Úvod do GNOME 3.26: „Manchester“

GNOME 3.26 je nejnovější vydání GNOME 3 a je výsledkem šestiměsíční usilovné práce komunity okolo GNOME. Součástí jsou nové hlavní funkce a vlastnosti, stejně jako řada menších vylepšení a oprav chyb. Vydání obsahuje celkově 24 105 změn od přibližně 778 přispěvatelů.

GNOME 3.26 je nazváno „Manchester“ na počest organizačního týmu letošní konference GUADEC. GUADEC je hlavní každoroční konference GNOME a je možná jen díky úžasné práci místních dobrovolníků. Tento rok se konala v Manchesteru ve Velké Británii a měla velký úspěch. Tímto děkujeme týmu z Manchesteru!

Nový vzhled nastavení

GNOME 3.26 zavádí nové rozvržení v aplikaci Nastavení. Dřívější mřížka s ikonami skončila a místo ní je postranní panel, který nabízí přepínání mezi různými oblastmi nastavení. Díky postrannímu panelu je orientace v nastaveních mnohem jednodušší a rychlejší a nejčastěji používaná nastavení jsou snáze dosažitelná. Okno aplikace Nastavení je také větší a dá se měnit jeho velikost, což je řadě situací pohodlnější.

Jako součást této práce bylo vylepšeno nastavení sítí v GNOME: Wi-Fi má teď svoji vlastní oblast nastavení a dialogové okno nastavení sítě bylo přepracováno, takže je teď lépe uspořádané, čistší a snadnější na používání.

Barevné emodži! 👍💎🍩🐈

Do GNOME dorazily barevné ikony emodži. Kdekoliv se objeví, zobrazí se ve své barevné podobě. Zavedeno bylo také několik způsobů, jak emodži v GNOME 3.26 zadávat. Patří k nim aplikace Znaky, ve které můžete emodži procházet a vyhledávat a pak je přes schránku zkopírovat do zprávy nebo dokumentu. Klient IRC Polari má rozbalovací dialogové okno pro výběr emodži a podobné je k dispozici i pro ostatní aplikace.

Synchronizujte si svůj prohlížeč

Webový prohlížeč Web od teď umí synchronizovat záložky, hesla a historii prohlížení pomocí služby Firefox sync. Můžete si tak on-line zálohovat své informace a také je sdílet s prohlížečem Firefox na jiných počítačích a mobilech.

Synchronizaci Firefox si můžete nastavit v předvolbách aplikace Web.

Předělané nastavení displejů

Nastavení displejů v GNOME bylo v 3.26 předěláno. Nový vzhled přináší podstatná nastavení ve viditelnější podobě, takže se lépe získává přehled, jak máte displeje nastavené. Když je připojeno více displejů, můžete si v jednoduchém řádku s tlačítky navolit, jak se mají používat.

Součástí nového nastavení displejů je ukázka verze nového nastavení škálování. To umožňuje přizpůsobit velikost čehokoliv zobrazeného na obrazovce hustotě zobrazení displeje (většinou označovaného jako DPI nebo PPI), takže se vám zobrazí správné množství obsahu, který se vám bude lépe číst.

V budoucích vydání se plánuje s dalším dopracováním funkce škálování. Aby fungovalo co nejlépe, je doporučeno používat místo starého X11 novější Wayland, protože v X11 není podporováno rozdílné nastavení pro jednotlivé displeje.

Systémová vylepšení

V GNOME 3.26 se objevila řada na první pohled viditelných vylepšení vzhledu. Patří k nim:

  • Okna nyní mají hladší přechod do maximalizovaného stavu, návrat z něj a přichycení k polovině obrazovky. Mimo to, že to lépe vypadá, snáze se také sleduje, co se na obrazovce děje.

  • Byla zvětšena velikost náhledů oken v přehledu činností, abyste mohli snáze rozlišit okno, které potřebujete.

  • Když není žádné okno maximalizované, je horní lišta průsvitná. Mimo toho, že to lépe vypadá, poskytuje to i lepší pohled na plochu.

  • Dialogové okno, které informuje, že aplikace neodpovídá, má nový styl, který lépe zapadá do systému a lépe vypadá.

A to není vše…

Jako obvykle je i v tomto vydání GNOME spousta dalších drobných vylepšení. Zde jsou některá z nich:

  • Aplikace GNOME pro použití virtuálních a vzdálených počítačů Boxy nyní umožňuje sdílet složky mezi virtuálními stroji a vaším počítačem. Pro použití této funkce stačí v nastavení boxu vybrat, kterou složku chcete sdílet, a ta se v hostovaném systému objeví jako místo v síti.

  • V Softwaru jsou nyní aktualizace seskupené podle typu a aplikace poskytuje přesnější informace o průběhu při instalacích.

  • Jednoduché skenování, což je aplikace pro skenování obrázků a dokumentů v GNOME, doznala v 3.26 vylepšení svého uživatelského rozhraní. Nová úvodní obrazovka poskytuje užitečnější rady, nástroje pro úpravy jsou snáze pochopitelné a z hlavičkové lišty se dá dostat k předvolbám.

  • Záznamy seskupují podobné zprávy dohromady, takže je historie mnohem kratší a lépe se v ní tak hledá.

  • Polari, což je klient IRC, má nového úvodního průvodce, který uživatelům usnadňuje připojení a spuštění komunikace.

  • Když v aplikaci Disky měníte velikost souborového systému, dá se měnit i velikost oddílu, což často ušetří jeden krok práce.

  • Mapy mají pár menších vylepšení: nové klávesové zkratky, o místech se zobrazuje více informací a při vykreslování tras se pamatuje poslední způsob dopravy.

  • Kalendáře, kontakty, úkoly a pošta v aplikacích GNOME teď lépe fungují bez připojení – spoustu položek můžete upravovat, i když nejste připojení k Internetu, a změny se nahrají až zase budete on-line.

  • Fotky mají nový ovládací prvek přiblížení.

  • Nyní je možné v Kalendáři přidávat a upravovat opakující se události.

  • Terminál zvýrazňuje a umožňuje otevírat hypertextové odkazy.

  • V aplikaci Evolution se objevil nový panel K vyřízení, který zobrazuje seznam nejbližších událostí a úkolů. Navíc se teď dá Evolution používat i bez poštovního účtu.

  • Vylaďovací nástroj byl přejmenován na Vyladění a zaměřil se na tři nová nastavení: přepínání tlačítek pro přesun okna vlevo nebo vpravo, volbu Zablokovat během psaní pro touchpady a volbu pro zobrazení procent stavu baterie na horní liště. Mimo to se objevila drobnější pročištění a vylepšení.

GNOME 3.26 již nezobrazuje stavové ikony v levém dolním rohu obrazovky. Stavové ikony vám tak již nebudou náhodně překážet a zlepší se tak celkově uživatelská přívětivost. Předpokládá se, že chybějící ikony nezpůsobí uživatelům žádné zásadní problémy. Pokud se ale kvůli tomu nebudete moci dostat k věcem, které potřebujete, můžete je dostat zpět pomocí rozšíření TopIcons. Více informací o této změně najdete v blogovém zápisku na toto téma.

Jak získat GNOME 3.26

Software GNOME je svobodný software: veškerý náš kód je k dispozici ke stažení a může být svobodně upravován a šířen. Jestli si jej chcete nainstalovat, doporučujeme vám vyčkat na oficiální balíčky od svého dodavatele nebo distribuce. Populární distribuce nasadí GNOME 3.26 brzy a některé již mají vydání GNOME ve vývojových verzích zahrnuto.

O GNOME

Projekt GNOME je mezinárodní komunita podporovaná neziskovou nadací. Zaměřujeme se na vynikající uživatelský komfort a prvotřídní internacionalizaci a přístupnost. GNOME je svobodný a otevřený projekt: jestli se k nám chcete přidat, jste vítáni.