Lide ze začátku většinou bývají zmatení v rozlišení mezi kalibrací a charakterizací. Kalibrace je postup změny chování barev na zařízení. Typicky se provádí dvěma mechanizmy:
Změnou řízení nebo vnitřního nastavení, které má
Použitím křivek na jeho barevné kanály
Myšlenkou kalibrace je dostat zařízení do definovaného stavu s ohledem na jeho barevné odezvy. Často se používá jako každodenní prostředek k zachování reprodukovatelného chování. Typická kalibrace uloží do zařízení nebo operačního systému soubory v jistém formátu, ve kterých je nahráno nastavení zařízení nebo kalibrační křivky jednotlivých kanálů.
Charakterizace (neboli profilování) je záznam způsobu, kterým zařízení reprodukuje barvy nebo na barvy reaguje. Výsledek se obvykle ukládá od profilu ICC pro dané zařízení. Takovýto profil sám o sobě barvy nijak nemění. Umožňuje ale systémům, jako je CMM (Color Management Modul – modul správy barev), nebo aplikacím starajícím se o barvy, měnit barvy, když se míchají s jiným profilem zařízení. Teprve tím, že známe charakteristiky dvou zařízení, můžeme dosáhnout přenosu barvy z reprezentace v jednom zařízení do jiného.
Je třeba si uvědomit, že charakterizace (profil) bude pro zařízení platná, když je ve stejném stavu kalibrace, jako bylo během charakterizace.
V případě profilů zobrazení je zde další matoucí věc, protože informace o kalibraci jsou často z důvodu pohodlnosti uloženy v profilu. Podle konvence jsou uchovány ve značce s názvem vcgt. Ačkoliv jsou uloženy v profilu, žádný z nástrojů nebo aplikací používajících ICC si jich nevšímají a nic s nimi nedělají. Obdobně, typické nástroje a aplikace pro kalibraci zobrazení si nevšímají a nic nedělají s (profilovými) informacemi o charakterizaci ICC.
Chcete napsat komentář? Našli jste chybu? Jsou vám informace nejasné? Poskytněte zpětnou vazbu k této stránce.