Inne ulepszenia w wydaniu 3.20

GNOME 3.20 zawiera wiele innych nowych funkcji i ulepszeń, w tym obsługę recenzji w Menedżerze oprogramowania, poprawki w programach Mapy i Przeglądarce WWW oraz ulepszoną czcionkę interfejsu.

Recenzje w Menedżerze oprogramowania

Menedżer oprogramowania umożliwia teraz dzielenie się opiniami o instalowanych programach. Recenzje zawierają ocenę w gwiazdkach, których średnia jest wyświetlana dla każdego programu, co umożliwia ich szybką ocenę. Można też oceniać recenzje, a najlepsze są wyświetlane jako pierwsze.

Oczywiście, można także samemu pisać recenzje. To świetny sposób na pomaganie innym użytkownikom.

Większa kontrola nad usługami położenia

Usługi położenia umożliwiają programom odnajdywanie położenia geograficznego komputera. Może to być niezwykle przydatne, ale stanowi też problem pod względem ochrony prywatności. Z tego powodu zawsze było można je wyłączyć. W wydaniu 3.20 ulepszono kontrolę usług położenia.

Można teraz włączać usługi położenia tylko dla konkretnych programów. Każdy program musi zapytać o pozwolenie na użycie danych o położeniu podczas pierwszego użycia. Dostęp do usług położenia można też zmieniać w ustawieniach prywatności.

Programy mogą dostarczać wyjaśnienie, dlaczego potrzebują danych o położeniu, co ułatwia zrozumienie ich działania. Tak jak w poprzednich wersjach GNOME, na górnym pasku wyświetlany jest wskaźnik podczas używania usług położenia.

Ulepszona Przeglądarka WWW

Przeglądarka WWW środowiska GNOME otrzymała kilka dużych zmian w wydaniu 3.20. Pobierane pliki są teraz wyświetlane w menu typu „popover” na pasku nagłówka. Oznacza to, że żadne okno pobierania nie przeszkadza w przeglądaniu, oraz można łatwo przeglądać ukończone pobierania.

Nowa wersja Przeglądarki WWW zawiera także obsługę przywracania sesji. Poprzednie wersje przywracały karty, ale pewne elementy mogły zostać utracone. Teraz po otwarciu przeglądarki każda karta zostanie przywrócona dokładnie tak, jak ją zostawiono. Zachowana zostanie historia przeglądania i położenie na stronie. Można to wyłączyć w preferencjach, jeśli za każdym razem ma być otwierana pusta strona.

Inne zmiany w Przeglądarce WWW:

 • Ulepszone oznaczenie witryn niewysyłanych przez HTTPS.

 • Zachowywanie historii przeglądania po otwarciu nowej karty przez odnośnik (przywrócono zachowanie sprzed wersji 3.18).

 • Wyszukiwanie w oknie ciasteczek.

 • Obsługa zaawansowanych standardów grafiki i dźwięku za pomocą WebGL i Web Audio.

Mapy: edycja, drukowanie, importowanie

Nowa wersja Map zawiera wiele ulepszeń. Oto najciekawsze z nich:

 • Dodawanie i modyfikowanie informacji o miejscach na mapach serwisu OpenStreetMap.

 • Więcej informacji w rozwijanych okienkach miejsc, w tym adresy stron WWW i numery telefonów.

 • Możliwość dodawania własnych warstw używając popularnych formatów plików map GeoJSON, KML i GPX. W sieci można znaleźć mapy lokalnych granic politycznych, ciekawych miejsc w czasie wydarzeń lub danych środowiskowych. Można także wyświetlać własne trasy z urządzeń mobilnych lub Google.

 • Drukowanie tras i wskazówek, razem z mapami dla każdego etapu.

 • Tworzenie obrazów map w formacie PNG. Można je załączać w dokumentach i umieszczać na stronach WWW, albo udostępniać je innym.

Inne ulepszenia w tym wydaniu:

 • Nowy wskaźnik skali wyświetlany na mapie.

 • Wyświetlanie ostatnio przeglądanego położenia podczas uruchamiania.

 • Otwieranie odnośników do położeń używając przedrostka „geo:”.

 • Informacje o rondach podczas wyświetlania tras.

Bardziej dopracowana czcionka

Cantarell – domyślna czcionka GNOME – została znacznie ulepszona w wydaniu 3.20. Tekst wygląda teraz znacznie lepiej, a litery są jednolite we wszystkich rozmiarach. Dodano obsługę dodatkowych zestawów znaków, w tym wietnamskich, cyrylicy i pisma dewanagari, a także różnych innych znaków.

Wiele znaków zostało odświeżonych, w tym specjalne znaki języka islandzkiego. Cyrylica jest teraz renderowana jednolicie.

Przeprojektowane ustawienia myszy i panelu dotykowego

Przeprojektowano preferencje myszy i panelu dotykowego w Ustawieniach, dając im prostszy, bardziej nowoczesny wygląd. Odnalezienie właściwych ustawień jest teraz szybsze. Na przykład, ustawienia panelu dotykowego są wyświetlane tylko, jeśli komputer posiada taki panel. Ustawienia, takie jak przewijanie naturalne i główny przycisk, posiadają teraz wyjaśnienia, do czego służą.

W ramach tych zmian przeniesiono ustawienie opóźnienia podwójnego kliknięcia do ustawień Ułatwień dostępu.

Zreorganizowany Edytor dconf

Edytor dconf w wydaniu 3.20 został odświeżony. Zreorganizowano listy ustawień, dając ich lepszy przegląd i dodając opis do każdego ustawienia w tym samym rzędzie. Wyszukiwanie używa standardowego interfejsu programów GNOME, który można aktywować po prostu pisząc.

Nowa wersja zawiera także liczne nowe funkcje: zakładki umożliwiają łatwe przechodzenie do często używanych ustawień, a przełącznik „Użyj domyślnej wartości” umożliwia przełączanie ustawień. Kopiowanie bieżącej ścieżki i przywracanie widocznych kluczy to inne przydatne funkcje, które dodano w tym wydaniu.

Zabawa jak w salonie gier

Gra Robaki w tym wydaniu przeszła całkowitą transformację! Nowa wersja ma zaktualizowaną grafikę i fajny styl jak z salonu gier — są nawet małe ikonki robaków wyświetlające liczbę pozostałych żyć. Ekran nowej gry i lepsza integracja tablicy wyników zwiększają radość z gry.

Inne drobiazgi

Inne pomniejsze ulepszenia w GNOME 3.20 obejmują:

 • Obsługa klawiszy przełączania trybu samolotowego, Wi-Fi i Bluetooth na klawiaturze i wskaźnik wizualny ich użycia.

 • Szybkie dodawanie wydarzeń w Kalendarzu GNOME umożliwia wybranie kalendarza docelowego. Ulepszono także wygląd widoku roku.

 • Adres MAC komputera jest teraz losowo maskowany podczas wyszukiwania punktów dostępowych Wi-Fi. Uniemożliwia to śledzenie komputera.

 • Zadania w Menedżerze zadań są teraz grupowane według dat. Nowy system wtyczek umożliwia łączenie z sieciowymi menedżerami zadań.

 • Menedżer oprogramowania lepiej używa miejsca na ekranie: liczba programów na stronie głównej zwiększa się, aby wykorzystać dostępne miejsce, a widoki zainstalowanych programów, aktualizacji i kategorii lepiej wyglądają na dużych ekranach.

 • Pola zaznaczania i przyciski radiowe są teraz delikatnie animowane podczas używania.

 • Dodano opcję wyświetlania procentu użycia akumulatora na górnym pasku. Można ją znaleźć w Edytorze dconf w kluczu org ‣ gnome ‣ desktop ‣ interface ‣ show-battery-percentage.

 • Po podłączeniu urządzenia dźwiękowego (takiego jak słuchawki, mikrofon lub headset), którego nie można zidentyfikować, użytkownik zostanie poproszony o podanie określenie jego rodzaju. Naprawia to problem uniemożliwiający używanie słuchawek i mikrofonów na wielu komputerach marki Dell.

 • Menedżer dokumentów umożliwia teraz wyświetlanie dokumentów według autorów, dat lub nazw, a pusty widok wygląda dużo lepiej.

 • Zaktualizowano okno zadań drukowania w Ustawieniach, dając mu prosty, nowoczesny styl.

 • Boxes, program do zarządzania maszynami wirtualnymi i zdalnymi komputerami, automatycznie tworzy migawkę po utworzeniu maszyny wirtualnej. Ułatwia to przywracanie maszyny do jej pierwotnego stanu.