Co je nového pro vývojáře a správce systému

GNOME 3.30 zavádí řadu nových vlastností a vylepšení pro ty, kteří pracují s technologiemi GNOME. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více.

GTK+ 3.24

K dispozici je nové stabilní vydání GTK+. Přestože většina úsilí byla zaměřena na GTK+ 4, některé užitečné funkce byly nedávno přeneseny do vydání GTK+ 3.24. Patří k nim:

  • Výběr fontů nyní umožňuje pokročilejší kontrolu nad vlastnostmi fontů OpenType, včetně přímého přizpůsobení výšky a šířky u proměnných fontů, abyste si mohli vytvořit vlastní varianty. Nejen pro toto nastavení jsou ukázky zobrazovány v reálném čase, podle toho, jak vlastnosti měníte.

  • Nové dokončování emodži pomocí vyskakovacího dialogu se dá zapnout nastavením vlastnosti enable-emoji-completion ve widgetu GtkEntry. Když pak například napíšete „:carwheel:“, dostanete znak 🤸. Pokud je tato vlastnost zapnutá, nebude již fungovat aktuální klávesová zkratka Control-Shift-E.

  • K dispozici jsou tři nové podtřídy GtkEventController umožňující preciznější kontrolu nad vstupními událostmi: GtkEventControllerKey, GtkEventControllerMotion a GtkEventControllerScroll.

Flatpak

Flatpak je nová technologie pro sestavování a šíření aplikací. Funguje napříč distribucemi i uživatelskými prostředími. Přestože není Flatpak přímo součástí projektu GNOME, je ve středu zájmu vývojářů GNOME.

Flatpak dosáhl od posledního vydání GNOME významného milníku. Flatpak 1.0 je první verze v nové stabilní sérii vydání 1.x. Tato nová stabilní série zahrnuje vylepšení z předchozích větví 0.11.x a 0.99.x. Flatpak 1.0 znamená významné zlepšení výkonu a spolehlivosti a jeho součástí je velká sada oprav chyb. Navíc obsahuje řadu nových funkcí, včetně:

  • Rychlejších instalací a aktualizací.

  • Verzi aplikace lze nyní označit jako s ukončenou podporou. Centrum aplikací a uživatelské prostředí tak může uživatele varovat a vyzvat jej, aby aktualizoval, aplikaci odstranil nebo to prostě jen vzal na vědomí.

  • Vestavěná oprávnění nyní používají model ověřování předem: uživatel je dotázán na oprávnění aplikace již ve chvíli její instalace. Pokud aktualizace chce nějaká další oprávnění, musí je uživatel opět schválit již v okamžiku aktualizace.

  • Nový portál umožňuje aplikacím vytvářen izolovaná prostředí a restartovat se. Díky tomu se mohou aplikace restartovat po té, co byly aktualizovány (aby se začala používat nová verze).

  • flatpak-spawn je nový nástroj pro spouštění hostitelských příkazů (pokud to práva povolí) a vytváření izolovaných prostředí z izolovaného prostředí (to využívají API portálů).

  • Aplikace teď mohou přistupovat k hostitelskému agentovi SSH, aby se bezpečně dostaly na servery nebo repozitáře Git.

  • Lze používat nové oprávnění aplikací pro udělování přístupu k zařízením Bluetooth.

Úplný seznam nových funkcí najdete v tiskové zprávě. Flathub, což je nová služba pro šíření aplikací přes Flatpak, setrvale roste. V současnosti hostuje přes 350 aplikací.

Aktualizované pokyny pro návrháře

GNOME 3.30 obsahuje dvě hlavní změny v pokynech pro návrh aplikací GNOME. Obě tyto změny vstoupí v platnost v příštím vydání GNOME, verzi 3.32. Vývojáři tak mají šest měsíců na to, aby provedli nutné změny.

Za prvé bylo změněno doporučení ohledně nabídek aplikací. Od 3.32 se nebudou zobrazovat nabídka aplikace v horní liště GNOME 3 a vývojářům je doporučeno z jejich aplikací odstranit nabídku aplikace ve vydání GNOME 3.32. Položky nabídky, které jste doposud našli v nabídce aplikace, najdete jinde. Pokyny, jak k tomu přistupovat, jsou součástí verze 3.30 Pokynů k rozhraní pro člověka v GNOME (další podrobnosti viz stránka o nabídkách aplikací).

Za druhé, od GNOME 3.32 jsou zavedené nové styly a formáty pro ikony aplikací. V souladu s novým stylem, aplikace, které používají aplikační ikony ve stylu GNOME, budou potřebovat aktualizovat svoji ikonu. Ve verzi 3.30 Pokynů k rozhraní pro člověka v GNOME jsou aktualizované pokyny pro grafiky a vývojáře, které se projeví ve vydání 3.32. Návrhářský tým GNOME bude po následujících šest měsíců vývojářům aplikací s těmito změnami nápomocen.

Tyto změny budou ze strany vývojářů vyžadovat nepříliš velké množství práce a přinesou dlouhodobý dopad, protože usnadní vývojářům aplikací zacílit na platformu GNOME. Navíc tyto změny řeší dlouhodobé třecí plochy mezi uživateli a vývojáři.

Další vylepšení

Mezi další vylepšení v GNOME 3.30 patří:

  • Builder, the GNOME IDE, includes some important refinements and reliability improvements, including a new auto-completion engine and new interactive tooltips that display contextually relevant information about code.

  • Do GJS byla přidána podpora pro ladění. Aktivovat ji můžete spuštěním konzolového interpretru GJS s přepínačem -d nebo --debugger před název programu v jazyce JavaScript na příkazové řádce.

  • GJS bylo aktualizováno na SpiderMonkey 60, který přináší do běhového prostředí GJS významné vylepšení výkonu.