Az alap GNOME 3 felhasználói élmény fejlesztései

A legutóbbi GNOME kiadás más funkciókat és fejlesztéseket is tartalmaz az alap GNOME 3 felhasználói élményhez.

Bővített felhőintegráció

A GNOME 3 felhőalapú szolgáltatásokkal való integrációjára való törekvés folytatódik a 3.12-ben. Ezen kiadás egyik jelentős új funkciója a Google Cloud Print integráció bevezetése. Ez lehetővé teszi a nyomtatást a GNOME-ból a Google Cloud Print szolgáltatásba csatlakoztatott nyomtatókra. Lehetővé teszi a dokumentumok hozzáadását a Google Drive-hoz is. Ezek a beállítások megtalálhatók a szabványos GNOME nyomtatási ablakban, és elérhetők, ha egy Google fiók beállításra került az Online fiókok beállításai között.

A felhőintegráció további bővítései a 3.12-ben:

  • A Pocket integráció hozzáadásra került a Videók alkalmazáshoz, így a Pocket fiókján tárolt videókat megjelenítheti a GNOME videolejátszójában.

  • A Fényképek mostantól Facebook integrációt tartalmaz, így facebookos fényképeit a többi fényképforrással együtt böngészheti.

  • A Beállításokban mostantól kiválaszthat képeket Flickr fiókjából az asztal háttereként.

Popoverek

A GNOME 3.12 bevezeti egy új, popovernek nevezett felületi elem használatát. Ezek a felbukkanó buborékok nagyon rugalmasak, és hatékony felületterveket tesznek lehetővé számos gyakori feladatra. Szinte adják magukat a kreatív és megnyerő tervezési megoldásokhoz. A popoverek a 3.12-ben már számos helyen használatban vannak, és elterjedésük várható a jövőbeli kiadásokban.

A kiinduló beállítások varázsló újratervezése

A GNOME kiinduló beállítások varázslója, amely segít a GNOME-ot az első futtatásakor belakni, ráncfelvarráson esett át. Az Intel Open Source Technology Center által finanszírozott használhatósági kutatás alapján a kiinduló beállítások minden lépése frissítésre került, hogy egyszerűbben használható legyen. A fejlesztések közé tartozik a nyelv és régió beállítására vonatkozó lépések szétválasztása, nagyobb térkép az időzóna kiválasztásához, a lehetőség avatar kiválasztására a fiókjához, és mindenütt fejlesztett grafikák.

Továbbfejlesztett helymeghatározás

A GNOME új helymeghatározási keretrendszere először az előző kiadásban mutatkozott be. Azóta számos frissítésen esett át. A mobilátjátszó tornyok, GPS és közeli Wi-Fi hozzáférési pontok hozzáadásra kerültek helymeghatározási módszerekként (a GPS csak beépített 3G modemmel működik), a pontosság növelése érdekében.

Helymeghatározási visszajelzés és vezérlőelemek is hozzáadásra kerültek a 3.12-ben. Egy ikon jelenik meg a felső sávon, amikor egy alkalmazás helymeghatározási szolgáltatásokat használ, és a helymeghatározás vezérlőelemei a rendszerállapot menübe is bekerültek. A jövőre nézve részletesebb adatvédelmi szabályozási lehetőségeket tervezünk.

A Wi-Fi alapú pozicionálás a Mozilla Location Service-t használja, ami azt jelenti, hogy segíthet javítani a pontosságot a telefonja MozStumbler Android appjának használatával.

Nagy lépés a Wayland felé

A Wayland a következő generációs megjelenítési és adatbeviteli technológia GNU/Linuxon. Javított grafikát fog biztosítani, és túllép a meglévő megjelenítési technológiák korlátain. Le fogja tenni biztonságosabb alkalmazások alapjait is.

A kiinduló kísérleti Wayland támogatás a 3.10-ben jelent meg. Azóta hatalmas előrelépések történtek. Új funkcionalitás került hozzáadásra a bejelentkezéshez és bevitelkezeléshez, és a stabilitás, valamint a régi X11 alkalmazásokkal való kompatibilitás is fejlődött.

Ha fejlesztő vagy korai befogadó, akkor tesztelheti a legújabb Wayland eredményeket: részletekért lásd a fejlesztői megjegyzéseket. A következő GNOME kiadásra a Wayland felé vezető úton továbbhaladást tervezzük.

Újratervezett lapok

A lapok megjelenése felfrissült a 3.12-ben. Az új vizuális stílus harmonikusabban működik számos kontextusban, mint például amikor a lap tartalma különböző háttérszínű, vagy amikor a lapok más felületi elemekbe vannak beágyazva. Ezen kívül a lehető legnagyobb képernyőterületet teszik elérhetővé, és az új stílus egyértelmű vizuális jelzéseket ad a lapok húzhatóságáról.

Új Bluetooth-beállítások

A GNOME 3.12 új Bluetooth beállításokat tartalmaz. A nulláról újratervezett új beállítások egyszerűbbé váltak a könnyebb használhatóság érdekében. A felhasználónak már nem kell egy külön kapcsolóval láthatóvá tennie készülékét, vagy egy gombot megnyomni új készülék hozzáadásához: a panel automatikusan feltérképezi az elérhető készülékeket. Ez azt jelenti, hogy az eszköz párosítása csupán az eszközre kattintást igényli, miután automatikusan feltérképezésre került.

Az új Bluetooth-beállítások új, újratervezett tulajdonságablakokat is tartalmaznak a Bluetooth-eszközökhöz.

Más fejlesztések

Az alapvető felhasználói élmény számos kisebb további fejlesztései közé tartozik a 3.12-ben:

  • Számos technikai fejlesztés gyorsabb indítási időket eredményez.

  • A szimbolikus ikontéma frissült, és számos továbbfejlesztett ikont kapott.

  • A vizuális téma finomításai közé tartoznak a simább elválasztók az ablakok bezárógombjainál, a lenyomott gombok szebb hátterei, és a vonzóbb lebegő eszköztárak.

  • Az animációk is fejlődtek: számos átmenet került animálásra a 3.12-ben, az indítási nagyítás animáció finomodott, és az ablakok képernyő szélére húzásának animációi is jelentősen javultak.

  • A billentyűzettel való navigáció javult a Tevékenységek áttekintésben.

  • Az alapértelmezett háttérkép új stílust kapott, amely megfelel az alapértelmezett zárolási képernyő képének. A korábbi alapértelmezett háttérképekhez hasonlóan ez is észrevétlenül módosítja megjelenését a nap folyamán.

  • Az akadálymentesítés javult a címkék és menük hivatkozásai, valamint a színválasztó ablak esetén.