- Записи тепер можуть містити підказки. Дивіться gtk_entry_set_placeholder_text.
- Багато інших віджетів підтримують керування висоти і ширини. Це важливо для встановлення розумних розмірів на розмірах вікон з мітками і галочками.
- Нові віджети:
- GtkLockButton для привілейованих операцій, деякі з яких можна знайти в панелі центру керування.
- GtkOverlay для рухомого контролю над ділянкою вмісту, деякі з яких можна побачити у переглядачах тенет.
- GtkFontChooserDialog, нове вікно для вибору шрифтів.
- Значно покращено підтримування тем CSS, у тому числі класи стилів для первинних і вбудованих панелей інструментів.
- Модуль HTML Broadway, який відтворює в переглядачі тенет через веб-сокети, вдосконалено, однак усе ще це експериментальна можливість. Це дозволяє або запускати власні програми на сервері й одержувати доступ до них звідусіль, або розміщати на публічних серверах, щоб показувати нові зразки програм для кожного користувача. Зауважте, потрібно скомпілювати GTK+ з --enable-x11-backend --enable-broadway-backend і різним середовищем GDK_BACKEND протягом роботи.
- Підтримування для reftests додано, щоб простіше писати тести.
- Різні покращення виконання GTK+ відбулись у ділянці запитів розміру кешування, інформації про читання стилів CSS і розрахування розміру віджета.
4.3. Clutter 1.8
Графічна бібліотека GNOME для прискорення роботи користувацького інтерфейсу Clutter надає такі вдосконалення:
- Такі нові дії, я ClutterGestureAction для написання розпізнавань жестів, ClutterSwipeAction для виявлення жестів проведення, ClutterDropAction для кидання акторами ціллю протягом використання ClutterDragAction, і підтримування затяжного натиску для ClutterClickAction.
- Перехід ClutterState може бути прив'язаним до сигналів об'єкта протягом створення сцени в ClutterScript.
- Покращено інтеграцію рисування Cairo.
- Cogl, інтерфейс програмування GPU для Clutter, його виділено як окрему бібліотеку.
4.4. Використання застарілих бібліотек
Подальший поступ досягнуто в безперервній роботі заміни застарілих технологій з чудовими можливостями.
- GConf тепер використовує D-Bus типово, тож більше не потребує ORBit2. Унаслідок цього, застарілі бібліотеки ORBit2 і libIDL вилучено з GNOME.
- Основні модулі GNOME тепер залежать тільки від самоспостережних прив'язок базованих на Python (pygobject-3), отже pygtk, gnome-python і gnome-python-desktop більше непотрібні.
- Декілька програм (наприклад, Accerciser, Dasher, GHex, графічне перетягування Nemiver, засіб керування паролями і зашифрованими ключами Seahorse) тепер використовує GSettings як програму пам'яті замість GConf.
- Деякі такі пакунки, як переглядач тенет Epiphany, перероблено з використання dbus-glib на GDBus і з libunique на G(tk)Application.
4.5. Просте компілювання GNOME через JHBuild
Засіб збирання GNOME JHBuild більше не збирає модулі, якщо достатньо версії встановленого в системі. Це керується через параметри налаштування partial_build і це типово ввімкнено. Команда jhbuild sysdeps перелічує, які системні модулі знайдено й які потрібно зібрати.
Якщо ви почали збирати GNOME з нуля з недавнього випуску, це елементарно може зіпсувати роботу 50 модулів зі списку модулів для компілювання.
4.6. Різні розробницькі оновлення
Інші покращення розробницької платформи GNOME у версії 3.2 містять:
- Класичні (статичні) прив'язки Python вилучено для PyGObject 3.0 і надається тільки динамічні прив'язки (через самоспостереження). PyGObject 2 і 3 типово не можна встановити паралельно як самоспостережні у пакунки PyGObject 2. Інформація доступна на як перенести програми з PyGObject 2 на PyGObject 3.
- Tracker версії 0.12 забезпечує підтримування для Firefox ≥ 4.0, Thunderbird ≥ 5.0, MeeGoTouch, декількох додаткових параметрів SPARQL, витягнення інформації з файлів EPub і локальних каталогів XDG для стільничних файлів.
- NetworkManager версії 0.9 забезпечує підтримування самоспостереження і спрощене API для D-Bus. Доступна інформація про те, як перенести програми з NetworkManager 0.8 до 0.9.
- У рамках згаданих зусиль з використання і просування PKCS#11 як об'єднання між бібліотеками шифрування різні частинами gnome-keyring розділено на незалежні від стільниці бібліотеки.
- GtkSourceView тепер підтримує синтаксис підсвічування Markdown і файли Standard ML.
- Evolution-Data-Server одержало багато самоспостережних виправлень.
- libfolks тепер містить модуль Evolution-Data-Server, який використано новою програмою Contacts.
- Серед засобів для оброблення документації, gnome-doc-utils і xml2po поволі замінено на yelp-tools і itstool. yelp-xsl містить кілька таких експериментальних розширень Mallard, як умовне оброблення і динамічні глосарії.
5. Інтернаціоналізація
Дякуємо всім учасникам з усього світу Проектові перекладу GNOME , GNOME 3.2 підтримує понад 50 мов з щонайменше 80 відсотків перекладеного тексту, в тому числі користувацькі й адміністраторські посібники для багатьох мов.
Підтримуванні мови:
- Іврит
- Індонезійська
- Іспанська
- Італійська
- Арабська
- Ассамська
- Астурійська
- Баскська
- Болгарська
- Бразильська португальська
- Британська англійська
- В'єтнамська
- Галісійська
- Грецька
- Гуджараті
- Гінді
- Данська
- Естонська
- Каталонська
- Каталонська (Валенсія)
- Китайська (Гонконг)
- Китайська (Китай)
- Китайська (Тайвань)
- Корейська
- Латвійська
- Литовська
- Норвезька букмол
- Нідерландська
- Німецька
- Панджабі
- Польська
- Португальська
- Російська
- Румунська
- Сербська
- Сербська латинська
- Словенська
- Тайська
- Тамільська
- Турецька
- Угорська
- Уйгурська
- Українська
- Французька
- Фінська
- Чеська
- Шведська
- Японська
Багато інших мов частково підтримуються, з понад половиною перекладеного тексту.
Докладна статистика, як ви можете допомогти вашій мові й узагалі інформація про мови доступна на сайті стану перекладу site GNOME.
6. Одержання GNOME 3.2
Щоб установити або оновити ваш комп'ютер до GNOME 3.2, ми радимо встановити офіційні пакунки вашого дистрибутива. Популярні дистрибутиви невдовзі мають підготувати потрібні пакунки GNOME 3.2 у сховищі, деякі розробницькі дистрибутиви вже його мають.
Якщо бажаєте спробувати GNOME, звантажте один із наших «живих» образів. Вони доступні на нашій сторінці Одержання GNOME.
Якщо ви сміливі та терплячі, й бажаєте зібрати GNOME з кодів, радимо скористатись JHBuild, який створено для збирання останніх версій GNOME прямо зі сховища Git. Можете скористатись JHBuild, щоб зібрати GNOME 3.2.x, використовуючи набір модулів gnome-3.2.
7. Заглядаючи в майбутнє до GNOME 3.4
Наступний випуск у серії GNOME 3 заплановано на квітень 2012. Багато нових можливостей і покращень у планах для 3.4.
- 7.1. Візуальні зміни
- 7.2. Зміни доступності
- 7.3. Зміни стосовно розробництва
7.1. Візуальні зміни
- Продовжено роботу над розвиванням GNOME 3,наприклад, покращенням функції “фокус слідує за мишкою”, створення простішого запуску кількох програм одночасно та багато іншого.
- Краще встановлення, увімкнення і вимкнення розширень для GNOME Shell, які забезпечують налаштування, коригування і покращення функціоналу.
- Спрощене введення певних символів, що не підтримуються напряму клавіатурою через кращу інтеграцію IBus.
- Інтегрування соціальних мереж через libsocialweb.
- Новий дизайн для користувацького інтерфейсу виклику Empathy, що дозволяє користувачам вибрати веб-камеру й мікрофон для викликів, щоб переміщати відеоперегляд довкола, та можливе підтримування відеоефектів.
- Автоматичне підтримування багатомісткості через systemd.
- Покращено відтворення листів HTML у Evolution через WebKit замість GtkHtml.
7.2. Зміни доступності
- Уже готові для використання великий набір символів і контрастних піктограм. Ці піктограми нададуть нові можливості і повністю високу контрастність, а також їхні зворотні теми.
- Подальші вдосконалення лупи GNOME Shell, зокрема курсор і фокусне стеження з додатковими параметрами для налаштування яскравості й контрасту.
- Продовжено роботу над функціями доступності GNOME Shell і засобами доступу до нього.
8. Подяки
Цей випуск був би неможливими без наполегливої праці й відданості спільноти GNOME. Вітаємо й дякуємо всіх і всім.
Ці примітки до випуску можна довільно перекласти на будь-яку мову. Якщо бажаєте перекласти це на вашу рідну мову, будь ласка, зв'яжіться з проектом перекладу GNOME.
Цей документ поширюється на умовах Creative Commons ShareAlike 3.0 license. © Проект GNOME.
Ці примітки до випуску підготував Olav Vitters, André Klapper і Allan Day з допомогою з боку спільноти GNOME.