Rečnik

Primedba autora; Ove definicije služe samo kao smernice. Pogledajte pojedinačne igre za tačna pravila pošto svaka igra ima pravo da redefiniše i izmeni pravila kako bi bila zabavnija.

Osnovna karta

Prva karta koja se deli u gomilu na „temelju“. Obično ostali „temelji“ treba da počinju sa kartom koja ima istu vrednost kao osnovna karta. Pogledati: „Temelj“,

Slaganje po naizmeničnim bojama

Karte se slažu tako što je na jednu kartu dozvoljeno staviti kartu suprotne boje. Primer: Staviti karo na pik je dozvoljeno, ali staviti karo na herc nije.

Slaganje po bilo kom znaku osim sopstvenom

Karte se slažu tako što je na kartu jednog znaka dozvoljeno staviti kartu sa bilo kojim znakom osim znaka te prve karte. Primer: Staviti karo na herc je dozvoljeno, ali staviti herc na herc nije.

Slaganje po boji

Karte se slažu tako što je na jednu kartu dozvoljeno staviti kartu iste boje. Primer: Staviti karo na pik je dozvoljeno, ali staviti karo na tref nije.

Slaganje nevezano za znak

Sve je dozvoljeno.

Slaganje po znaku

Karte se slažu tako što je na jednu kartu dozvoljeno staviti samo kartu istog znaka. Primer: Staviti pik na pik je dozvoljeno, ali staviti pik na tref nije.

Slaganje na dole

Karte se slažu tako što je na kartu sa određenom vrednošću dozvoljeno staviti kartu sa vrednošću koja je za jedan manja. Primer: Staviti 10 na žandara je dozvoljeno, ali staviti 10 na 9 nije.

Slaganje na dole za po N

Karte se slažu tako što se na kartu sa većom vrednošću može staviti karta sa manjom vrednošću ako je razlika ove dve vrednosti jednaka N. Primer: Ako je N jednako 2, staviti 10 na damu je dozvoljeno, ali staviti 10 na žandara nije.

Slaganje na gore

Karte se slažu tako što je na kartu sa određenom vrednošću dozvoljeno staviti kartu sa vrednošću koja je za jedan veća. Primer: Staviti damu na žandara je dozvoljeno, ali staviti damu na kralja nije.

Slaganje na gore za po N

Karte se slažu tako što se na kartu sa manjom vrednošću može staviti karta sa većom vrednošću ako je razlika ove dve vrednosti jednaka N. Primer: Ako je N jednako 2, staviti 10 na 8 je dozvoljeno, ali staviti 10 na 9 nije.

Slaganje na gore ili dole

Karte se slažu tako što je na kartu sa određenom vrednošću dozvoljeno staviti kartu sa vrednošću koja je za jedan manja ili veća od vrednosti prve karte. Primer: Staviti žandara ili 10 na damu je dozvoljeno, ali staviti 10 na damu nije.

Slaganje

Mogućnost stavljanja karte (ili niza karata) na drugu kartu. Kad se gleda znak, možete slagati karte na dole, na gore, i na gore i na dole po *. Kad se gleda znak/boja, možete slagati karte po znaku, po boji, po naizmeničnim bojama, po bilo kom znaku osim sopstvenog, ili nevezano za znak. Primetite da će sve igre u kojima ima slaganja koristiti dva od ova pravila, po jedan sa svakog spiska.

Špil

Skup korišćenih karata. Većina igara koristi standardni špil, ali ima i igara koje koriste dupli špil, špil sa džokerima ili ogoljene špilove.

Dupli špil

Dva spojena špila karata sa ukupno 104 karte.

„Temelj“

Ako u igri postoji „temelj“, u njoj se obično pobeđuje ako se sve karte postave u gomile na „temelju“.

Špil sa džokerima

Standardni špil karata sa dodatna dva džokera, od ukupno 54 karte.

Gomila

Obeležena površina na koju se mogu stavljati karte.

Vrednost

The value of the card. Numbered cards usually have the rank of the associated number. Aces can either be high or low. If high, aces are ranked 14. If low, aces are ranked as 1. J, Q, and K are usually ranked 11, 12, and 13 respectively. However, some games may rank these cards as 10. In such a case, a high ace might be ranked as 11.

Rezerva

Karte na rezervi se obično mogu stavljati bilo gde i uglavnom se ne mogu slagati.

Mesto

Videti Gomila.

Standardni špil

Špil sa 52 karte. Postoje četiri znaka od kojih svaki ima trinaest karata. Svaki znak ima asa, karte sa brojevima od 2 do 10, žandara, damu i kralja. Ovi znakovi su skoro uvek tref, pik, herc i karo. Znakovi se mogu podeliti u dve boje, obično u crna i crvenu. Trefovi i pikovi su crni, dok su hercovi i karoi crveni. Pošto Pasijans dozvoljava i drugačije špilove, nove boje i/ili znakovi se uklapaju u ovu paradigmu.

Gomila

Ostatak špila posle prvog deljenja karata se obično okreće na dole.

Znak

Četiri različita tipa u standardnom špilu. Obično tref, pik, herc i karo.

Talon

Sto za igru, gde se uglavnom sve odigrava. U većini slučajeva je dozvoljeno slaganje karata na njemu.

Otpad

Naslagane okrenute karte, obično pored gomile. Sa kartom na vrhu se uglavnom može igrati.