Úvod do GNOME 3.22: Karlsruhe

GNOME 3.22 je nejnovější vydání GNOME 3 a je výsledkem šestiměsíční usilovné práce komunity okolo GNOME. Součástí jsou nové hlavní funkce a vlastnosti, stejně jako řada menších vylepšení a oprav chyb. Vydání obsahuje 22 983 změn od přibližně 775 přispěvatelů.

Vydání 3.22 bylo pojmenováno „Karlsruhe“ jako pocta organizačnímu týmu letošní konference GUADEC. GUADEC je hlavní konference GNOME, která se koná každý rok v Evropě a je možná jen díky úžasné práci místních dobrovolníků.

Integrace formátu Flatpak

Flatpak je nová generace způsobu šíření aplikací pro Linux. Tato technologie se zaměřila na jednodušší distribuci aplikací pro Linux ve snaze zvýšit počet dostupných aplikací. Aplikace šířené ve formátu Flatpak mají i další výhody: jsou bezpečnější a lze je bezproblémově aktualizovat bez nutnosti restartu systému.

GNOME 3.22 přichází s komplexní podporou pro Flatpak. Aplikace Software dokáže instalovat soubory s repozitáři Flatpak, což znamená, že je možné instalovat repozitáře Flatpak a z nich aplikace bez nutnosti použít příkazový řádek. Několik dalších menších změn usnadnilo instalaci a aktualizace aplikací Flatpak, například zobrazení informací o zdroji pro každou z aplikací, a také podrobností o tom, která aplikace je uzavřená na pískovišti.

GNOME 3.22 zavádí také vývojářské nástroje, které umožňují aplikacím plně využít bezpečnostní vlastnosti Flatpak. Uživatelům to v budoucnu přinese mnohem lepší zabezpečení aplikací.

Přejmenování více souborů naráz

Aplikace soubory nyní dokáže přejmenovat více souborů naráz. To se hodí především, když něco děláte se sadou podobných souborů, jako jsou sbírky videí, hudby nebo fotografií. Soubory se dají přejmenovat buď pomocí šablony, která se použije na každý soubor, nebo vyhledáním a nahrazením částí názvu souboru. V režimu šablony jde použít údaje ze souboru jako součást jeho názvu, například datum vytvoření nebo číslo stopy, jméno umělce a název alba u hudebních souborů.

Když chcete tuto novou funkci použít, stačí vybrat více souborů a pak zvolit Přejmenovat… v kontextové nabídce nebo zmáčknout F2.

Sdílení fotografií

V posledním vydání získaly Fotky novu sadu funkcí pro úpravy. Ve verzi 3.22 přibyla další podstatná funkce: snadné sdílení fotografií s dalšími lidmi. Nová funkce sdílení umožňuje fotografie sdílet jejich nahráním na Google nebo odesláním v příloze e-mailu. Do budoucna jsou plánovány další cílové služby, včetně sociálních sítí.

Sdílení fotografií je plně provázáno s Účty on-line, takže před načtením fotografií do Googlu musíte nejprve z nastavení aplikace přidat účet Google.

Zdokonalený Software

Aplikace Software prodělala v GNOME 3.22 změnu vzhledu. Vstupní stránka byla přepracována a zobrazuje teď více dlaždic s aplikacemi naráz a část s kategoriemi se teď jako celistvější součást rozhraní pohodlněji prochází. Hodnocení hvězdičkami je zobrazeno nápadněji, aby se snáze hledaly nejlepší aplikace k nainstalování.

Software má i další vylepšení. Barevné značky teď jasně rozlišují, jestli je aplikace svobodný software, a bylo vylepšeno rozvržení velké části seznamů a stránek.

Postup u Waylandu

Wayland je technologie budoucnosti pro zobrazování a vstupy v operačním systému GNU/Linux. Řeší nedostatky grafiky a dlouhodobě přetrvávající chyby a je základem pro bezpečnější aplikace. Přináší také novou funkcionalitu, jako jsou vícedotyková gesta.

Podpora Waylandu v GNOME v průběhu minulých vydání postupně vyzrávala. V GNOME 3.20 se stala použitelnou pro většinu uživatelů. I od té doby se nadále zlepšuje a byla doplněna většina chybějící funkčnosti. K ní patří podpora pro grafické tablety Wacom, schopnost otočení obrazovky a podpora pro klávesnici na obrazovce z GNOME. Vyřešena byla také řada menších problémů, takže Wayland působí mnohem vyladěněji.

Vylepšená aplikace Soubory

Mimo hromadného přejmenování má aplikace Soubory v GNOME 3.22 celou řadu dalších vylepšení. Byla přímo vestavěna funkčnost pro komprimaci souborů, takže k rozbalení komprimovaných souborů (například .zip nebo .tar.gz) stačí dvojité kliknutí namísto používání zvláštní aplikace. Stejně tak se dají vytvářet nové komprimované soubory, a to v různých formátech.

V Souborech byly ve verzi 3.22 také přepracovány ovládací prvky zobrazení a řazení. Díky tomu můžete mezi zobrazením v mřížce a v seznamu přepínat jediným kliknutím a také volby přiblížení a řazení jsou nyní mnohem přímočařejší. Tyto změny proběhly na základě testů použitelnosti, které provádí Gina Dobrescu jako součást stáže Outreachy.

K dalším zdokonalením uživatelského rozhraní patří automatické skrývání plovoucí stavové lišty, takže nepřekáží, a doplnění upřesňujících informací o připojení k serveru, včetně toho, které souborové protokoly podporuje.

Přepracované nastavení klávesnice

Ve verzi 3.22 bylo předěláno nastavení klávesnice pro GNOME. Jednodušeji se teď prochází klávesové zkratky a nový vzhled řeší řadu problémů z předchozí verze. Díky funkci hledání rychle najdete klávesovou zkratku, kterou potřebujete, a postup nastavení klávesové zkratky je teď mnohem pochopitelnější.

Přepracovaný editor dconf

Editor dconf, což je aplikace pro procházení a úpravy nastavení, získala ve verzi 3.22 nový vzhled. Nová verze má jednodušší rozhraní založené na liště s cestami. Nový „režim odkladu“ umožňuje provést několik změn naráz. Navíc několik resetovacích voleb umožňuje uvést do výchozího stavu buď viditelná nastavení nebo rekurzivně nastavení v aktuální složce i podsložkách.

A to není vše…

Jako obvykle je i v tomto vydání GNOME spousta dalších drobných vylepšení. Zde jsou některá z nich:

  • Nová verze kalendáře teď umí nastavit upozornění na události. Můžete nastavit, ke kterému kalendáři událost patří a editor událostí má přepracované zadávání data. V mřížce kalendáře se dají události přesouvat tažením myší a bylo přepracováno rozvržení ročního zobrazení.

  • Polari, klient IRC pro GNOME, si nově umí zapamatovat a automaticky znovu použít hesla, která byla poslána na NickServ.

  • Mapy nyní používají Mapbox jak dodavatele dat OpenStreetMap. Očekává se od toho poskytování spolehlivějších služeb do budoucna.

  • Výrazně byl zvýšen výkon v Hudbě. Aplikace tak rychleji načítá a mřížka, ve které jsou zobrazená alba, se lépe přizpůsobí dostupné ploše.

  • Videa nově umí přehrávat různou rychlostí. To se může hodit k různým věcem, například když posloucháte rozhovory nebo si pořizujete poznámky.

  • Boxy, aplikace GNOME pro používání virtuálních a vzdálených strojů, získala klonovací funkci. Je tak možné jednoduše vytvořit kopii boxu.

  • WWW, webový prohlížeč pro GNOME, dostal okno s klávesovými zkratkami, ve kterém snadno dohledáte, které klávesové zkratky jsou k dispozici. Nová kontextová nabídka adresní lišty teď nabízí funkci „Vložit a přejít“ a také byla přepracována většina chybových stránek.

  • Postup byl učiněn také v Knihách, aplikaci GNOME pro elektronické knihy, která má teď počáteční podporu pro prohlížení knih ve formátu ePub. Dozrání této funkce se očekává v budoucích vydáních.

Jak získat GNOME 3.22

Software GNOME je svobodný software: veškerý náš kód je k dispozici ke stažení a může být svobodně upravován a šířen. Jestli si jej chcete nainstalovat, doporučujeme vám vyčkat na oficiální balíčky od svého dodavatele nebo distribuce. Populární distribuce nasadí GNOME 3.22 brzy a některé již mají vydání GNOME ve vývojových verzích zahrnuto.

O GNOME

Projekt GNOME je mezinárodní komunita podporovaná neziskovou nadací. Zaměřujeme se na vynikající uživatelský komfort a prvotřídní internacionalizaci a přístupnost. GNOME je svobodný a otevřený projekt: jestli se k nám chcete přidat, jste vítáni.