Egyéb fejlesztések a GNOME 3.20-ban

A GNOME 3.20 számos további új funkciót és továbbfejlesztést tartalmaz, beleértve az értékeléseket a Szoftverekben, a Térképek és a Web javításait, és egy továbbfejlesztett felhasználói felület betűkészletet.

Megérkeztek az értékelések a Szoftverbe

A Szoftverek mostantól megjeleníti, hogy az emberek mit gondolnak a telepítésre elérhető alkalmazásokról. Minden egyes vélemény csillagos értékelést ad az alkalmazáshoz, és az átlagos értékelés is megjelenik az egyes alkalmazásoknál, ránézésre lehetővé téve az alkalmazások értékelését. A legfontosabb és leghasznosabb vélemények jelennek meg először, és felértékeléssel tudathatja másokkal, hogy ha hasznosnak talált egy véleményt.

És természetesen megírhatja a saját véleményeit is, és tudathatja másokkal, hogy mit gondol a használt alkalmazásokról. Ez nagyszerű módja, hogy segítsen más felhasználóknak és növelje a felhasználói élményt.

Több ellenőrzés a helymeghatározó szolgáltatások fölött

A helymeghatározó szolgáltatások lehetővé teszik az alkalmazások számára, hogy meghatározzák a jelenlegi helyzetét. Ez rendkívül hasznos lehet, de adatvédelmi problémákat is felvethet, ha nem szeretné mások számára elárulni, hogy éppen hol tartózkodik. Ezen oknál fogva mindig is lehetséges volt a helymeghatározó szolgáltatások letiltása annak érdekében, hogy megakadályozza annak használatát az alkalmazások számára. A 3.20-szal ezek az adatvédelmi vezérlőelemek továbbfejlesztésre kerültek, hogy robusztusabbak legyenek és több ellenőrzést tegyenek lehetővé.

Az új kiadásban a helymeghatározó szolgáltatásokhoz való hozzáférés alkalmazásonként dönthető el: minden alkalmazásnak hozzáférést kell kérnie a helyzeti adatokhoz az első alkalommal, amikor azokat kérik, és lehetőség van annak eldöntésére is az adatvédelmi beállításokban, hogy mely alkalmazások használhatják a helymeghatározó szoláltatásokat.

Az új adatvédelmi vezérlőelemekkel az alkalmazások magyarázatot adhatnak arra, hogy miért próbálnak hozzáférni a helyzeti adatokhoz, amely segít az alkalmazások viselkedését érthetőbbé tenni. Mint a GNOME előző verzióival, egy jelző jelenik meg a felső sávban, amikor a helymeghatározó szolgáltatások használatban vannak.

Továbbfejlesztett webböngésző

A Web, a GNOME böngészője számos fontos új funkcióval rendelkezik a 3.20-ban, valamint sok kisebb fejlesztéssel. A letöltések mostantól egy felbukkanó ablakban jelennek meg, amely a fejlécsávról érhető el. Ez azt jelenti, hogy a letöltések nem lesznek útban, és lehetővé teszik az előző letöltések egyszerű megtekintését.

A munkamenet-visszaállítás egy másik fontos új funkció a Web új verziójában. Az előző verziókkal a régi lapok újra megnyitásra kerültek, amikor a Web újraindult, azonban néhány dolog nem úgy lett visszaállítva, ahogy otthagyta azokat. Ez most megváltozott: amikor megnyitja a böngészőt, minden egyes lap pontosan úgy fog megjelenni, ahogy otthagyta azokat, beleértve a böngészési előzményeiket és a görgetési pozíciójukat. Ez a viselkedés letiltható a beállításokban, ha mindig az üres ablakkal való indítást részesíti előnyben.

A Web egyéb változásai a következők:

  • A visszajelzés továbbfejlesztésre került, amikor nem HTTPS oldalakat látogat meg.

  • Az új lapok mostantól megöröklik a böngészési előzményeket, amikor egy hivatkozásról nyílnak meg (ez visszaállítja azt a viselkedést, amely egy korábbi verzióban veszett el).

  • A sütik párbeszédablaka mostantól lehetővé teszi a keresést.

  • A Web mostantól WebGL és Web Audio használatával támogatja a speciális webalapú grafikákat és hangokat.

Térképek: szerkesztés, nyomtatás, importálás

A Térképek új verziója rengeteg fejlesztést tartalmaz. A legfontosabbak ezek közül a következők:

  • Mostantól lehetséges helyinformációk hozzáadása és szerkesztése az OpenStreetMap térképen.

  • A felbukkanó helyablakok mostantól több információt tartalmaznak, mint például weboldalcímek és telefonszámok. Ezek az egyes felbukkanó helyablakok kinyitásával tekinthetők meg.

  • Az egyéni rétegek lehetővé tesznek további térképrétegek hozzáadását az olyan gyakori térképezéshez használt fájlformátumok használatával, mint például a GeoJSON, KML és GPX. Ezek megtalálhatók az interneten az olyan dolgokhoz, mint helyi politikai határok, események érdekes pontjai vagy környezettel kapcsolatos adatok. Ezen funkció használatával lehetséges továbbá a saját útvonaladatainak megjelenítése a mobil eszközéről vagy a Google-től.

  • Nyomtatás az útvonaltervekhez. Ezek az irányok az útvonalterv egyértelmű listáját jelenítik meg, minden egyes útiránynál térképképekkel együtt.

  • A Térképek mostantól használható térképképek létrehozásához PNG formátumban. Ez akkor lehet hasznos, ha dokumentumokba vagy weboldalakra kell beágyazni, vagy akár másokkal kellene megosztani.

Egyéb kisebb fejlesztések ebben a kiadásban a következők:

  • Egy új mértékvonalzó, amely megjelenik a térképen.

  • A Térképek mostantól az indításkor megjeleníti a legutóbb megtekintett helyet, így nem kell állandóan visszanavigálnia ugyanarra a helyre.

  • Mostantól megnyithatók azok a helyhivatkozások, amelyek a „geo:” előtagot használják.

  • A körforgalmakkal kapcsolatos információk mostantól teljes mértékben rendelkezésre állnak az útvonaltervekben.

Továbbfinomított betűkészlet

A Cantarell – az alapértelmezett GNOME betűkészlet – rengeteg fejlesztést kapott a 3.20-nál. Összefoglalva: a szöveg sokkal jobb megjelenéssel rendelkezik, harmonikusabban és következetesen kinéző betűkkel az összes méretben. A lefedettség is kiterjesztésre került további karakterkészletek felvételével, beleértve a vietnami, a cirill és a devanagari betűket, valamint további egyéb karaktereket.

Sok karakter ráncfelvarrást is kapott, mint például a cirill, amely mostantól következetesen jelenik meg, illetve a különleges izlandi karakterek.

Újratervezett egér és érintőtábla beállítások

A beállításokban az egér és az érintőtábla beállításai felújításra kerültek, hogy letisztultabb és modernebb kinézetet adjanak. Az új felület gyorsabbá teszi azon beállítások megtalálását, amelyek fontosak az Ön számára: például az érintőtábla beállítások csak akkor jelennek meg, ha van érintőtáblája. A beállítások további magyarázata is rendelkezésre áll, mint például a természetes görgetés és az elsődleges gombbeállítások.

Ezen változtatások részeként a dupla kattintás késleltetési beállítása áthelyezésre került az akadálymentesítési beállításokba.

Átalakított dconf szerkesztő

A dconf szerkesztő ráncfelvarrást kapott a 3.20-nál. Felújításra kerültek a beállítási listák, hogy jobb áttekintést adjanak. Mostantól minden sor tartalmazza a beállítás leírását is. A keresés a többi GNOME alkalmazásban található szabványos elrendezést használja, hogy megkönnyítse a keresést. A keresés a gépelés megkezdésével is bekapcsolható.

Az új verzió számos új funkciót is tartalmaz: a könyvjelzők lehetővé teszik, hogy egyszerűen visszatérhessen a gyakran használt beállításokhoz, és az „alapértelmezett érték használata” kapcsolók lehetővé teszik a megváltoztatott beállítások visszaállítását. A jelenlegi útvonal másolása és a látható kulcsok visszaállítása további olyan hasznos funkciók, amelyek hozzáadásra kerültek.

Retro ügyességi szórakozás

A Kukacok is átesett egy fontos átalakításon ennél a kiadásnál! Az új verzió frissített grafikával rendelkezik, és vicces, retro ügyességi stílussal, beleértve a kis kukac ikonokat, amelyek azt jelzik, hogy hány élete van még hátra. Az új játékképernyő mellett a dicsőségtáblával való jobb integráltság teszi a játékot egyszerűbbé és vonzóbbá.

Kisebb dolgok

Szokás szerint sok más egyéb kisebb fejlesztés is található ebben a GNOME kiadásban. Álljon itt néhány ezek közül:

  • A billentyűzet gombjai mostantól működnek repülőgépes mód, Wi-Fi és Bluetooth esetén, és látható visszajelzés jelenik meg annak egyértelmű közlésére, hogy mikor vannak használva.

  • A Naptár gyors hozzáadás felbukkanó ablaka mostantól lehetővé teszi annak kiválasztását, hogy mely naptárhoz szeretné hozzáadni az eseményt. Az éves nézet megjelenése is továbbfejlesztésre került.

  • A számítógépe MAC-címe mostantól véletlenszerűen maszkolva van, amikor Wi-Fi hozzáférési pontokat keres. Ez megakadályozza, hogy mások követhessék.

  • A Tennivaló alkalmazásban az ütemezett nézetben lévő feladatok mostantól csoportosítva vannak a dátum fejlécek alatt. Egy új bővítményrendszer is bevezetésre került, amely lehetővé fogja tenni a Tennivaló számára, hogy kapcsolódhasson az internetes feladatkezelőkhöz.

  • A Szoftver mostantól jobban használja a képernyőterületet: a nyitóoldalon lévő alkalmazások száma megnövekszik, hogy kihasználják az elérhető területet, és a telepített, frissítések és kategóriák nézetei jobban néznek ki nagyobb kijelzőkön.

  • A jelölőnégyzetek és a választógombok mostantól apró animációkkal rendelkeznek, amikor kiválasztják azokat.

  • Egy beállítás mostantól lehetővé teszi az akkumulátor töltöttségi százalékának megjelenítését a felső sávban. Ez a lehetőség a dconf szerkesztőben található meg az org ‣ gnome ‣ desktop ‣ interface ‣ show-battery-percentage alatt.

  • Ha egy hangeszközt csatlakoztat (mint például egy fülhallgatót, fejhallgatót vagy mikrofont), és azt nem lehet azonosítani, akkor mostantól meg fogják kérdezni, hogy az milyen típusú eszköz. Ez egy olyan problémát old meg, amely megakadályozza a fülhallgatók és mikrofonok használatát számos Dell számítógépen.

  • A Dokumentumok mostantól lehetővé teszi, hogy a dokumentumokat szerző, dátum vagy név szerint sorolja fel, és jobban néz ki, amikor a nézetek üresek.

  • A Beállítások alkalmazásban a nyomtatási feladatok párbeszédablak frissítve lett egy letisztult, modern stílussal.

  • A Gépek, a GNOME virtuális és távoli gépek használatához készített alkalmazása automatikusan létrehoz egy pillanatképet, miután egy virtuális gépet létrehoztak. Ez megkönnyíti a gép visszaállítását annak eredeti állapotára.