Jeśli nie słychać żadnych dźwięków na komputerze, na przykład podczas odtwarzania muzyki, to można spróbować poniższych wskazówek.
Otwórz menu systemowe i upewnij się, że dźwięk nie jest wyciszony lub ustawiony na niską głośność.
Część laptopów ma przełączniki lub klawisze do wyciszania — spróbuj nacisnąć ten klawisz, aby zobaczyć, czy nie włączy to dźwięku.
Należy także sprawdzić, czy nie wyciszono programu używanego do odtwarzania dźwięku (np. odtwarzacza muzyki lub filmów). Program może mieć przycisk wyciszania lub głośności w głównym oknie, który należy sprawdzić.
Można także sprawdzić kartę Programy w panelu Dźwięk:
Otwórz ekran podglądu i zacznij pisać Dźwięk.
Kliknij Dźwięk, aby otworzyć panel.
W sekcji Poziomy głośności sprawdź, czy program nie jest wyciszony.
Jeśli komputer ma zewnętrzne głośniki, to upewnij się, że są one włączone, a ich głośność jest ustawiona dostatecznie wysoko. Upewnij się, że kabel głośników jest bezpiecznie podłączony do złącza „wyjścia” dźwięku na komputerze. To zwykle jasnozielone złącze.
Część kart dźwiękowych może przełączać między złączem używanym dla wyjścia (do głośników) a złączem dla wejścia (np. z mikrofonu). Złącze wyjściowe może się różnić w systemach Linux, Windows i macOS. Spróbuj podłączyć kabel głośników do innego złącza dźwięku na komputerze.
Na koniec należy sprawdzić, czy kabel dźwiękowy jest bezpiecznie podłączony do tyłu głośników. Niektóre głośniki mogą mieć więcej niż jedno wejście.
Część komputerów ma zainstalowanych wiele „urządzeń dźwiękowych”. Niektóre z nich mogą wydawać dźwięki, a inne nie, więc należy sprawdzić, czy wybrano właściwe. Wypróbuj różne urządzenia, aż trafisz na właściwe.
Otwórz ekran podglądu i zacznij pisać Dźwięk.
Kliknij Dźwięk, aby otworzyć panel.
W sekcji Wyjście zmień Profil dla wybranego urządzenia i odtwórz dźwięk, aby zobaczyć, czy działa. Być może trzeba będzie wypróbować każdy profil na liście.
Jeśli to nie pomoże, można spróbować zrobić to samo dla wszystkich pozostałych urządzeń na liście.
Karta dźwiękowa mogła nie zostać poprawnie wykryta, prawdopodobnie ponieważ sterowniki dla niej nie są zainstalowane. W takim przypadku należy je ręcznie zainstalować. Sposób instalacji zależy od typu karty.
Wykonaj polecenie lspci w terminalu, aby poznać używaną kartę:
Przejdź do ekranu podglądu i otwórz program Terminal.
Wykonaj polecenie lspci jako użytkownik root — wpisz sudo lspci i swoje hasło, albo su, hasło roota (administracyjne), a następnie lspci.
Sprawdź, czy na liście jest audio controller (kontroler dźwięku) lub audio device (urządzenie dźwiękowe): w takim przypadku powinien być wyświetlony producent i numer modelu karty dźwiękowej. Polecenie lspci -v wyświetla bardziej szczegółową listę.
Zainstalowanie sterowników dla używanej karty może być możliwe. Najlepiej jest zapytać na forach wsparcia dla używanej dystrybucji systemu Linux.
Jeśli nie można znaleźć sterowników dla używanej karty dźwiękowej, to można kupić nową. Dostępne są karty do zainstalowania w komputerze i zewnętrzne karty dźwiękowe USB.
Sugestie? Błędy? Nieczytelne instrukcje? Wyślij opinię o tej stronie.