Co je nového pro vývojáře a správce systému

GNOME 3.34 zavádí řadu nových vlastností a vylepšení pro ty, kteří pracují s technologiemi GNOME. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více.

Flatpak

Flatpak je technologie pro sestavování a šíření aplikací. Funguje napříč distribucemi i uživatelskými prostředími. Přestože není Flatpak přímo součástí projektu GNOME, je ve středu zájmu vývojářů GNOME.

Během tohoto vývojového cyklu tým Flatpak vydal novou stabilní řadu 1.4.x. Zavádí vylepšený mechanizmus instalace do celého systému, vede k lepší výkonnosti vstupně-výstupních operací a má více zabezpečený instalační proces.

Navíc přednastavené vzdálené repozitáře teď používají běžné soubory .flatpakrepo namísto speciálních souborů .conf. Tím se zjednodušuje celý postup pro přednastavené vzdálené repozitáře, nyní je stejný jako u ručně přidaných.

Flathub, což je služba pro šíření aplikací přes Flatpak, setrvale roste. V současnosti hostuje přes 600 aplikací.

Builder

Builder, což je integrovaný vývojářský editor v GNOME, pokračuje v přidávání nových vlastností. V tomto vydání se zaměřil na užitečné funkce.

Vývojové prostředí teď obsahuje integrovaného inspektora D-Bus. Otevře se pomocí tlačítka Přepnout plochu (v levém horním rohu projektového okna).

Builder umí přes podman, pomocí přepínače --preserve-fds exec, spustit program v kontejneru. Pokud kontejner obsahuje gdb, lze program i ladit.

Integrace nástroje git byla přesunuta mimo hlavní proces, do démona gnome-builder-git. Démon umí komunikovat přes D-Bus a brzy bude podporovat operace, jako jsou odeslání (push), příprava (stage) a zařazení (commit).

Sysprof

Sysprof, což je nástroj na profilování v GNOME, prodělal v tomto vydání významný vývoj. S cílem zefektivnit a zjednodušit vývojářům proces profilování výkonu byl Sysprof integrován do řady základních knihoven platformy, včetně GJS, GTK a Mutter.

Bylo také přidáno více datových zdrojů, včetně sledování využití energie. Navíc bylo přepracováno uživatelské rozhraní, aby se zslepšily postupy profilování.

Knihovna ikon

Byly vydány dvě nové aplikace, které pomohou vývojářům s ikonami.

Knihovna ikon má sloužit k procházení a vyhledávání symbolických ikon. Náhled ikon zase pomáhat grafikům a vývojářům ve vytváření a testování nových ikon aplikací v různých vizuálních stylech. Obě aplikace je možné nainstalovat jako Flatpak a najdete je na serveru Flathub.

Pango

Knihovna Pango pro vykreslování fontů zavádí nové funkce, které usnadňují vykreslování textu.

Vývojáři teď mají pokročilejší kontrolu nad tím, jak se jejich text bude vykreslovat. Podle přání mohou zapínat a vypínat automatické dělení, rozestup řádků a subpixelové umisťování. Stejně tak lze zapínat vykreslování mezer a dalších „neviditelných“ znaků. A nakonec, přes volání pango_font_get_hb_font je přímý přístup k podkladovému hb_font_t.

Další vylepšení

Mezi další vylepšení v GNOME 3.34 patří:

  • Glib zavrhla používání pomůcky gtester a jejího formátu výstupních sestav. Výchozím výstupem je nyní TAP.

  • Objekty GArray a GPtrArray mají pár nových funkcí: g_array_copy, g_array_binary_search, g_ptr_array_copy, g_ptr_array_extend a g_ptr_array_extend_and_steal.

  • Byl občerstven vizuální styl GtkInfoBar.

  • Nastavením org.gnome.desktop.interface.overlay-scrolling na false se dají trvale zapnout posuvníky.