Huzurlarınızda GNOME 3.30: “Almería”

GNOME 3.30, GNOME 3ʼün en son sürümüdür ve GNOME topluluğu tarafından yapılan 6 aylık sıkı çalışmanın ürünüdür. Çok sayıda daha küçük iyileştirmeler ve hata düzeltmeleriyle birlikte, önemli yeni özellikler içerir. Bu sürümde, yaklaşık 801 katkıcı tarafından yapılmış toplam 24845 değişiklik bulunmaktadır.

3.30, bu yılın GUADEC düzenleme takımının onuruna “Almería” olarak adlandırıldı. GUADEC, GNOME’un ana yıllık konferansıdır ve yalnızca yerel gönüllülerin çıkardığı heyecan verici işler sayesinde mümkündür. Bu senenin etkinliği Almería, İspanya’da düzenlendi ve büyük bir başarıydı. Almería Takımına teşekkürler!

İyileştirilmiş Masaüstü Başarımı

GNOME 3.30’a birçok kayda değer başarım iyileştirmesi eklendi. Tüm masaüstü artık daha az sistem kaynağı kullanır, böylece aynı anda daha çok uygulamayı başarım sorunlarıyla karşılaşmadan çalıştırabilirsiniz.

İyileştirilmiş Ekran Paylaşımı

GNOME 3.30’la, ekran paylaşımı ve uzak masaüstü oturumlarını yönetmek hiç olmadığı kadar kolay. Yeni eklenen bir sistem menüsü bir uzak bağlantı etkin olduğunda bir belirteç görüntüleyerek oturumu bittiğinde durdurmayı kolaylaştırır.

Flatpak’leri Kendiliğinden Güncelle

Yazılımlar, GNOME yazılım yöneticisi, artık yüklenmiş Flatpak’leri kendiliğinden güncelleyebilir. Flatpak uygulama edinmeyi hızlı ve güvenli hâle getiren gelişmekte olan bir teknolojidir. Birçok yeni uygulama hâlihazırda Flathub, bir özenle seçilmiş Flatpak’ler arşivi, üzerinde bulunmaktadır. Basitçe Flatpak’leri güncelleme seçeneğini açın ve Yazılımlar her zaman en son Flatpak’lere sahip olmanızı sağlayacaktır.

İçeriğe Odaklan

Web uzun zamandır bilgi bulmak ve uzun belgelendirmeler okumak için bir kaynak olmuştur. Web, GNOME tarayıcısı, yeni bir minimal okuma görünümüyle içeriğe hiç olmadığı kadar odaklanmanıza yardımcı olur. Uyumlu bir web sayfası görüntülendiğinde, Web olağan görünümle temiz, minimal görünüm arasında geçiş yapabilir. Minimal görünüm tüm ilgisiz menüleri, resimleri ve makale veya belgeyle ilgili olmayan içeriği çıkararak daha keyifli bir okuma deneyimi sağlar.

Windows’unu Kutula

Kutular, GNOME sanal makine uygulaması, artık Uzak Masaüstü Protokolünü (RDP) kullanarak uzak Windows sunucularına bağlanabilir. Bu, Windows sunucularını yönetmeyi mümkün olduğunca pürüzsüz hâle getirerek bağlantı protokolleri ve uzak erişim hakkında endişelenmektense elinizdeki göreve odaklanmanıza olanak sağlar. Kutular ayrıca artık OVA dosyalarını içe aktarma yeteneğine sahiptir ve sanal makineleri paylaşmayı daha kolay hâle getirir.

Daha Da Çok Oyun

Oyunlar, retro oyun uygulaması, uygulamanın tamamının oyun koluyla gezilebilmesiyle daha hızlı kullanımlı. Ek iyileştirmeler:

  • Oyun kolunuzun yanınızda olmadığı zamanlar için klavye oyun kolu girdilerine atanabilir.

  • Derlem görünümünde tüm kullanılabilir oyunlar hakkında ek ayrıntılar görüntülenmesiyle oyunları bulmak artık daha hızlı.

  • Flatpak, 4 öykünücü çekirdek daha içererek hiç olmadığı kadar çok oyun oynamanıza olanak sağlar.

Podcastler’le Tanışın

GNOME 3.30 Podcastler adlı yeni bir podcast uygulaması sunar. Podcastler en sevdiğiniz podcastlere abone olmanızı ve onları dinlemenizi sağlar, tam da masaüstünüzden. Diğer aygıtlardan podcastlerinizi içe aktarmanıza olanak sağlamasıyla Podcastler’i kullanmaya başlamak kolaydır da.

Ve Tümü Bu Değil…

Her zamanki gibi bu GNOME sürümünde de başka birçok küçük iyileştirme mevcut. İşte bunlardan bazıları!

  • Dosyalar, GNOME dosya tarayıcısı, daha düzenli bir konum ve arama çubuğu içererek istediğiniz dosyaları daha hızlı bulmakta size yardımcı olur.

  • Ayarlar Thunderbolt aygıtlarınızı yönetmek için yeni bir panele sahip ve artık donanımla ilgili panelleri yalnızca ilgili donanım algılandığında dinamik olarak gösterir, böylece paneller listesini temiz ve bilgisayarınızla alakalı tutar.

  • İlk Kurulum Yardımcısı, yeni avatar resimleri setini sergileyen geliştirilmiş bir avatar seçim arayüzüne sahip.

  • Notlar, GNOME not alma uygulaması, notları daha okunur ve kullanımı daha kolay yapan geliştirilmiş not tarzı ve yakınlaştırma denetimlerine sahiptir.

  • Diskler uygulaması VeraCrypt’le şifrelenmiş depolama birimlerini deşifreleyebilir ve bağlayabilir, böylece önemli içerikleri daha güvenli şekilde paylaşabilirsiniz.

GNOME 3.30’i Edinmek

GNOME’s software is Free Software: all our code is available for download and can be freely modified and redistributed according to the respective licenses. To install it, we recommend that you wait for the official packages provided by your vendor or distribution. Popular distributions will make GNOME 3.30 available very soon, and some already have development versions that include the new GNOME release.

GNOME Hakkında

GNOME Projesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından desteklenen uluslararası bir topluluktur. Kullanıcı deneyiminin mükemmelliği ve birinci sınıf uluslararasılaştırma ile erişilebilirliğe odaklanıyoruz. GNOME, özgür ve açık bir projedir: eğer isterseniz, bize katılabilirsiniz.