Co je nového pro vývojáře a správce systému

GNOME 3.22 zavádí řadu nových vlastností a vylepšení pro ty, kteří pracují s technologiemi GNOME. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více.

Dlouhodobá podpora GTK+

Verze 3.22 je významným mezníkem v historii GTK+, i když její číslo nenese nulu na konci. 3.22 je první v řadě hlavních nových stabilních vydání a je první hlavní verzí GTK+ od vydání 3.0. Následná vydání v řadě 3.22.0 budou zaručovat stabilitu API a ABI a budou se omezovat jen na opravy chyb a bezpečnostních problémů. Tato vydání 3.22.x budou poskytována nejméně po dobu tří let. Hlavní vývojové práce budou pokračovat v oddělené řadě vydání, která bude určená pro potřeby autorů aplikací, kteří chtějí nejnovější funkce a jsou spokojení, když mohou řešit přiměřenou dávku nestability.

GTK+ 3.22 přináší všechna vylepšení zavedená v řadě 3.x, jako jsou stylování pomocí CSS, inspektor GTK+, animace, nové widgety a další, dostupná ve stabilní podobě. Tento nový způsob organizace vydání GTK+ slibuje poskytovat dlouhodobou podporu pro aplikace, což si žádají jejich autoři, a zároveň tím nebrání rychlosti vývoje GTK+. Přistoupeno k tomu bylo po významné diskuzi a konzultacích s uživateli GTK+. Více podrobností najdete v blogu o vývoji GTK+.

Flatpak

Flatpak, dříve známý jako xdg-app, je technologie nové generace pro šíření aplikací v Linuxu. Ačkoliv se jedná o nezávislý projekt s vlastním plánem vydání, má GNOME v plánu zahrnout Flatpak jako nedílnou součást podpory pro vývojáře aplikací.

Od vydání GNOME 3.20 prodělal Flatpak významný vývoj a postupně dozrává. Významný mezník byl dosažen se zavedením nové sady API nazvané „portály“. Ta umožňují aplikacím na pískovišti přístup k prostředkům hostitelského systému.

Vývojářské technologie v GNOME 3.22 přichází s ucelenou podporou pro portály, jak v GLib, tak v GTK+. Mezi podporované portály patří výběr souborů, tisk, otevírání adres URI, uspávání/odhlašování/přepínání do nečinnosti, snímky obrazovky, upozornění a stav sítě. Bylo tak možné poprvé napsat aplikace úplně uzavřené na pískovišti. Přistup k portálům je transparentní, i když GtkFileChooserNative je doporučován přes běžný GtkFileChooser. Více informací najdete v blogovém příspěvku Matthiase Clasena.

Více informací o Flatpaku, včetně vývojářské dokumentace a rostoucího seznamu aplikací ve formátu Flatpak, které můžete vyzkoušet, najdete na flatpak.org.

Builder

GNOME 3.22 je dalším velkým vydáním pro Builder s jeho několika klíčovými částmi nového IDE zapadajícími na chybějící místa. Nový vestavěný profiler umožňuje hledat v projektech výkonnostní problémy a z Builderu se tak poprvé stalo multifunkční IDE. Profiler v současnosti podporuje C a C++, ale do budoucna přijdou na řadu i další jazyky.

Uživatelské rozhraní Builderu doznalo od verze 3.20 pár důležitých vylepšení. Nový přepínač pohledů poskytuje šikovný způsob změny režimu a vyhledávací lišta byla přemístěna. Ještě významnější je nová „projektová lišta“, která poskytuje informace o aktuálním projektu, větvi a profilu sestavení, a také umožňuje sestavit a spustit váš projekt jediným kliknutím odkudkoliv z IDE.

Mezi další vylepšení Builderu 3.22 patří:

  • Nová funkce pro hledání a nahrazování, která obsahuje běžné volby pro rozlišování velikosti písmen, regulární výrazy a shodu celých slov.

  • V editoru kódu je teď radost pracovat s barvami díky zvýrazňování barev a novému postrannímu panelu pro míchání barev.

  • Stránky pro vytváření, klonování a otevírání projektů byly zdokonaleny pomocí lepšího rozvržení a více voleb pro vytváření projektů.

  • Nový zásuvný modul pro rychlé zvýrazňování zvýrazňuje text, který se shoduje s aktuálním výběrem.

  • Automatické odsazování pro C, XML a HTML byly rozšířeno tak, aby podporovalo více syntaktických stylů.

Vylepšení GTK+

Kromě integrace portálů z Flatpaku patří k dalším vylepšením v GTK+ 3.22:

  • Režimy prolínání CSS. Jedná se o obecnou funkcionalita CSS, která umožňuje programové proměny obrázků. Georges Stavracas, které ji implementoval, se s námi podělil o podrobnosti v svém blogu.

  • V GTK+ 3.22 lze používat grafické tablety dohromady s Waylandem. Carlos Garnacho napsal o tom, jak pro ně přidat podporu do aplikací.

  • Objekt GtkGLArea teď lze používat buď s plnohodnotným OpenGL nebo OpenGL for Embedded Systems (známým též pod zkratkami OpenGL ES nebo GLES).

  • GdkMonitor je nový šikovný způsob, jak sledovat informace, a poskytuje bohatější informace, než tomu bylo dříve v GdkScreen.

K tomu všemu, i když se nejedná přímo o novinku v 3.22, proběhl za posledních šest měsíců významný postup v GTK Scene Graph (GSK). Vzhledem k novému modelu vydávání, popsanému výše, je ale jasné, že bude začleněno až v novém nestabilním vydání GTK+ v blízké budoucnosti.

Strukturované záznamy z GLib

API Glib pro záznamy (logy) bylo přepracováno, aby podporovalo strukturovaná pole záznamů klíč-hodnota. Usnadňuje se tím přidávání záznamů a umožňuje to psaní mocnější schémat pro záznamy. Lze také do zpráv přidávat více metadat, jako třeba různá ID zprávy.

Současně s tím byla přeorganizována infrastruktura záznamů GLib okolo funkce „writer“, kde aplikace určuje své zásady pro záznamy. Ve stínu toho se staly zastaralými obslužné funkce záznamů, čímž se sníží nejednoznačnosti, jak a kde mají být záznamy zpracovány a odstraní se tím konflikty, které mezi různou obsluhou vznikaly.

GLib od nynějška automaticky předává data záznamů do systemd-journald, pokud tedy běží. Výstup na stdio funguje jako dříve, ale navíc barevně!