Počítač může mít celkem velkou spotřebu. Použitím pár jednoduchých postupů šetření energií můžete snížit svůj účet za elektřinu a pomoci životnímu prostředí.
Když počítač zrovna nepoužíváte, uspěte jej do paměti. Tím významně snížíte odběr energie a přitom počítač můžete okamžitě probudit.
Když počítač nebudete používat po delší dobu, tak jej vypněte. Někdy to lidé nedělají z obavy, že pravidelným vypínáním počítač rychleji „opotřebují“, ale to není pravda.
Použijte panel Napájení v Nastaveních ke změně nastavení napájení. K dispozici je řada voleb, které pomáhají šetřit energii: po určité době můžete automaticky zhasnout obrazovku, snížit jas obrazovky a přimět počítač automaticky se uspat, když jej po nějakou dobu nepoužíváte.
Vypněte externí zařízení (jako je tiskárna a skener), když je nepoužíváte.
Snižte jas displeje. Napájení obrazovky se z významné části podílí na spotřebě energie notebooku.
Většina notebooků má na klávesnici tlačítka (nebo kombinace kláves) sloužící k regulaci jasu.
Když po nějakou dobu nepotřebujete internetové připojení, vypněte bezdrátovou kartu, případně Bluetooth. Tato zařízení pravidelně vysílají, i když po síti zrovna nekomunikujete, což také spotřebuje trochu energie.
Některé počítače mají fyzický vypínač, kterým můžete bezdrátová zařízení vypnout, zatímco jiné k tomu používají klávesové zkratky. Až budete bezdrátové zařízení znovu potřebovat, můžete jej zase zapnout.
Snižte počet úloh, které běží na pozadí. Čím více toho počítač dělá, tím má vyšší spotřebu.
Většina běžících aplikací toho moc nedělá, pokud je zrovna aktivně nepoužíváte. Avšak aplikace, které často sbírají data z Internetu, přehrávají hudbu nebo filmy mohou spotřebu energie znatelně ovlivnit.
Chcete napsat komentář? Našli jste chybu? Jsou vám informace nejasné? Poskytněte zpětnou vazbu k této stránce.