Používání

3.1. Otevření souboru

Chcete-li otevřít filmový nebo hudební soubor, vyberte Film ▸ Otevřít… (Ctrl+O). Zobrazí se dialogové okno Zvolte filmy nebo seznamy k přehrání. Zvolte soubor nebo soubory, které chcete otevřít, a klikněte na Budiž.

Soubory můžete do okna přehrávače filmů Totem také přetahovat z jiných aplikací, například ze správce souborů. Přetáhnete-li soubor do okna zobrazení, nahradí právě přehrávaný seznam stop a ihned se začne přehrávat. Přetáhnete-li soubor do seznamu stop v postranní liště, soubor se k němu připojí. Aplikace přehrávač filmů Totem otevře soubor a začne přehrávat film nebo skladbu. Přehrávač filmů Totem zobrazuje název filmu nebo skladby v záhlaví okna a v seznamu stop v postranní liště.

Snažíte-li se přehrát formát souboru, se kterým přehrávač filmů Totem neumí pracovat, aplikace zobrazí chybovou zprávu. Chyba nejčastěji nastává, nemáte-li nainstalovány příslušné kodeky. Informace o získávání kodeků lze najít na stránkách přehrávače filmů Totem.

Na filmové nebo hudební soubory můžete dvakrát kliknout ve správci souborů Nautilus – otevřou se v okně přehrávače filmů Totem.

3.2. Otevření umístění

Chcete-li otevřít soubor na zadané adrese URI (umístění), vyberte Film ▸ Otevřít umístění… (Ctrl+L). Zobrazí se dialogové okno Otevřít umístění…. Do vstupního políčka zadejte adresu URI, kterou si přejete otevřít, nebo vyberte nějakou již použitou (vypisuje již zadané URI). Po té klikněte na tlačítko Otevřít.

Jestliže máte URI zkopírované ve schránce, bude automaticky vloženo do políčka.

3.3. Přehrání filmu (z DVD nebo VCD)

Do optické mechaniky počítače vložte disk a vyberte Film ▸ Přehrát disk.

Chcete-li DVD nebo VCD vysunout z mechaniky, vyberte Film ▸ Vysunout (Ctrl+E).

3.4. Pozastavení filmu nebo skladby

Chcete-li přehrávaný film nebo přehrávanou skladbu pozastavit, klikněte na tlačítko nebo vyberte Film ▸ Přehrát/pozastavit (Ctrl+mezerník). K pozastavení nebo přehrávání můžete také použít klávesu P.

Chcete-li znovu spustit přehrávání, opět klikněte na tlačítko nebo vyberte Film ▸ Přehrát/pozastavit (Ctrl+mezerník).

3.5. Zobrazení vlastností filmu nebo skladby

Chcete-li zobrazit vlastnosti filmu nebo skladby, zvolte Zobrazit ▸ Postranní panel, aby se zobrazil postranní panel, a pak v rozbalovacím seznamu v její horní části vyberte Vlastnosti.

3.6. Pohyb filmy a skladbami

K pohybu filmy a skladbami můžete provést následující činnosti:

Posun vpřed

Chcete-li ve filmu nebo skladbě přeskočit vpřed, vyberte Přejít ▸ Přeskočit vpřed (šipka doprava ).

Posun zpět

Chcete-li ve filmu nebo skladbě přeskočit zpět, vyberte Přejít ▸ Přeskočit zpět (šipka doleva).

Přechod na určitý čas

Chcete-li ve filmu nebo skladbě přeskočit na určitý čas, vyberte Přejít ▸ Přeskočit na… (Ctrl+K). Zobrazí se dialogové okno Přeskočit na, jehož číselník můžete použít k zadání času (v sekundách), na který se má přeskočit. Nakonec klikněte na Budiž.

Číselník umožňuje i přirozenější použití – čas lze zadat i ve formátech „hh:mm:ss“, „mm:ss“ nebo „ss“, kde „hh“ jsou hodiny, „mm“ minuty a „ss“ sekundy, na které se má přejít.

Přechod na následující film nebo skladbu

Chcete-li přejít na následující film nebo skladbu, vyberte Přejít ▸ Následující kapitola/film (Alt+šipka doprava), nebo klikněte na tlačítko .

Přechod na předchozí film nebo skladbu

Chcete-li přejít na předchozí film nebo skladbu, vyberte Přejít ▸ Předchozí kapitola/film (Alt+šipka doleva), nebo klikněte na tlačítko .

3.7. Změna úrovně přiblížení

3.7.1. Změna velikosti videa

Chcete-li změnit přiblížení oblasti zobrazování, můžete provést následující činnosti:

  • Chcete-li se přepnout do režimu celé obrazovky, vyberte Zobrazit ▸ Celá obrazovka (F11). Ke stejnému účelu můžete použít také klávesu F. Pro ukončení režimu celé obrazovky klikněte na tlačítko Opustit celou obrazovku nebo zmáčkněte klávesu Esc, F11 nebo F.
  • Chcete-li změnit velikost videa nebo vizualizace, vyberte Zobrazit ▸ Přizpůsobit okno filmu (Ctrl+0) a pak vyberte velikost.

3.7.2. Změna poměru stran videa

Chcete-li přepnout na jiný poměr stran, vyberte požadovaný z nabídky Zobrazit ▸ Poměr stran (A).

3.8. Změna hlasitosti

Chcete-li zvýšit hlasitost, vyberte Zvuk ▸ Zvýšit hlasitost (šipka nahoru). Chcete-li snížit hlasitost, vyberte Zvuk ▸ Snížit hlasitost (šipka dolů).

Můžete také použít tlačítko hlasitosti – klikněte na něj a pomocí táhla zvolte požadovanou hlasitost.

3.9. Zobrazení okna vždy navrchu

Chcete-li okno přehrávače filmů Totem zobrazovat vždy nad okny jiných aplikací, vyberte Upravit ▸ Zásuvné moduly… a povolte modul Vždy nahoře. Okno přehrávače filmů Totem nyní bude při přehrávání filmu (ale nikoli při přehrávání hudby) vždy nad okny jiných aplikací.

Chcete-li přestat zobrazovat okno vždy nahoře, zakažte modul Vždy navrchu. Chcete-li se dovědět více informací, přečtěte si Oddíl 4.2 ― Vždy navrchu.

3.10. Zobrazení nebo skrytí ovládacích prvků

Chcete-li zobrazit nebo skrýt ovládací prvky okna přehrávače filmů Totem, vyberte Zobrazit ▸ Zobrazovat ovládací prvky (Ctrl+H), nebo stiskněte klávesu H. Můžete také v okně přehrávače filmů Totem kliknout pravým tlačítkem a v kontextové nabídce vybrat Zobrazovat ovládací prvky (Ctrl+H).

Je-li volba Zobrazovat ovládací prvky zaškrtnuta, okno přehrávače filmů Totem bude zobrazovat nabídkovou lištu, táhlo uplynulého času, tlačítka ovládání přehrávání, táhlo hlasitosti a stavovou lištu. Není-li volba Zobrazovat ovládací prvky zaškrtnuta, aplikace tyto prvky bude skrývat a viditelná zůstane jen oblast zobrazování.

3.11. Správa seznamu stop

3.11.1. Zobrazení a skrytí seznamu stop

Chcete-li zobrazit či skrýt seznam stop, vyberte Zobrazit ▸ Postranní panel nebo klikněte na stejnojmenné tlačítko. V rozbalovacím seznamu v horní části panelu zvolte Seznam stop.

3.11.2. Práce se seznamem stop

Seznam k přehrání lze používat k následujícím činnostem:

Přidání skladby nebo filmu

Chcete-li do seznamu stop přidat skladbu nebo film, klikněte na tlačítko Přidat. Zobrazí se dialogové okno Zvolte filmy nebo seznamy stop, kde vyberete požadovaný soubor. Pak klikněte na Přidat.

Odstranění skladby nebo filmu

Chcete-li ze seznamu stop odstranit některé ze skladeb nebo filmů, vyberte je a pak klikněte na tlačítko Odstranit.

Uložení seznamu stop do souboru

Chcete-li seznam stop uložit do souboru, klikněte na tlačítko Uložit seznam stop. Zobrazí se dialogové okno Uložit seznam stop – v něm zadejte název souboru, do kterého chcete seznam stop uložit, a klikněte na tlačítko Uložit.

Posunutí skladby nebo filmu v seznamu stop nahoru

Chcete-li v seznamu stop posunout skladbu nebo film nahoru, vyberte je a pak klikněte na tlačítko Posunout nahoru.

Posunutí skladby nebo filmu v seznamu stop dolů

Chcete-li v seznamu stop posunout skladbu nebo film dolů, vyberte je a pak klikněte na tlačítko Posunout dolů.

3.11.3. Povolení a zákaz režimu opakování

Chcete-li povolit (zakázat) režim opakování, zaškrtněte (odškrtněte) Upravit ▸ Režim opakování.

3.11.4. Povolení a zákaz náhodného režimu

Chcete-li povolit (zakázat) náhodný režim, zaškrtněte (odškrtněte) Upravit ▸ Náhodný režim.

3.12. Výběr titulků

Chcete-li vybrat jazyk titulků, vyberte Zobrazit ▸ Titulky a pak jazyk, který chcete zobrazit.

Chcete-li zakázat zobrazování titulků, vyberte Zobrazit ▸ Titulky ▸ Žádné.

Přehrávač filmů Totem standardně vybírá stejný jazyk titulků, jako je jazyk používaný ve vašem sezení.

Přehrávač filmů Totem automaticky načítá a zobrazuje titulky k filmu, pokud soubor, ve kterém jsou uložené, má stejný název jako soubor s přehrávaným filmem a navíc příponu asc, txt, sub, srt, smi, ssa nebo ass.

Má-li soubor s titulky jiný název než přehrávaný film, můžete na film v seznamu stop kliknout pravým tlačítkem, v kontextové nabídce vybrat Zvolit textové titulky a zvolit požadované titulky. Titulky můžete zvolit také vybráním Zobrazit ▸ Zvolit textové titulky.

Pomocí zásuvného modulu Stahování titulků také můžete stahovat titulky ze služby OpenSubtitles. Chcete-li se dovědět více informací, přečtěte si Oddíl 4.8 ― Stahování titulků.

3.13. Vytvoření snímku obrazovky

Chcete-li pořídit snímek filmu nebo vizualizace, vyberte Upravit ▸ Zachytit snímek obrazovky – zobrazí se dialogové okno Uložit snímek obrazovky. Zvolte umístění, kam se má snímek uložit, a zadejte název souboru. Nakonec klikněte na tlačítko Uložit a snímek se uloží.

Přehrávač filmů Totem zobrazuje v levé části dialogového okna Uložit snímek obrazovky náhled ukládaného snímku.

3.14. Vytvoření galerie snímků obrazovky

Chcete-li vytvořit galerii snímků obrazovek přehrávaného filmu nebo vizualizace, vyberte Upravit ▸ Vytvořit galerii snímků… – zobrazí se dialogové okno Uložit galerii. Zvolte umístění, kam se má galerie uložit, a zadejte název souboru. Nakonec klikněte na tlačítko Uložit a galerie se uloží.

Do políčka Šířka snímku můžete zadat šířku jednotlivých snímků v galerii. Výchozí šířka je 128 pixelů.

Můžete také zadat počet snímků v galerii. Ve výchozím nastavení je počet snímků vypočítán v závislosti na délce filmu, nicméně můžete toto nastavení upravit, pokud odškrtnete zaškrtávací políčko Vypočítat počet snímků a vložíte vlastní počet do číselníku Počet snímků.