GNOME 3.18: Gothenburg

Projekt GNOME przedstawia wydanie GNOME 3.18. Od wydania 3.16 minęło pół roku i przez ten czas 772 osoby wprowadziły 25112 zmian. Wydanie 3.18 oferuje nowe duże funkcje, a także zbiór mniejszych ulepszeń.

3.18 nosi nazwę „Gothenburg” w uznaniu dla zespołu organizującego tegoroczną konferencję GUADEC. GUADEC to główna coroczna konferencja projektu GNOME, która jest możliwa tylko dzięki pracy lokalnych ochotników. W 2015 roku konferencja odbyła się w Göteborgu w Szwecji.

Integracja z serwisem Google Drive

W GNOME 3.18 można używać serwisu Google Drive bezpośrednio w Menedżerze plików oraz oknach wyboru plików. Wystarczy dodać swoje konto Google w ustawieniach Kont online, a Google Drive automatycznie pojawi się na bocznym pasku Menedżera plików.

Po ustawieniu, Google Drive zachowuje się bardzo podobnie do innych plików i katalogów: można otwierać pliki w zwykłych programach, a katalogi tworzyć tak, jak zwykłe katalogi. Bardzo łatwo można też wysyłać pliki do serwisu Google Drive — wystarczy je przenieść lub skopiować.

Ulepszenia Menedżera plików

W wydaniu 3.18 przepisano pasek boczny plików, widoczny w Menedżerze plików oraz oknach otwierania i zapisywania plików. Dodano element Inne położenia, dający dostęp do położeń lokalnych i sieciowych. Wiele z tych położeń nie jest już automatycznie wyświetlanych na pasku bocznym, co zmniejsza bałagan.

Ulepszono także obsługę długo trwających działań (takich jak kopiowanie lub przenoszenie dużej liczby plików): przycisk na pasku nagłówka wyświetla informacje o postępie, a po naciśnięciu wyświetla szczegóły. Umożliwia to łatwe śledzenie postępu, jednocześnie nie przeszkadzając dodatkowymi oknami.

W cyklu 3.18 poprawiono wiele innych funkcji w Menedżerze plików:

  • Ulepszono tworzenie katalogów oraz zmienianie nazw plików i katalogów. Te działania używają teraz okien dialogowych i wyskakujących menu. Zmiana została wprowadzona w odpowiedzi na wyniki testów użyteczności.

  • Dodano nową funkcję wyszukiwania w oknach otwierania i zapisywania. Jest ona automatycznie włączana po rozpoczęciu pisania, co jest spójne z innymi programami GNOME.

  • Menu kontekstowe mogą być teraz używane za pomocą ekranu dotykowego — do ich wyświetlenia wystarczy naciśnięcie i przytrzymanie.

  • Podczas przenoszenia pliku lub katalogu, pasek boczny Menedżera plików wyświetla teraz lepiej widoczny element docelowy, dzięki czemu tworzenie zakładek jest łatwiejsze. To również odpowiedź na wyniki testów użyteczności.

  • Puste katalogi i brak wyników wyszukiwania są teraz lepiej oznaczone.

  • Wyszukiwanie w podkatalogach jest teraz automatycznie wyłączane podczas przeszukiwania zdalnych położeń, aby uniknąć problemów z wydajnością.

  • Ulepszono listę ostatnio używanych plików, która wyświetla teraz pełną ścieżkę do każdego pliku.

Aktualizacje oprogramowania sprzętowego

W przeszłości aktualizowanie oprogramowania sprzętowego urządzeń (takich jak BIOS komputera) w środowisku GNOME było znacznie utrudnione. Teraz się to zmieniło, dzięki nowej inicjatywie „Linux Vendor Firmware Service”. Umożliwia ona producentom sprzętu rozprowadzanie aktualizacji dla systemu GNU/Linux.

Usługa „Linux Vendor Firmware Service” jest w pełni zintegrowana z GNOME 3.18, i działa automatycznie. Menedżer oprogramowania automatycznie pobiera dostępne aktualizacje oprogramowania sprzętowego, i umożliwia ich instalowanie w taki sam sposób, co zwykłe aktualizacje.

Ta funkcja może być używana także do aktualizowania oprogramowania sprzętowego urządzeń wymiennych, takich jak monitory, koncentratory USB i kolorymetry.

Nowy kalendarz

Kalendarz to nowy program dla środowiska GNOME, który został po raz pierwszy wprowadzony w wydaniu 3.16. Został on zaprojektowany tak, aby jak najlepiej pasował do innych programów GNOME 3 i w pełni integrował się ze środowiskiem. Kalendarz jest ładny, prosty w użyciu i obsługujący Konta online GNOME.

Początkowo obsługiwane są wszystkie proste funkcje, takie jak widoki miesiąca i roku, wyszukiwanie, możliwość dodawania kalendarzy z plików i zdalnych kalendarzy z Internetu, integracja z kontami online oraz wyświetlanie i modyfikowanie wydarzeń.

Automatyczna jasność ekranu

Jeśli komputer posiada zintegrowany czujnik oświetlenia, to GNOME 3 może go teraz używać do automatycznego kontrolowania jasności ekranu. Zapewnia to dobrą czytelność ekranu w każdych warunkach, a także umożliwia oszczędzanie akumulatora. W panelu ustawień Zasilanie dostępna jest możliwość wyłączenia tej funkcji.

Nowa tablica znaków

Kolejnym nowym programem w GNOME 3.18 jest Tablica znaków. Dostarcza ona łatwy sposób na wyszukiwanie i wstawianie różnych znaków w dokumentach i wiadomościach: znaki interpunkcyjne, wypunktowania, waluty, symbole matematyczne i wiele więcej.

Kategorie i lista ostatnio używanych znaków ułatwiają wyszukiwanie potrzebnych znaków. Inne funkcje obejmują wyszukiwanie na ekranie podglądu, filtrowanie według czcionek oraz sekcję znaków odpowiednich dla używanego języka.

Skąd wziąć GNOME 3.18

Środowisko GNOME jest wolnym oprogramowaniem: cały kod źródłowy jest dostępny do pobrania i może być dowolnie modyfikowany i rozpowszechniany. Aby je zainstalować, zalecane jest poczekanie na oficjalne pakiety dostarczane przez dostawcę lub dystrybucję. GNOME 3.18 będzie dostępne w popularnych dystrybucjach już niedługo, a niektóre z nich już posiadają wersje rozwojowe zawierające nowe wydanie środowiska GNOME.

Informacje o GNOME

Projekt GNOME to międzynarodowa społeczność wspierana przez fundację non-profit. Projekt skupia się na łatwości użycia oraz jak najlepszym umiędzynaradawianiu i dostępności. Środowisko GNOME jest oprogramowaniem wolnym i open source, a każdy może do nas dołączyć.