Huzurlarınızda GNOME 3.18: Gothenburg

GNOME 3.18, GNOME 3'ün en son sürümüdür ve GNOME topluluğu tarafından verilen 6 aylık emeğin ürünüdür. Çok sayıda daha küçük iyileştirmeler ve hata düzeltmeleriyle birlikte, önemli yeni özellikler içerir. Bu sürümde, yaklaşık 772 katkıcı tarafından yapılmış toplam 25112 değişiklik bulunmaktadır.

3.18 sürümü, bu yılki GUADEC etkinliğini düzenleyen takımın onuruna “Gothenburg” (Göteborg) olarak adlandırılmıştır. GUADEC, GNOME için her yıl düzenlenen başlıca konferanstır ve düzenlenmesi ancak yerel gönüllülerin sıkı çalışması ile mümkündür. 2015 yılında İsveç'in Göteborg şehrinde gerçekleştirilmiştir.

Google Drive Bütünleştirmesi

GNOME 3.18 ile birlikte, Google Drive'a Dosyalar uygulaması ve dosya seçici iletişim pencereleri üzerinden doğrudan ulaşmak artık mümkün. Bu özelliği kullanmak için sadece Çevrimiçi Hesaplar ayarları yoluyla Google hesabınızı eklemeniz yeterli; Google Drive, dosya konumları kenar çubuğunda otomatik olarak belirecektir.

Bir kere ayarlandıktan sonra Google Drive, diğer dosya ve klasörlerinize benzer şekilde davranır: içindeki dosyaları normal uygulamalarınızı kullanarak açabilir ve sıradan klasörleri oluşturduğunuz gibi yeni klasörler oluşturabilirsiniz. Dosyalarınızı Google Drive'a yüklemek de oldukça kolaydır — tek yapmanız gereken dosyalarınızı buraya taşımak ya da kopyalamak.

Dosyalar'daki Geliştirmeler

Dosyalar uygulamasında ve aç ve kaydet iletişim penecerelerinde görülen dosya konumları kenar çubuğu üzerinde 3.18 için yeniden çalışma yapıldı. Yerel konumlar ve ağ konumlarının kullanışlı bir genel görünümünü sunan, Diğer Konumlar adlı yeni bir konum eklendi. Bu konumlardan birçoğu artık konumlar kenar çubuğunda otomatik olarak gösterilmiyor; bu da olası yığılmaları önlüyor.

Ayrıca (çok sayıda dosyanın kopyalanması ya da taşınması gibi) uzun süren işlemler de iyileştirildi: ilerleme bilgisi başlık çubuğunda, basıldığında daha ayrıntılı bilgileri gösteren bir düğme tarafından gösterilir. Bu, mevcut ilerleme durumunu bir bakışta görmenize olanak tanır ve ilerleme pencerelerinin yolunuza çıkmasını önler.

3.18 döngüsü boyunca, dosyalarla çalışma deneyiminde çok sayıda küçük iyileştirme de yapıldı. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Dosya ve klasörlerin yeniden adlandırılma işlemleri yanında, klasör oluşturmada da iyileştirmeler yapıldı. Şimdi bu işlemler, geri bildirim ve daha sade bir iş akışı sağlamak için iletişim pencerelerini ve açılır kutuları kullanıyor. (Bu değişiklik, kullanıcı sınama sonuçlarının sonrasında getirilmiştir.)

  • Aç ve kaydet iletişim pencerelerine yeni bir arama özelliği eklendi. Bu özellik klavye tuşlarına basıldığında otomatik olarak aktifleşir ve diğer GNOME uygulamaları ile uyum içinde çalışır.

  • Şimdi bağlam menülerine dokunmatik ekran kullanılarak erişilebiliyor — aktifleştirmek için yalnızca basılı tutmanız yeterli.

  • Bir dosya ya da klasörü sürüklerken, konumlar kenar çubuğu şimdi önemli bırakma hedeflerini gösteriyor; böylece sürükleyip bırakma yoluyla nasıl yer imi oluşturulacağı daha anlaşılır hale geliyor. (Bu değişiklik, kullanıcı sınama sonuçlarına verilen başka bir yanıttır.)

  • Artık klasörler boş olduğu zaman ya da hiçbir arama sonucu bulunamadığında yer tutucular görüntüleniyor.

  • Başarım sorunlarını önlemek için, artık uzaktaki konumlarda arama yapılırken özyinelemeli arama otomatik olarak devre dışı bırakılıyor.

  • Son kullanılan dosyalar listeleri iyileştirildi ve artık her dosyanın tam konumunu gösteriyor.

Ürün Yazılımı Güncellemeleri

In the past, it has been difficult to update device software (such as your computer’s BIOS) under GNOME. Now this has changed, thanks to a new initiative called the Linux Vendor Firmware Service. This aims to make it possible for hardware manufacturers to distribute firmware updates for GNU/Linux.

The Linux Vendor Firmware Service is fully integrated with GNOME 3.18, and works automatically. If an update becomes available for your device’s hardware, Software will automatically make it available to install the same way as other software updates.

This feature can also be used to update the device software on removable devices, such as monitors, USB hubs and color colorimeters.

Yeni Takvim Uygulaması

Calendar is a new application for GNOME, which was initially introduced as a preview in 3.16. Designed to be consistent with other GNOME 3 applications, and to be fully integrated with GNOME 3, Calendar makes a great addition to the GNOME application suite. It is attractive, simple to use, and is fully integrated with GNOME Online Accounts.

The initial feature list is simple and straightforward, including month and year views, search, the ability to add calendars from files and remote calendars from URLs, online accounts integration, and event viewing and editing.

Otomatik Ekran Parlaklığı

If your computer has an integrated light sensor, GNOME 3 is now able to use it to automatically control screen brightness. Not only does this ensure that the screen is always easy to see, but it also helps to reduce battery consumption. An option is provided to disable automatic screen brightness in the Power settings, should you want to turn it off.

Yeni Karakterler Uygulaması

Characters is another new application that is being introduced in GNOME 3.18. It provides an easy way to find and use a variety of characters in your documents and communications, such as punctuation marks, bullets, currency and mathematical symbols.

Characters makes it easy to find interesting characters through different categories of characters. It also remembers which characters you have used in the past, in order to make it quick and easy to use them again. Other features include search, which can be accessed from the Activities Overview, filtering by font, and a section which shows locale-specific characters that are relevant to your input method settings.

GNOME 3.18'i Edinmek

GNOME'un yazılımları Özgür Yazılım'dır: kodlarımızın tamamı indirilebilir durumdadır, ve özgürce değiştirilebilir ve yeniden yayınlanabilir. Kurmak için üreticinizin veya dağıtımınızın resmi paketlerini beklemenizi tavsiye ederiz. GNOME 3.18 popüler dağıtımlarda çok yakında kullanılabilir olacak ve bazılarının halihazırda GNOME'un yeni sürümünü bulunduran geliştirme sürümleri bulunmaktadır.

GNOME Hakkında

GNOME Projesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından desteklenen uluslararası bir topluluktur. Kullanıcı deneyiminin mükemmelliği ve birinci sınıf uluslararasılaştırma ile erişilebilirliğe odaklanıyoruz. GNOME, özgür ve açık bir projedir: eğer isterseniz, bize katılabilirsiniz.