Wprowadzenie do GNOME 3.8

Społeczność GNOME przedstawia wydanie GNOME 3.8. Zawiera ono liczne nowe funkcje, a także mnóstwo mniejszych ulepszeń.

Wydanie 3.8 jest efektem pół roku pracy projektu GNOME i zawiera ono 35936 zmian wprowadzonych przez około 960 osób. Naszym zdaniem jest to najlepsza wersja GNOME, jaką do tej pory wydaliśmy.

Oto niektóre z ulepszeń, jakie można znaleźć w tym wydaniu.

Uruchamianie programów

GNOME 3.8 wprowadza nowy widok uruchamiania programów. Karta Często używane ułatwia uruchamianie tych programów, które są najczęściej używane. Karta Wszystkie wyświetla wszystkie programy zainstalowane na komputerze, a także obsługuje katalogi programów, które zawierają różne ich grupy. Ułatwia to ich przeglądanie.

Wyszukiwanie

Wyszukiwanie z ekranu podglądu zostało przeprojektowane. Zmieniono widok wyników wyszukiwania oraz dodano ustawienia wyszukiwania. Razem te zmiany umożliwiają dowolnemu programowi przedstawianie wyników wyszukiwania, czyniąc z ekranu podglądu potężniejsze narzędzie do przeglądania treści dostarczanych przez programy. Nowe ustawienia wyszukiwania umożliwiają kontrolowanie programów, które mają wyświetlać wyniki, a także ich kolejność na liście.

Prywatność i współdzielenie

W ramach przywiązania projektu GNOME do ochrony prywatności użytkowników, wydanie 3.8 zawiera wiele nowych ustawień prywatności i współdzielenia. Umożliwiają one kontrolowanie tego, kto ma dostęp do zawartości komputera, ile informacji osobistych jest wyświetlanych na ekranie oraz czy funkcje umożliwiające śledzenie aktywności użytkownika powinny być włączone.

Zegar

Najnowsze wydanie GNOME wprowadza nowy główny program środowiska o nazwie Zegar. To przydatne narzędzie zostało najpierw pokazane w wydaniu 3.6, a następnie stało się elementem domyślnego zestawu programów GNOME. Zawiera liczne przydatne funkcje, w tym zegar światowy, budzik, stoper i minutnik.

Ulepszone wyświetlanie animacji

GNOME 3.8 zawiera znaczącą zmianę technologiczną w sposobie, w jakim wyświetlane są animacje graficzne. Ulepszając współpracę między składnikami odpowiedzialnymi za wyświetlanie animacji, osiągnięto znaczne zwiększenie sprawności i wydajności. W wyniku tego zmienianie rozmiaru okien i przejścia wizualne stały się płynne i solidne. W pewnych warunkach odtwarzanie filmów także stało się płynniejsze.

Tryb klasyczny

Tryb klasyczny jest nową funkcją przeznaczoną dla osób, które preferują bardziej tradycyjny pulpit komputera. Zbudowany całkowicie w oparciu o technologie GNOME 3, dodaje on między innymi menu programu, menu miejsc i przełącznik okien na dole ekranu. Każda z tych funkcji może być używana oddzielnie lub w połączeniu z innymi rozszerzeniami GNOME.

Szczegóły

GNOME 3.8 zawiera bardzo dużo mniejszych poprawek błędów i ulepszeń. Wiele szczegółów zostało zmienionych, między innymi dodano nowe, animowane przejścia, ulepszono elementy graficzne i poprawiono użyteczność. Wiele z tych ulepszeń zostało wprowadzonych w ramach inicjatywy "Każdy szczegół się liczy". W cyklu rozwojowym 3.8 dzięki temu poprawiono prawie 60 błędów.

Metody wprowadzania

Zintegrowane metody wprowadzania tekstu zostały wprowadzone po raz pierwszy w poprzednim wydaniu, GNOME 3.6. Od tego czasu były one obiektem intensywnej pracy. Dodano nowe funkcje i poprawiono wiele błędów. Zmiany obejmują nowy przełącznik metod wprowadzania, nowe wyskakujące okna kandydatów znaków, nowe ustawienia Regionu i języka oraz dołączenie wszystkich mechanizmów metod wprowadzania w menu.

Skąd wziąć GNOME 3.8

Środowisko GNOME jest wolnym oprogramowaniem: cały kod źródłowy jest dostępny do pobrania i może być dowolnie modyfikowany i rozpowszechniany. Aby je zainstalować, zalecane jest poczekanie na oficjalne pakiety dostarczanych przez dostawcę lub dystrybucję. GNOME 3.8 będzie dostępne w popularnych dystrybucjach już niedługo, a niektóre z nich już posiadają wersje rozwojowe zawierające nowe wydanie środowiska GNOME.

Informacje o GNOME

Projekt GNOME to międzynarodowa społeczność, wspierana przez fundację non-profit. Projekt skupia się na łatwości użycia oraz jak najlepszym umiędzynaradawianiu i dostępności. Środowisko GNOME jest oprogramowaniem wolnym i open source, a każdy może do nas dołączyć.