Prostor barev je definovaný rozsah barev. Mezi nejznámější patří sRGB, AdobeRGB a ProPhotoRGB.
Lidský zrak není jednoduchý senzor RGB, umíme ale napodobit reakci očí pomocí chromatického diagramu CIE 1931, který zobrazuje zobrazuje ve tvaru podkovy reakci lidského zraku. Jak můžete vidět, v lidském vnímání je rozpoznáno více odstínů zelené, než modré a červené. Při použití trichromatického prostoru barev, jako je RGB, dokážeme prezentovat na počítači barvy pomocí tří hodnot, které omezí rozsah barev do tvaru trojúhelníku.
Používání modelů, jako je chromatický diagram CIE 1931, je velkým zjednodušením lidského zrakového systému a skutečný gamut je vyjádřen spíše 3D útvarem, než projekcí ve 2D. Projekce 3D útvaru do 2D může být někdy matoucí, takže pokud chcete vidět skutečný 3D útvar, použijte aplikaci gcm-viewer.
Nejprve se podívejme na sRGB, což je nejmenší prostor a umí pokrýt nejmenší množství barev. Jedná se o aproximaci pro 10 let staré monitory CRT, takže moderní monitory mohou snadno zobrazit více barev, než je v tomto modelu. sRGB je nejmenším společným základem ostatních standardů a je používán v řadě reálných aplikací (včetně Internetu).
AdobeRGB je často používaný prostor pro úpravy. Umí pokrýt více barev než sRGB, což znamená, že můžete změny barvy ve fotografii bez velkých obav, že nejživější barvy budou oříznuty nebo potlačeny do tmava.
ProPhoto je nejrozsáhlejší dostupný prostor a je často používán pro dokumenty v archivech. Pokrývá téměř celý rozsah barev, které dokáže zachytit lidské oko a k tomu i barvy, které lidské oko nerozpozná!
Možná vás teď napadlo, že když je ProPhoto jasně nejlepší, proč jej nepoužíváme všude? Důvodem je nespojitost hodnot. Pokud máme jen 8 bitů (tj. 256 úrovní) pro kódování každého kanálu, způsobí větší rozsah mnohem větší kroky mezi hodnotami.
Větší krok znamená větší chybu mezi nasnímanou hodnotou barvy a uloženou barvou a pro některé barvy to může být velký problém. Přijde se tím o klíčové barvy, jako je barva kůže, které jsou velmi důležité a i oko netrénovaného člověka si takové chyby dokáže všimnou a fotografie mu pak přijde špatná.
Řešením je samozřejmě použití 16bitových obrázků, u kterých máme mnohem více kratších kroků a tím menší chybu danou nespojitostí, ale za cenu zdvojnásobení velikosti obrázku. Drtivá většina dnes existujícího digitálního obsahu používá 8bpp (8 bitů na pixel).
Správa barev je postup převodu z jednoho prostoru barev do druhého, kde prostor barev může být dobře známý definovaný prostor, jako je sRGB, nebo vlastní prostor, jako je profil vašeho monitoru nebo tiskárny.
Chcete napsat komentář? Našli jste chybu? Jsou vám informace nejasné? Poskytněte zpětnou vazbu k této stránce.