Úvod do GNOME 3.34: „Thessaloniki“

GNOME 3.34 je nejnovější vydání GNOME 3 a je výsledkem šestiměsíční usilovné práce komunity okolo GNOME. Součástí jsou nové hlavní funkce a vlastnosti, stejně jako řada menších vylepšení a oprav chyb. Vydání obsahuje celkově 23 929 změn od přibližně 777 přispěvatelů.

Verze 3.30 byla pojmenována „Thessaloniki“ jako uznání organizačnímu týmu letošní akce GUADEC. GUADEC je hlavní roční konference GNOME a je možná jen díky úžasné práci místních dobrovolníků. Letos se konala v městě Thessaloniki v Řecku a měla velký úspěch. Děkujeme týmu z Thessaloniki.

Vlastní složky pro ikony

V GNOME 3.34 mohou být ikony v přehledu aplikací seskupované do složek. Přetažením jedné ikony na druhou se vytvoří skupina. Odebráním všech ikon ze skupiny skupiny automaticky zanikne. Usnadní se tím organizace aplikací a budete mít o aplikacích lepší přehled bez zbytečného balastu.

Vylepšen byl rovněž vizuální styl, včetně vyhledávacího pole, přihlašovacího pole a zvýrazněných okrajů v přehledu oken. Všechny tyto změny zvyšují přívětivost uživatelského prostředí GNOME jako celku.

Přívětivější prohlížení webů

V aplikaci Web, což je webový prohlížeč v GNOME, jsou nyní procesy jednotlivých webů navzájem izolované. Omezení dovolí procesům jednotlivých webů přístup jen do umístění nutných k běhu webového prohlížeče.

V tomto vydání bylo také uvedeno připínání karet. Oblíbené karty si můžete „připnout“ a zůstanou vám tak v seznamu karet uchovány i napříč sezeními.

Byly aktualizována funkce blokování reklam, aby používala filtry obsahu z jádra WebKit. Výsledkem je výrazné zvýšení výkonu oproti původně nasazenému blokování.

Vylepšené postupy v Boxech

Rovněž aplikace Boxy, což je správce virtuálních a vzdálených strojů v GNOME, získala v tomto vydání GNOME řadu vylepšení.

Bylo vylepšen postup v Průvodci novým boxem, aby byl přirozenější. Při přidávání vzdáleného připojení nebo externího zprostředkovatele se používají oddělená dialogová okna. Když vytváříte nový místní virtuální stroj, je výběr zdroje rozdělen do tří částí: Nalezené zdroje, Významné ke stažení a Vybrat zdroj.

Expresní instalace Windows nyní používá místo obrazu diskety 1,44″ obraz ISO CD-ROM. Tím se mohly zahodit zastaralé závislosti a připravit podpora expresní instalace pro různé verze.

Stávající virtuální stroje nyní mohou výslovně nabíhat z připojeného obrazu CD/DVD. Díky tomu mohou uživatelé opravovat poškozené systémy nebo simulovat prostředí se zavaděčem dvou systémů.

Na počítačích, které to podporují, je ve vlastnostech stroje volitelným nastavením akcelerace 3D. To umožňuje uživateli akceleraci 3D kdykoliv chce vypnout, nebo zapnout, jen když je nutná.

Ukládání stavů her

Aplikace Hry, cože jsou retro hry v GNOME, teď podporuje více uložených stavů v jednotlivých hrách. Můžete si jich v každé hře uložit, kolik chcete. Navíc se dají vyexportovat, takže je můžete navzájem sdílet a přesouvat mezi zařízeními.

Náhledy pozadí

V Nastaveních se objevil předělaný panel Pozadí. V novém panelu se zobrazují náhledy vybraného pozadí použitého na pracovní ploše a na uzamknuté obrazovce. Pomocí tlačítka Přidat obrázek… se teď dá přidat vlastní pozadí.

Aktualizace Hudby

Hudba nyní dává pozor ve sledovaných zdrojích (jako je složka Hudba v Domovské složce) na nové nebo změněné soubory a automaticky podle nich aktualizuje.

Celkové přepsání základních komponent, které se objevilo v tomto vydání, vede, mimo jiné, k souvislému přehrávání bez narušení při přechodu mezi stopami. Řada alb je zamýšlená k poslechu jako celek a přechod mezi jednotlivých stop poslech kazí. Nyní si již můžete takováto alba vyslechnout tak, jak bylo zamýšleno.

A nakonec, zobrazení alb, umělců a seznamů k přehrání je aktualizované s přepracovaným rozvržením.

A to není vše…

Jako obvykle je i v tomto vydání GNOME spousta dalších drobných vylepšení. Zde jsou některá z nich:

  • Několik aplikací obdrželo nové ikony. Patří k nim Fotky, Videa a Úkoly.

  • Terminál nyní podporuje jazyky psané zprava doleva a obousměrně.

  • U některých animací v přehledu byl vylepšen kód, díky čemuž se rychleji načítají ikony a používá mezipaměť.

  • Soubory nyní varují uživatele při pokusu vložit soubor do složky chráněné proti zápisu.

  • Funkce zpřístupnění Určování pozice ukazatele byla aktualizována tak, aby fungovala i v sezeních Wayland. Když je tato funkce povolená, zmáčknutí klávesy Ctrl na obrazovce zvýrazní pozici ukazatele myši.

  • Pomocí nastavení org.gnome.desktop.interface.enable-hot-corners na false se dá vypnout aktivní roh Činnosti, takže nereaguje na najetí ukazatelem myši.

  • Nastavení mají přepracovaný seznam sítí Wi-Fi, aby byl přehlednější. V panelu hledání lze měnit pořadí položek jejich přetahováním. Nastavení Noční světlo bylo přesunuto do panelu Displej.

  • Software má rozsáhlejší nabídku významných aplikací.

  • Polari nyní zobrazuje uživateli upozornění, když je aplikace odpojená od sítě.

Jak získat GNOME 3.34

Software GNOME je svobodný software: veškerý náš kód je k dispozici ke stažení a může být svobodně upravován a šířen v souladu s příslušnými licencemi. Jestli si jej chcete nainstalovat, doporučujeme vám vyčkat na oficiální balíčky od svého dodavatele nebo distribuce. Populární distribuce nasadí GNOME 3.34 brzy a některé již mají vydání GNOME ve vývojových verzích zahrnuto.

O GNOME

Projekt GNOME je mezinárodní komunita podporovaná neziskovou nadací. Zaměřujeme se na vynikající uživatelský komfort a prvotřídní internacionalizaci a přístupnost. GNOME je svobodný a otevřený projekt: jestli se k nám chcete přidat, jste vítáni.