Pokud vložíte do počítače DVD a ono nehraje, možná nemáte nainstalovány správné kodeky pro DVD nebo může být DVD pro jiný region.
Aby šla přehrávat DVD, potřebujete mít nainstalované kodeky. Kodek je kus softwaru, který umožňuje aplikacím číst formáty zvuku a videa. Když váš přehrávač filmů nemůže najít správný kodek, může vám jeho instalaci nabídnout. Pokud tak neučiní, musíte jej nainstalovat ručně sami. Jak to udělat se poptejte na příklad v diskuzním fóru podpory vaší linuxové distribuce.
Navíc mohou být DVD chráněna proti kopírování systémem nazývaným CSS. Ten brání kopírování DVD, ale tím i jeho přehrávání, pokud k tomu nemáte správný software. Ten je dostupný pro řadu linuxových distribucí, ale protože ne ve všech zemích je jeho použití legální, nebývá často v hlavním repozitáři pro instalaci softwaru. Můžete to také řešit koupí komerčního dekoderu DVD Fluendo, který umí s chráněnými DVD pracovat. V Linuxu funguje dobře a jeho použití je legální ve všech zemích.
DVD mívají regionální kód (region code), který říká, v které části světa mohou být přehrány. Jedná se o způsob omezování ze strany vydavatelských společností. Pokud region nastavený v přehrávači DVD v počítači neodpovídá regionu DVD, které zkoušíte přehrát, přehrát nepůjde. Například, když máte v přehrávači DVD region 2, budete moci přehrávat jen DVD pro Evropu a blízký východ.
Většinou je sice možné region používaný přehrávačem DVD změnit, ale počet změn bývá omezen a po vyčerpání počtu změn se poslední nastavení trvale uzamkne. Ke změně regionu v mechanice DVD použijte regionset.
Můžete si najít více informací o regionech DVD na Wikipedii.
Chcete napsat komentář? Našli jste chybu? Jsou vám informace nejasné? Poskytněte zpětnou vazbu k této stránce.