Úvod do GNOME 41

GNOME 41 je výsledkem šestiměsíční usilovné práce Projektu GNOME. Součástí je řada významných vylepšení a nových funkcí, stejně jako rozsáhlá sbírka drobných zdokonalení.

Mezi změny, které stojí nejvíce za pozornost, patří vylepšená aplikace Software, nová nastavení Multitasking a zdokonalené funkce správy spotřeby energie. Díky těmto změnám je GNOME opět elegantnější, flexibilnější a nabízí bohatší a podmanivější uživatelskou přívětivost, než kdy před tím.

Nové vydání přichází také s významnými vylepšeními pro vývojáře, včetně nových webových stránek s vývojářskou dokumentací, novou velkou verzí Pokynů k uživatelskému rozhraní, novými funkcemi v IDE Builder, zdokonaleným GTK 4 a mnoha dalšími věcmi.

Díky práci překladatelských týmů GNOME je GNOME 41 dostupné v 38 jazycích.

GNOME 41 je druhé vydání, které používá nové schéma číslování verzí GNOME. To nahradilo staré vydávání lichých/sudých verzí s tečkou v číslování novým jednodušším jednočíselným značením. Následující vydání verze 42 je plánováno na březen 2022.

Máme pro vás více energie

GNOME 40 zavedlo nové nastavení výkonnostních režimů. Můžete přepínat mezi třemi různě výkonnými režimy, což se projeví ve výkonu i ve spotřebě.

 • Rovnováha: výchozí energetický režim, který poskytuje standardní výkon i spotřebu energie.

 • Výkon: zvyšuje výkon CPU za cenu vyšší spotřeby energie, ale spousta aplikací a činností díky němu může běžet rychleji.

 • Šetření energií: pomalejší výkon, ale také nižší spotřeba energie.

Výkonný režim je k dispozici pouze na hardwaru, který tuto funkcionalitu podporuje. Pokud tomu tak není, je tato volba zašedlá.

V GNOME 41 byla funkcionalita výkonnostního režimu dále vylepšena. Režim lze teď rychle přepnout v systémové nabídce a režim Šetření energií byl zdokonalen tak, že když je aktivní, obrazovka se rychleji stmívá. Režim Šetření energií se navíc automaticky zapne, když je nízká úroveň nabití baterie.

Byla také přidána počáteční podpora výběru energetického režimu na žádost aplikace. Význam to má především pro aplikace, které jsou háklivé na výkon, jako třeba hry, které si teď mohou požádat o výkonný režim.

Nový vzhled Softwaru

Aplikace Software byla pro GNOME 41 přepracována, aby vypadala i pracovala lépe, než kdy před tím.

 • Aktualizované zobrazení pro procházení poskytuje snazší procházení a objevování aplikací, včetně popisu jednotlivých aplikací a atraktivních dlaždic.

 • Nová sada kategorií pomáhá při procházení a zkoumání dostupných aplikací.

 • Stránky s podrobnostmi mají nový vzhled s velkými snímky obrazovek a novými informačními dlaždicemi, které poskytují lepší přehled o jednotlivých aplikacích.

Téměř všechny části Softwaru byly nějaký způsobem vyladěny nebo vylepšeny. Najdete tak přepracovaná nastavení, atraktivnější rozvržení v zobrazení nainstalovaných aplikací a aktualizací, lepší oznámení o povýšení OS a mnoho dalšího.

Změny nejsou ale jen na povrchu, i pod kapotou bylo provedeno mnoho oprav a vylepšení, díky nimž bude používání aplikace rychlejší a pohodlnější.

Multitasking

GNOME 41 obsahuje v nastaveních nový panel Multitasking, který nabízí volby pro správu oken a pracovních ploch. Umožňuje:

 • Zakázat citlivý roh Činnosti

 • Zakázat Aktivní okraje obrazovky

 • Nastavit pevný počet pracovních ploch

 • Zobrazovat pracovní plochy na všech displejích, místo jen na hlavním

 • Omezit přepínání aplikací pomocí Super+Tab jen na aktuální pracovní plochu.

Nová aplikace Připojení

Součástí GNOME 41 je aplikace Připojení, nový klient pro vzdálené plochy. Poskytuje moderní a snadno použitelné rozhraní pro připojení k uživatelským prostředím jiných počítačů. Skryje před vám složitost celého procesu, co nejvíce je to možné. Z protokolů je podporován jak VNC, tak RDP.

Připojení nahradily funkcionalitu vzdálené plochy, kterou jste dříve mohli najít v Boxech.

Nastavení mobilních připojení

GNOME 41 obsahuje v nastaveních nový panel Mobilní sítě. Díky němu můžete nastavovat připojení v mobilních sítích a fungování modemů pro 2G, 3G, 4G (GSM/LTE).

Nová nastavení Mobilní síť se nabídnou jen v případě, když je přítomen podporovaný modem. Můžete pak nastavit typ sítě, vybrat, kdy se mají používat mobilní data a zda data mohou být používána při roamingu. Podporováno je také použití více SIM a modemů a lze se snadno přepínat mezi sítěmi.

Nová nastavení nahradila předchozí nastavení mobilní sítě.

Vylepšení výkonu

GNOME trvale pracuje na zlepšení výkonu, responzivity a plynulosti. GNOME 41 není výjimkou a obsahuje řadu vylepšení v těchto oblastech.

 • Zvýšení efektivnosti v GNOME 41 znamená, že se obrazovka rychleji aktualizuje v odezvě na vstup z klávesnici či ukazovacího zařízení. Tato změna se používá jen pro sezení Wayland a na některých displejích se projeví více, na jiných méně (zlepšení je výraznější na displejích s nižší obnovovací frekvencí).

 • Vícedotyková gesta na úrovni celého systému se teď chovají spolehlivěji a jsou jednotnější.

 • GTK 4 má nové výchozí vykreslování založené na GL, které poskytuje rychlejší vykreslení a snižuje spotřebu energie.

 • A konečně, byla velká péče věnována pročištění kódu okenního správce GNOME, nazývaného Mutter, která přinese lepší udržovatelnost a efektivnost z dlouhodobého hlediska

Hudba

Hudba se pro GNOME 41 dočkala aktualizace uživatelského prostředí. Prvky jsou nyní větší a mají zaoblené rohy, součástí seznamu umělců jsou obrázky, nové zobrazení alb obsahuje praktické tlačítko pro přehrávání a přepracovaný panel přehrávače je větší. Navíc má aplikace i nový vzhled uvítací obrazovky.

A to není vše

Součástí GNOME 41 je spousta dalších drobných vylepšení, včetně:

 • Schopnosti vytvářet šifrované archivy .zip v Souborech (při otevírání vyžadují heslo).

 • Nových funkcí v Kalendáři, které nabízí import událostí ze souborů ics.

 • Vylepšené podpory tmavého režimu v aplikaci Web, spolu s rychlým přiblížením pomocí gesta (na těžko čitelných stránkách) a lepší prací s neresponzivními weby.

 • Lepších změn velikosti okna v Kalkulačce: při roztažení okna se nyní odhalí další ovládací prvky a na mobilní displejích se okno naopak umí vhodně zúžit.

A to jsou jen některá z mnoha drobných vylepšení v prostředí GNOME 41.

Více informací

Jak získat GNOME 41

Software GNOME je svobodný software: veškerý náš kód je k dispozici ke stažení a může být svobodně upravován a šířen v souladu s příslušnými licencemi. Jestli si jej chcete nainstalovat, doporučujeme vám vyčkat na oficiální balíčky od svého dodavatele nebo distribuce. Populární distribuce nasadí GNOME 41 již brzy a některé dokonce mají ve vydání zahrnutou vývojovou verzi GNOME.

O GNOME

Projekt GNOME je mezinárodní komunita podporovaná neziskovou nadací. Zaměřujeme se na vynikající uživatelský komfort a prvotřídní internacionalizaci a přístupnost. GNOME je svobodný a otevřený projekt: jestli se k nám chcete přidat, jste vítáni.