Bemutatkozik a GNOME 3.20: Delhi

A GNOME 3.20 a GNOME 3 legújabb verziója, és a GNOME közösség 6 hónapnyi kemény munkájának eredménye. Jelentős új szolgáltatásokat tartalmaz, valamint számos apró javításokat és továbbfejlesztéseket. A kiadás összesen 28933 módosításból áll össze, amelyet nagyjából 837 hozzájáruló készített.

A 3.20 a „Delhi” nevet kapta az idei GNOME.Asia szervezőcsapatának elismeréseként. A GNOME.Asia a GNOME régóta tartó éves konferenciája Ázsiában, amely kizárólag a helyi önkéntesek kemény munkájának köszönhető.

Megerőltetés nélküli operációs rendszer frissítések

Mindig is lehetséges volt szoftverfrissítéseket telepíteni a Szoftver alkalmazáson keresztül. Azonban a 3.20-tól lehetőség van az operációs rendszer új főverzióira történő frissítésre is. Ez az első alkalom, hogy a GNOME ezzel a képességgel rendelkezik, és ez azt jelenti, hogy többé nincs szükség új telepítést végeznie vagy egy parancssori eszközt használnia a disztribúciója következő verziójának beszerzéséhez. Ez egy fontos mérföldkő, hogy a GNOME-alapú rendszereket felhasználóbaráttá és bárki számára hozzáférhetővé tegyük.

Az operációs rendszer frissítése egyszerű és kényelmes: automatikus értesítést kap, amikor egy frissítés letöltése elérhető, és visszajelzést is kap a letöltési folyamatról. A frissítés telepítése akkor történik, amikor a rendszer nem fut, ezzel növelve a biztonságot és megakadályozva a hibákat.

Elérhető a Wayland

A Wayland a következő generációs megjelenítési és beviteli technológiája GNU/Linuxon. Megszünteti a grafikai problémákat, megoldja a régóta fennálló hibákat, és lefekteti a biztonságosabb alkalmazások alapjait. A Wayland új funkcionalitásokat is hoz, mint például a többérintős érintőtábla-gesztusok.

Egy ideje dolgozunk azon, hogy a GNOME-ot használhatóvá tegyük Wayland alatt, és hatalmas erőfeszítést fektettünk ebbe a kezdeményezésbe a 3.20-nál. A 3.20-nál elkészült funkciók közé tartozik a kinetikus görgetés, a fogd és vidd, az alkalmazások indítási értesítései, a középső gombos beillesztés és egyebek. Ez a munka azt jelenti, hogy a felhasználók többségének a Wayland már most napi szinten használható élményt biztosít. Próbálja ki, válassza ki a bejelentkező képernyőn lévő fogaskerék alól a GNOME Waylanden lehetőséget.

Megjegyzés: néhány funkció nem érhető el, amikor a GNOME-ot Waylanddel futtatja, beleértve a képernyőmegosztást és a Wacom rajztáblák támogatását.

Egyszerű és könnyű fényképszerkesztés

A 3.20-szal megérkezett a szerkesztés a Fényképekbe. Az új szerkesztési vezérlőelemek egyszerűek és könnyen használhatók. Egyik szerkesztés sem teszi tönkre a képet, így az eredeti fényképe megőrzésre kerül, és a változtatások visszavonhatók. A szerkesztési funkciók közé tartozik a levágás és forgatás, a színigazítás és a képjavítás. A művészi szűrők választása szintén elérhető.

A szerkesztés együtt jár egy új exportálási funkcióval is, amely lehetővé teszi a szerkesztett fényképek másolatainak előállítását a megosztáshoz, nyomtatáshoz vagy biztonsági mentéshez. A csökkentett méretben történő exportálás lehetősége feltöltésekkor és e-mailben történő küldéskor hasznos.

A legújabb Fényképek kiadása kisebb hibajavításokat és fejlesztéseket is tartalmaz.

Legyen a gyorsbillentyűk mestere!

A gyorsbillentyűablakok a GNOME alkalmazásokban lévő gyorsbillentyűk kitalálásának új módja. Az egyes gyorsbillentyűablakok a megfelelő funkciókkal együtt sorolják fel a gyorsbillentyűket és a többérintős gesztusokat (mint például az érintőtábláknál) egy alkalmazás esetén. Csoportok és oldalak segítenek a navigálásban, és a keresés lehetővé teszi bizonyos gyorsbillentyűk megtalálását, amelyet meg szeretne keresni.

Számos GNOME alkalmazás rendelkezik gyorsbillentyűablakokkal a 3.20-nál, beleértve a Fájlokat, a Videókat, a Fényképeket, a gedit szövegszerkesztőt, az Építőt, a Térképeket és továbbiakat. A gyorsbillentyűablak minden egyes alkalmazásban az alkalmazásmenüből nyitható meg illetve a Ctrl+? vagy Ctrl+F1 billentyűkombinációk használatával.

Gyors hozzáférés a médiavezérlőkhöz

A GNOME 3.20-szal a médiavezérlők mostantól beépítettek, és az értesítési- vagy óraterületen jelennek meg. Ez gyors hozzáférési módot biztosít az éppen használatban lévő zene- és videoalkalmazásokhoz. Akár egyszerre több médiaalkalmazás vezérlői is megjelenhetnek.

A vezérlők az éppen lejátszott szám nevét és előadóját jelenítik meg, amely szüneteltethető és folytatható. Lehetőség van előre és vissza is ugrani. Ez az új funkció a gyakori MPRIS szabványt használó zenelejátszók széles skálájával működik.

Az IRC frissítése

A 3.20 nagy kiadás volt a Polari, a GNOME IRC-alkalmazásának számára. Az előző kiadásban bevezetett internetes beillesztés-szolgáltatás funkció lényegesen továbbfejlesztésre került: amellett, hogy képes szövegblokkok beillesztésére a megosztáshoz, mostantól lehetőség van képek beillesztésére is közvetlenül a csevegésekbe annak érdekében, hogy az Imgur használatával megossza azokat.

A kiszolgálók és szobák hozzáadása szintén továbbfejlesztésre került a 3.20-nál, mivel kiszolgálóbeállításokkal rendelkezik. Egy kiszolgáló hozzáadása mostantól csak egy kiválasztás kérdése, hogy melyiket szeretné használni a listáról ahelyett, hogy kézzel kellene beírnia a címet. Ez nem csak egyszerűbb, de azt is biztosítja, hogy automatikusan a legbiztonságosabb kapcsolat legyen kiválasztva. A 3.20-ban a kiszolgáló tulajdonságai mostantól az oldalsávról is elérhetők, amely kényelmesebb és természetesebb. Ezeket a változtatásokat Isabella Ribeiro valósította meg egy Outreachy szakmai gyakorlat részeként.

A Polari új verziója sok más hagyományos IRC szolgáltatást is támogat, mint például az /msg parancsot, az IRC-parancsok kiegészítést a tabulátor billentyűvel, valamint az IRC-hivatkozások megnyitásának képességét.

Ezen funkciók mellett a 3.20 egyéb kisebb változtatásokat is tartalmaz:

  • A Polari mostantól képes kezelni a kiszolgáló jelszavait (ez különösen akkor hasznos, amikor kidobókat használ, mint például a ZNC).

  • A megjelenés is továbbfejlesztésre került egy áttervezett beviteli sávval és új szöveganimációkkal.

  • Az állapotüzenet-kezelés intelligensebb, hogy minimalizálja a zajt a csevegőszobákban.

  • Több gyorsbillentyű került hozzáadásra (az áttekintéshez nézze meg a Polari gyorsbillentyűablakát).

Letisztultabb Fájlok alkalmazás

A Fájlok alkalmazás rengeteg javítást és finomítást kapott a 3.20-nál. A keresésre különös hangsúlyt fektettek: a keresési szűrők átalakításra kerültek, és mérhetetlenül egyszerűbb és könnyebb használni azokat mint a korábbi verziót. A keresést robusztusabbá is tették: meg lettek oldva a teljesítményproblémák, és a felület gyorsabb és jobb reakcióidővel rendelkezik.

A Fájlok tömörebb és könnyebben megérthető tulajdonságok párbeszédablakkal rendelkezik a 3.20-nál. Ez új beállításokat tartalmaz a végleges törlés megjelenítésére és szimbolikus link műveletek létrehozására, valamint a rekurzív keresési viselkedésre.

A 3.20-ban lévő kisebb továbbfejlesztések tartalmaznak egy további nagyítási szintet a lista- és rácsnézetekben, nagyobb bélyegképeket, és a meghajtók hátralévő és elérhető területének megjelenítését az egyéb helyek nézetben.

A GNOME 3.20 beszerzése

A GNOME szoftverei szabad szoftverek: az összes kódunk elérhető letöltéshez, és szabadon módosítható, terjeszthető. A telepítéshez azt javasoljuk, hogy várja meg a gyártója vagy disztribúciója által biztosított hivatalos csomagokat. A népszerű disztribúciók hamarosan elérhetővé fogják tenni a GNOME 3.20-at, és néhányuk már rendelkeznek olyan fejlesztői változatokkal, amelyek tartalmazzák az új GNOME kiadást.

A GNOME névjegye

A GNOME projekt fejlesztők nemzetközi közössége, amelyet egy nonprofit alapítvány támogat. A felhasználói élményre, első osztályú nemzetköziségre és akadálymentesítésre koncentrál. A GNOME szabad szoftver és nyitott projekt: ha szeretne csatlakozni, megteheti.