Речник

Примедба аутора; Ове дефиниције служе само као смернице. Погледајте појединачне игре за тачна правила пошто свака игра има право да редефинише и измени правила како би била забавнија.

Основна карта

Прва карта која се дели у гомилу на „темељу“. Обично остали „темељи“ треба да почињу са картом која има исту вредност као основна карта. Погледати: „Темељ“,

Слагање по наизменичним бојама

Карте се слажу тако што је на једну карту дозвољено ставити карту супротне боје. Пример: Ставити каро на пик је дозвољено, али ставити каро на херц није.

Слагање по било ком знаку осим сопственом

Карте се слажу тако што је на карту једног знака дозвољено ставити карту са било којим знаком осим знака те прве карте. Пример: Ставити каро на херц је дозвољено, али ставити херц на херц није.

Слагање по боји

Карте се слажу тако што је на једну карту дозвољено ставити карту исте боје. Пример: Ставити каро на пик је дозвољено, али ставити каро на треф није.

Слагање невезано за знак

Све је дозвољено.

Слагање по знаку

Карте се слажу тако што је на једну карту дозвољено ставити само карту истог знака. Пример: Ставити пик на пик је дозвољено, али ставити пик на треф није.

Слагање на доле

Карте се слажу тако што је на карту са одређеном вредношћу дозвољено ставити карту са вредношћу која је за један мања. Пример: Ставити 10 на жандара је дозвољено, али ставити 10 на 9 није.

Слагање на доле за по N

Карте се слажу тако што се на карту са већом вредношћу може ставити карта са мањом вредношћу ако је разлика ове две вредности једнака N. Пример: Ако је N једнако 2, ставити 10 на даму је дозвољено, али ставити 10 на жандара није.

Слагање на горе

Карте се слажу тако што је на карту са одређеном вредношћу дозвољено ставити карту са вредношћу која је за један већа. Пример: Ставити даму на жандара је дозвољено, али ставити даму на краља није.

Слагање на горе за по N

Карте се слажу тако што се на карту са мањом вредношћу може ставити карта са већом вредношћу ако је разлика ове две вредности једнака N. Пример: Ако је N једнако 2, ставити 10 на 8 је дозвољено, али ставити 10 на 9 није.

Слагање на горе или доле

Карте се слажу тако што је на карту са одређеном вредношћу дозвољено ставити карту са вредношћу која је за један мања или већа од вредности прве карте. Пример: Ставити жандара или 10 на даму је дозвољено, али ставити 10 на даму није.

Слагање

Могућност стављања карте (или низа карата) на другу карту. Кад се гледа знак, можете слагати карте на доле, на горе, и на горе и на доле по *. Кад се гледа знак/боја, можете слагати карте по знаку, по боји, по наизменичним бојама, по било ком знаку осим сопственог, или невезано за знак. Приметите да ће све игре у којима има слагања користити два од ова правила, по један са сваког списка.

Шпил

Скуп коришћених карата. Већина игара користи стандардни шпил, али има и игара које користе дупли шпил, шпил са џокерима или огољене шпилове.

Дупли шпил

Два спојена шпила карата са укупно 104 карте.

„Темељ“

Ако у игри постоји „темељ“, у њој се обично побеђује ако се све карте поставе у гомиле на „темељу“.

Шпил са џокерима

Стандардни шпил карата са додатна два џокера, од укупно 54 карте.

Гомила

Обележена површина на коју се могу стављати карте.

Вредност

The value of the card. Numbered cards usually have the rank of the associated number. Aces can either be high or low. If high, aces are ranked 14. If low, aces are ranked as 1. J, Q, and K are usually ranked 11, 12, and 13 respectively. However, some games may rank these cards as 10. In such a case, a high ace might be ranked as 11.

Резерва

Карте на резерви се обично могу стављати било где и углавном се не могу слагати.

Место

Видети Гомила.

Стандардни шпил

Шпил са 52 карте. Постоје четири знака од којих сваки има тринаест карата. Сваки знак има аса, карте са бројевима од 2 до 10, жандара, даму и краља. Ови знакови су скоро увек треф, пик, херц и каро. Знакови се могу поделити у две боје, обично у црна и црвену. Трефови и пикови су црни, док су херцови и карои црвени. Пошто Пасијанс дозвољава и другачије шпилове, нове боје и/или знакови се уклапају у ову парадигму.

Гомила

Остатак шпила после првог дељења карата се обично окреће на доле.

Знак

Четири различита типа у стандардном шпилу. Обично треф, пик, херц и каро.

Талон

Сто за игру, где се углавном све одиграва. У већини случајева је дозвољено слагање карата на њему.

Отпад

Наслагане окренуте карте, обично поред гомиле. Са картом на врху се углавном може играти.