Kliknutí prostředním tlačítkem

Řada myší a touchpadů má prostřední tlačítko. Na myši s kolečkem můžete obvykle zmáčknout přímo rolovací kolečko jako prostřední tlačítko. V případě, že prostřední není přítomno, můžete zmáčknout naráz levé a pravé tlačítko, a bude to považováno za prostřední tlačítko.

Na vícedotykových touchpadech můžete dosáhnout kliknutí prostředním tlačítkem pomocí klepnutí třemi prsty naráz. Aby to fungovalo, musíte mít v nastaveních touchpadu povolené kliknutí klepnutím.

Řada aplikací používá kliknutí prostředním tlačítkem pro pokročilé klikací zkratky.

  • V aplikacích s posuvníky kliknutí levým tlačítkem na volné místo na liště posuvníku provede posun přímo na dané místo. Kliknutí prostředním tlačítkem provede posun o jednu stránku v daném směru.

  • V přehledu Činností můžete rychle otevřít nové okno pro aplikaci pomocí kliknutí prostředním tlačítkem na ikonu aplikaci buď nalevo v oblíbených nebo v přehledu aplikací. Přehled aplikací se zobrazí pomocí tlačítky s mřížkou, které najdete dole v oblíbených.

  • Většina webových prohlížečů umožňuje rychle otevřít odkazy v kartách pomocí prostředního tlačítka myši. Stačí na libovolný odkaz kliknout prostředním tlačítkem a ten se otevře v nové kartě.

  • Ve správci souborů hraje prostřední kliknutí dvě role. Když kliknete prostředním tlačítkem na složku, otevře se v nové kartě. Tím se napodobuje chování oblíbených webových prohlížečů. Když kliknete prostředním tlačítkem na soubor, otevře se soubor stejným způsobem, jako byste na něj klikli dvojitě.

Některé specializované aplikace umí využít prostřední tlačítko myši pro další funkce. Hledejte v nápovědě k takovéto aplikaci výraz prostřední kliknutí nebo kliknutí prostředním tlačítkem.