Kada proveravate preostalo radno vreme baterije, možete uočiti da se preostalo vreme o kome izveštava razlikuje od stvarnog preostalog radnog vremena baterije. Zato što iznos preostalog radnog vremena baterije može biti samo procenjen. Procenjivanje će se poboljšati s vremenom.
Da bi se procenilo preostalo radno vreme baterije, veliki broj činilaca treba uzeti u obzir. Jedan od njih je iznos napajanja koje trenutno koristi računar: potrošnja napajanja se menja u zavisnosti od toga koliko programa ste otvorili, koji uređaji su priključeni, i da li ste pokrenuli neki zahtevan zadatak (kao što je gledanje snimaka visoke rezolucije ili pretvaranje muzičke datoteke, na primer). Ovo se menja iz trenutka u trenutak i teško je za predviđanje.
Još jedan činilac je način pražnjenja baterije. Neke baterije brže gube napajanje kako postaju praznije. Bez tačnog poznavanja pražnjenja baterije, samo približna procena o preostalom radnom vremenu baterije može biti urađena.
Kako se baterija bude praznila, upravnik napajanja će saznavati njena svojstva pražnjenja i naučiće kako da obezbedi bolju procenu radnog vremena baterije. Ipak, ovo neće nikada biti u potpunosti tačno.
Ako dobijete potpuno neverovatnu procenu radnog vremena baterije (recimo, stotinu dana), upravniku napajanja verovatno nedostaje neki podatak koji mu je potreban za osetljiviju procenu.
Ako isključite napajanje i duže vreme koristite napajanje iz baterije za rad računara, zatim ga priključite na mrežu i ostavite da se baterija napuni, upravnik napajanja će biti u mogućnosti da dobavi podatke koji su mu potrebni.
Imate primedbu? Otkrili ste grešku? Po vama uputstva nisu najjasnija? Pošaljite vaše mišljenje o ovoj stranici.