Nowe i zaktualizowane programy

GNOME 3.10 zawiera liczne nowe programy, w tym Odtwarzacz muzyki, Menedżer zdjęć, Notatki i Mapy. Wiele istniejących programów także zostało ulepszonych.

Muzyka

Odtwarzacz muzyki zostanie domyślnym odtwarzaczem dźwięku w GNOME 3, a wydanie 3.10 zawiera jego wersję beta. Odtwarzacz muzyki dostarcza prosty, intuicyjny interfejs do przeglądania kolekcji muzycznej według Wykonawcy, Albumu lub Ścieżki. W przyszłości planowane jest dodanie obsługi odtwarzania z serwerów multimediów (przez UPnP) i pobieranie muzyki ze źródeł online.

Mapy

Mapy to nowa przeglądarka map dla środowiska GNOME. Oparta na danych OpenStreetMap, dostarczanych przez setki tysięcy osób z całego świata, umożliwia ona przeglądanie map i obrazów satelitarnych. Mapy umożliwiają wyszukiwanie nazw miast i innych obiektów, a także takich miejsc jak "Puby w pobliżu ulicy Marszałkowskiej, Warszawa" lub "Hotspot Wi-Fi na Rynku, Wrocław".

Nowy mechanizm geolokalizacji GNOME utworzony dla wydania 3.10 jest używany do identyfikowania miejsca pobytu, wyświetlania map dla bieżącego położenia i wyszukiwania miejsc podczas wyszukiwania.

Zdjęcia

Menedżer zdjęć to nowy program, po raz pierwszy wprowadzony w GNOME 3.8. Od tego czasu został on znacznie ulepszony i jest teraz pełnoprawnym programem GNOME. Menedżer zdjęć umożliwia przeglądanie, organizowanie i drukowanie zdjęć. Zawiera on także integrację z Kontami online. Zdjęcia z konta serwisu Flickr mogą być przeglądane bezpośrednio z programu, a obsługa innych serwisów przechowujących zdjęcia jest już opracowywana. Menedżer zdjęć może być także używany do wysyłania zdjęć do wyświetlenia ich na innych urządzeniach, takich jak telewizory DLNA, telefony i inne komputery używające GNOME.

Notatki

Notatki zostały wprowadzone po raz pierwszy w wydaniu GNOME 3.8. Od tego czasu zostały one znacznie ulepszone, dodano także możliwość przechowywania notatek używając infrastruktury ownCloud. Notatki dostarczają prosty interfejs do zapisywania, przeglądania i przeszukiwania notatek, oraz automatycznie je zapisuje.

Zegar

Stoper i minutnik w Zegarze posiadają teraz animowany licznik, który świetnie wygląda i dostarcza dodatkowe informacje. Zegar w wydaniu 3.10 także posiada obsługę geolokalizacji: jeśli to możliwe, to program automatycznie wykryje położenie i wyświetli zegar dla najbliższego miasta.

Narzędzie dostrajania

Narzędzie dostrajania otrzymało kompletnie nowy interfejs w GNOME 3.10. Opcje konfiguracji, które dostarcza zostały przeorganizowane, aby ułatwić ich przeglądanie, a układ i etykiety każdej opcji zostały zaktualizowane, aby były łatwe do zrozumienia.

WWW

Przeglądarka WWW środowiska GNOME otrzymała liczne ulepszenia w wydaniu 3.10. Tak jak wiele innych programów, jej pasek tytułowy i narzędziowy zostały połączone w pasek nagłówka. Zostawia to więcej miejsca na strony WWW. Przeglądarka WWW otrzymała także integrację z wyszukiwaniem systemowym, więc można przeszukiwać historię przeglądania i otwarte strony bezpośrednio na ekranie podglądu. Jako część naszych starań w celu ochrony prywatności użytkowników, przełączono domyślną wyszukiwarkę WWW na DuckDuckGo.

Inne ulepszenia programów

  • Program Boxes może teraz importować obrazy systemów plików, w tym QEMU (.cow, .qcow i .qcow2), surowe obrazy dysków (.img), VirtualBox 1.1 (.vdi), VMWare 3 i 4 (.vmdk), VirtualPC (.vpc) i obrazy skompresowanych urządzeń Loop systemu Linux (.cloop). Werssja 3.10 zawiera także wiele małych ulepszeń interfejsu użytkownika.

  • Menedżer dokumentów otrzymał możliwość przeglądania i odczytywania dokumentów przechowywanych w infrastrukturze ownCloud.

  • Menedżer kontaktów posiada wiele ulepszeń interfejsu użytkownika, w tym zaktualizowaną listę kontaktów, lepiej wyglądający panel kontaktów, nowe okna dialogowe do dowiązywania kontaktów i zmieniania książki adresowej.

  • Przeglądarka dokumentów posiada teraz obsługę formatu DjVu oraz nowy pasek boczny wyników wyszukiwania. Zawiera także długo oczekiwaną obsługę karetki PDF i nawigacji za pomocą klawiatury. Ta funkcja umieszcza przesuwalny kursor na stronach tekstowych, umożliwiając przeglądanie i zaznaczanie tekstu używając klawiatury. Nawigację karetką można włączyć naciskając klawisz F7. Praca nad tą funkcją została opłacona przez kampanię ułatwień dostępności Przyjaciele GNOME.

  • W programie Boxes można teraz przenosić pliki między komputerem i maszynami wirtualnymi. Działa to automatycznie na nowych maszynach utworzonych używając opcji instalacji ekspresowej. Instalacje nieekspresowe lub starsze maszyny wymagają nowej wersji spice-vdagent. Maszyny systemu Microsoft Windows wymagają pakietu spice-guest-tools.