GNOME 3.16'ya Hoş Geldiniz

GNOME 3.16, GNOME 3'ün en son sürümüdür ve GNOME projesi tarafından verilen altı aylık emeğin ürünüdür. Çok sayıda daha küçük iyileştirmeler ve geliştirmelerle birlikte, önemli yeni özellikler içerir. Bu sürümde, yaklaşık 1043 katkıcı tarafından yapılmış 33525 değişiklik bulunmaktadır. GNOME 3.16 ile birlikte gelen yeni özellikler ve iyileştirmeler şunlardır:

Bildirimler Yeniden Kurgulandı

GNOME 3'ün bildirim sistemi 3.16 sürümü için elden geçirildi. Eski Bildirim Alanı, önceki bildirimlere doğrudan erişim sağlayan bir ileti listesiyle değiştirildi ve bildirim pencereleri daha görünür olması ve diğer uygulamalarla karışmaması için yeniden konumlandırıldı.

Bildirimlerin önceki tasarımında olduğu gibi, açılır pencere iletileri yoluyla bildirimleri hızlıca ve doğrudan yanıtlamak mümkün. Bu da, bir hatırlatmayı ya da alarmı hızlıca ertelemek veya bir sohbet iletisine cevap yazmak gibi şeyleri yapmanıza izin veriyor.

Ayrıca üst çubuktaki saat göstergesinden erişilebilen aşağı açılır takvim penceresi, 3.16 için yeniden tasarlandı. Şimdi sadece bildirim geçmişini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda olay hatırlatıcıları ve dünya saatlerini de gösteriyor. Bu, gün boyu nelerin planlanmış olduğunun yanı sıra, şu anda neler olduğuna da genel bir bakış sunuyor. Gelecekte hava durumu bilgileri ve doğum günü hatırlatıcılarının eklenmesi de planlanmaktadır.

Dosyalar'daki Geliştirmeler

Dosyalar uygulamasında 3.16 için birtakım önemli güncelleştirmeler yapıldı. Simge ve liste görünümleri; daha büyük küçük resimler ile daha kolay okunan satırlar sağlayacak ve daha çekici bir görünüme sahip olacak şekilde geliştirildi. Ve bunlar, yakınlaştırma düzeyinin ve sıralama düzeninin tek bir yerden kolayca değiştirilmesini sağlayan görünüm denetimi için yeni bir açılır pencere ile tamamlandı.

Dosya silme işlemi de 3.16 için yeni ve farkedilmesi kolay bir geri alma özelliği eklenerek geliştirildi. Böylece dosya ve klasörler Ctrl+Delete tuş bileşimi yerine sadece Delete tuşu kullanılarak çöpe taşınabilecek.

Son olarak; Dosyalar uygulamasındaki birçok menü, tutarlılık ve mantıksal düzenleme amacıyla güncellendi.

Güncellenmiş Görseller

GNOME 3'ün görselleri 3.16 için güncellendi. Etkinlikler Genel Görünümü, oturum açma ekranı, sistem menüleri ve diğer sistem bileşenlerine, yeni ve daha modern bir görünüm verildi. Yeni görseller, daha sorunsuz bir deneyim için GNOME uygulamalarının görsel biçemiyle bütünleşecek şekilde tasarlandı.

Yeni Görünümlü Kaydırma Çubukları

3.16, GNOME 3 için yeni bir kaydırma çubuğu tarzı getiriyor. Her zaman görünür olmak yerine, bu yeni yerleşimli kaydırma çubukları yalnızca gerektiğinde gösterilir: işaretçi hareket ettirildiğinde küçük bir kaydırma belirteci görülür ve denetim istendiğinde daha büyük bir çubuk ortaya çıkar. Bu, pencere içeriğine odaklanmanıza yardımcı olan daha temiz, daha az dikkat dağıtıcı bir görünüm oluşturur.

Güncellenmiş Resim Görüntüleyici

GNOME'un Resim Görüntüleyici uygulaması bu sürüm için yeniden tasarlandı. Yeni tasarım, resimlere daha fazla yer vermek için pencere kalınlığını önemli ölçüde azaltıyor. Hızlıca yakınlaştırma ve uzaklaştırma için kullanışlı bir yol sağlayan yeni bir denetim sunuyor ve özellikler kenar çubuğu, okumayı kolaylaştırmak ve daha çekici olması için iyileştirmeler içeriyor.

Yeni Önizleme Uygulamaları

Yeni bir çekirdek uygulamalar paketi oluşturma hamlesi, GNOME 3.16 ile gelen üç yeni önizleme uygulamasıyla devam ediyor. Bunlar, sınama ve yeni sürümlerde gelecek özellikleri tattırma amacıyla çıkarılan ilk sürümlerdir.

  • Takvim, çevrimiçi takviminizle ilgili basit ve kolay bir pencere sunar ve sorunsuz kurulum için Çevrimiçi Hesaplar ile bütünleşik çalışır.

  • Karakterler yeni bir karakter eşlem uygulamasıdır. Kategori tabanlı tarama sayesinde yaygın karakterlere hızlı ve kolayca göz atılabiliyor. "Aramak için yazın" sayesinde hızlı ve rahat bir şekilde karakter aratabilir ve en son kullanılan karakterler görünümünde geçmişte kullandığınız karakterleri hızlı bir şekilde tekrar kullanmak için bulabilirsiniz.

  • Kitaplar GNOME için yeni bir e-kitap görüntüleme uygulamasıdır. İlk sürüm çizgi roman arşivlerini görüntülemeye izin verir ve gelecekte ePub desteği planlanmaktadır.

GNOME 3.16'yı Edinmek

GNOME'un yazılımları Özgür Yazılım'dır: kodlarımızın tamamı indirilebilir durumdadır, ve özgürce değiştirilebilir ve yeniden yayınlanabilir. Kurmak için üreticinizin veya dağıtımınızın resmi paketlerini beklemenizi tavsiye ederiz. GNOME 3.16 popüler dağıtımlarda çok yakında kullanılabilir olacak ve bazılarının halihazırda GNOME'un yeni sürümünü bulunduran geliştirme sürümleri bulunmaktadır.

GNOME Hakkında

GNOME Projesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından desteklenen uluslararası bir topluluktur. Kullanıcı deneyiminin mükemmelliği ve birinci sınıf uluslararasılaştırma ile erişilebilirliğe odaklanıyoruz. GNOME, özgür ve açık bir projedir: eğer isterseniz, bize katılabilirsiniz.