Częstym powodem używania systemu Linux jest solidne bezpieczeństwo, z jakiego jest znany. Jedną przyczyną, dlaczego Linux jest względnie wolny od złośliwego oprogramowania i wirusów jest niższa liczba użytkowników. Wirusy są pisane na popularne systemy operacyjne, takie jak Windows, mające ogromną liczbę użytkowników. Linux jest także bardzo bezpieczny z uwagi na to, że jego kod jest open source, co umożliwia ekspertom modyfikowanie i ulepszanie funkcji bezpieczeństwa w każdej dystrybucji.
Niezależnie od środków podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji systemu Linux, zawsze istnieją zagrożenia. Typowy użytkownik Internetu może być nadal podatny na:
oszustwa typu „phishing” (strony i wiadomości e-mail próbujące wyłudzić prywatne informacje przez podszywanie się),
Aby zachować bezpieczeństwo w Internecie, pamiętaj o tych wskazówkach:
Zachowuj ostrożność podczas otwierania wiadomości e-mail, załączników i odnośników od nieznajomych.
Jeśli oferta na stronie jest za dobra, aby była prawdziwa, albo pyta o prywatne informacje, których nie powinna potrzebować, to dobrze przemyśl, jakie informacje są wysyłane i jakie byłyby konsekwencje, gdyby zostały one przechwycone przez złodziei tożsamości lub innych przestępców.
Zachowuj ostrożność podczas nadawania programom uprawnień użytkownika root, zwłaszcza w przypadku nowych lub mało znanych programów. Nadanie komukolwiek lub czemukolwiek uprawnień użytkownika root znacznie zwiększa zagrożenie.
Upewnij się, że działają tylko niezbędne usługi zdalnego dostępu. Usługa SSH lub VNC w tle może być przydatna, ale zostawia też otwartą drogę dla atakujących, jeśli nie jest właściwie zabezpieczona. Rozważ użycie zapory sieciowej, aby wspomóc ochronę komputera przed włamaniem.
Sugestie? Błędy? Nieczytelne instrukcje? Wyślij opinię o tej stronie.