Podczas sprawdzania pozostałego czasu pracy na zasilaniu z akumulatora może okazać, się, że podany czas różni się od czasu rzeczywistego. Dzieje się tak, ponieważ pozostały czas pracy na zasilaniu z akumulatora może być tylko szacowany. Zwykle szacunki z czasem są coraz bardziej dokładne.
Aby oszacować pozostały czas pracy na zasilaniu z akumulatora, pod uwagę branych jest wiele czynników. Jednym jest poziom prądu obecnie używanego przez komputer: zapotrzebowanie na prąd różni się w zależności od liczby otwartych programów, liczby podłączonych urządzeń i czy wykonywane są wymagające zadania (takie jak oglądanie filmów o wysokiej rozdzielczości czy konwertowanie plików muzycznych). Co chwilę się to zmienia i trudno to przewidzieć.
Innym czynnikiem jest sposób rozładowywania akumulatora. Niektóre akumulatory rozładowują się tym szybciej, im bardziej są puste. Bez dokładnej wiedzy o sposobie rozładowywania akumulatora można tylko w przybliżeniu oszacować pozostały czas pracy na zasilaniu z akumulatora.
W trakcie rozładowywania akumulatora menedżer zasilania wylicza jego właściwości rozładunku i poznaje, jak lepiej szacować czas pracy na zasilaniu z akumulatora. Nigdy nie będzie on jednak zupełnie dokładny.
Jeśli pozostały czas pracy na zasilaniu z akumulatora jest zupełnie niedorzeczny (np. setki godzin), to menedżer zasilania prawdopodobnie nie ma części danych potrzebnych do wykonania rozsądnego szacunku.
Menedżer zasilania powinien uzyskać potrzebne dane, jeśli użytkownik odłączy laptop z gniazdka, pozwoli mu działać jakiś czas na zasilaniu z akumulatora, a następnie podłączy go z powrotem i poczeka, aż się naładuje.
Sugestie? Błędy? Nieczytelne instrukcje? Wyślij opinię o tej stronie.