Úvod do GNOME 3.20: Delhi

GNOME 3.20 je nejnovější vydání GNOME 3 a je výsledkem šestiměsíční usilovné práce komunity okolo GNOME. Součástí jsou nové hlavní funkce a vlastnosti, stejně jako řada menších vylepšení a oprav chyb. Vydání obsahuje 28 933 změn od přibližně 837 přispěvatelů.

Vydání 3.20 bylo pojmenováno „Delhi“ jako pocta organizačnímu týmu letošní konference GNOME.Asia. Jedná se o dlouholetou konferenci o GNOME v Asii, která je možná jen díky usilovné práci místních dobrovolníků.

Snadné povýšení operačního systému

Instalovat aktualizace pomocí aplikace Software bylo možné vždy, od veze 3.20 je ale možné provádět i povýšení celého systému na novou verzi. Je to poprvé, co je v GNOME tato funkcionalita k dispozici, a nemusíte tak již kvůli přechodu na novější verzi své distribuce provádět novou instalaci nebo používat nástroje příkazové řádky. Je to významní milník na cestě udělat z GNOME uživatelsky přívětivý systém, který bude přístupný pro všechny.

Povýšení operačního systému je snadné a pohodlné. Když je povýšení dostupné ke stažení, jste o tom automaticky informováni a můžete průběh stahování sledovat. Instalace probíhá, když systém neběží, aby se zvýšila bezpečnost a předešlo se chybám.

Wayland je k dispozici

Wayland je technologie budoucnosti pro zobrazování a vstupy v operačním systému GNU/Linux. Řeší nedostatky grafiky a dlouhodobě přetrvávající chyby a je základem pro bezpečnější aplikace. Přináší také novou funkcionalitu, jako jsou vícedotyková gesta.

Práce na tom, aby bylo GNOME použitelné s Waylandem, probíhají již nějakou dobu a velké úsilí do tohoto úkolu bylo investováno právě pro verzi 3.20. Bylo dokončeno kinetické posouvání, přetahování, upozornění na spuštění aplikací, vkládání pomocí prostředního tlačítka a mnoho dalšího. Výsledkem je, že pro většinu uživatelů je Wayland již dnes použitelný pro každodenní činnosti. Jestli jej chcete vyzkoušet, vyberte si GNOME na Waylandu v nabídce s ozubenými koly na přihlašovací obrazovce.

Poznámka: při běhu GNOME pod Waylandem jsou nedostupné některé funkce, jako je sdílení obrazovky a podpora pro grafické tablety Wacom.

Jednoduché a snadné úpravy fotografií

Spolu s verzí 3.20 přichází ve Fotkách funkce pro úpravy. Nové ovládací prvky jsou jednoduché a snadné na použití. Žádné úpravy nejsou destruktivní, takž vaše původní fotografie zůstanou zachovány a změny můžete vrátit zpět. Mezi možnými úpravami najdete ořezávání, otáčení, úpravy barev a vylepšení obrázků. K dispozici jsou také vybrané umělecké filtry.

Možnost úprav je doprovázena novou funkcí exportu, pomocí které můžete vytvářet kopie upravených fotografií pro zveřejnění, tisk a zálohování. Když při exportu zvolíte menší velikost, bude fotka vhodnější pro nahrání na web nebo zaslání elektronickou poštou.

Nejnovější vydání Fotek zahrnuje také řadu menších oprav chyb a vylepšení.

Ovládněte všechny klávesové zkratky!

Okna s klávesovými zkratkami jsou novým způsobem, jak se dozvědět o klávesových zkratkách v aplikacích pro GNOME. V takovémto okně jsou vypsány klávesové zkratky a dotyková gesta (pro dotykové obrazovky nebo plochy) pro danou aplikaci spolu s příslušným popisem. S přehledností pomůže rozdělení do skupin a na stránky a vyhledávání, díky kterému najdete právě tu klávesovou zkratku, po které pátráte.

Ve verzi 3.20 má okno s klávesovými zkratkami řada aplikací GNOME, včetně aplikací Soubory, Videa, Fotky, gedit, Builder, Mapy a dalších. V každé z těchto aplikací můžete okno s klávesovými zkratkami otevřít z nabídky aplikace nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl+? nebo Ctrl+F1.

Rychlý přístup k ovládání multimédií

V GNOME 3.20 je vestavěné ovládání multimédií a zobrazuje se v oblasti s hodinami a upozorněními. Poskytuje způsob, jak se rychle dostat k aplikacím pro hudbu a video, které jsou právě používány. Naráz může být zobrazeno ovládání i pro více multimediálních aplikací.

V ovládání je zobrazen název a umělec právě přehrávané skladby. Tu lze pozastavit a znovu spustit. Můžete také přeskakovat vpřed a zpět. Tato nová funkcionalita pracuje s širokým množstvím hudebních přehrávačů, které používají běžně rozšířený standard MPRIS.

Aktualizujte své IRC

3.20 je velkým vydáním pro Polari, což je aplikace IRC pro GNOME. Funkce vkládání do veřejně přístupných služeb, která byla uvedena v předchozím vydání, byla výrazně vylepšena: mimo možnosti vkládat bloky textu ke sdílení je nyní možné vkládat do diskuzí i přímo obrázky, které pak budou sdílené přes Imgur.

Ve verzi 3.20 bylo také vylepšeno přidávání serverů a místností, a stejně tak nastavení serveru. Přidání serveru je nyní jen otázkou výběru jednoho přednastaveného ze seznamu, místo abyste zadávali adresu ručně. To není jen jednodušší, ale zajistí to také automatický výběr nejbezpečnějšího připojení. Vlastnosti serveru jsou teď navíc přístupné z postranní lišty, což je mnohem pohodlnější a přirozenější. Tyto změny provedla Isabella Ribeiro v rámci praxe v programu Outreachy.

Nová verze Polari také podporuje více tradičních funkcí IRC, jako je příkaz /msg, doplňování příkazů IRC pomocí tabulátoru a schopnost otevírat odkazy IRC.

Mimo těchto funkcí došlo v 3.20 i na další menší změny:

  • Polari teď umí zacházet se serverovými hesly (to se zvláště hodí, když používáte vyhazovače (bouncer), jako je třeba ZNC).

  • Vylepšen byl vzhled – především byla upravena vstupní lišta a přidány nové animace textu.

  • Promyšlenější jsou reakce na stavové zprávy, aby docházelo k minimálnímu vyrušování v diskuzích.

  • Byly přidány další klávesové zkratky (viz okno s přehledem klávesových zkratek v aplikaci Polari).

Vypilovanější aplikace Soubory

Aplikace Soubory byla pro vydání 3.20 dále vypilována a zdokonalena. Zvláštní pozornost byla věnována vyhledávání: vyhledávací filtry byly přepracovány a jsou teď mnohem jednodušší a snadnější na používání, než v předchozí verzi. Vyhledávání je také mnohem robustnější: vývojáři se soustředili na problémy s výkonem a uživatelské rozhraní je teď rychlejší s lepší odezvou.

V Souborech 3.20 je teď také kompaktnější a přehlednější dialogové okno s předvolbami. Jeho součástí je nové nastavení pro trvalé mazání a pro vytváření symbolických odkazů, a také pro chování při rekurzivním hledání.

Menší vylepšení ve 3.20 pak přinášejí další úroveň přiblížení pro zobrazení v seznamu a v mřížce, větší miniatury a zobrazení celkově dostupného a zbývajícího místa pro disky v zobrazení Další umístění.

Jak získat GNOME 3.20

Software GNOME je svobodný software: veškerý náš kód je k dispozici ke stažení a může být svobodně upravován a šířen. Jestli si jej chcete nainstalovat, doporučujeme vám vyčkat na oficiální balíčky od svého dodavatele nebo distribuce. Populární distribuce nasadí GNOME 3.20 brzy a některé již mají vydání GNOME ve vývojových verzích zahrnuto.

O GNOME

Projekt GNOME je mezinárodní komunita podporovaná neziskovou nadací. Zaměřujeme se na vynikající uživatelský komfort a prvotřídní internacionalizaci a přístupnost. GNOME je svobodný a otevřený projekt: jestli se k nám chcete přidat, jste vítáni.